Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ssh -X můj_server
, jen mi nejela česká klávesnice. Jo tohle mě už taky vrtalo hlavou... co až bude GNU/Linux slušně řečeno BFU friendly.... pak asi opravdu *BSDJen tak pro informaci, FreeBSD nebo NetBSD nejsou o nic min BFU friendly nez Slackware (spis jeste vic). Mala rozsirenost jeste neni synonymum pro "hardcore". A jestli se ti styska pro BFU-dotazech, tak staci navstivit nejake FreeBSD forum, protoze to si presne vyhlidly lamy, co je jim linux "malo hardcore". Pro ty mene chapave: netvrdim, ze uzivatele FreeBSD jsou lamy, ale ze hodne lam se presne kvuli kecum o "cool" a "hardcore" vrha na FreeBSD, aniz by v tom pro ne osobne byl nejaky prinos. A proc taky ne, nainstalujete to podle navodu, hodite na to KDE (Gnome) a jedete stejne jako v jakemkoliv linuxu, jen proste navstevujete jina diskusni fora, to je asi tak vsechno. Za chvili bude nejvic "hardcore" pouzivat hlavu, tuzku a papir :P
Casem mozna budeme vzpominat, jak byl kdysi linux stejne hardcore jako nase soucasna *BSD.Co ma jako znamenat "hardcore"? Ze nebude nic fungovat, dokud do toho clovek nevenuje tejden prace? Nevim, proc by na tohle mel nekdo vzpominat, cim driv to bude pryc, tim lip. Protoze krome toho, ze sem tam neco normalne v linuxu fungujici v *BSD nefunguje (tu zvukovka v FreeBSD, tu K3B v NetBSD), nevidim nic "hardcore" (krome kecu), ani na Linuxu, ani na *BSD (aspon na tech dvou, co jsem mel tu cest). LFS mozna hardcore je, pro nekoho mozna Slackware, i kdyz i to znamena spis miru osobni lenosti a investovane energie. Krome vyvoje vlastni distribuce nebo vlastnich aplikaci nejsou uzivatelske distribuce "hardcore" ani trochu. Ze zvanilove tohle slovo uz davno devalvovali a aplikuji na cokoliv, co neni tolik popularni - a tim padem spustit okno s terminalem a napsat emerge blabla uz dost "hardcore" neni, zato prakticky totez ve FreeBSD uz hardcore" je daleko vic :P BTW nejvic "hardcore" co jsem kdy zazil, bylo sehnat drivery pro Windows (ME & XP) na nejaky notebook (jesteze jsem mel po ruce Kanotix).
Propagace obecně, jak to tak vidím já, netvrdím, že nutně správně:
Pokud se setkáte s potenciálním zájemcem o Linux, tak jde o to, co chci propagovat. Pokud sebe, zahrnu ho slovy, která nikdy neslyšel, ukážu mu jak umím bleskurychle napsat na terminál tajemnou formulku, která způsobí, že se na terminálu objeví další, pro něj naprosto nesrozumitelné údaje. Získám si pověst mocného čaroděje (i když třeba jediný, co jsem provedl, byl ping). A Linux u něj získá pověst systému pro cvoky. Nebo mu ukážu, že tam jde strčit cd s filmem a ono to začne hrát a že si může při tom klepnout na "stop" a "play". Možná by bylo hezké, kdyby to bylo se zájemci jinak, ale u většiny to jinak nebude. U většiny, né u naprosto každého.
Student IT by měl vědět, co je to GNU. Ostatní to vědět asi nebudou, stejně jako každý neví, co je kontrapunkt, ablativ, ξ… v jiných oborech. nejen Linux, ale ani počítače nejsou pro většinu lidí středem světa a něčím, čemu by chtěli věnovat svůj čas a síly.
Vynechávám to, je-li to dobře a nebo špatně a jestli se má Linux snažit přizpůsobit a nebo ne. Sám si myslím, že jde dobrou cestou, když zachovává možnost pracovat „hard“ a přidává možnost „soft“.
LVT
(laboratoř výpočetní techniky, honosný název pro helpdesk, servis a rozesílání e-mailů) provozuje na absolutních šunkách s 15 CRT monitorem. Co to je konkrétně vám neřeknu, výpis /proc/cpuinfo
ani jiné si nepamatuju. Windows stanice zato fungují na mnohem lepších strojích a teď nově mají i Delly s 19kou LCD. To se potom srovnává.
Zadruhé grafické prostředí v GNU/Linux je potřeba si nastavit. Sice na lištu do Gnome (preferuji KDE) někdo prozřetelně nasypal nejpoužívanější programy, tím ale snaha o zvýšení použitelnosti skončila. Např. rozumně připojit flashdisk občas nejde (různé disky vytváří různě zařízení sdx1-n nebo jen sdx) a na mount je potřeba root.
Vždyť vytuněný linuxový desktop by byl (zejména na té 19 monitoru) myslím pro mnohé rozumnou alternativou k windows. Takhle se ale dobré jméno GNU resp. GNU/Linux neudělá, pro mnohé je to systém, který "taky trochu funguje".
Tiskni
Sdílej: