Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
V jediný Linux věřiti budeš Cti Linuse svého i matku svou abys dlouho živ byl a dobře ti bylo na zemi . . . Nepokradeš Nenainstaluješ Windows . . .
Nejedná se totiž o ideologické důvody, ale o přesné technické vyjadřování. Imho.V čem ta přesnost má spočívat?
GNU Hurd (jádro systému GNU) obsahuje docela velké množství kódu z Linuxového jádra (síťování, drivery, ...) a FSF ani nenapadne, aby mu říkala Linux/GNU. Zvláštní druh spravedlnosti, že?Jenomže utility o než se jedná a mají být označovány jako GNU nejsou nějaké aplikace, které by byly jen přizpůsobeny pro použití s jádrem linux (až na gcc), ale přímo ty aplikace, které jako součást projektu GNU vznikly. Kdyby vývojáři vzali 99% kódu z GNU věcí, přejmenovali tyto věci a vydali pod jiným názvěm jako součást projektu Linux pak by vaše argumentace byla správná, ale v současné situaci to tak není. IMO. A nechci flámovat.
Jenomže utility o než se jedná a mají být označovány jako GNU nejsou nějaké aplikace, které by byly jen přizpůsobeny pro použití s jádrem linux (až na gcc), ale přímo ty aplikace, které jako součást projektu GNU vzniklyAle to TeX taky. Přesto ale RMS a spol. nechce, aby autoři TeXu byli jmenováni v názvu GNU/Linux. Není to nespravedlivé?
Bez těchto součástí by to nebyl plnohodnotný operační systém konformní s POSIXem.Tohle v historii Linuxu asi nebyla pravda nikdy – v dávných dobách se používalo mnoho utilit z BSD, v současnosti je v běžných distribucích pro různé části systému (např. POSIXový shell či awk) k dispozici několik variant, z nichž některé z projektu GNU pocházejí, jiné ne. Navíc co je nezbytná součást operačního systému, na tom se žádní dva unixoví hackeři asi ještě nikdy neshodli
Proprietární moduly nebudeš do jádra zaváděti => ale budu, pod fuse klidně :)Nejen pod FUSE - nemám morální problém s používáním "binárního svinstva" od nVidie.
Proprietární moduly nebudeš do jádra zaváděti => ale budu, pod fuse klidně :)FUSE do jádra nic nezavádí.
Tiskni
Sdílej: