Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už je to tak, GNOME se hřeje u mě na disku už celé dva měsíce a tak přináším pár postřehů kdysi zarytého KDE-čkaře o GNOME 2.30 a aplikacích, které nahradily KDE aplikace.
Nehodlám rozpoutávat žabo-myší války, proto jen konstatuji, že start GNOME je rychlejší a poté je odezva stejná.
Tady rozhodně vede GNOME, i se zapnutým trackerem a Compizem vytěžuje procesor méně, než KDE se zapnutým nepomukem (kterého se rozumě nedá zbavit, pokud chcete Kontact) a kompozitními efekty v KWin.
Hodně záleží na co počítač využíváte a jak. Ovšem pro mě platí, že GNOME je úspornější, většinou mám spuštěno jen pár aplikací - web-browser, e-mailový klient, přehrávač hudby, IM kecálek. Ovšem na KDE zkrátka nepomuk saje. GNOME takhle vystačí s 1 GB obzazené paměti. KDE mělo problém se vejít do 2 GB (víc v noťasu nemám) a neustále plnilo swap.
Hodnotím verzi KDE 4.4.3 a GNOME 2.30, které byly dostupné přibližně v době kdy, jsem od KDE utekl.
Není co skrývat, GNOME vede na plné čáře. S KDE se mi v posledních měsících jeho používání nepodařilo se dostat s up-time dál než na 2-3 dny. Povětšinou za to mohl nepomuk, který začal žrát paměť a CPU, a ani nepočítám náhodné pády X serveru po probuzení z hibernace/suspendu.
Po nasazení GNOME jako když utne, spokojeně si hibernuji od jedné verze jádra ke druhé.
Nejprve to vezmu porovnáním základních součástí prostředí - plocha, panel, správce oken, výchozí správce souborů, správce napájení, správce síťových připojení - zkrátka si představte asi tolik co je základ bez aplikací "s vyšší užitnou hodnotou".
KDE pro plochu a panel nabízí spoustu hejblátek a klikátek, ale dá se upravit i do příjemně střídmé podoby, kdy to nevypadá jako lunapark a dá se to jednoduše používat. Plazma je hezká rychlost je dobrá, stabilita je ucházející (starší verze byly hrozné, ale to už je zapomenuto). Správce oken KWin je podle toho co si pamatuji celkem vychytaný, umí náhledy oken a byl celkem stabilní - ale ne zcela, rychlost solidní.
GNOME je co se týče panelu, plochy a správce oken na úrovni KDE 3. Aplety na panel, možnost zapnout/vypnout ikony na ploše a tím to hasne. Výchozí GNOME menu je hrozné, proto ho také nahradilo MintMenu. Koncept plochy je známý a plně funkční - bez ikon :). Metacity sice umí zapnout kompozitní režim, ale už neumí nastavit průhlednost oken, umí sice náhledy oken v přepínači přes Alt+Tab, ale už nezobrazuje náhledy při najení nad pruh úloh. Proto Metacity nahradil compiz, s rozumným nastavením, bez zbytečných blbinek je stejně dobrý jako KWin.
Dolphin vs. Nautilus. Z mého hlediska obojí stejně použitelné, oba umí zobrazit dva svislé panely, pracovat s ftp, smb, fish... protokoly. Co Naoutilus neumí je zobrazovat náhledy v tooltipu.
Management hardware - správa napájení, sítě, bluetooth se u GNOME nese ve znamení jednoduchosti a stability. Network manager applet je funkční, na rozdíl od toho který je v plazmě KDE (jak ho pamatuji), správce bluetooth je naprosto dostačující a nepadá. Správa napájení je na stejno jako u KDE - nikdy jsem nic víc nepotřeboval, než při odpojení adapréru stáhnout jas, ostatní si řeším sám.
Místo dialogu pro spuštění jsem si navykl používat MintMenu - zvyk z práce z Windows. Dialog který je v GNOME je podobný tomu, který byl v KDE 3.
