Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Ano prohlédl jsem a už nebudu hanit (no alespoň ne tolik) jiné distribuce...
Jak a proč se to stalo? Ve škole používám Fedoru (Hard)CORE 4, a jen jako uživatel proti ní zas tak moc nemám, snad jen že mi pije krev automounter, a občas vytuhne. Pokud ji nemusím vidět jak zdlouhavě bootuje, tak mi to taky nevadí.
Doma používám Slackware, z pohledu uživatele nemám automountra, a bootuju o dost rychleji, a výtuh jsem zažil... no ani nepamatuju. To je všechno, na obou místech mám stejně nastavené prostředí, stejné aplikace (alespoň v takové míře v jaké to potřebuji).
Takže v čem je ten rozdíl? V "péči" o systém... Doma jsem prostřídal pěkných pár distribucí, a jedině Slackware splnil mé nároky na správu. Ostatní klikací a userfriendly distra mě nijak zvlášť nepřesvědčovaly o svých výhodách.
A jaký je tedy závěr? Uživateli může být celkem jedno co za distribuci používá, a mám to ověřené z domova, kdy po prohození té distribuce za onu, byl největší problémem chybějcí vzhled do xmms, který jsem po stížnosti doplnil. U toho kdo se o daný systém stará je to diametrálně odlišné, nedokážu si představit, že bych telefonicky navigoval v nějakém klikátku, úplně stačí říct: napiš do konzole tohle, a přečti co to vtátilo...
Z toho vyplývající heslo dne: Každý admin svého systému strojvůdce.
Tiskni
Sdílej:
hald
).
Messagebus je sběrnice zpráv, která by měla umožnit efektivní komunikaci mezi aplikacemi. Je to bohužel již x-tá implementace téhož, a opět nemám pocit, že by se nějak šířeji používala.