Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Ano prohlédl jsem a už nebudu hanit (no alespoň ne tolik) jiné distribuce...
Jak a proč se to stalo? Ve škole používám Fedoru (Hard)CORE 4, a jen jako uživatel proti ní zas tak moc nemám, snad jen že mi pije krev automounter, a občas vytuhne. Pokud ji nemusím vidět jak zdlouhavě bootuje, tak mi to taky nevadí.
Doma používám Slackware, z pohledu uživatele nemám automountra, a bootuju o dost rychleji, a výtuh jsem zažil... no ani nepamatuju. To je všechno, na obou místech mám stejně nastavené prostředí, stejné aplikace (alespoň v takové míře v jaké to potřebuji).
Takže v čem je ten rozdíl? V "péči" o systém... Doma jsem prostřídal pěkných pár distribucí, a jedině Slackware splnil mé nároky na správu. Ostatní klikací a userfriendly distra mě nijak zvlášť nepřesvědčovaly o svých výhodách.
A jaký je tedy závěr? Uživateli může být celkem jedno co za distribuci používá, a mám to ověřené z domova, kdy po prohození té distribuce za onu, byl největší problémem chybějcí vzhled do xmms, který jsem po stížnosti doplnil. U toho kdo se o daný systém stará je to diametrálně odlišné, nedokážu si představit, že bych telefonicky navigoval v nějakém klikátku, úplně stačí říct: napiš do konzole tohle, a přečti co to vtátilo...
Z toho vyplývající heslo dne: Každý admin svého systému strojvůdce.
Tiskni
Sdílej:
hald
).
Messagebus je sběrnice zpráv, která by měla umožnit efektivní komunikaci mezi aplikacemi. Je to bohužel již x-tá implementace téhož, a opět nemám pocit, že by se nějak šířeji používala.