Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »ssh -X můj_server
, jen mi nejela česká klávesnice. Jo tohle mě už taky vrtalo hlavou... co až bude GNU/Linux slušně řečeno BFU friendly.... pak asi opravdu *BSDJen tak pro informaci, FreeBSD nebo NetBSD nejsou o nic min BFU friendly nez Slackware (spis jeste vic). Mala rozsirenost jeste neni synonymum pro "hardcore". A jestli se ti styska pro BFU-dotazech, tak staci navstivit nejake FreeBSD forum, protoze to si presne vyhlidly lamy, co je jim linux "malo hardcore". Pro ty mene chapave: netvrdim, ze uzivatele FreeBSD jsou lamy, ale ze hodne lam se presne kvuli kecum o "cool" a "hardcore" vrha na FreeBSD, aniz by v tom pro ne osobne byl nejaky prinos. A proc taky ne, nainstalujete to podle navodu, hodite na to KDE (Gnome) a jedete stejne jako v jakemkoliv linuxu, jen proste navstevujete jina diskusni fora, to je asi tak vsechno. Za chvili bude nejvic "hardcore" pouzivat hlavu, tuzku a papir :P
Casem mozna budeme vzpominat, jak byl kdysi linux stejne hardcore jako nase soucasna *BSD.Co ma jako znamenat "hardcore"? Ze nebude nic fungovat, dokud do toho clovek nevenuje tejden prace? Nevim, proc by na tohle mel nekdo vzpominat, cim driv to bude pryc, tim lip. Protoze krome toho, ze sem tam neco normalne v linuxu fungujici v *BSD nefunguje (tu zvukovka v FreeBSD, tu K3B v NetBSD), nevidim nic "hardcore" (krome kecu), ani na Linuxu, ani na *BSD (aspon na tech dvou, co jsem mel tu cest). LFS mozna hardcore je, pro nekoho mozna Slackware, i kdyz i to znamena spis miru osobni lenosti a investovane energie. Krome vyvoje vlastni distribuce nebo vlastnich aplikaci nejsou uzivatelske distribuce "hardcore" ani trochu. Ze zvanilove tohle slovo uz davno devalvovali a aplikuji na cokoliv, co neni tolik popularni - a tim padem spustit okno s terminalem a napsat emerge blabla uz dost "hardcore" neni, zato prakticky totez ve FreeBSD uz hardcore" je daleko vic :P BTW nejvic "hardcore" co jsem kdy zazil, bylo sehnat drivery pro Windows (ME & XP) na nejaky notebook (jesteze jsem mel po ruce Kanotix).
Propagace obecně, jak to tak vidím já, netvrdím, že nutně správně:
Pokud se setkáte s potenciálním zájemcem o Linux, tak jde o to, co chci propagovat. Pokud sebe, zahrnu ho slovy, která nikdy neslyšel, ukážu mu jak umím bleskurychle napsat na terminál tajemnou formulku, která způsobí, že se na terminálu objeví další, pro něj naprosto nesrozumitelné údaje. Získám si pověst mocného čaroděje (i když třeba jediný, co jsem provedl, byl ping). A Linux u něj získá pověst systému pro cvoky. Nebo mu ukážu, že tam jde strčit cd s filmem a ono to začne hrát a že si může při tom klepnout na "stop" a "play". Možná by bylo hezké, kdyby to bylo se zájemci jinak, ale u většiny to jinak nebude. U většiny, né u naprosto každého.
Student IT by měl vědět, co je to GNU. Ostatní to vědět asi nebudou, stejně jako každý neví, co je kontrapunkt, ablativ, ξ… v jiných oborech. nejen Linux, ale ani počítače nejsou pro většinu lidí středem světa a něčím, čemu by chtěli věnovat svůj čas a síly.
Vynechávám to, je-li to dobře a nebo špatně a jestli se má Linux snažit přizpůsobit a nebo ne. Sám si myslím, že jde dobrou cestou, když zachovává možnost pracovat „hard“ a přidává možnost „soft“.
LVT
(laboratoř výpočetní techniky, honosný název pro helpdesk, servis a rozesílání e-mailů) provozuje na absolutních šunkách s 15 CRT monitorem. Co to je konkrétně vám neřeknu, výpis /proc/cpuinfo
ani jiné si nepamatuju. Windows stanice zato fungují na mnohem lepších strojích a teď nově mají i Delly s 19kou LCD. To se potom srovnává.
Zadruhé grafické prostředí v GNU/Linux je potřeba si nastavit. Sice na lištu do Gnome (preferuji KDE) někdo prozřetelně nasypal nejpoužívanější programy, tím ale snaha o zvýšení použitelnosti skončila. Např. rozumně připojit flashdisk občas nejde (různé disky vytváří různě zařízení sdx1-n nebo jen sdx) a na mount je potřeba root.
Vždyť vytuněný linuxový desktop by byl (zejména na té 19 monitoru) myslím pro mnohé rozumnou alternativou k windows. Takhle se ale dobré jméno GNU resp. GNU/Linux neudělá, pro mnohé je to systém, který "taky trochu funguje".
Tiskni
Sdílej: