Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Uvažování nad sebou samým je velmi prazvláštní, člověk si uvědomí spoustu věcí, které by mu na ostatních přišly zvláštní. Kupříkladu, teď si pálím repositář slackware current :), co s ním asi budu dělat, a proč?
Ve svém profilu tady na abclinuxu mám napsáno, že Linux je koníček co přerůstá na koně. Technicky vzato je to jediný koníček, kterému se věnuji poctivě. Ostatními koníčky se zabývám jen málo kdy, ctnostné umění origami je pro mě v posledních pár letech spíše jen velmi oddychovou zábavou, i když dokážu stvořit celkem pěkné "skvosty", a i by mě to bavilo, ale raději upřednostňuji tučňáka. Potom už toho moc nezbývá, jen občas se někam projet na kole, to je jen sezonní záležitost. Ale stěžovat si na neschopnost se zabavit není proč píši tento blog.
Vezměme to hezky od začátku. Své první PC jsem dostal někdy v září 2001, do té doby jsem se k výpočetní technice dostal jen ve škole, a to hodně okrajově. Vlastně ještě asi rok před tím jsem si opravil mikropočítač MAŤO (zná ho někdo?) a na něm začal lepit své první programátorské pokusy v BASICu, celkem rychle jsem se naučil používat i složitější konstrukce, vrcholem všeho byl velmi jednoduchý tetris :). Potom jsem v roce 2003 úspěšně odmaturoval na prumce, obor strojírenství. Už tehdy jsem měl na disku svůj první GNU/Linux. Byl to v blahé paměti Mandrake 9.0. U ostatních jsem moc neventiloval, že existuje i něco jiného, nežli Windowze, ve školním prostředí kvetl warez, a kdo byl trošku jiný měl smůlu.
Po matuře jsem si dal přihlášku na VOŠku, vzali mě tam bez přijímaček - dobré studijní výsledky :). Tam jsem svůj koníček mohl rozjet naplno, a po roce nebyl na disku jiný operační systém než GNU/Linux. S přestávkou to platí až doposud. Se školou jsem seknul, když jsem zjistil, že mi ujel předmět tvorba WWW (nebo jak se to jmenuje), nikdy jsem moc s oblibou nebastlil HTML, a už vůbec ne php, prostě mě to ani trošku nebaví. Když nad tím dnes uvažuji, byla to děsná chyba, nic strašného by se nestalo, prostě bych si zopakoval semestr, ale za blbost se platí. Teď sedím opět ve škole, je mi fajn, za chvíli mám psát písemku. Takže jsem nedopadl zas tak špatně.
GNU/Linux je můj denní chléb, ovšem jako zábava, ne něco za co bych měl nést zodpovědnost. To by se mělo časem změnit (nejpozději, až dostuduji, jestli dostuduji). Je hezké, když je práce koníček a koníček prací, to jistě. Ale potom to chce dělat po práci něco jiného.
Proto Můj milý koníčku, nedokážu si představit, že po šichtě v zaměstnání, mám náladu rýpat se v tom samém i doma. A tak se připrav na velké změny. Trošku se rozejdeme. Počítač je na práci a ne na hraní, minimálně ne na hraní každé odpoledne, večer, kdy mám čas. Možná zase začnu skládat origami, nebo snad začnu vyrábět něco ze dřeva, chodit na procházky, co já vím, třeba se začnu i víc učit :). Rozhodně se nerozejdeme úplně.
Tiskni
Sdílej:
Jinak ke sklonovani. Nepouziva se slovo origami, origam... Ale jednoduse model :) Pak uz sklonovani nebude problemem :)
btw: To by nebyl špatný námět na anketu, viděl jsem tu lezce po skalách, padáčkáře, a pod. Jaké jsou vaše odpočinkové aktivity? - to by sice nebyl, ale zkus ji udělat tak, aby tam nikomu nic nechybělo :o))
Jinak kdydy taková anketa byla, tak bych hlasoval pro elektrotechniku (= bastlení) a garážový sport (= opravy a úpravy mojí Gardovky).
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Mé koníčky mají tu nepříjemnou vlastnost, že se záhy mění v zaměstnání. V tom smyslu, že mám termíny, povinnosti, zodpovědnost... ale většinou to zůstane v oblasti koníčka tím, že mi za to neplatí, ale jen nadávají.
A tak jediná opravdová rekreace je vymýšlení a sepisování ptákovin co nejptákovinovatějích.