Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky a speciální znaky (:"/ atd.) stejně jako na české klávesnici. Jedná se tedy o rozvržení Česká (programátorská) z Windows, přidal jsem ovšem pár vylepšení.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvý háček se píše RALT+-, v originální verzi to je RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a svislítko mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Přibyly i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /etc/X11/xkb/symbols/pc/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice. V druhém kroku připíšeme do souboru /etc/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
. Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok, a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. Prvním dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
).
Rozvržení je odzkoušeno na Slackware 10.2 s xorg 6.9 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice pro xorg7. Do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
přidáme řádek vok vogo's keyboard
.
Rozvržení pro xorg7 je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 s xorg 7.0 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Tiskni
Sdílej:
$ setxkbmap vok Error loading new keyboard descriptionNema nekdo podobnou zkusenost?
Krom popisu nahoře - tedy úprava /usr/share/X11/xkb/symbols/
/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lstjsem upravil ještě
/usr/share/X11/xkb/rules/evdev.xml
/usr/share/X11/xkb/rules/base.xmla to tímto Nevím, jestli bylo nutné upravit oba (evdev.xml i base.xml), ale bez nich jsem nebyl schopen načíst rozložení v nastavení klávesnice.