Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tak jsem zjistil, že můj 14-ti palcový notebook je částečně nevyhovující, pořád ještě velký a těžký. Proto jsem se poohlížel po něčem menším. Hlavní požadavky byly následující: rozměr 12 palců a menší, přítomnost DVD mechaniky, výdrž na baterii minimálně 4 hodiny, plná funkčnost pod Linuxem a ideálně dodávaný bez OS od pánů z M$. Cena do 18k (není to na věčnost :) ).
Nakonec jsem vybral MSI PR210X, podle zdejšího HW záznamu měl být provoz bezproblémový, až na WiFi, ale tam jsem bláhově předpokládal, že když mi ve starém notebooku fungovala WiFi se stejným označením, že bude fungovat stejně i v novém, ale o tom až později. Zápisek bude směsice dojmů, porovnávat budu s Asus A8He, který jsem používal dennodenně.
Už podle velikosti krabice se dalo usoudit, že to bude něco menšího, jejím otevření a vybalení jsem si říkal, že je to nějak malé. Při prvním nabootování z instalačního CD jsem pociťoval jistý stav klaustrofobie, v práci mám 22 palcové LCD a najednou jsem seděl před něčím co má skoro čtyřikrát menší plochu.
Příjemné je rozlišení 1280x800 pixelů, které je IMHO horním limitem použitelnosti na takto malém displeji. Xserver detekuje jeho velikost 260x161 mm, s DPI 125x126, proto jsem změnil velikost používaných fontů na 7 bodů ;). Podsvícení displeje je ve spodní části silnější, výše je už rovnoměrné. Jas podsvícení je na maximum brutální, takže i na sluníčku je něco vidět, i navzdory lesklé úpravě (proč to cpou všude to opravdu nechápu), při normální práci, jako třeba teď – psaní, je minimum naprosto ideální. Celkově je displej průměrný.
Klávesnice je opravdu unikát, kvůli té nesmyslné klávesy vedle mezerníku, asi z ní udělám další modifikátor, protože je naprosto zbytečná a jen překáží. zbytek rozvržení je v pohodě, vlastně identický jako na starém počítadle. Klávesy jsou rovné mají příjemný zdvih, celkově je lepší než u Asusu. V některých recenzích jsem četl že klávesnice se mírně prohýbá, při normálním psaní nic takového nepozoruji, leda při opravdu silnějším zatlačení na klávesy uprostřed.
Speciální klávesy (hlasitost, tlačítko P1 - nad klávesnicí a uspání Fn+F12) nejsou ACPI. Ale rozchodit jdou pomocí xbindkeys. Tlačítko P2 a to s radarem fungují hardwarově, P2 zapíná kameru, radar cyklicky WIFI a Bluetooth. Tedy fungují… musel jsem přeflashovat BIOS ze stránek MSI a to ten pro Win XP, moc jsem nepochopil, proč tam je jeden pro XP a druhý pro Vista. S tím Vista compatible nejde P1 a WIFI se zapíná společně s modro-zubem.
Touchpad je výborný, někde jsem se dočetl, že nefunguje se synaptics, to je blud, takže o CircularScrolling nejsem ochuzen :). Mezi levým a pravým tlačítkem, která mají tichý a příjemný zdvih, je čtečka otisků prstů. Podle zprávičky by to mělo fungovat, ale ještě jsem nezkoušel…
Doplněno: čtečka otisku prstu funguje, použil jsem balíčky fprintu co jsou v auru :)
Pustil jsem se do instalace své oblíbené distribuce, Arch. Po rebootu do nově nainstalovaného prostředí si WiFi ani neškrtla. Po dlouhém googlování jsem rezignovaně nainstaloval ndiswrapper. Musím uznat, že WiFi aspoň funguje. Až bude fungovat i nativně tak se zbavím té hrůzy hrůzostrašné.
Ethernet a Bluetooth naštěstí fungují hned a bez kotrmelců.
Zvuková karta funguje s modulem snd_hda_intel, ale má to své mouchy. Tedy jednu masařku, po připojení sluchátek se nevypnou reproduktory. Je to bug, který je nahlášen a snad bude i opraven. Existuje jedno nouzové řešení. Pokud se modul zavede s volbou model=acer objeví se v mixeru přepínač Headphones, pomocí kterého jde repráčky vypnou/zapnout, sluchátka hrají pořád.
Repráčky jsou opravdu mini, ale hrají asi tak jako v Asusu, jen ne tak nahlas. Umístěny jsou pod mřížkou nad klávesnicí, což není až taková výhoda, A8–čka je má na přední straně. Obvykle jsem zvyklý si něco pustit před spaním, s tím, že se notebook vypne po dokončení playlistu a takhle musím mít otevřené víko, aby to hrálo aspoň jako šumítko a neznělo to jako šumítko v krabici od bot.
Kamera kupodivu funguje, stačí mít nainstalován linux-ucv, v Archu je SVN verze z 24. května. Kvalita je nic moc, obrázky z Windows vypadají o hodně lépe, tak se snad dočkám. Když kamera snímá, svítí vedle ní malá oranžové LED dioda, to je šikovné :), takové malé plus.
Doplnéno: při denním světle jsou obrázky z kamery v dobré kvalitě, při hoších podmínkách se kvalita zhoršuje, a to tak, že velmi…
Grafická karta je ATI Radeon X1200. Po pokusu o opensource ovladače, kdy nefungovaly textové konzole, nešla změnit frekvence jádra a nefungovalo uspávání, jsem sáhnul po ošklivých a proklínaných proprietárních ovladačích. A ejhle všechno začalo chodit asi tak, jak bych si to představoval. BTW ioquake3 běží při nativním rozlišení displeje na omezovači 90 FPS (wow!).
Doplněno: jen tak se zvědavosti DooM3 timedemo demo1.demo, na 640x480 bez stínů 40FPS!
Baterie je o kapacitě 5200 mAh. Udávaná výdrž je „až 4 hodiny“. To není vůbec žádný problém, s podtaktovanou grafikou a procesorem, při poslouchání mp3, brouzdání po netu a při staženém jasu dosáhnout výdrže něco málo pod 5 hodin, což je naprosto perfektní. Ovšem ACPI je, jak už bývá zvykem u asi všech výrobců, zabugované. Uspávání do RAM a na disk funguje většinou bez problémů, ale tak jednou z 20 pokusů selže, místo uspání vytuhne systém.
Taky je poměrně hlučný větrák, prostě je stejná situace jako u Asusu, kdy větrák běží na poměrně vysokých otáčkách, pravda není to tak strašné. Snad se objeví řešení stejného rázu jako jaderný modul asusfan pro A8-čku.
Notebook je lehký, necelé dvě kila, šasi vypadá solidně, nikde nevrže a rozhodně nevypadá jako notebook za 14 tisíc :D. Když jsem ho vybaloval z krabice, bylo mi divné, že víko studí, aby taky ne, když je z jakési slitiny. Díky tomu je celkem tenké, ale na druhou stranu je celkem měkké a to se projevuje na displeji, stačí více zatlačit a je to jako plivnutí do vody. Takže opravdu opatrně s pokládáním věcí na zavřený notes.
Víko nemá žádný zámek na zavření, jen magnety, v poslední době oblíbené řešení se spoustou nevýhod. Panty kladou poměrně malý odpor, takže jde víko otevřít jednou rukou. Displej drží pevně bez nějakých vůlí, no uvidím jak dlouho mu to vydrží.
Baterie je na zadní straně pod displejem a poměrně dost vyčuhuje. Je to takové praktické držadlo při přenášení.
Design se mi celkově líbí, je to věc vkusu :). Někde jsem četl, že dokonce získal nějaké ocenění.
Notebook má celkem klasický sortiment portů a slotů, „jen“ 3 USB (Asus jich má 5, ovšem 3 jsou dostačující), HDMI a VGA port, Exprescard slot a čtečku paměťových karet. Trochu mě mrzí absence S-Video konektoru. Pak tu je ještě ethernetová síťovka, obligátní modem (proč proboha!). Nakonec debilně umístěná zdířka sluchátek a mikrofonu na přední straně (uznávám, že jinde už není místo, ale kdyby nebyl modem…).
Železo je dost slušné v malém balení, s velkým výkonem a drobnými mouchami. Každý ať posoudí sám, zda je to dobrá investice. Mě štve WiFi a hlučnější větrák, jinak jsem docela spokojen, dobrý výkon, dostatečná výdrž na baterie, příjemná cena.
$ lspci 00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS690 Host Bridge 00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (Internal gfx) 00:04.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc Unknown device 7914 00:06.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 2) 00:07.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 3) 00:12.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB600 Non-Raid-5 SATA 00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI0) 00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI1) 00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI2) 00:13.3 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI3) 00:13.4 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI4) 00:13.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB Controller (EHCI) 00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 14) 00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB600 IDE 00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia 00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB600 PCI to LPC Bridge 00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge 00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration 00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map 00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller 00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control 01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS690M [Radeon X1200 Series] 01:05.2 Audio device: ATI Technologies Inc Radeon X1200 Series Audio Controller 02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications, Inc. AR5006EG 802.11 b/g Wireless PCI Express Adapter (rev 01) 05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01) 06:04.0 FLASH memory: ENE Technology Inc ENE PCI Memory Stick Card Reader Controller 06:04.1 SD Host controller: ENE Technology Inc ENE PCI SmartMedia / xD Card Reader Controller 06:04.2 FLASH memory: ENE Technology Inc Unknown device 0720 06:04.3 FLASH memory: ENE Technology Inc ENE PCI Secure Digital / MMC Card Reader Controller
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 104 model name : AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual-Core Processor TK-57 stepping : 2 cpu MHz : 800.000 cache size : 256 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy 3dnowprefetch ts fid vid ttp tm stc 100mhzsteps bogomips : 1643.33 clflush size : 64 processor : 1 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 104 model name : AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual-Core Processor TK-57 stepping : 2 cpu MHz : 800.000 cache size : 256 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 1 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy 3dnowprefetch ts fid vid ttp tm stc 100mhzsteps bogomips : 1643.33 clflush size : 64
$ lsmod Module Size Used by uvcvideo 55048 0 compat_ioctl32 1536 1 uvcvideo videodev 31616 1 uvcvideo v4l1_compat 13956 2 uvcvideo,videodev nls_cp437 5888 0 vfat 10880 0 fat 45984 1 vfat usb_storage 84800 0 ipv6 256324 10 ipx 24104 2 p8022 2048 1 ipx psnap 3464 1 ipx p8023 1920 1 ipx bridge 49816 0 llc 5644 3 p8022,psnap,bridge bnep 10368 2 rfcomm 35984 4 l2cap 21376 16 bnep,rfcomm bluetooth 50148 5 bnep,rfcomm,l2cap cpufreq_ondemand 7180 1 joydev 10048 0 sdhci 14988 0 mmc_core 41500 1 sdhci pcspkr 2816 0 serio_raw 5508 0 k8temp 4608 0 psmouse 36752 0 ehci_hcd 33932 0 i2c_piix4 8076 0 i2c_core 19348 1 i2c_piix4 fglrx 1720116 26 ohci_hcd 21764 0 video 16656 0 ati_agp 7052 0 output 3200 1 video agpgart 28244 2 fglrx,ati_agp shpchp 29588 0 pci_hotplug 26276 1 shpchp sg 27188 0 thermal 15260 0 evdev 9472 7 fan 4356 0 button 6416 0 battery 10372 0 ac 4484 0 ppp_generic 24348 0 slhc 6144 1 ppp_generic vboxdrv 57136 0 snd_seq_oss 30336 0 snd_seq_midi_event 6656 1 snd_seq_oss snd_seq 48560 5 snd_seq_oss,snd_seq_midi_event snd_seq_device 6796 2 