Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mám tohle zapotřebí? Nebo se to všechno jen sešlo v jeden den?
Každopádně se to všechno pěkně sere. Super nový dárek od vývojářů jádra je opravdu super, obvzlášť, když se s ovladačem madwifi hroutí alespoň jednou za den, ach ano, pak tu máme super svobodný ovladač v jádře, ale ten bude podle mě super, až bude umět i béčkové sítě. Takže jsem zpátky u ndiswrapperu.
No ale to není to nejlepší, tím nejlepším je super dlouho nahlášený a rádoby opečovávaný bug s embedded controllerem, který ač v některých implementacích není rozhodně nejlepším kusem hardware, aspoň někdy fungoval bez chyb (viditelných chyb). Ve 2.6.28 posere každou chvíli. To je velmi příjemné, protože pak houby vím jak dlouho ještě pojedu na baterii, jaká je teplota a nedej bože, kdybych chtěl notebook uspat, pak se zaručeně neprobere.
Korunu tomu všemu nasazuje grafická karta, super truper svobodné ovladače jsou na notebooku na houby, dokud nebudou umět šetřit energií. V tomle jsou lepší binární ovladače, které jsou schopny akcelerovat 3D a umí pod-taktovat jádro.
Další příjemností je segfault pacmana ráno, odpoledne i večer, proč? Čert ví. Po druhém pokusu o aktualizaci jsem zjistil, že poslední verze HALu je taková… no… vtipná, nejde připojit flash disk pomocí pmount, to se hodí.
Závěrem: našel jsem si CD s XPéčkama, no teď jsem se trochu vybil, tak na ně asi zatím nedojde, ale co s tím zatraceným embedded controllerem, poradí někdo? Nepotřebuju si dráždit nervovou soustavu věčným restartováním počítadla kvůli tomu, že někdo rejpe do hovna a to pak smrdí. To už mi jsou milejší wokna, která nebudu muset při browsdání restartovat, abych věděl, že za 3 hodiny se mi vybije baterie.
Dodatek: zatím to řeším vlastnoručně zabalenou 2.6.27.8 ve které EC funguje… ale je to doufám řešení dočasné, protože je hlavně neudržitelné.
Tiskni
Sdílej:
Vzhledem k tomu ze si po tech XP jeste nesah, asi to ta uplne posledni kapka nebyla ...
Po mě se v mojí práci očekává, že všechno bude fungovat hned jak zveřejním finální verziTo je možné, ale ty jsi za tu práci placen. Jádro dělají dobrovolníci, většina ve volném čase a zadarmo. To je jeden rozdíl Další věc je, že existuje seznam regresí a seznam chyb. Ani jedno při vydání není prázdné a další dobu nebylo. S tím je potřeba počítat.
Jádro dělají dobrovolníci, většina ve volném čase a zadarmoTomu jako fakt veris?