Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Od kamaráda jsem si dlouhodobě půjčil kabel k Siemensu (mám C60), no a začalo trápení jak donutit tučňáka ke spolupráci. Siemensy jsou v tomhle celkem vychytané, a softwaru je přehršel, ale do GNU/Linuxu jsem jaksi nenacházel to pravé ořechové...
Až včera jsem odzkoušel variantu která byla poslední v pořadí, po experimentech s s SCMxx vim že telefon komunikoval, takže žádné snažení nebude marné...
Prvním krokem je nainstalovat FUSE,k instalaci stačí jen svatá trojce (./configure, make, make install
), potom zavést modul (modprobe fuse
), to je vhodné zajistit nejak automaticky. Přidal jsem jeho zavedeni do /etc/rc.d/rc.modules
.
Druhá věc je siefs. Taky trifka, stačí využít historie příkazů ani moc neopotřebujete klávesnici ;).
Mountování se provede třeba takhle: mount.siefs /dev/ttyS1 /mnt/mobile/
Záznam v /etc/fstab
může vypadat třeba takhle: mount.siefs /mnt/mobile siefs noauto,device=/dev/ttyS1,user
a ejhle jako zázrakem máme připojeno :) a můžeme vesele kopírovat pomocí mc, konqueroru, komu co je libo...
Všechno má své ale, narazil jsem na velmi nepříjemný problém, po restartu prostě nepřipojíte :(, nedokážu si vysvětlit proč, ale po nové instalaci stačilo tohle: chmod 555 /usr/local/bin/siefs
Je mojí světlou nadějí že tento mini How-To bude pro někoho užitečný.
ještě poznámečka: zkoušeno na Slackware 10.1 s kernelem 2.6.13.2-nitro1
Tiskni
Sdílej:
chmod 777 /mnt/mobile
/mnt/disk
, do kterého se připojuje vfat oddíl.
Pokud jako uživatel nemám právo x
pro /mnt/disk
, nemůžu do něj ani vlézt. Pokud mám právo x
, ale nemám r
, můžu do něj vlézt, nemůžu číst jeho obsah, ale můžu vlézt do jeho podadresářů a díky umask=0
ve fstab v těchto podadresářích dělat cokoliv.
Pokud mám r-x
, můžu obsah /mnt/disk
číst, ale stále nemůžu vytvářet ani mazat soubory ani adresáře - to právo mi dává teprve w
. A hle, jsme na 777
Takže jsem možná špatně hledal, ale nevidím způsob, jak bych mount
mohl přemluvit, aby změnil práva na adresář, do kterého připojuje.