Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Od posledního desktopového zemětřesení jsem používal zase Operu, jak na web tak na mail, ale něco mi chybělo a to hodně - slušný kalendář. Nemusí umět všechno možné i nemožné, stačí, když bude schopen naplánovat událost, připomínat narozeniny a spravovat úkoly a bude provázán s e-mailovým klientem.
Bohužel Opera v tomhle směru neutěšila moji potřebu a tak jsem se rozhlížel jinde. Pro Gnome je výchozí e-mailový klient Evolution, ale ten se mi prostě a jednoduše nezamlouvá, už jen třeba protože nemá rozumnou čtečku RSS v základu (modul co k tomu existuje mi věčně padal) a celkově na mě nepůsobil dobře. Navíc jsem si chtěl nechat volnou cestu třeba k XFCE4. Takže jasná volba padla na Thunderbird v kombinaci s Lightning.
Jenomže ouha doplněk na mozila.org je jen pro 32 bit verzi. Po chvilce googlení jsem našel i build pro 64bit a opravdu funguje. Kalendář umí všechno co potřebuji, jen pro zobrazení narozenin z adresáře je třeba doinstalovat doplněk ThunderBirthDay, přidat si kalendář s narozeninami a je to. Více o kalendáři pro Thunderbird si můžete přečíst na mozilla.cz.
No a na závěr, obrázek vydá za tisíc slov...
Tiskni
Sdílej:
no aspoň jedna varianta je správně :), nějak to nevnímám, dislexie je hrozná věc
spellcheck v jednořádkovém editu jaksi není
Při použití kalendáře s 365-ti událostmi (jmeniny) - iCalendar velikosti 556 kB, sežere Thunderbird o cca 27 MB paměti víc, každá událost má upozornění a poznámku. Na rychlost to vliv nemá.
Na Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5870 s 2 GB DDR3 RAM je spomalení minimální, jediné co je postřehnutelné, je při zběsilém skrolování nad kalendářem, vykreslování položek událostí.
Vyfiltrovat si všechny události, vybrat věchny, které jsou jmeniny a smazat :), a ještě lepší rada je, importovat svátky do samostatného kalendáře ;), ale to je s křížkem po funusu...
protože si dám třeba článek do úkolů - například dokaz na blog - něco jako - tahle aplikace zní zajímavě, nainstalovat a vyzkoušet ;), jinak necítím potřebu mít rss odděleně od emailu, na co mít na to dvě aplikace. Proč to má takhle většina emailovo-kalendářních aplikací?