Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak mi přestal fungovat VMware, moduly sice sestavím ale pak se dočkám segfaulu. Protože jsem opravdu neměl náladu řešit co s tím zase je, rozhodl jsem se sáhnout po jiném virtualizačním nástroji.
Tak samozřejmě tu máme v kernelu zastoupený kvm, ale qemu si moc nerozumí s disky z VMware, ale přesto jsem ho zkusil. Po delším zápasu se zprovozněním sítě jsem se rozhodl rozběhnout jej bez sítě a cvičně nainstalovat nějaký systém. Stručně řečeno, rychlostí neoplývá, občas se hodně zadýchal.
Pak jsem si tedy udělal PKGBUILD pro VirtualBox, a stručně řečeno je to přesně to co hledám. Pro moje použití zdarma, velmi rychlý, dokáže hostovanému systému předávat USB zařízení, umí disky z VMware, má jednoduchou konfiguraci sítě, dokáže dělat snapshoty, uložit aktuálně bežící stav nainstalovaného systému, prostě všechno co umí VMware a navíc je v QT :).
Jedinou chybičkou VirtualBoxu je, že i když mám 64bit hostitele neumožňuje nainstalovat 64bit operační systém, ale to se zatím dá přežít. Sečteno a podtrženo, na nějaký čas jsem našel svou oblíbenou virtuální mašinku… jen doufám že se kvm pochlapí, protože na rychlou a jednoduchou práci (tak jak si ji představuji já) to zatím moc není…
Tiskni
Sdílej:
Pod VMware můžete spouštět 32-bitové guest systémy bez omezení. Ale 64-bitový pouze pokud
Ako pripojit Qemu disk image? Kedze na qemu disk image mam uz freedos chcem skusit aj freepascal - tak skusam pripojit qemu HDD (aby som nakopiroval freepascal) pomocou:
mount -o loop,offset=32256 -t vfat fdos.qim ./fdos
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/loop0,
missing codepage or other error
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so
FreeDOS vytvoril v qemu disku FAT32, co s tym?
Ono by sice bylo technicky možné mít 64-bitové jádro a nad ním pouze 32-bitové aplikace a knihovny, ale, upřímně řečeno, co by to mělo za smysl? A i kdyby, stejně by to pro mne pořád byl 64-bitový systém.Pre mna by to bol 32b system so 64b jadrom.
A i kdyby, stejně by to pro mne pořád byl 64-bitový systém.pre mna je 64-bit system len taky, ktory je kompletne 64-bitovy. ako inac by sme to rozlisovali?
Cituji:
pre mna je 64-bit system len taky, ktory je kompletne 64-bitovy. ako inac by sme to rozlisovali?
Hádejte, kdo to napsal…