Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem prolézal dnes aktualizované balíčky v repositářích archu, musel jsem zvolat: „To je ono!“
Mezi balíčky byla sonata, označená jako: A lightweight GTK+ music client for MPD. Amarok mi poslední dobou více či méně pije krev svou mohutností (kanón na vrabce) a navíc potřeboval bych něco trošičku jiného...
Jiného? Ano hudbu poslouchám tak trošku jinak… Obvykle při tom buď pracuji, což je v pořádku :), nebo hraju nějakou gamesu, obvykle startuji další X server, nebo ji pouštím z „bezpečného režimu“ (xterm), nebo se šťourám v systému.
Nejvíce však bělám všechny výše zmíněné věci najednou, a jak uznáte, tohle se neobejde bez shození Xek a přesně to je ten kámen úrazu každého přehrávače napsaného pro X.
Jeden čas jsem se to snažil řešit přehrávačem do konzole, ale to zkrátka nebylo ono, když už mi běží Xka, tak proč toho nevyužít, navíc nutnost přihlásit se do konzole. Jasně šlo by to spouštět po přihlášení, ale musím být přihlášený, prostě to kulhá na obě nohy…
Tak tedy o co jde? Máme tady démona mpd (Music daemon that plays MP3, FLAC, and Ogg Vorbis files) a nějaký ten frontend k němu, třeba právě sonatu, nebo do konzole ncmpc. A potom to funguje tak, že frontendem nastavíme co chceme hrát, a už to jede Xka neXka, ať jsem vůbec přihlášen, nebo ne :) a klidně si můžu nadiktovat co chci hrát, ať jsem přihlášen pod uživatelským, nebo rootovským účtem (i když už většinou používám sudo). Stejně tak když to nechám hrát, a příjde někdo jiný, tak pro něj není problém změnit žánr :). Vlastně se tím počítač degradoval na takový jukebox, určitě by šlo postavit na tomto principu bezdiskovou stanici se síťovkou, zvukovkou a reprákama ;). Prostě se nemusím o nic starat, kdině se odhlásím, nemusím zamykat sezení, když chci jen poslouchat hudbu…
Jediné co mi ještě schází je udělat ovládání přes lirc, ale na to bude stačit command-line prostředí mpc :).
Tiskni
Sdílej:
MPlayer je MPlayer...