abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2003 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec

    4.9.2007 14:52 | Přečteno: 2409× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 5.9.2007 23:29

    Takhle jsem jednou strčil DVD do počítače, spustil ho v kaffeine, osolil repro a nestačil se divit nad vyluzovanými zvuky.

    Většinou když poslouchám jen tak empétrojky, tak jen potichu šumí, to že to hraje všelijak už tuším dost dlouho. Teprve tohle mě ale nakoplo a já jsem se začal zajímat co s tím.

    Zaprvé jsem chtěl, aby když budu přehrávat surround sound (4.0, 4.1, 5,0, 5.1, 7.1), aby se mi hloubky ze satelitů posílaly do subwooferu, protože nemám megalomanské repro, spíš taková chrastítka :). Za druhé subwoofer nemá filtr který by odřízl výšky.

    Zadání zní celkem jednoduše. První bod je splnitelný velmi snadno, ALSA má plugin route, který má požadovaný efekt. Druhý bod je trošku obtížnější a s jeho řešením jsem strávil hodně času, ale i to nakonec funguje a výsledkem je tato konfigurace:

    # /etc/asound.conf
    
    # hlasitost mixovaných zdrojů
    pcm.volume {
            type            softvol
            slave.pcm       "lowpass_in"
            control {
                    name    "Master (mix)"
                    card    0
            }
    }
    
    # hlasitost pro upmixované mono a stereo
    pcm.volume_upmix {
            type            softvol
            slave.pcm       "volume"
            control {
                    name    "Master (upmix)"
                    card    0
            }
    }
    
    # nízkofrekvenční filtr s rezonancí
    pcm.lowpass_in {
            type            plug
            slave {
                    pcm             lowpass
                    channels        6
                    rate            44100
            }
    }
    
    pcm.lowpass {
            type            ladspa
            slave.pcm       lowpass_out
            path "/usr/lib/ladspa"
            channels 6
            plugins {
                            0 {
                                    id                      1098
                                    policy                  duplicate
                                    input.bindings.0        "Input";
                                    output.bindings.0       "Output";
                            }
                            1 {
                                    id                      1672
                                    policy                  none
                                    input.bindings.5        "Input";
                                    output.bindings.5       "Output";
                                    input {
                                            controls        [ 120 2.2 ] # [ frekvence rezonance ]
                                    }
                    }
            }
    }
    
    pcm.lowpass_out {
            type            plug
            slave {
                    pcm             surround51
                    channels        6
            }
    }
    
    # mixování zdrojů
    
    pcm.mix10 {
            type            route
            slave.pcm       "volume_upmix"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    0.1     1
                    0.2     1
                    0.3     1
                    0.4     1
                    0.5     1
            }
    }
    
    pcm.mix20 {
            type            route
            slave.pcm       "volume_upmix"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    1.1     1
                    0.2     1
                    1.3     1
                    0.4     0.5
                    1.4     0.5
                    0.5     0.5
                    1.5     0.5
            }
    }
    
    pcm.mix40 {
            type            route
            slave.pcm       "volume"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    1.1     1
                    2.2     1
                    3.3     1
                    0.4     0.5
                    1.4     0.5
                    0.5     0.25
                    1.5     0.25
                    2.5     0.25
                    3.5     0.25
            }
    }
    
    pcm.mix41 {
            type            route
            slave.pcm       "volume"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    1.1     1
                    2.2     1
                    3.3     1
                    0.4     0.5
                    1.4     0.5
                    0.5     0.25
                    1.5     0.25
                    2.5     0.25
                    3.5     0.25
                    4.5     1
            }
    }
    
    pcm.mix50 {
            type            route
            slave.pcm       "volume"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    1.1     1
                    2.2     1
                    3.3     1
                    4.4     1
                    0.5     0.25
                    1.5     0.25
                    2.5     0.25
                    3.5     0.25
                    4.5     0.25
            }
    }
    
    pcm.mix51 {
            type            route
            slave.pcm       "volume"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    1.1     1
                    2.2     1
                    3.3     1
                    4.4     1
                    5.5     1
                    0.5     0.25
                    1.5     0.25
                    2.5     0.25
                    3.5     0.25
                    4.5     0.25
            }
    }
    
    pcm.mix71 {
            type            route
            slave.pcm       "volume"
            slave.channels  6
            ttable {
                    0.0     1
                    1.1     1
                    2.2     1
                    3.3     1
                    4.4     1
                    5.5     1
                    0.5     0.16
                    1.5     0.16
                    2.5     0.16
                    3.5     0.16
                    4.5     0.16
                    6.5     0.16
                    7.5     0.16
                    6.0     0.5
                    6.2     0.5
                    7.1     0.5
                    7.3     0.5
            }
    }
    

    O co tedy jde? je to jednoduché, v přehrávači se nastaví patřičné výstupní zařízení, tedy například v xine se pro 5.1 výstup dá mix51.

