V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Letos tomu bude už pět let co používám na desktopu GNU/Linux (jako plnohodnotný operační systém, ne jen jako hračku).
Od té doby jsem už pár distribucí vystřídal, ale až Arch pro mě naplňuje sousloví …nasazení Linuxu na desktopu“, určitě za tu dobu GNU/Linux udělal ohromný krok kupředu, stačí srovnat dnešní a tehdejší desktopová prosředí, jakou proměnu prodělaly, výrazně se zlepšila podpora hardwaru ze strany jádra, vývoj nezastavíš – dnes jsem si všimnul dalšího jaderného procesu ac97/0 (mílovými kroky k mikrojádru? :-P).
Také už pomaličku zklapává zatvrzelým widlákům s tím jejich neustálým utahováním si z tučňáka (nebo už se moc s widlákama nestýkám? :)).
Z když to spočítám tak to vychází v průměru jedna distribuce na rok, takže nebudu na žádnou házet špínu, jejich jistě super nové verze už odladily všechny chybičky, přidaly jistě nové a stejně nepříjemné bugy a určitě kompletně změnily vzhled :). Z těchto a jiných důvodů mi nejvíce vyhovoval Slackware, a jistě bych ho měl rád dál, ale nastal důvod pro změnu. U Slacka jsem vydržel necelý rok, 9 měsíců plných zkušeností se systémem který nic neskrývá, nemění se verzi od verze, je postaven na stabilních základech, prostě linux jak má být (podle mého osobního soukromého osobního názoru).
Nad nástupcem jsem uvažoval poměrně dlouho, a rozhodl jsem se skočit do neznámých vod. To se nakonec vyplatilo, Arch je stejně čistý jako slack, přehledný má lepší balíčkovací systém, a pokud něco není v depozitářích, stačí kouknout na aur. Ta přehršel software předurčuje k nasazení na desktop.
Dnes jsem se také konečně donutil k zprovoznění flashe v konqueroru, takovým trošku hackem (mooooc děkuji za návod). A co mě přinutilo? Jedno moc povedené video :).
A tak si chrochtám na svém Linuxu s patchsetem beyond, s HALem a dalšími vymoženostmi, nemusím vystupovat a nastupovat když si OS usmyslí, zkrátka šmejd zůstane šmejdem (další člověk po kterém se mi tu stýská), a jak říká jeden můj kamarád: „Vista je to nejlepší co se Linuxu mohlo stát“.
Tak aby to vydrželo.
Tiskni
Sdílej:
… btw na oblibene videa pouzivam VideoDownloader a nasledne mplayerale já nepoužívám mozillu ;) proč bych se jinak plácal s podporou 32bit flashe v konqueroru