Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože se blíží vydání GNOME3 rozhodl jsem se ho vyzkoušet na notebooku...
V Archu je to jednoduché, stačí si přidat repositář gnome-unstable, no a nestačil jsem se divit. Ke GNOME jsem přešel po velmi nepříjemných zkušenostech s KDE4, které se ani po několika měsících nezlepšilo, spíše naopak.
Jenže GNOME3 se nijak nepoučilo z chyb při překotném vydání KDE4 s obrovskými plány, jak všechno zahodit a udělat to úplně jinak a ulítle. Po spuštění relace to vypadalo bledě, gnome-panel je prakticky nekonfigurovatelný, vlastně je toho ke konfigurování ještě méně než bylo v GNOME zvykem. Ovšem stejně jsem si za pár posledních týdnů zvykl na Avant-window-navigator, ovšem ouha, po odpálení procesu gnome-panel vyskočilo hlášení, že není něco v pořádku s relací a sezení se odporoučelo k zemi. Ať jsem hledal jak jsme hledal, nenašel jsem jak GNOME vnutit vlastní komponenty.
Tak jsem si řekl, proč nezkusit gnome-shell, ovšem to byl hodně špatný nápad, nedokážu si představit, že bych to měl používat k normální práci. Jednak mi připadá naprosto úchylný způsob používání aktivit, potom se mi nelíbí to navázání na Evolution a další aplikace, které mi tak podstrkují. Všechno je to zkrátka tak nepraktické. Po chvíli přemýšlení jsem se rozhodl, podívat se jinde, pokouknout se po jiném „kompletním“ desktopovém prostředí, protože nač se trápis s něčím, co se mi už od prvního spuštění nelíbí.
Protože jsem chtěl něco méně težkotonážní než KDE a GNOME, zkusil jsem nainstalovat XFCE 4.8. Musím přiznat, že mě velmi příjemně překvapilo, jednoduché, slušně nastavitelné, bleskově rychlé a použitelné. Sice vypadá jako desktop z minulého desetiletí, ale to mu tedy vůbec nevadí. Připomnělo mi staré KDE 3.x, fukncemi se blíží starším GNOME. Do základního XFCE4 jsem jen dodal wicd, thunderbird, firefox, pidgin, exaile, vlc, evince, file-roller, gedit a pár dalších aplikací, které nevisí na celém GNOME.
No nakonec jsem se ještě zbavil gdm a použil Slim. Oprášil jsem staré skripty na přepínaní externího displeje a vypínání touchpadu/trackpointu. Ze systému jsem vykopal všechny balíčky, které jsem zavlekl při používaní GNOME a používám jen komponenty z XFCE.
No a teď jak tedy na to v Archu? Je třeba nainstalovat balíčky XFCE4, jsou ve skupinách xfce4 a xfce4-goodies, správce přihlášení a bude se hodit i xscreensaver:
pacman -S xfce4 xfce4-goodies slim xscreensaver
Poté je vhodné pro init 5 nastavit spouštění Slimu odkomentováním patřičného řádku v /etc/inittab
a vytvořit .xinitrc v domovském adresáři:
xrdb ~/.Xresources xscreensaver -nosplash & exec ck-launch-session startxfce4
Důvod prvního řádku vysvětlím dále, další řádek spouští démona spořiče obrazovky a nakonec se startuje sezení XFCE v prostředí console-kitu aby fungovalo mountování vyměnitelných médií a ostatní vhodné opičárny.
Zpět k prvnímu řádku, ten je pro vypropagování nastavení xscreensaveru, aby odemykací okno vypadalo aspoň trochu hezky. Nastavení je v souboru ~/.Xresources
:
!font settings xscreensaver.Dialog.headingFont: -*-dejavu sans-bold-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.bodyFont: -*-dejavu sans-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.labelFont: -*-dejavu sans-*-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.unameFont: -*-dejavu sans-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.buttonFont: -*-dejavu sans-bold-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.Dialog.dateFont: -*-dejavu sans-medium-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* xscreensaver.passwd.passwdFont: -*-dejavu sans-bold-r-*-*-12-*-*-*-*-*-*-* !general dialog box (affects main hostname, username, password text) xscreensaver.Dialog.foreground: #ffffff xscreensaver.Dialog.background: #111111 xscreensaver.Dialog.topShadowColor: #111111 xscreensaver.Dialog.bottomShadowColor: #111111 xscreensaver.Dialog.Button.foreground: #666666 xscreensaver.Dialog.Button.background: #ffffff !username/password input box and date text colour xscreensaver.Dialog.text.foreground: #666666 xscreensaver.Dialog.text.background: #ffffff xscreensaver.Dialog.internalBorderWidth:24 xscreensaver.Dialog.borderWidth: 20 xscreensaver.Dialog.shadowThickness: 2 !timeout bar (background is actually determined by Dialog.text.background) xscreensaver.passwd.thermometer.foreground: #ff0000 xscreensaver.passwd.thermometer.background: #000000 xscreensaver.passwd.thermometer.width: 8 !datestamp format--see the strftime(3) manual page for details xscreensaver.dateFormat: %H:%M %d. %m. %Y
Nakonec stačí spustit Správce nastavení a štelovat prostředí dle libosti. V přílohách je výsledek mého štelování :).
Tiskni
Sdílej: