Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Včera jsem měl narozeniny, dárečky mi udělaly radost a také jsem si udělal radost.
Mimo jiné jsem dostal i čaj :), tedy jmenovitě čerstvé (pod českým názvem) Modrozelené spirálky, tedy čínský čaj, a potom Gyokuro, japanský čaj s neopakovatelným chuťovým zážitkem. Jenže nastal drobný problém, ve své výbavě mám obligátní litou konvičku na roibos, porcelánový čínský gaiwan, čínskou misku, tykev na maté… ale japonský porcelán ne. Byla by hanebnost dělat japonský čaj v čínském nádobí.
Tak jsem tedy vzal přítulku a vyrazili jsme nakoupit patřičně zpracovaný a tvarovaný kus, kusy :). Ano bylo to celkem drahé, ale moc hezké a když vydrží bude se dědit po generace :), no to asi přeháním, ale doufám, že to nerozbiju během týdne.
Jediné co požitek kazí je termoska na teplou vodu, ale litinovou konev je pro mě zatím nemožné sehnat, za nějaký čas bude alespoň varné sklo. Tak si můžu po několika letech pěstování vřelého vztahu k japonským čajům připravovat tyto lahůdky v teple domova, i když prostředí čajovny je mnohdy klidnější a není narušeno takovým shonem.
Pokochejte se fotkou a zpětně se omlouvám všem, kterým to nic neříká, nebo takovéto záležitosti neocení…
Tiskni
Sdílej:
Byla by hanebnost dělat japonský čaj v čínském nádobí.To nechápu, já klidně piju Budvar z gambrinusácký sklenice
No, saké se taky dá pít na ex, ale Japonci se na vás při tom dívaj nevěřícně.
Neglazurovaná má tu nevýhodu, že by potom měla být třeba právě jen na Gyokuro.To bude asi ono
suuugooooiiiiiiZatial vsak zostavam verny PIGI caju, kupil som si 100g sypaneho sencha priamo u bilinkara ale nejak ma to neoslovilo. Asi by som ho nemal luhovat cely den co?
(2290,- v eshopu caj.cz)