Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Letos tomu bude už pět let co používám na desktopu GNU/Linux (jako plnohodnotný operační systém, ne jen jako hračku).
Od té doby jsem už pár distribucí vystřídal, ale až Arch pro mě naplňuje sousloví …nasazení Linuxu na desktopu“, určitě za tu dobu GNU/Linux udělal ohromný krok kupředu, stačí srovnat dnešní a tehdejší desktopová prosředí, jakou proměnu prodělaly, výrazně se zlepšila podpora hardwaru ze strany jádra, vývoj nezastavíš – dnes jsem si všimnul dalšího jaderného procesu ac97/0 (mílovými kroky k mikrojádru? :-P).
Také už pomaličku zklapává zatvrzelým widlákům s tím jejich neustálým utahováním si z tučňáka (nebo už se moc s widlákama nestýkám? :)).
Z když to spočítám tak to vychází v průměru jedna distribuce na rok, takže nebudu na žádnou házet špínu, jejich jistě super nové verze už odladily všechny chybičky, přidaly jistě nové a stejně nepříjemné bugy a určitě kompletně změnily vzhled :). Z těchto a jiných důvodů mi nejvíce vyhovoval Slackware, a jistě bych ho měl rád dál, ale nastal důvod pro změnu. U Slacka jsem vydržel necelý rok, 9 měsíců plných zkušeností se systémem který nic neskrývá, nemění se verzi od verze, je postaven na stabilních základech, prostě linux jak má být (podle mého osobního soukromého osobního názoru).
Nad nástupcem jsem uvažoval poměrně dlouho, a rozhodl jsem se skočit do neznámých vod. To se nakonec vyplatilo, Arch je stejně čistý jako slack, přehledný má lepší balíčkovací systém, a pokud něco není v depozitářích, stačí kouknout na aur. Ta přehršel software předurčuje k nasazení na desktop.
Dnes jsem se také konečně donutil k zprovoznění flashe v konqueroru, takovým trošku hackem (mooooc děkuji za návod). A co mě přinutilo? Jedno moc povedené video :).
A tak si chrochtám na svém Linuxu s patchsetem beyond, s HALem a dalšími vymoženostmi, nemusím vystupovat a nastupovat když si OS usmyslí, zkrátka šmejd zůstane šmejdem (další člověk po kterém se mi tu stýská), a jak říká jeden můj kamarád: „Vista je to nejlepší co se Linuxu mohlo stát“.
Tak aby to vydrželo.
Tiskni
Sdílej:
… btw na oblibene videa pouzivam VideoDownloader a nasledne mplayerale já nepoužívám mozillu ;) proč bych se jinak plácal s podporou 32bit flashe v konqueroru