snd_seq_oss,snd_seq snd_hda_intel 336440 3 snd_hwdep 7428 1 snd_hda_intel snd_pcm_oss 38656 0 snd_pcm 68228 2 snd_hda_intel,snd_pcm_oss snd_timer 19848 2 snd_seq,snd_pcm snd_page_alloc 8072 2 snd_hda_intel,snd_pcm snd_mixer_oss 14848 1 snd_pcm_oss snd 46628 16 snd_seq_oss,snd_seq,snd_seq_device,snd_hda_intel,snd_hwdep,snd_pcm_oss,snd_pcm,snd_timer,snd_mixer_oss soundcore 6496 1 snd ndiswrapper 187292 0 usbcore 129904 6 uvcvideo,usb_storage,ehci_hcd,ohci_hcd,ndiswrapper r8169 25476 0 cpufreq_conservative 6664 0 cpufreq_powersave 1920 0 powernow_k8 13444 1 freq_table 4112 2 cpufreq_ondemand,powernow_k8 processor 32096 2 thermal,powernow_k8 rtc_cmos 9120 0 rtc_core 15516 1 rtc_cmos rtc_lib 2944 1 rtc_core ext3 124040 2 jbd 44052 1 ext3 mbcache 7172 1 ext3 sr_mod 15300 0 cdrom 34080 1 sr_mod sd_mod 23320 4 ahci 25224 4 ata_generic 5636 0 pata_atiixp 5760 0 pata_acpi 4992 0 libata 142224 4 ahci,ata_generic,pata_atiixp,pata_acpi scsi_mod 92332 5 usb_storage,sg,sr_mod,sd_mod,libata dock 7952 1 libata
$ cat /etc/rc.conf # # /etc/rc.conf - Main Configuration for Arch Linux # # ----------------------------------------------------------------------- # LOCALIZATION # ----------------------------------------------------------------------- # # LOCALE: available languages can be listed with the 'locale -a' command # HARDWARECLOCK: set to "UTC" or "localtime" # USEDIRECTISA: use direct I/O requests instead of /dev/rtc for hwclock # TIMEZONE: timezones are found in /usr/share/zoneinfo # KEYMAP: keymaps are found in /usr/share/kbd/keymaps # CONSOLEFONT: found in /usr/share/kbd/consolefonts (only needed for non-US) # CONSOLEMAP: found in /usr/share/kbd/consoletrans # USECOLOR: use ANSI color sequences in startup messages # LOCALE="cs_CZ.utf8" HARDWARECLOCK="localtime" USEDIRECTISA="no" TIMEZONE="CET" KEYMAP="us" CONSOLEFONT="lat2-16" CONSOLEMAP= USECOLOR="yes" # ----------------------------------------------------------------------- # HARDWARE # ----------------------------------------------------------------------- # # MOD_AUTOLOAD: Allow autoloading of modules at boot and when needed # MOD_BLACKLIST: Prevent udev from loading these modules # MODULES: Modules to load at boot-up. Prefix with a ! to blacklist. # # NOTE: Use of 'MOD_BLACKLIST' is deprecated. Please use ! in the MODULES array. # MOD_AUTOLOAD="yes" #MOD_BLACKLIST=() #deprecated MODULES=(powernow-k8 cpufreq-powersave cpufreq-conservative r8169 !ath5k ndiswrapper snd-mixer-oss snd-pcm-oss snd-hwdep snd-page-alloc snd-pcm snd-timer snd snd-hda-intel soundcore vboxdrv ppp-generic) # Scan for LVM volume groups at startup, required if you use LVM USELVM="no" # ----------------------------------------------------------------------- # NETWORKING # ----------------------------------------------------------------------- # # HOSTNAME: Hostname of machine. Should also be put in /etc/hosts # HOSTNAME="hilly" # Use 'ifconfig -a' or 'ls /sys/class/net/' to see all available interfaces. # # Interfaces to start at boot-up (in this order) # Declare each interface then list in INTERFACES # - prefix an entry in INTERFACES with a ! to disable it # - no hyphens in your interface names - Bash doesn't like it # # DHCP: Set your interface to "dhcp" (eth0="dhcp") # Wireless: See network profiles below # #eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255" eth0="dhcp" INTERFACES=(!eth0) # Routes to start at boot-up (in this order) # Declare each route then list in ROUTES # - prefix an entry in ROUTES with a ! to disable it # gateway="default gw 192.168.0.1" ROUTES=(!gateway) # Enable these network profiles at boot-up. These are only useful # if you happen to need multiple network configurations (ie, laptop users) # - set to 'menu' to present a menu during boot-up (dialog package required) # - prefix an entry with a ! to disable it # # Network profiles are found in /etc/network.d # # This now requires the netcfg package # #NETWORKS=(main) # ----------------------------------------------------------------------- # DAEMONS # ----------------------------------------------------------------------- # # Daemons to start at boot-up (in this order) # - prefix a daemon with a ! to disable it # - prefix a daemon with a @ to start it up in the background # DAEMONS=(acpid atieventsd sensors hddtemp cpufreqd laptop-mode portmap syslog-ng network !netfs !samba crond alsa timidity++ gpm dbus hal dhcdbd networkmanager bluetooth kdm)
