Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »
Nicméně někdy je otázka prostě jenom otázkou a není třeba za tím hledat něco jiného
No ono ve win staci aby se ovladac trepa pokusil cist pamet kterou cist nema (zapis na p = NULL, cteni z cizi pameti) Dale taky nedopadne dobre pokud v casti ovladace ktery je neodstrankovatelny zkusite pristoupit k pameti co je odstrankovan, atp. Coz jsou asi nejcastejsi pripady. To skonci pak na popularni IRQL_NOT_LESS_OR_EQUEAL. Jinak tech prilezitost jak jako programator vyvolat BSOD je spousta.
Prakticky by se dalo rict, ze chyby jsou dvojiho druhu. Prvni je kdy nekam sami priradite nejakou jinou hodnotu nez chcete atp., kdy pak ovladac nedela co ma. Dalsi jsou pak ty, kdy porusite nejakou z tech ochran, a to je pak BSOD. V Linuxu mate stesti, ze pri ekvivalentu BSOD to muze odnest jen modul a zbytek fungovat dale. Tohle u Win nehrozi.
[tink@server ~]$ cat /proc/sys/kernel/panic 0
if (panic_timeout > 0) { /* * Delay timeout seconds before rebooting the machine. * We can't use the "normal" timers since we just panicked.. */ printk(KERN_EMERG "Rebooting in %d seconds..",panic_timeout); for (i = 0; i < panic_timeout*1000; ) { touch_nmi_watchdog(); i += panic_blink(i); mdelay(1); i++; } /* This will not be a clean reboot, with everything * shutting down. But if there is a chance of * rebooting the system it will be rebooted. */ emergency_restart(); }
V linuxu to máme nějak ošéfováno, aby špatnej ovladač wifi nemohl způsobit kernel panic?Možno nie. Ale bavíme sa tu o Viste. To je tuším ten OS, v ktorom ovládače bežiace v kernel-space musia byť podpísane Microsoft-om?
Mám podobný zážitek s Vistama ale verze Bussines. Jeden známý má připojení od 02 a dostal k němu zadarmo usb modem, ale jemu ve win xp nešel, tak mi zavolal jestli ho můžu zkusit. Vzal jsem tedy sestřin ntb a jel k němu. Připojil jsem ho do usb a vyskočila nabídka jestli se mají hledat nejvhodnější ovladače na internetu. Dal jsem ano a čekal, když se našly a nainstalovaly tak systém hodil BSOD. Zkusil jsem to ještě jednou a výsledek byl stejný.
Abych řekl pravdu, tak jsem ještě neviděl kernel panic v linuxu na svém ani jiném pc naživo, vždy jen na netu.
init
v /bin
? :-/ Kde?
jinac hodne stesti a jeho-visty co nejdal od tela
Tiskni
Sdílej: