Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tlačítka na ovládání hlasitosti jsou dobrá věc, ale pokud fungují jen po přihlášení do desktopového prostředí a nefungují například, když nějaká hra běží ve fullscreen, jsou taková bezzubá.
Asi nejlepší by bylo, když by klávesy pro ovládání hlasitosti generovaly acpi událost, která by se zachytávala a tím by se štelovala hlasitost jedna báseň. Ovšem tohle nebývá moc obvyklé (jen u některých notebooků), obzvlášť u multimediální klávesnice se toho nedočkáte.
No ale jedno řešení jsem přeci jen našel, Jmenuje se actkbd. Umí toho docela dost (viz readme), ale mě úplně stačí, když to zvládá hlasitost. Navíc v balíčku pro Arch Linux je pro actkbd i skript pro spouštění jako služba.
Nastavení je jednoduché, tlačítko pro ztlumení má kód 113, a přepíná ztlumení při stisknutí. Tlačítka pro zesílení a zeslabení mají kódy 114 a 115, mění hlasitost při stisknutí a držení, navíc pokud byl zvuk ztlumen, vypnou ztlumení.
# actkbd configuration file 113:key:exec:amixer -q set Master toggle 114:key,rep:exec:amixer -q set Master 2- unmute 115:key,rep:exec:amixer -q set Master 2+ unmute
Tiskni
Sdílej:
Taky tak. Chová se mi to takhle na obou ThinkPadech (R51, T43) - hlasitost, mute, lampička a jas displeje.
I když, vygeneruje to nějakou událost, takže o tom zároveň ví software a může to ošetřit pokud chce. A jde to ovládat i softwarově přes /proc/.
na TP T60 taky - beha to samo, ale je mozno to prenastavit i na generovani ACPI udalosti
na R60 to behalo samo (nebyl cas na hrani)
> Tak to jsou asi ošéfovaná v BIOSem a napíchnuta přímo na zvukovku, má to někdo štěstí :).
No spis smulu. vyznam klavesovych zkratek by mel byt vzdy pod kontrolou uzivatele (a tedy spravovan softwarove), aby clovek nebyl vydan na milost vyrobcum hardware, jak ovladani navrhnou.
No v případě tlačítek pro hlasitost bych si neztěžoval.
Co by sis neztěžoval? (Já bych si taky neztěžoval, von už je život sám dost těžkej :-P )
(P.S. http://www.proofreading.cz/stezovat-nebo-ztezovat )
tak já nevím, ale mám za to, že v ubuntu je to právě řešeno přes ACPI...
Zakázat DGA?