Bez emulátoru terminálu nelze žít. Subjektivně hodnoceno, gnome-terminal je rychlejší, než Konsole (aspoň pokud byl zapnut pompositing byla Konsole líná)
Kontact se mi vždy líbil integrací všeho co si pod zkratkou PIM představím a potřebuji. Nabízí toho i mnohem víc, než využívám, ovšem na kolena ho srazil Akanodi (nápad dobrý, ale výsledky nejsou dobré) a Nepomuk, na kterém Akonadi visí. Pro mě se stal novou vycházející hvězdou Thunderbird v kombinaci s Lightning a pár dalšími doplňky. Na e-maily mi plně vyhovuje, adresář je srovnatelný s Kontactem, RSS čtečka a kalendář s úkoly, nic víc nepotřebuji. Navíc se dá připojit Google kalendář a tak můžu plánovat a mít svoje data vždycky po ruce.
Hodně dlouho před tím, než jsem začal používat Konqueror, používal jsem prohlížeč, který se teď jmenuje Firefox, tehdy jsem si také vybral pár rozšíření, bez kterých nelze žít. Porovnání pro mě nebude těžké - oba dva, jak Konqueror, tak Firefox používám s podobným nastavením, takže rozdíl minimální. Rychlost je u Firefoxu lepší, ovšem je potřeba se trochu pohrabat v nastavení.
Nic složitého Pidgin, rychlý, stabilní, funkčností dostačuje. Je na stejné úrovni jako kopete.
Přehrávačů hudby jsem vyzkoušel opravdu mnoho, už na KDE 4 mě vystrašil Amarok2, ale pak jsem si na něj zvykl. V GNOME se hledal něco podobného a než jsem se vrátil k prvně používanému Exaile! vyzkoušel jsem snad všechno co je v místní sekci software. Exaile! je stejně dobré jako starý dobrý Amarok 1.x. S videem jsem neměl žádný problém, VLC je VLC.
Výše jsem vyjmenoval to, co používám dennodenně, ostatní aplikace vezmu letem světem.
Ostatní programy používám tak zřídka, nebo automaticky, že si ani nevzpomenu.
KDE 4 z mého pohledu deklasuje použití nepomuku v Kontactu, jinak by bylo prostředí svižné a použitelné. Lze jej snadno přeplácat plasmou, ale stejně tak může být čisté a přehledné.
GNOME je zatím na úrovni KDE 3, to mu ale neubírá na pohodlnosti použití, žádné výstřelky, je jednoduché, přehledné a hlavně stabilní. To jsou pro mě priority, protože nepotřebuji každou chvíli koukat, proč hučí větrák, i když právně nic nedělám, od té doby co mám GNOME, už nemusím mít na panelu přišpendlený monitor zátěže CPU. Zkrátka, je to jednoduché, blbovzdorné a funkční.
Na závěr současný desktop a doufám, že se v diskuzi zdržíte jakéhokoli flame.
Tiskni
Sdílej:
Prostředí: XFCE4
Grafický manažer souborů(sic!) a zařízení: Thunar
Terminál: urxvt
Browser: midori
Kecálek: pidgin
Editor: geany
Pálení: xfburn
Grafika: gimp
Prohlížení grafiky: geeqie
Kancelář: OpenOffice.org
Sbírky: GCstar
Manažer instalačních balíčků: Synaptic
Editor na titulky: subtitleeditor
Multimédia: mplayer
nm-applet
...možná jsem někde vyděl návod...Normálně pravopis neopravuji, ale tohle je prostě je děs...
...ale tohle je prostě je děs...
