Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jediná věc, co mi v Debianu pro Amd64
zatím chyběla, byl Flash plugin. Tento problém se ale dá vyřešit celkem precizně - následující postup
je sice tak trochu hack, ale úplně čistý .
Návod je inspirován postupem z Gentoo Fóra a upraven pro Debian Testing (a použitelný i v jiných debianech a ubuntech, balíky si ale na internetu musíte najít sami).
Konqueror používá pluginy ve formě programů, s kterými komunikuje přes DCOP - tím pádem není problém mít 64bitový Konqueror s 32bitovým pluginem. Naopak například Firefox má pluginy jako sdílené knihovny, takže u něj toto není možné (bez nějaké mezivrstvy).
Toto je plugin Konqueroru, který dále zavádí pluginy Netscapu - již jako sdílené knihovny, proto potřebujeme jeho 32-bitovou verzi.
Nejdříve nahradíme 64-bitový nspluginviewer jeho 32-bitovým protějškem. Konqueroru tato změna nebude vůbec vadit. Původní soubory zálohujeme:
# cd /usr/bin/ # mv nspluginscan nspluginscan64 # mv nspluginviewer nspluginviewer64
Stáhneme i386 balíček konqueror-nsplugins a z něj vypreparujeme soubory nspluginscan a nspluginviewer (třeba v MC vlezením do balíku a z CONTENTS) a ty nakopírujeme do /usr/bin/.
Tohle by stačilo, pokud by v systému byly všechny potřebné 32-bitové knihovny. Avšak určitě nejsou
Nyní se podíváme, které knihovny tomu chybí:
ldd /usr/bin/nspluginviewer | grep 'not found'
A tyto všechny vytáhneme z balíků pro i386 a nakopírujeme do /usr/lib32/.
Pokud máte Ubuntu můžete prostě nainstalovat balík ia32-libs-kde. V Debianu ale tento balík zatím není, takže na to půjdem manuálně, stáhneme balík kdelibs a z něj vytáhneme následující soubory (jsou to symlinky, takže samozřejmě i s tím, na co ukazujou):
Zkopírujeme je do /usr/lib32/.
Dále ještě budou chybět tyto:
Teď je už všechno připraveno, Konqueror již může používat 32-bitové Netscape pluginy. Stáhneme tedy Flash Player 9 Beta (první odkaz - Download Installer...), z něj vycucneme soubor libflashplayer.so a nahrajeme jej někam, kde ho Konqueror najde - například do ~/.mozilla/plugins/. V Konqueroru klikneme na tlačítko "Načíst nové pluginy" (v Nastavení - Moduly) a Flash by už měl fungovat včetně zvuku. A navíc i jakékoliv jiné 32-bitové Netscape pluginy.
Nový plugin můžeme otestovat na nějakém zábavném videu.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginviewer64 --rename /usr/bin/nspluginviewer
dpkg-divert --divert /usr/bin/nspluginscan64 --rename /usr/bin/nspluginscan
for package in kdelibs4c2a konqueror-nsplugins libart libatk1.0 libaudio2 libfam0 libglib2.0 libgtk2.0 libidn11 libpango1.0 libqt3-mt
do
dpkg -x $package*.deb /emul/ia32-linux/
done
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginviewer /usr/bin
ln -s /emul/ia32-linux/usr/bin/nspluginscan /usr/bin
ia32-libs
. (Píšu to sem proto, aby ho také někdo nepřehlédl, jako já, a nestrávil půl hodiny sháněním těch samých věcí co jsou v tom balíku