Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Proč mě to gentoo tak láká? Nebudu přece měnit distribuce jako fusekle.
Tak jsem opět rozplácal krávu a tentokrát slibuju, že neskončím jen u chrootu. Nějak jsem dospěl do stádia kdy je to kouzlo objevování systému pryč :(, než jsem naťukal emerge kde, tak jsem do handbooku nahlédl jen asi pětkrát, hlavně kvůli zkopírování příkazu (nuda to psát ručně ;) ).
Už mi i Arch (stejně jako Slackware) připadá až moc uživatelsky přívětivý (co je na VIMu přívětivého), ve Slacku to nebylo tak jednoduché, spoustu věcí si člověk musel kompilovat, patchovat opravovat. Arch se teď zvrhl na pacman-orgie :) jeden příkaz plný rour sedů grepů pacmanů řeší větsinu problémů s instalovaným software a to je trochu nuda ne?
V Gentoo se to zřejmě zvrhne na používání emerge, ale co se dá dělat... Stejně asi skončím na LFS, v záplavě neumimnainstalovatdebianů nějak zapadají pořádné distribuce bez instalátorů spustitelných z windows, graficky bombastických 3D desktopů like Wopruz Vista, ble děkuji nechci :(.
Neberte mi moji hračku!!!
Jestli budu mít tyhle stavy stále častěji, začnu pravidelně bootovat Plan9, třeba se to zlepší (nebo přejdu úplně :D ).
Tiskni
Sdílej: