Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Uvažování nad sebou samým je velmi prazvláštní, člověk si uvědomí spoustu věcí, které by mu na ostatních přišly zvláštní. Kupříkladu, teď si pálím repositář slackware current :), co s ním asi budu dělat, a proč?
Ve svém profilu tady na abclinuxu mám napsáno, že Linux je koníček co přerůstá na koně. Technicky vzato je to jediný koníček, kterému se věnuji poctivě. Ostatními koníčky se zabývám jen málo kdy, ctnostné umění origami je pro mě v posledních pár letech spíše jen velmi oddychovou zábavou, i když dokážu stvořit celkem pěkné "skvosty", a i by mě to bavilo, ale raději upřednostňuji tučňáka. Potom už toho moc nezbývá, jen občas se někam projet na kole, to je jen sezonní záležitost. Ale stěžovat si na neschopnost se zabavit není proč píši tento blog.
Vezměme to hezky od začátku. Své první PC jsem dostal někdy v září 2001, do té doby jsem se k výpočetní technice dostal jen ve škole, a to hodně okrajově. Vlastně ještě asi rok před tím jsem si opravil mikropočítač MAŤO (zná ho někdo?) a na něm začal lepit své první programátorské pokusy v BASICu, celkem rychle jsem se naučil používat i složitější konstrukce, vrcholem všeho byl velmi jednoduchý tetris :). Potom jsem v roce 2003 úspěšně odmaturoval na prumce, obor strojírenství. Už tehdy jsem měl na disku svůj první GNU/Linux. Byl to v blahé paměti Mandrake 9.0. U ostatních jsem moc neventiloval, že existuje i něco jiného, nežli Windowze, ve školním prostředí kvetl warez, a kdo byl trošku jiný měl smůlu.
Po matuře jsem si dal přihlášku na VOŠku, vzali mě tam bez přijímaček - dobré studijní výsledky :). Tam jsem svůj koníček mohl rozjet naplno, a po roce nebyl na disku jiný operační systém než GNU/Linux. S přestávkou to platí až doposud. Se školou jsem seknul, když jsem zjistil, že mi ujel předmět tvorba WWW (nebo jak se to jmenuje), nikdy jsem moc s oblibou nebastlil HTML, a už vůbec ne php, prostě mě to ani trošku nebaví. Když nad tím dnes uvažuji, byla to děsná chyba, nic strašného by se nestalo, prostě bych si zopakoval semestr, ale za blbost se platí. Teď sedím opět ve škole, je mi fajn, za chvíli mám psát písemku. Takže jsem nedopadl zas tak špatně.
GNU/Linux je můj denní chléb, ovšem jako zábava, ne něco za co bych měl nést zodpovědnost. To by se mělo časem změnit (nejpozději, až dostuduji, jestli dostuduji). Je hezké, když je práce koníček a koníček prací, to jistě. Ale potom to chce dělat po práci něco jiného.
Proto Můj milý koníčku, nedokážu si představit, že po šichtě v zaměstnání, mám náladu rýpat se v tom samém i doma. A tak se připrav na velké změny. Trošku se rozejdeme. Počítač je na práci a ne na hraní, minimálně ne na hraní každé odpoledne, večer, kdy mám čas. Možná zase začnu skládat origami, nebo snad začnu vyrábět něco ze dřeva, chodit na procházky, co já vím, třeba se začnu i víc učit :). Rozhodně se nerozejdeme úplně.
Tiskni
Sdílej:
Jinak ke sklonovani. Nepouziva se slovo origami, origam... Ale jednoduse model :) Pak uz sklonovani nebude problemem :)
btw: To by nebyl špatný námět na anketu, viděl jsem tu lezce po skalách, padáčkáře, a pod. Jaké jsou vaše odpočinkové aktivity? - to by sice nebyl, ale zkus ji udělat tak, aby tam nikomu nic nechybělo :o))
Jinak kdydy taková anketa byla, tak bych hlasoval pro elektrotechniku (= bastlení) a garážový sport (= opravy a úpravy mojí Gardovky).
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Mé koníčky mají tu nepříjemnou vlastnost, že se záhy mění v zaměstnání. V tom smyslu, že mám termíny, povinnosti, zodpovědnost... ale většinou to zůstane v oblasti koníčka tím, že mi za to neplatí, ale jen nadávají.
A tak jediná opravdová rekreace je vymýšlení a sepisování ptákovin co nejptákovinovatějích.