Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Beryl je fajn, očního cukru není nikdy dost, a protože Beryl se spojil s Compizem a protože jedna dobrá duše udělala repositář pro Arch, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.
Co jsem čekal od spojení hlavně, byla nezávislost na Gnome, no dobrá ke spojení došlo poměrně nedávno, takže jsem stáhnul potřebné balíky (cca 40 MB) a nainstaloval.
.xsession dopadlo takhle
#!/bin/bash KDEWM="compiz-wm" startkde
a compiz-wm který je někde v $PATH
#!/bin/sh __GL_FSAA_MODE="4" __GL_SYNC_DISPLAY_DEVICE="CRT" __GL_SYNC_TO_VBLANK="1" compiz --replace ccp --sm-disable
Potěšilo mě pár nových pluginů, jako například „cube reflection“, ale rozhodně mě mrzel nefunkční efekt „saturation“ pro okna. Také se mi ani za nic nepodařilo nastavit zkratku [Alt+Escape] na zavírání okna, konfigurátor se tvářil že je nastavená, ale skutek utek.
Stabilita je stejná jako u Beryla, nepadá ;). Takže nezbývá, než čekat až budou odstraněny drobné chyby, a doufám, že ubude i závislost na Gnome, nemusím ho mít půlku, když ho nepoužívám. Beryl dokazuje, že potřeba není.
Zatím mi připadá, že Beryl na sloučení obou projektů moc vidět není, ale to se snad s časem změní, počkám si na nějakou stabilní verzi Compiz Fusion do té doby zatím budu mít Beryl.
nakonec pár screenshotů ze snažení
Tiskni
Sdílej:
(a někde k tomu stačí málo, například probudit počítač se suspendu do RAM a nepřepnout do terminálu).Když si někdo neumí vybrat železo... :D
/proc
když jsem to četl