Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jste zvyklí na americké rozvržení klávesnice a máte problémy se psaním znaků s nabodeníčky? Rozvržení klávesnice vok je to co hledáte! Už žádné přepínání na českou/slovenskou klávesnici kvůli písmenku. Navíc vám umožní psát typograficky správně :).
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky (stejně jako na české klávesnici) a speciální typografické znaky („ … atd.). To ovšem není vše.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_v_češtině_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvá čárka se píše RALT+= mrtvý háček je na RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Na klávesnici se dají psát typograficky správné uvozovky tedy: „takto správně“ :). Skrývají se pod RALT+' a RALT+SHIFT+' (tam co jsou i ty "špatné uvozovky" :) ). Dále je na RALT+. výpustka, tedy tři tečky…
Chcele–li pužít správnou polmlčku (půlčtverčíková pomlčka) stačí stiskonout RALT+-, stiskem RALT+SHIFT+- obdržíte správné matematiské −. Poslední specialitou jsou mezery, tvrdá mezera SHITF+SPACE a zúžená mezera RALT+SPACE.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a rouru mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Dostupné jsou i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Dobrého není nikdy dost a tak přichází na řadu slovenská verze :).
Ve stručnosti projdu rozdíly oproti české verzi.
V horní řadě kláves ľ nahrazuje ě, ť je místo ř. Pod RALT+SHIFT+R je ukryto ŕ, RALT+SHIFT+O vrací ô, RALT+] napíše ä, s shiftem Ä, stiskem RALT+SHIFT+A získáme ä, ľ lze napsat RALT+L, ĺ je pod RALT+SHIFT+L. RALT+; a RALT+SHIFT+; vrací ô a Ô, podobně je na \ (u enteru) ň s Ň, to si vyžádalo přesun mrtvé přehlásky a stříšky na \, který je vedle levého shiftu.
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme suubor s rozvržením klávesnice (vok, vok_sk). V druhém kroku připíšeme do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
(vok_sk vogo's keyboard
pro sk verzi). Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok nebo vok_sk , a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. První dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
), setxkbmap -layout vok_sk -variant basic
.
jose17 připravil PKGBUILD pro českou verzi a PKGBUILD pro slovenskou verzi.
Rozvržení je určeno pro xorg 7 a je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Původní verze vok, aneb Česká (progrmátorská)
Tiskni
Sdílej:
Error activating XKB configuration. It can happen under various circumstances: • a bug in libxklavier library • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities) • X server with incompatible libxkbfile implementation X server version data: The X.Org Foundation 10900000 If you report this situation as a bug, please include: • The result of xprop -root | grep XKB • The result of gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbdKlávesnice se pak zobrazí v seznamu, ale nejde na ni přepnout.
Zdroje byly přesunuty na GitLab: https://gitlab.com/vojta_vogo/vok/