Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Proč mě to gentoo tak láká? Nebudu přece měnit distribuce jako fusekle.
Tak jsem opět rozplácal krávu a tentokrát slibuju, že neskončím jen u chrootu. Nějak jsem dospěl do stádia kdy je to kouzlo objevování systému pryč :(, než jsem naťukal emerge kde, tak jsem do handbooku nahlédl jen asi pětkrát, hlavně kvůli zkopírování příkazu (nuda to psát ručně ;) ).
Už mi i Arch (stejně jako Slackware) připadá až moc uživatelsky přívětivý (co je na VIMu přívětivého), ve Slacku to nebylo tak jednoduché, spoustu věcí si člověk musel kompilovat, patchovat opravovat. Arch se teď zvrhl na pacman-orgie :) jeden příkaz plný rour sedů grepů pacmanů řeší větsinu problémů s instalovaným software a to je trochu nuda ne?
V Gentoo se to zřejmě zvrhne na používání emerge, ale co se dá dělat... Stejně asi skončím na LFS, v záplavě neumimnainstalovatdebianů nějak zapadají pořádné distribuce bez instalátorů spustitelných z windows, graficky bombastických 3D desktopů like Wopruz Vista, ble děkuji nechci :(.
Neberte mi moji hračku!!!
Jestli budu mít tyhle stavy stále častěji, začnu pravidelně bootovat Plan9, třeba se to zlepší (nebo přejdu úplně :D ).
Tiskni
Sdílej: