Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak jsem takhle seděl v autobuse s notebookem na klíně a brouzdal po Internetu připojený přes wifi.
No nevěřili by jste jak je to užitečná věc takové připojení i na cestě. Třeba zrovinka včera jsem jel na zkoušku a bylo mi jasné, že nemůžu stihnout přijít v čas, tak jsem otevřel Kmail a napsal srdceryvný e-mail, jak mě to mrzí a jestli se budu moct zúčastnit i s drobným zpožděním. Odpověď přišla za nedlouho, nakonec jsem přišel o 15 minut později a všechno bylo v pohodě :).
Ale zpět k windows, tak tam tak sedím, aktualizuji si Arch a podobně, a ten týpek co seděl vedle mě, si všiml, že jsem on-line, tak vytáhl taky noťas, potají jsem tipoval co bude bootovat. Bohužel jen Visty basic, nebo co :). Pak tam něco šudlal, zapnul wifi, chtěl se přidružit k síti a najednou, ano, BSOD :D. Takže restart, znova pokus a… zase. Takhle to ještě chvíli zkoušel a pak to raději zabalil.
V souvislosti s tímhle zážitkem jsem si vzpomněl, jak jsem dostal za úkol nastavit ve Vistě síť, chvilku, asi 5 minut jsem hledal, kde se to nastavuje, a když jsem našel kde, bafnul na mě notoricky známý dialog z 98-ček :).
Toliko moje zážitky s tímto systémem. A ještě vtip na závěr:
Moje Vista, Tvoje Vista, Jehovista.
Tiskni
Sdílej:
Nicméně někdy je otázka prostě jenom otázkou a není třeba za tím hledat něco jiného
No ono ve win staci aby se ovladac trepa pokusil cist pamet kterou cist nema (zapis na p = NULL, cteni z cizi pameti) Dale taky nedopadne dobre pokud v casti ovladace ktery je neodstrankovatelny zkusite pristoupit k pameti co je odstrankovan, atp. Coz jsou asi nejcastejsi pripady. To skonci pak na popularni IRQL_NOT_LESS_OR_EQUEAL. Jinak tech prilezitost jak jako programator vyvolat BSOD je spousta.
Prakticky by se dalo rict, ze chyby jsou dvojiho druhu. Prvni je kdy nekam sami priradite nejakou jinou hodnotu nez chcete atp., kdy pak ovladac nedela co ma. Dalsi jsou pak ty, kdy porusite nejakou z tech ochran, a to je pak BSOD. V Linuxu mate stesti, ze pri ekvivalentu BSOD to muze odnest jen modul a zbytek fungovat dale. Tohle u Win nehrozi.
[tink@server ~]$ cat /proc/sys/kernel/panic 0
if (panic_timeout > 0) { /* * Delay timeout seconds before rebooting the machine. * We can't use the "normal" timers since we just panicked.. */ printk(KERN_EMERG "Rebooting in %d seconds..",panic_timeout); for (i = 0; i < panic_timeout*1000; ) { touch_nmi_watchdog(); i += panic_blink(i); mdelay(1); i++; } /* This will not be a clean reboot, with everything * shutting down. But if there is a chance of * rebooting the system it will be rebooted. */ emergency_restart(); }
V linuxu to máme nějak ošéfováno, aby špatnej ovladač wifi nemohl způsobit kernel panic?Možno nie. Ale bavíme sa tu o Viste. To je tuším ten OS, v ktorom ovládače bežiace v kernel-space musia byť podpísane Microsoft-om?
Mám podobný zážitek s Vistama ale verze Bussines. Jeden známý má připojení od 02 a dostal k němu zadarmo usb modem, ale jemu ve win xp nešel, tak mi zavolal jestli ho můžu zkusit. Vzal jsem tedy sestřin ntb a jel k němu. Připojil jsem ho do usb a vyskočila nabídka jestli se mají hledat nejvhodnější ovladače na internetu. Dal jsem ano a čekal, když se našly a nainstalovaly tak systém hodil BSOD. Zkusil jsem to ještě jednou a výsledek byl stejný.
Abych řekl pravdu, tak jsem ještě neviděl kernel panic v linuxu na svém ani jiném pc naživo, vždy jen na netu.
init
v /bin
? :-/ Kde?
jinac hodne stesti a jeho-visty co nejdal od tela