Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jediná věc, co mi v Debianu pro Amd64
zatím chyběla, byl Flash plugin. Tento problém se ale dá vyřešit celkem precizně - následující postup
je sice tak trochu hack, ale úplně čistý .
Návod je inspirován postupem z Gentoo Fóra a upraven pro Debian Testing (a použitelný i v jiných debianech a ubuntech, balíky si ale na internetu musíte najít sami).
Konqueror používá pluginy ve formě programů, s kterými komunikuje přes DCOP - tím pádem není problém mít 64bitový Konqueror s 32bitovým pluginem. Naopak například Firefox má pluginy jako sdílené knihovny, takže u něj toto není možné (bez nějaké mezivrstvy).
Toto je plugin Konqueroru, který dále zavádí pluginy Netscapu - již jako sdílené knihovny, proto potřebujeme jeho 32-bitovou verzi.
Nejdříve nahradíme 64-bitový nspluginviewer jeho 32-bitovým protějškem. Konqueroru tato změna nebude vůbec vadit. Původní soubory zálohujeme:
# cd /usr/bin/ # mv nspluginscan nspluginscan64 # mv nspluginviewer nspluginviewer64
Stáhneme i386 balíček konqueror-nsplugins a z něj vypreparujeme soubory nspluginscan a nspluginviewer (třeba v MC vlezením do balíku a z CONTENTS) a ty nakopírujeme do /usr/bin/.
Tohle by stačilo, pokud by v systému byly všechny potřebné 32-bitové knihovny. Avšak určitě nejsou
Nyní se podíváme, které knihovny tomu chybí:
ldd /usr/bin/nspluginviewer | grep 'not found'
A tyto všechny vytáhneme z balíků pro i386 a nakopírujeme do /usr/lib32/.
Pokud máte Ubuntu můžete prostě nainstalovat balík ia32-libs-kde. V Debianu ale tento balík zatím není, takže na to půjdem manuálně, stáhneme balík kdelibs a z něj vytáhneme následující soubory (jsou to symlinky, takže samozřejmě i s tím, na co ukazujou):
Zkopírujeme je do /usr/lib32/.
Dále ještě budou chybět tyto:
Teď je už všechno připraveno, Konqueror již může používat 32-bitové Netscape pluginy. Stáhneme tedy Flash Player 9 Beta (první odkaz - Download Installer...), z něj vycucneme soubor libflashplayer.so a nahrajeme jej někam, kde ho Konqueror najde - například do ~/.mozilla/plugins/. V Konqueroru klikneme na tlačítko "Načíst nové pluginy" (v Nastavení - Moduly) a Flash by už měl fungovat včetně zvuku. A navíc i jakékoliv jiné 32-bitové Netscape pluginy.
Nový plugin můžeme otestovat na nějakém zábavném videu.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginviewer64 --rename /usr/bin/nspluginviewer
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginscan64 --rename /usr/bin/nspluginscan
for package in kdelibs4c2a konqueror-nsplugins libart libatk1.0 libaudio2 libfam0 libglib2.0 libgtk2.0 libidn11 libpango1.0 libqt3-mt
do
dpkg -x $package*.deb /emul/ia32-linux/
done
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginviewer /usr/bin
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginscan /usr/bin
ia32-libs
. (Píšu to sem proto, aby ho také někdo nepřehlédl, jako já, a nestrávil půl hodiny sháněním těch samých věcí co jsou v tom balíku