Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Beryl je fajn, očního cukru není nikdy dost, a protože Beryl se spojil s Compizem a protože jedna dobrá duše udělala repositář pro Arch, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.
Co jsem čekal od spojení hlavně, byla nezávislost na Gnome, no dobrá ke spojení došlo poměrně nedávno, takže jsem stáhnul potřebné balíky (cca 40 MB) a nainstaloval.
.xsession dopadlo takhle
#!/bin/bash KDEWM="compiz-wm" startkde
a compiz-wm který je někde v $PATH
#!/bin/sh __GL_FSAA_MODE="4" __GL_SYNC_DISPLAY_DEVICE="CRT" __GL_SYNC_TO_VBLANK="1" compiz --replace ccp --sm-disable
Potěšilo mě pár nových pluginů, jako například „cube reflection“, ale rozhodně mě mrzel nefunkční efekt „saturation“ pro okna. Také se mi ani za nic nepodařilo nastavit zkratku [Alt+Escape] na zavírání okna, konfigurátor se tvářil že je nastavená, ale skutek utek.
Stabilita je stejná jako u Beryla, nepadá ;). Takže nezbývá, než čekat až budou odstraněny drobné chyby, a doufám, že ubude i závislost na Gnome, nemusím ho mít půlku, když ho nepoužívám. Beryl dokazuje, že potřeba není.
Zatím mi připadá, že Beryl na sloučení obou projektů moc vidět není, ale to se snad s časem změní, počkám si na nějakou stabilní verzi Compiz Fusion do té doby zatím budu mít Beryl.
nakonec pár screenshotů ze snažení
Tiskni
Sdílej:
(a někde k tomu stačí málo, například probudit počítač se suspendu do RAM a nepřepnout do terminálu).Když si někdo neumí vybrat železo... :D
/proc
když jsem to četl