Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Pomalu končí ten strašný měsíc - květen. Byl plný nepříjemností, kotrmelců. Snad se konečně blýská na lepší časy. Tak opět sepíšu pár postřehů, berte prosím ohledy na pozdní hodinu.
Za necelý týden bude po volbách a tím pádem se konečně zklidní to politické šílenství v blozích (taky vám to tak vadí?). Dokážu se bavit o spoustě věcí s výjimkou dvou věcí, tou první je politika, tou druhou je AMD vs Intel. To už se raději budu bavit o počasí.
v posledních pár týdnech razím heslo konec svatým válkám (Stop Holy Wars). Co to znamená? Je to prostinké, už konečně nechme toho věčného dohadování Windows vs Linux, GNU/Linux vs Linux, Gnome vs KDE, Debian vs Slackware vs Gentoo vs ArchLinux vs Fedora vs SuSE vs... :), Emacs vs Vi a tak dále. Tohle přesvědčování o své pravděje moc hezké, ale protože už na začátku je jasné, že ani jedna strana názor nezmění, tak to nemá cenu. To už se raději bavme o tom počasí.
Ano Linuxáci jsou "pošuci" (pardon za tak silný výraz), ale sleduji to na sobě, sednu ke klávesnici, pustím emulátor terminálu, něco tam nabouchám, má to přes dva řádky, a funguje to ;), nevím proč, možná mi to dělá dobře, takový pocit sebeuspokojení... jsem na tom takto sám? Myslím, že ne.
Opět jsem postoupil ve vypiplanosti desktopového prostředí, nejen, že už se konečně na stálo usadilo Composite rozšíření (poslední verze proprietárního modulu od nVidie je stabilní na použitelné úrovni). SIM nahradil Kopete, právě kvůli Composite se SIM stal nepoužitelným, navíc se mi Kopete (0.12 Beta2) velmi zalíbilo, svojí jednoduchostí a integrací do Kontactu.
Také jsem konečně zorganizoval empétrojky, stáhnul k nim přebaly alb, takže amaroK je se vší parádou. jak to tak pozoruji, tak celý desktop směřuje k jednomu velikému K, snad jen Gimp, Firefox a GKrellm drží prapor GTK aplikací.
A co mě čeká v budoucnu? No když vynechám ten průšvih se zkouškami ve škole, tak se těším na narozeniny přítulky :), na svoje narozky, na vydání KDE, na kernel 2.6.17, a snad konečně už vyjde Slackware 11 (snad do vánoc ;) ).
Keep slack'in
Tiskni
Sdílej:
A co mě čeká v budoucnu? No když vynechám ten průšvih se zkouškami ve škole, tak se těším na narozeniny přítukly :), na svoje narozky, na vydání KDE, na kernel 2.6.17, a snad konečně už vyjde Slackware 11 (snad do vánoc ;) ).To já se těším na prázdniny, na narozeniny.. teda na ně ne, ale na dárky jo, konečně budu mít dost peněz abych zas trochu imprůvnul to monstrum tady na stole