Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Letos tomu bude už pět let co používám na desktopu GNU/Linux (jako plnohodnotný operační systém, ne jen jako hračku).
Od té doby jsem už pár distribucí vystřídal, ale až Arch pro mě naplňuje sousloví …nasazení Linuxu na desktopu“, určitě za tu dobu GNU/Linux udělal ohromný krok kupředu, stačí srovnat dnešní a tehdejší desktopová prosředí, jakou proměnu prodělaly, výrazně se zlepšila podpora hardwaru ze strany jádra, vývoj nezastavíš – dnes jsem si všimnul dalšího jaderného procesu ac97/0 (mílovými kroky k mikrojádru? :-P).
Také už pomaličku zklapává zatvrzelým widlákům s tím jejich neustálým utahováním si z tučňáka (nebo už se moc s widlákama nestýkám? :)).
Z když to spočítám tak to vychází v průměru jedna distribuce na rok, takže nebudu na žádnou házet špínu, jejich jistě super nové verze už odladily všechny chybičky, přidaly jistě nové a stejně nepříjemné bugy a určitě kompletně změnily vzhled :). Z těchto a jiných důvodů mi nejvíce vyhovoval Slackware, a jistě bych ho měl rád dál, ale nastal důvod pro změnu. U Slacka jsem vydržel necelý rok, 9 měsíců plných zkušeností se systémem který nic neskrývá, nemění se verzi od verze, je postaven na stabilních základech, prostě linux jak má být (podle mého osobního soukromého osobního názoru).
Nad nástupcem jsem uvažoval poměrně dlouho, a rozhodl jsem se skočit do neznámých vod. To se nakonec vyplatilo, Arch je stejně čistý jako slack, přehledný má lepší balíčkovací systém, a pokud něco není v depozitářích, stačí kouknout na aur. Ta přehršel software předurčuje k nasazení na desktop.
Dnes jsem se také konečně donutil k zprovoznění flashe v konqueroru, takovým trošku hackem (mooooc děkuji za návod). A co mě přinutilo? Jedno moc povedené video :).
A tak si chrochtám na svém Linuxu s patchsetem beyond, s HALem a dalšími vymoženostmi, nemusím vystupovat a nastupovat když si OS usmyslí, zkrátka šmejd zůstane šmejdem (další člověk po kterém se mi tu stýská), a jak říká jeden můj kamarád: „Vista je to nejlepší co se Linuxu mohlo stát“.
Tak aby to vydrželo.
Tiskni
Sdílej:
… btw na oblibene videa pouzivam VideoDownloader a nasledne mplayerale já nepoužívám mozillu ;) proč bych se jinak plácal s podporou 32bit flashe v konqueroru