Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Včera večer nebylo co dělat, tak jsem si řekl že udělám pořádek na disku. Přerovnám si empétrojky a tak.
To znamená zálohu důležitých věcí z /home, stejně jsem ale na tenhle oddíl moc a moc opatrný, ještě zkopírovat systémový oddíl, na home, tam snad bude trochu víc v bezpečí, co kdyby.
Takovouhle kravinu už dělat nebudu, reiserFS opravdu zmenšit moc nejde, i když qtparted se tvářil, že je všechno v pořádku.
Jen bůh ví, co tím chtěl básník říct....
A navrhovaný způsob opravy --rebuild-tree. Řekl jsem si, nu tedy dobrá, když ti to udělá radost... No pominu-li to že na 70GB oddílu to chroupalo skoro jeden a půl hodiny a přez obrazovku lítal výpis co se všechno maže, byla to celkem zábava. Protože opravdu, ale opravdu mě zamrazilo, když nešel připojit ani /home. Tam ovšem stačilo poštvat fsck.reiserfs --fix-fixable a všechno bylo v pořádku.
Co ale v pořádku nebylo, na /mnt/store, vybíleno jak jak po razii urny, nějaké zbytečky empétrojek, povětšinou od poloviny dál, lost+found mělo přes 30GB.
Takže co mě tahle experience stála? Přes 25GB hudby, vlastnoruční balíčky (zazálohovanou mám jen asi polovinu), updatovací balíčky na Slackware, obrazy s FreeBSD, instalace Q3A a UT2k4, rpmka OOo, a spoustu phodného balastu, který jsem chtěl přetřídit a promazat. To se mi opravdu povedlo, a vzal jsem to z gruntu.
Takže vzhledem k tomu, že fsck chroupal disk do tří do rána, tak jsem naspal nějaké čtyři hodiny, od té doby ripuju cédéčka co mám doma, stáhnul jsem důležité věci, jako nVidiácké ovladače na grafiku. Zbytek později ve škole, po GPRSce to tahat nebudu, to bych zešedivěl.
protože už asi nikdy nedám dohromady všechno jak bylo, tak jsem si dal opravdu názornou lekci toho co se nemá dělat a co se dělat má. Závěrečné poučení zní: "Když něco funguje, tak do toho nehrab!!!". Poučení dvě zní:"Zálohovat i to co není životně důležité, ale máme to rádi (e. q. some sweet music)".
Tiskni
Sdílej:
Co fuguje neřešit - to tvrdim všude. Jen kdybych měl náhodou tak 4x více času, než by to mělo vyžadovat, tak si na to troufnu - abych měl když tak čas spravovat následky.
--rebuild-tree
, tak mě napadlo, že těch dat moc nezbylo Vcera byl asi blbej den, mne se stalo skoro to samy. Akorat jsem prisel o 5GB fotek a "jen" 10GB hudby rozesranim partition table (jinak to ani nelze rict). Dokonce na ten disk nejde pustit ani cfdisk. Z 10 partisen prezila jen ta s /home, po nekolikahodinovem upravovani parttion tabulky jsem zprovoznil i / oddil.
Smele muzu rict ze uz v zivote nebudu zkouset QTparted, kdyz mam dobre zkusenosti s cfdikem. Z neznameho duvodu mi pridal mezi kazde dve partisny jednu malou o presne 62 cylindrech (ca 0.02MB)
Ted mne tedy ceka obnova dat z NTFS
Koukám, že se daří. Mi se v pátek zase podařilo odinstalovat půlku systému
Chtěl jsem po
emerge -uDN worlddát
revdep-rebuildale zkopíroval jsem špatný příkaz z poznámek a byl z toho
emerge deplean
Celý víkend jsem kompiloval odinstalované balíky.
gpart? Uz nekolikrat jsem s nim znovuvytvoril poskozenu partition tabulku.
Co jsem objevil dvd-ram, tak už zálohuju skoro "kdeco".