Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Když jsem prolézal dnes aktualizované balíčky v repositářích archu, musel jsem zvolat: „To je ono!“
Mezi balíčky byla sonata, označená jako: A lightweight GTK+ music client for MPD. Amarok mi poslední dobou více či méně pije krev svou mohutností (kanón na vrabce) a navíc potřeboval bych něco trošičku jiného...
Jiného? Ano hudbu poslouchám tak trošku jinak… Obvykle při tom buď pracuji, což je v pořádku :), nebo hraju nějakou gamesu, obvykle startuji další X server, nebo ji pouštím z „bezpečného režimu“ (xterm), nebo se šťourám v systému.
Nejvíce však bělám všechny výše zmíněné věci najednou, a jak uznáte, tohle se neobejde bez shození Xek a přesně to je ten kámen úrazu každého přehrávače napsaného pro X.
Jeden čas jsem se to snažil řešit přehrávačem do konzole, ale to zkrátka nebylo ono, když už mi běží Xka, tak proč toho nevyužít, navíc nutnost přihlásit se do konzole. Jasně šlo by to spouštět po přihlášení, ale musím být přihlášený, prostě to kulhá na obě nohy…
Tak tedy o co jde? Máme tady démona mpd (Music daemon that plays MP3, FLAC, and Ogg Vorbis files) a nějaký ten frontend k němu, třeba právě sonatu, nebo do konzole ncmpc. A potom to funguje tak, že frontendem nastavíme co chceme hrát, a už to jede Xka neXka, ať jsem vůbec přihlášen, nebo ne :) a klidně si můžu nadiktovat co chci hrát, ať jsem přihlášen pod uživatelským, nebo rootovským účtem (i když už většinou používám sudo). Stejně tak když to nechám hrát, a příjde někdo jiný, tak pro něj není problém změnit žánr :). Vlastně se tím počítač degradoval na takový jukebox, určitě by šlo postavit na tomto principu bezdiskovou stanici se síťovkou, zvukovkou a reprákama ;). Prostě se nemusím o nic starat, kdině se odhlásím, nemusím zamykat sezení, když chci jen poslouchat hudbu…
Jediné co mi ještě schází je udělat ovládání přes lirc, ale na to bude stačit command-line prostředí mpc :).
Tiskni
Sdílej:
MPlayer je MPlayer...