Byla vydána nová verze 12.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Počítačovou hru Gravity Circuit (ProtonDB) lze do 14. června do 19:00 získat na Steamu zdarma. Napořád.
Nejnovější X.Org X server 21.1.23 a Xwayland 24.1.12 řeší 9 bezpečnostních chyb.
npm balíčky @redhat-cloud-services byly kompromitovány.
Byly publikovány informace o zranitelnosti CVE-2026-46243 pojmenované CIFSwitch v Linuxu od roku 2007. Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). V upstreamu je již opraveno.
Nvidia na své konferenci NVIDIA GTC Taipei 2026 představila řadu novinek. Společně s Microsoftem představili superčip NVIDIA RTX Spark (až 6 144 jader GPU, 20 jader CPU, 1 petaflop AI výkonu v FP4 a 128 GB jednotné paměti). První notebooky a stolní počítače s tímto čipem od Nvidie místo Intelu nebo AMD by se měly na trh dostat na podzim letošního roku.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.
Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá
… více »86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.
.
P.S. Nepostačil by jako dvoupanelový prohlížeč souborů "gnome-commander"?
Nějak to není ono, ale můžu ho zase zkusit...

Kontact, akonadi a nepomuk mne taky skoro dost štvou. Lepšího klienta/dělníka než kmail+knote+akregator jsem ještě nepotkal. Hranatý věci jako evolution/thunderbird/claws mail mne zatim neoslovily. Tak čekam, kdy se ucho utrhne.
A jinak jsem spokojenej s windowmakerem.
Hlavně tu od Pidginu.
Co jsem zjišťoval, od verze kontact/kmail 4.4 je akonadi a nepomuk nutnost. Takže teď čekam, zda se najde nějaká obezlička nebo náhrada.
bohužel je to pravda
Zacinal jsem na KDE 1.0 a KDe mi vuhovuje celou dobu. Rozhodne mi prijde subjektivne rychlejsi nez GNOME a lip se mi v nem dela. Na verzi 3.5 jsem vydrzel do doby, nez prisla stabilni 4.3 a dneska mam na fedore 12 verzi 4.4 - zabugovane hovadiny mi nevadi, protoze je nepouzivam a mam je vypnute. Konfigurovatelnost prostredi je nekde jinde a pokud se dostanu ke GNOME nebo KDE 3.5, tak uz me to brzdi.
Pokud chci "extremne" rychle prostredi, mam v zaloze nakonfigurovane FVWM2.zaloze
Nemyslim si, ze uzivatelu je cim dal mene, dost tech, co utekli ke GNOME, se od verze 4.3 vraceji zpatky.
"Dela se v tom spatne" muze byt zpusobene tim, ze na rozdil od GNOME vyzaduje KDE4, aby uzivatel prosel Systemove centrum a prenastavil pulku veci
jo jo, je to celkem dobré, stejně ale na větší operace sahám po MC-éčku (stejně jako jsem sahal i při používání krusadera), a MC hezky puštěný na textové konsoli, protože člověk nikdy nevěděl, kdy se něco po*ere, jinak Gnóm zatím ani jednou nesletěl ťuk ťuk
Tiskni
Sdílej: