Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za únor (YouTube). Odstraněn byl veškerý kód napsaný ve Swiftu. JavaScriptový engine LibJS byl reimplementován v Rustu.
Byla vydána verze 1.94.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Zveřejněny byly výsledky průzkumu mezi vývojáři v programovacím jazyce Rust: 2025 State of Rust Survey Results.
Google zveřejnil seznam 185 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se zájemci přihlašují od 16. do 31. března. Vydělat si mohou od 750 do 6600 dolarů. V Česku a na Slovensku je to 900 dolarů za malý, 1800 dolarů za střední a 3600 dolarů za velký projekt. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.
Byla vydána únorová aktualizace aneb nová verze 1.110 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.110 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Apple představil 13palcový MacBook Neo s čipem A18 Pro. V základní konfiguraci za 16 990 Kč.
Kalifornský zákon AB 1043 platný od 1. ledna 2027 vyžaduje, aby operační systémy požadovaly po uživatelích věk nebo datum narození a skrze API poskytovaly aplikacím informaci, zda je uživatel mladší 13 let, má 13 až 16 let, má 16 až 18 let nebo má alespoň 18 let. Vývojáři linuxových distribucí řeší, co s tím (Ubuntu, Fedora, …).
Konference LinuxDays 2026 proběhne o víkendu 3. a 4. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT. Čekají vás desítky přednášek, workshopy, stánky a setkání se spoustou chytrých lidí.
Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 145. Aktuální verze Firefoxu je 148. Od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání. V kterém týdnu bude mít Chrome větší číslo verze než Firefox? 😀
Apple představil nové čipy M5 Pro a M5 Max, MacBook Pro s čipy M5 Pro a M5 Max, MacBook Air s čipem M5 a Studio Display a nový Studio Display XDR.
Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní Installfest, jenž proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13.
Tak se rozkoukávám, co že tu přibylo, a padnul mi zrak na zápisy provokatéra BOTa (tomu jsem se smál dlouho
) Plešingera. V jednom má ale pravdu: komolit názvy komerčních produktů a přitom se čílit při slově Linuks je pitomost.
Je to divné, ale nikdy mi nepřišlo nic špatného používat slova jako Windoze, Woknous, Widle, Wokna, Mrkvosoft, M$. Oni jsou přece ti zlí. Koho zajímá nějaká ochrana značek. Tak to je minulostí - Linuks, ať už je to cokoliv, je strašný paskvil.
Nazývejme věci jejich jmény. Od teď již jen Microsoft® Windows®, Linux. Přidám i, jak by se měla tato jména asi skloňovat:
| 1. pád | Microsoft® | Windows® | Linux |
| 2. pád | Microsoftu | Windows | Linuxu |
| 3. pád | Microsoftu | Windows | Linuxu |
| 4. pád | Microsoft | Windows | Linux |
| 5. pád | Microsofte! | Windows! | Linuxi! |
| 6. pád | Microsoftu | Windows | Linuxu |
| 7. pád | Microsoftem | Windows | Linuxem |
I šmejd si zaslouží, aby se mu říkalo jménem - Šmejde!
Tiskni
Sdílej:
.
Tak timhle konstatovanim nic nepokazis, to je fakt.
sg. pl.
nom. Unix Unices
gen. Unicis Unicum
dat. Unici Unicibus
acc. Unicem Unices
voc. Unix Unices
abl. Unice Unicibus
A, jak zdravý rozum říká, plurál od "virus" je v angličtině "viri".
... Microsoft® Windows®. Vynecháním copyrightu ...jakého copyrightu prosím? p.s. tuším, že spor o slovo "Windows" prohráli ...?
, kdyz neni ve skole jinde misto a nemam s sebou notebook.
Nicmene o stabilite W98 mne nikdo presvedcovat nebude... A myslim si, ze vtipy o stabilite Windows (treba ten o Windows na mesici
) vymysli spis sami uzivatele Windows, nez linuxari...
Docela by mě zajímaly nějaké vtipy o Linuxu.
...pripada vam to vtipne?