Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky a speciální znaky (:"/ atd.) stejně jako na české klávesnici. Jedná se tedy o rozvržení Česká (programátorská) z Windows, přidal jsem ovšem pár vylepšení.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvý háček se píše RALT+-, v originální verzi to je RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a svislítko mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Přibyly i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /etc/X11/xkb/symbols/pc/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice. V druhém kroku připíšeme do souboru /etc/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
. Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok, a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. Prvním dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
).
Rozvržení je odzkoušeno na Slackware 10.2 s xorg 6.9 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice pro xorg7. Do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
přidáme řádek vok vogo's keyboard
.
Rozvržení pro xorg7 je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 s xorg 7.0 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Tiskni
Sdílej:
$ setxkbmap vok Error loading new keyboard descriptionNema nekdo podobnou zkusenost?
Krom popisu nahoře - tedy úprava /usr/share/X11/xkb/symbols/
/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lstjsem upravil ještě
/usr/share/X11/xkb/rules/evdev.xml
/usr/share/X11/xkb/rules/base.xmla to tímto Nevím, jestli bylo nutné upravit oba (evdev.xml i base.xml), ale bez nich jsem nebyl schopen načíst rozložení v nastavení klávesnice.