Prostředí: fluxbox Grafický manažer souborů a zařízení: xfe Terminál: xfce4-terminal Browser: iceweasel Kecálek: irssi Editor: nano,mcedit,mousepad Pálení: cdrecord,mkisofs Grafika: gimp,inkscape Prohlížení grafiky: imagemagick,gqview Kancelář: OpenOffice, mutt Sbírky: - Manažer instalačních balíčků: aptitude Editor na titulky: - Multimédia: mplayer
Prostředí: gnome Grafický manažer souborů a zařízení: mc Terminál: urxvt Browser: chrome Kecálek: gajim, skype Editor: mcedit Pálení: "Tvorca CD/DVD", cdrecord Grafika: gimp,inkscape Prohlížení grafiky: eog . Kancelář: Google doc, OpenOffice Sbírky: - Manažer instalačních balíčků: apt-get, apt-cache Editor na titulky: subtitleeditor Multimédia: mplayer Vyvoj: rapidsvn
Nic složitého Pidgin, rychlý, stabilní, funkčností dostačuje. Je na stejné úrovni jako kopete.Toto mě zaujalo. Takže ono se Kopete v posledních pěti letech zase nějak víc vyvíjí? Naposledy jsem jej zkoušel tedy tak před rokem (verzi pro KDE 4) a bylo to docela utrpení, stejně jako kdykoli předtím. Podpora XMPP (spíš Jabberu) jak z roku 2000, humpolácký vzhled… Přišlo mi, že nejvíc se vždycky vzmůžou na nějakou opravu kompatibility s některou z proprietárních sítí.
Prostředí: LXDE Grafický manažer : PCMAN file manager Terminál: lxterm Browser: chrome - arora IM: pidgin Editor: gedit Pálení: brasero Grafika: gimp Prohlížení grafiky: xnviewMP Kancelář: Abiword,Gnumeric VIDEO: mplayer, xbmc Toolbar : AVNNakonec jsem přešel na LXDE, GNOME i KDE4 v Suse mi nevyhovoval kvůli rychlosti.
Prostředí: KDE 4.4.4 Grafický manažer : krusader Terminál: konsole Browser: firefox Pošta: thunderbird IM: psi Editor: kate Pálení: k3b Grafika: gimp Prohlížení grafiky: gwenview Kancelář: OpenOffice.org Média: amarok, smplayer Vývoj: kate, tora, sqlplusKmail jsem nikdy nezkoušel (TB mi vyhovuje). Teď jsem byl nucen trochu používat Konqueror a celkem horor: news.google.cz se zobrazují zvláštně, semtam je kus stránky skrytý, email.cz se občas pro jistotu nezobrazí vůbec - pomůže reload, java applety mi nějak nechtěly fungovat.![]()
To není o schopnostech apletu, ale o datech. Data se přebírají z amerického www.weather.com, kde údaje pro ČR prostě nejsou. Stejně tak radarová mapa. Kdyby ses obtěžoval přečíst nápovědu, která je i počeštěná, tak je to tam jasně uvedeno.
Radarovou mapu si můžeš nastavit vlastní, ale musí se jednat o URL na obrázek a takový není na www.chmu.cz (mimochodem technicky i designově naprosto zk...j web) k dispozici. A jinou radarovou mapu pro ČR, než od ČHMÚ jsem nenašel. Pokud někdo o nějaké ví, může být té lásky a poradit.
Je to sice už staré, ale třeba někdo hledá googlem jako já a zavítá až sem. Pro ty je zde tento odkaz: http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data/animace.gif
To bude to akonadi bez strigi.
Správa napájení je na stejno jako u KDE - nikdy jsem nic víc nepotřeboval, než při odpojení adapréru stáhnout jas, ostatní si řeším sám.Jó, kvůli takovým, co si koupí notebook, který si to neumí řešit sám, musím v ubuntu neustále měnit jas, protože si ho po zapnutí sám dává na maximu a reguluje si to jak chce a nedokáže to ponechat nastavení jasu, když to změním např. před bootem nebo z windows. Normální notebooky si jas regulují sami, pamatují si zvlášť stavy pro vypojený a zapojený adaptér a tak není třeba těch jejich pakáren, co nejdou vypnout.
Jó, kvůli takovým, co si koupí notebook, který si to neumí řešit sámTo je pěkně debilní, protože pak si na baterii pustíš film ve VLC, a jak BIOS notebooku pozná, že nemá zhasínat? Nijak. Takže musíš co chvíli mačkat klávesy.
To snad nemá ani cenu komentovat, jen si neodpustím poznámku: To, že něco nefunguje Jardíkovi tak, jak si představuje, ještě neznamená, že je to naprosto špatné. A jen tak stranou mám celkem kvalitní notebook, který si úroveň podsvícení pamatuje.