Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Když jsem prolézal dnes aktualizované balíčky v repositářích archu, musel jsem zvolat: „To je ono!“
Mezi balíčky byla sonata, označená jako: A lightweight GTK+ music client for MPD. Amarok mi poslední dobou více či méně pije krev svou mohutností (kanón na vrabce) a navíc potřeboval bych něco trošičku jiného...
Jiného? Ano hudbu poslouchám tak trošku jinak… Obvykle při tom buď pracuji, což je v pořádku :), nebo hraju nějakou gamesu, obvykle startuji další X server, nebo ji pouštím z „bezpečného režimu“ (xterm), nebo se šťourám v systému.
Nejvíce však bělám všechny výše zmíněné věci najednou, a jak uznáte, tohle se neobejde bez shození Xek a přesně to je ten kámen úrazu každého přehrávače napsaného pro X.
Jeden čas jsem se to snažil řešit přehrávačem do konzole, ale to zkrátka nebylo ono, když už mi běží Xka, tak proč toho nevyužít, navíc nutnost přihlásit se do konzole. Jasně šlo by to spouštět po přihlášení, ale musím být přihlášený, prostě to kulhá na obě nohy…
Tak tedy o co jde? Máme tady démona mpd (Music daemon that plays MP3, FLAC, and Ogg Vorbis files) a nějaký ten frontend k němu, třeba právě sonatu, nebo do konzole ncmpc. A potom to funguje tak, že frontendem nastavíme co chceme hrát, a už to jede Xka neXka, ať jsem vůbec přihlášen, nebo ne :) a klidně si můžu nadiktovat co chci hrát, ať jsem přihlášen pod uživatelským, nebo rootovským účtem (i když už většinou používám sudo). Stejně tak když to nechám hrát, a příjde někdo jiný, tak pro něj není problém změnit žánr :). Vlastně se tím počítač degradoval na takový jukebox, určitě by šlo postavit na tomto principu bezdiskovou stanici se síťovkou, zvukovkou a reprákama ;). Prostě se nemusím o nic starat, kdině se odhlásím, nemusím zamykat sezení, když chci jen poslouchat hudbu…
Jediné co mi ještě schází je udělat ovládání přes lirc, ale na to bude stačit command-line prostředí mpc :).
Tiskni
Sdílej:
MPlayer je MPlayer...