Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Blíží se nám vykoupení z těch nechutně stresujících předvánočních bláznění. Protože mě vánoce moc neberou a v práci mám celkem na pilno, budu muset čas od času využít vzdáleného přístupu...
Protože firma ve které pracuji profituje ze software pro většinový operační systém a je mimo jiné gold partnerem Microsoftu, využívají se na úplně všechno produkty této společnosti. Takže místo někdejšího Cisco clienta je potřeba pro připojení do firemní sítě použít VPN.
Nemám rád kdejaká klikadla a tak jsem před nedávnem vypotil s manuálem „v ruce“ skriptík...
#!/bin/sh LINKNAME='foo' SERVER='firemni.server.cz' DOMAIN='DOMENA' USER='jmeno' PASSWORD='heslo' NET='172.20.0.0' MASK='255.255.0.0' DNS='172.20.20.201' RESOLVBAK="/etc/resolv.conf.$LINKNAME.bak" PIDFILE="/var/run/ppp-$LINKNAME.pid" up() { if [ -f $PIDFILE ]; then echo "Already up?" exit 1 fi pppd logfd 2 updetach lock noauth nobsdcomp nodeflate nodefaultroute require-mppe-128 \ linkname $LINKNAME \ domain $DOMAIN \ pty "pptp $SERVER --nolaunchpppd" \ name $USER \ password $PASSWORD && if [ -f $PIDFILE ]; then route add -net $NET netmask $MASK dev $(tail $PIDFILE -n1) mv /etc/resolv.conf $RESOLVBAK echo "nameserver $DNS" > /etc/resolv.conf cat $RESOLVBAK >> /etc/resolv.conf fi } down() { if [ -f $PIDFILE ]; then kill $(head $PIDFILE -n1) if [ -f $RESOLVBAK ]; then mv $RESOLVBAK /etc/resolv.conf fi else echo "Already down?" exit 1 fi } case "$1" in "up") up ;; "down") down ;; *) echo "usage: $0 up|down" esac
A je to, pak už stačí spustit KRDC. Pozitivní je, že mi spojení ještě ani jednou nelehlo, což se nedá říct o připojení realizovaném z Windows, tam měla vzdálená plocha neustále problémy s šifrováním a co 5 minut lehla, samotný tunel měl rekord něco kolem hodiny... Proč? Kdo ví.
Tiskni
Sdílej:
>>>Pozitivní je, že mi spojení ještě ani jednou nelehlo, což se nedá říct o připojení realizovaném z Windows, tam měla vzdálená plocha neustále problémy s šifrováním a co 5 minut lehla, samotný tunel měl rekord něco kolem hodiny... Proč?
Protoze i cesky clovicek dokaze neco udelat tak aby to chodilo jak ma.