    Potom se zvuk vstupující do mix51 rozmixuje do kanálů podle tabulky (tedy 0,25% signálu ze satelitu se pošle do subooferu), celková hlasitost se bude dát upravit v mixéru šoupátkem Master (mix), podobně je to i u mona a sterea, tam je ovšem jěště jedno šoupátko, protože upmixované zdroje byly děsně uřvané.

    Po upravení hlasitosti putuje zvuk do lowpass_in kde je převzorkován, to je důležité, protože bez tohoto mi po pokusu něco přehrát okamžitě spadlo xine. Můžete si zvolit libovolnou frekveci, já jsem nechal obligátních 44100Hz, 48000Hz značně vytězuje CPU.

    Teď už se nacházíme v lowpass filtru, ten se skládá ze dvou pluginů, ten první nedělá nic jiného, než že pošle na prvních 5 kanálů identický signál jako obdržel, druhý plugin je zajímavější, ten právě ořeže výšky. Dají se v něm nastavit hodnoty frekvence a rezonance, frekvence je jasná, podle specifikace surround zvuku má být 120Hz, rezonanci je pak potřeba vyladit podle velikosti subwooferu od 0.0 do 4.0.

    Nakonec se konečně přes lowpass_out dostáváme do zvukové karty, přesněji na její pcm.surround51.

    Při používání tohoto nastavení si filtry a softwarové hlasitosti vyžádají kolem 5% CPU (Athlon64 přiškrcený na 1000MHz), ovšem konečně je to pak poslouchatelné :).

    Konfigurace je ušitá na míru pro moji obstarožní SoundBlaster Live! 5.1 Digital [SB0220], no pořád lepší než ta integrovaná co nemá ani HW mixer ;). Pro lowpass filtr je třeba mít balíčky blop ladspa (tak se jmenují v Archu).

    Domácí stránky ALSA
    Neoficiální wiki o ALSA

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    xvasek avatar 4.9.2007 15:42 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    Mám opačný problém - chtěl bych Alse vysvětlit, že mám jenom dvě bedny a nula subwooferů, tak ať to všechno pošle tam. Na řešení jsem zatím nepracoval, protože to nějak funguje a popravdě ani nevím, jestli se to směšuje nebo ne. Nemáte někdo tip na toto?
    vogo avatar 4.9.2007 17:33 vogo | skóre: 34 | blog: "Skládat papír"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    na to by mělo stačit předefinovat pcm.surround51 pomocí nějaké routovací tabulky, určitě může být inspirující můj konfigurák :)
    Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mě nejdou.
    4.9.2007 15:49 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    Mě zase trápí softwarové mixování zvuku. Na desktopu mám SB Live 5.1 a ta to samozřejmě v pohodě zvládá, ale na mém hahapecku nx7400 HW mixování není. Jenže rozjet SW mixování není zas taková legrace jak jsem si myslel. :/
    mess avatar 4.9.2007 15:54 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    Možná by ti mohl pomoct konfig z tohohle FAQ, hlavně ta první sekce. Takhle SW mixuju zvuk doma na AC'97.
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    4.9.2007 16:59 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    Tak dobrý, pomohl mi http://www.abclinuxu.cz/clanky/multimedia/na-co-se-casto-ptame-alsa-ii. Do .asoundrc jsem přidal
    > cat .asoundrc 
    pcm.!default {
            type plug
            slave.pcm "vystup"
        }
     
    pcm.vystup {
        type dmix
        ipc_key 1024
        slave {
            pcm "hw:0,0"
            period_time 0
            period_size 1024
            buffer_size 4096
            rate 44100
        }
    }
    
    pcm.dsp0 {
        type plug
        slave.pcm "dmix"
    }
    > 
    
    A open arena mi jede v klidu s metal express radio :-) Ale teda musel sem mplayeru nacpat -ao alsa..
    frEon avatar 4.9.2007 19:02 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    hodnota frekvence az po kterou se ma signal poustet do beden neni vubec jasna. jedna vec je co rika nejaka specifikace cehosi, druha vec je co ty bedny dokazou uhrat (nebo jak to zni). rozumny je taky nastavit highpass filter.
    Talking about music is like dancing to architecture.
    vogo avatar 4.9.2007 19:05 vogo | skóre: 34 | blog: "Skládat papír"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    highpass filter je v plánu, jinak těch 120Hz je naprosto vyhovujicích, samozřejmě že i s tím jsem šteloval ;)
    Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mě nejdou.
    frEon avatar 4.9.2007 20:02 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    jasne, me jenom zarazilo ze jsi mluvil o specifikacich a ne o tom jak to hraje :-)
    Talking about music is like dancing to architecture.
    msk avatar 5.9.2007 08:17 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dva dny souboje s ALSA: víceméně úspěšný konec
    Ty brdo! Alsa s podporou (interneho) routovania cez ladspa? To som sa prave posadil na prdel... Asi si o tom nieco budem musiet precitat, v asoundrc neviem ani korektne nastavit, ze out chcem na zvukovku A a in zo zvukovky B :)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.