$ cat /etc/cpufreqd.conf [General] pidfile=/var/run/cpufreqd.pid poll_interval=2 verbosity=4 double_check [/General] [Profile] name=On Demand minfreq=0% maxfreq=100% policy=ondemand [/Profile] [Profile] name=Powersave minfreq=0% maxfreq=100% policy=powersave [/Profile] [Profile] name=Conservative minfreq=0% maxfreq=100% policy=conservative [/Profile] [Rule] name=AC Rule ac=on profile=On Demand [/Rule] [Rule] name=Battery Low ac=off battery_interval=0-30 profile=Powersave [/Rule] [Rule] name=Battery High ac=off battery_interval=30-100 profile=Conservative [/Rule]
$ cat /etc/X11/xorg.conf Section "ServerLayout" Identifier "Server Layout" Screen 0 "Screen0" 0 0 InputDevice "Touchpad" "CorePointer" EndSection Section "Files" RgbPath "/usr/share/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib/xorg/modules" FontPath "/usr/share/fonts/100dpi" FontPath "/usr/share/fonts/75dpi" FontPath "/usr/share/fonts/TTF" FontPath "/usr/share/fonts/Type1" FontPath "/usr/share/fonts/cyrillic" FontPath "/usr/share/fonts/encodings" FontPath "/usr/share/fonts/util" EndSection Section "Module" Load "dbe" Load "dri" Load "extmod" Load "freetype" Load "record" Load "synaptics" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Touchpad" Driver "synaptics" Option "Protocol" "auto-dev" Option "VertEdgeScroll" "true" Option "HorizEdgeScroll" "true" Option "VertScrollDelta" "100" Option "HorizScrollDelta" "100" Option "MinSpeed" "0.05" Option "MaxSpeed" "0.10" Option "AccelFactor" "0.005" Option "SHMConfig" "on" Option "CircularScrolling" "on" Option "CircScrollTrigger" "3" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" Option "DPMS" "true" EndSection Section "Device" Identifier "Device0" Driver "fglrx" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Device0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 EndSubSection EndSection Section "DRI" Group "video" Mode 0666 EndSection
$ cat /etc/modprobe.conf # # /etc/modprobe.conf (for v2.6 kernels) # options snd_hda_intel model=acer
$ cat /etc/rc.local #!/bin/bash # # /etc/rc.local: Local multi-user startup script. # setkeycodes e079 200 setkeycodes e064 201 setkeycodes e077 202 setkeycodes e078 203
$ cat ~/.xbindkeysrc "amixer set 'Master' 1-" c:174 "amixer set 'Master' 1+" c:176 "amixer set 'Headphone' toggle" c:160 "ati-powerstate.sh" c:168 "" c:223
Fotky a anketa na závěr.
Tiskni
Sdílej:
/etc/modprobe.d/alsa
a do něj napsat řádek:
options snd-hda-intel model=targa-2ch-dig(možná je to
model=targa-dig
, notebook teď nemám po ruce a už si to přesně nepamatuju, ale nejjdřív vyzkoušej ten targa-2ch-dig)
Jo a pak samozřejmě restart /etc/pm/config.d/suspend
a do něj napsat:
SUSPEND_MODULES="ath_pci"A pak nejspíš ještě restartovat HAL (ale nevím jestli je to opravdu nutné). No a samozřejmě nutnou podmínkou je používání HALu (případně přímo ručně pm-utils) k uspávání.
Btw. mám pro tebe dobrou zprávu - vypínání reproduktorů při zapojení sluchátek jde velmi jednoduše zprovoznit. Stačí vytvořit souborŽjů, to funguje i na mojí intelovské variantě. Díky! Čirou náhodou - jak nastavit totéž pro mikrofonní vstup (čili aby se automaticky přepínal externí/interní mikrofon podle toho, jestli je ten externí připojen nebo ne) byste nevěděl? Znáte to, podal jste prst.../etc/modprobe.d/alsa
a do něj napsat řádek:options snd-hda-intel model=targa-2ch-dig