Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Máš štěstí že jsem ze zvědavosti rozbalil vlákno, mám Tě v ignorlistuTak to mám šťastný den. Já tě mám na zase hatelistu.
proti němu jsme všichni žabařiL. Forst je pro mě větší autorita :-P Dva uživatele od každé distribuce kromě archistů samozřejmě, ty stejně stihne jiná pohroma (rolling updates)
Pro adminy: navrhuji smazání záznamu klikadlo.Nahrazeno pojmem frontend.
proc by proboha nemohly by konfiguracni nastroje graficke??? Vlastni konfiguracni soubory /etc/* zustavaji porad textove (tedy spravne unixove). Graficky nastroj pouze meni tyto textove soubory.
Sam jsem priznivcem spise prikazove radky, ale nevim proc by nemohly byt nastroje na nastovavovani graficke. Zatim jsi nedodal jedine relevantni dukaz proc by to melo kurvit linux.
Osobne takoveto, dle meho, zpatecnicke nazory nechapu. Toto co predvadis je postoj: ja to chci aby se to delalo takhle a kdo z vas se to nenauci, tak si nezaslouzi linux pouzivat. To je zcestne. Timto zpusobem se linux nebude sirit mezi obycejne lidi. Tudiz zustane malo aplikaci. Kdo by psal co pro par takovych blaznu jako ses ty??? Nikdo. Malo aplikaci > mala rozsirenost > mala podpora vyrobcu hardware, velkych vyrobcu software ...
Pokud jsi zfetovany nebo ozralej jako prase, pak to asi dokazu pochopit, jinak ne ...
Byl to test, zda ten vtip pochopíš. Mám si k tvému jménu napsat zelený čtvereček s růžovým okrajem, jako že jsi ho nepochopil?
btw, nevím proč to píšeš zrovna k mému komentáři, ale ty blbosti co tu napsali ostatní kvůli tomu nehodlám číst
Podle mne je nejlepsi konfigurator s grafickym uzivatelskym rozhranim Konsole a vedle ni v Konqueroru otevreny Gentoo Handbook ..to je proste nadhera, pohodicka, radost! Zatim jsem skoro nenarazil na problem, ktery bych nebyl schopen vyresit metodou Cut&Paste z Gentoo Handbooku, resp. veskere te dokumentace, co lze na gentoo.org najit. Navic pri kazdem kroku prakticky neomezena moznost volby a improvizace. Tohle mi proste zadny really-GUI-konfigurator nenabidne.
Ale nevadi mi - opravdu, GUI konfiguratory mi nevadi, dokud ovsem nezacnou odpirat moznost, udelat si to klasicky, pres CLI! Celkem by se mi libil takovy GUI konfigurak, co by misto provedeni akce "jen" sestavil a vyplivnul potrebne CLI prikazy, k tomu nejakou dynamickou napovedu, a tak. Hmmm... Jednou, dvakrat bych si to "naklikal", a pak uz bych jen otviral terminal - i lecktery BFU by toho jiste sam od sebe zacal vyuzivat, pri opakovane provadenych ukonech.
Hodne lidi presvedcuji, aby presli na GNU/Linux (a celkem intenzivne), ale nekdy se sam sebe ptam, jestli to opravdu chci? Co kdyz nam ten system timhle pristupem podelaji?
Ja si velice dobre uvedomuji, kde je ta hranice, co se muze po obycejnem cloveku chtit, aby se naucil - dyt ja, bez nadsazky profesional, u TOHO sedim od rana do vecera, a stale mam co se ucit. Ale ceho je moc malo, toho je prilis malo! Clovek, ktery nema potuchy ani o zakladech bezpecneho chovani pri praci s pocitacem/internetem, ba ani ten, ktery jiste tuseni ma, ale proc tomu tak je nevi, takovy clovek by nemel byt bez dozoru k pocitaci vubec pusten (natozpak s pravy administratora, nebo k pocitaci s M$ Windows, kde se administratorska prava dodnes berou jako samozrejmost/nutnost, pro vykonani bezne prace, jako je prohlizeni Excelovske tabulky nabubrele makry, o jejichz cinnosti nema opet ani potuchy..).
Bezpecnost nespociva v tom, jak bezpecny je system samotny, ale jake uzivatele system vychovava! Windows Vista se snazi byt bezpecnejsi a zaroven pritulnejsi - proto pri spusteni instalatoru *cehokoliv* automaticky povysi prava bezneho uzivatele na prava administratorska.. jenom, aby se chudacek uzivatel neudrel, kdyz si bude muset zapamatovat heslo!!! Pri jehoz zadavani by se mu leccos v hlave rozlezelo, a treba by si ten vir, skryvajici se za super_hra_i_pro_naproste_lamy.exe
nenainstaloval.
To proste nejde!
Bud bude system vyzadovat jistou miru erudice ze strany uzivatele, ktery pak muze pripadne i povysit na spravce sveho stroje, nebo zustane uzivatel (naivnim) uzivatelem a pro spravu sveho stroje bude vyuzivat sluzeb profesionala (i tak se nevyhne nebezpeci, ze prijde o sva data, ale aspon bude mensi sance, ze uskodi ostatnim).
A jeste poznamka k puvodnimu tematu: co to jsou neustale za reci, jak je ten zpusob instalace v Linuxu spatny? Ze je problem cokoli nainstalovat, ze tam se vali *.deb, ale ja potrebuju *.rpm apod? BEZNY UZIVATEL se nikdy nedostane do situace, ze by nevystacil s tou hromadou SW dodavanou na instalacnim CD nebo v repozitari distribuce. Nic nemusi slozite hledat po webu, stahovat, spoustet nejake instalatory, z nihz kazdy je jiny nez ten druhy a maji tisice otazek a tisice zpusobu jak to spravne cracknout - jednoduse si vysneny program vyklika v peknem GUI, nebo - pokud zna jeho jmeno, zada jej jako parametr jednoduchemu prikazu a jde si uvarit kafe, nez SE to UDELA. Pul roku mam Gentoo, a jeste jsem nenarazil na SW, ktery by me donutil nastudovat, jak si vytvorit vlastni ebuild, protoze by v portage nebyl. A to zdaleka nejsem bezny uzivatel.
..jsem se nejak rozepsal ..radsi to po sobe nebudu ani cist, co jsem to tam vubec napsal
Kde jsou ty časy, kdy jsem začínal já (a mnozí z Vás), kdy byl GNU řešením na bolesti hlavy z nepoužitelných operačních systémů od strýčka Billa. GNU/Linux fungoval stejně dobře jako teď, a obešel se bez klikadel na všechno.
Když jsem začínal (konec roku 1994), Linux rozhodně nefungoval stejně dobře jako teď. Když jste začínal vy (podle profilu 2002), Linux ještě pořád nefungoval stejně dobře jako teď. Dokonce ani před rokem Linux nefungoval stejně dobře jako teď. A troufám si tvrdit, že teď Linux nefunguje stejně dobře, jako bude fungovat za rok. A jsem rád, že to tak je…
Článok je totálne mimo ... už len z toho dôvodu, že z neho priam sála fundamentalizmus a povyšovanie IT egomasturbantstva nad reálne potreby užívateľa. Opäť sa niekto snaží byť pápežskejší ako pápež.
Proste, aj keď sa to asi autorovi zjavne nebude páčiť, neexistuje nijaký "dokonalý" spôsob na ovládanie počítača. Sú proste určité veci, ktoré sa ideálne robia z príkazového riadku a klikaním by sa robili značne obtiažne. Príklad - vzdialená administrácia siete niekoľko desiatok až stoviek unixových serverov.Tam človek napríklad spustí jediným príkazom nejaký skript, ktorý prevedie nejakú komplexnú operáciu na celej serverovej farme.
Ale zasa sú veci, ktoré sa v komandlajne nedajú robiť vôbec, alebo maximálne kostrbato, neintuitívne a neproduktívne. Trebárs taký strih zvuku, videa, práce s grafikou a úpravou fotografií, vytváranie dokumentov, tabuliek, prezentácií, multimediálne aplikácie ... Tvrdiť, že komandlajna je všeliek a niečo dokonalé, univerzálne a dodnes neprekonateľné, je asi taký nezmysel ako tvrdiť, že rádiová komunikácia pomocou morzeovky je lepšia ako vysokorýchlostný internet, veď funguje už celé roky, vyžaduje minimálne technické nároky atď ... Aj keď nič proti morzeovke, ale sú veci, kde má význam a sú zas veci, kde sa jednoducho z princípu nedá použiť vôbec (predstavte si, že by jedného dňa všetky rádiá a televízie vysielali iba pípanie, žiadna hudba, obraz ani slová) alebo jej použitie by bolo neadekvátne prácne a neefektívne oproti "technickým hračkám" (skúste si predstaviť trebárs v dnešných časoch riadenie letovej prevádzky v morzeovke).
Proste treba robiť v tom, čo je k danej práci viac vhodné a jednoduchšie. Je to normálne a nie je to vôbec "neunixové" či "windowsácke".
Neni _prakticky_ dosazitelne, aby 100% soubezne pracovaly oba systemy.
Z čeho tak soudíte?
...UNIX jako editor textů... - no FUJ !
...GNU/Linux fungoval stejně dobře jako teď...
...snahu začínajícího uzivatele UNIXového systému...
Tak proč ho svinit GNU/Linux? Kvůli uživatelům kteří jsou tak hloupí neochotní se naučit pracovat způsobem, který je UNIXu vlastní?
pretoze GNU is _NOT_ UNIX !!!
btw: ked uz sme pri tych *nixoch a GUI, davno pred tym nez vysiel v marci 1994 Linux 1.0, komercne UNIXy obsahovali GUI nastroje na konfiguraciu systemu (SAM, SYSMAN, ...).
Tiskni
Sdílej: