Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Protože se blíží vydání GNOME3 rozhodl jsem se ho vyzkoušet na notebooku...
V Archu je to jednoduché, stačí si přidat repositář gnome-unstable, no a nestačil jsem se divit. Ke GNOME jsem přešel po velmi nepříjemných zkušenostech s KDE4, které se ani po několika měsících nezlepšilo, spíše naopak.
Jenže GNOME3 se nijak nepoučilo z chyb při překotném vydání KDE4 s obrovskými plány, jak všechno zahodit a udělat to úplně jinak a ulítle. Po spuštění relace to vypadalo bledě, gnome-panel je prakticky nekonfigurovatelný, vlastně je toho ke konfigurování ještě méně než bylo v GNOME zvykem. Ovšem stejně jsem si za pár posledních týdnů zvykl na Avant-window-navigator, ovšem ouha, po odpálení procesu gnome-panel vyskočilo hlášení, že není něco v pořádku s relací a sezení se odporoučelo k zemi. Ať jsem hledal jak jsme hledal, nenašel jsem jak GNOME vnutit vlastní komponenty.
Tak jsem si řekl, proč nezkusit gnome-shell, ovšem to byl hodně špatný nápad, nedokážu si představit, že bych to měl používat k normální práci. Jednak mi připadá naprosto úchylný způsob používání aktivit, potom se mi nelíbí to navázání na Evolution a další aplikace, které mi tak podstrkují. Všechno je to zkrátka tak nepraktické. Po chvíli přemýšlení jsem se rozhodl, podívat se jinde, pokouknout se po jiném „kompletním“ desktopovém prostředí, protože nač se trápis s něčím, co se mi už od prvního spuštění nelíbí.
Protože jsem chtěl něco méně težkotonážní než KDE a GNOME, zkusil jsem nainstalovat XFCE 4.8. Musím přiznat, že mě velmi příjemně překvapilo, jednoduché, slušně nastavitelné, bleskově rychlé a použitelné. Sice vypadá jako desktop z minulého desetiletí, ale to mu tedy vůbec nevadí. Připomnělo mi staré KDE 3.x, fukncemi se blíží starším GNOME. Do základního XFCE4 jsem jen dodal wicd, thunderbird, firefox, pidgin, exaile, vlc, evince, file-roller, gedit a pár dalších aplikací, které nevisí na celém GNOME.
No nakonec jsem se ještě zbavil gdm a použil Slim. Oprášil jsem staré skripty na přepínaní externího displeje a vypínání touchpadu/trackpointu. Ze systému jsem vykopal všechny balíčky, které jsem zavlekl při používaní GNOME a používám jen komponenty z XFCE.
No a teď jak tedy na to v Archu? Je třeba nainstalovat balíčky XFCE4, jsou ve skupinách xfce4 a xfce4-goodies, správce přihlášení a bude se hodit i xscreensaver:
pacman -S xfce4 xfce4-goodies slim xscreensaver
Poté je vhodné pro init 5 nastavit spouštění Slimu odkomentováním patřičného řádku v /etc/inittab
a vytvořit .xinitrc v domovském adresáři:
xrdb ~/.Xresources xscreensaver -nosplash & exec ck-launch-session startxfce4
Důvod prvního řádku vysvětlím dále, další řádek spouští démona spořiče obrazovky a nakonec se startuje sezení XFCE v prostředí console-kitu aby fungovalo mountování vyměnitelných médií a ostatní vhodné opičárny.
Zpět k prvnímu řádku, ten je pro vypropagování nastavení xscreensaveru, aby odemykací okno vypadalo aspoň trochu hezky. Nastavení je v souboru ~/.Xresources
:
!font settings xscreensaver.Dialog.headingFont: -*-dejavu sans-bold-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.bodyFont: -*-dejavu sans-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.labelFont: -*-dejavu sans-*-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.unameFont: -*-dejavu sans-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.buttonFont: -*-dejavu sans-bold-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.dateFont: -*-dejavu sans-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.passwd.passwdFont: -*-dejavu sans-bold-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* !general dialog box (affects main hostname, username, password text) xscreensaver.Dialog.foreground: #ffffff xscreensaver.Dialog.background: #111111 xscreensaver.Dialog.topShadowColor: #111111 xscreensaver.Dialog.bottomShadowColor: #111111 xscreensaver.Dialog.Button.foreground: #666666 xscreensaver.Dialog.Button.background: #ffffff !username/password input box and date text colour xscreensaver.Dialog.text.foreground: #666666 xscreensaver.Dialog.text.background: #ffffff xscreensaver.Dialog.internalBorderWidth:24 xscreensaver.Dialog.borderWidth: 20 xscreensaver.Dialog.shadowThickness: 2 !timeout bar (background is actually determined by Dialog.text.background) xscreensaver.passwd.thermometer.foreground: #ff0000 xscreensaver.passwd.thermometer.background: #000000 xscreensaver.passwd.thermometer.width: 8 !datestamp format--see the strftime(3) manual page for details xscreensaver.dateFormat: %H:%M %d. %m. %Y
Nakonec stačí spustit Správce nastavení a štelovat prostředí dle libosti. V přílohách je výsledek mého štelování :).
Tiskni
Sdílej: