Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nicméně někdy je otázka prostě jenom otázkou a není třeba za tím hledat něco jiného
No ono ve win staci aby se ovladac trepa pokusil cist pamet kterou cist nema (zapis na p = NULL, cteni z cizi pameti) Dale taky nedopadne dobre pokud v casti ovladace ktery je neodstrankovatelny zkusite pristoupit k pameti co je odstrankovan, atp. Coz jsou asi nejcastejsi pripady. To skonci pak na popularni IRQL_NOT_LESS_OR_EQUEAL. Jinak tech prilezitost jak jako programator vyvolat BSOD je spousta.
Prakticky by se dalo rict, ze chyby jsou dvojiho druhu. Prvni je kdy nekam sami priradite nejakou jinou hodnotu nez chcete atp., kdy pak ovladac nedela co ma. Dalsi jsou pak ty, kdy porusite nejakou z tech ochran, a to je pak BSOD. V Linuxu mate stesti, ze pri ekvivalentu BSOD to muze odnest jen modul a zbytek fungovat dale. Tohle u Win nehrozi.
[tink@server ~]$ cat /proc/sys/kernel/panic 0
if (panic_timeout > 0) { /* * Delay timeout seconds before rebooting the machine. * We can't use the "normal" timers since we just panicked.. */ printk(KERN_EMERG "Rebooting in %d seconds..",panic_timeout); for (i = 0; i < panic_timeout*1000; ) { touch_nmi_watchdog(); i += panic_blink(i); mdelay(1); i++; } /* This will not be a clean reboot, with everything * shutting down. But if there is a chance of * rebooting the system it will be rebooted. */ emergency_restart(); }
V linuxu to máme nějak ošéfováno, aby špatnej ovladač wifi nemohl způsobit kernel panic?Možno nie. Ale bavíme sa tu o Viste. To je tuším ten OS, v ktorom ovládače bežiace v kernel-space musia byť podpísane Microsoft-om?
Mám podobný zážitek s Vistama ale verze Bussines. Jeden známý má připojení od 02 a dostal k němu zadarmo usb modem, ale jemu ve win xp nešel, tak mi zavolal jestli ho můžu zkusit. Vzal jsem tedy sestřin ntb a jel k němu. Připojil jsem ho do usb a vyskočila nabídka jestli se mají hledat nejvhodnější ovladače na internetu. Dal jsem ano a čekal, když se našly a nainstalovaly tak systém hodil BSOD. Zkusil jsem to ještě jednou a výsledek byl stejný.
Abych řekl pravdu, tak jsem ještě neviděl kernel panic v linuxu na svém ani jiném pc naživo, vždy jen na netu.
init
v /bin
? :-/ Kde?
jinac hodne stesti a jeho-visty co nejdal od tela
Tiskni
Sdílej: