Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Ano prohlédl jsem a už nebudu hanit (no alespoň ne tolik) jiné distribuce...
Jak a proč se to stalo? Ve škole používám Fedoru (Hard)CORE 4, a jen jako uživatel proti ní zas tak moc nemám, snad jen že mi pije krev automounter, a občas vytuhne. Pokud ji nemusím vidět jak zdlouhavě bootuje, tak mi to taky nevadí.
Doma používám Slackware, z pohledu uživatele nemám automountra, a bootuju o dost rychleji, a výtuh jsem zažil... no ani nepamatuju. To je všechno, na obou místech mám stejně nastavené prostředí, stejné aplikace (alespoň v takové míře v jaké to potřebuji).
Takže v čem je ten rozdíl? V "péči" o systém... Doma jsem prostřídal pěkných pár distribucí, a jedině Slackware splnil mé nároky na správu. Ostatní klikací a userfriendly distra mě nijak zvlášť nepřesvědčovaly o svých výhodách.
A jaký je tedy závěr? Uživateli může být celkem jedno co za distribuci používá, a mám to ověřené z domova, kdy po prohození té distribuce za onu, byl největší problémem chybějcí vzhled do xmms, který jsem po stížnosti doplnil. U toho kdo se o daný systém stará je to diametrálně odlišné, nedokážu si představit, že bych telefonicky navigoval v nějakém klikátku, úplně stačí říct: napiš do konzole tohle, a přečti co to vtátilo...
Z toho vyplývající heslo dne: Každý admin svého systému strojvůdce.
Tiskni
Sdílej:
hald
).
Messagebus je sběrnice zpráv, která by měla umožnit efektivní komunikaci mezi aplikacemi. Je to bohužel již x-tá implementace téhož, a opět nemám pocit, že by se nějak šířeji používala.