Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Líbí se vám rozvržení klávesnice "Česká (programátorská)" z Windows? Rozvržení klávesnice vok je přesně to co hledáte, navíc má i pár vylepšení.
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky a speciální znaky (:"/ atd.) stejně jako na české klávesnici. Jedná se tedy o rozvržení Česká (programátorská) z Windows, přidal jsem ovšem pár vylepšení.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvý háček se píše RALT+-, v originální verzi to je RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a svislítko mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Přibyly i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /etc/X11/xkb/symbols/pc/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice. V druhém kroku připíšeme do souboru /etc/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
. Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok, a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. Prvním dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
).
Rozvržení je odzkoušeno na Slackware 10.2 s xorg 6.9 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme soubor s rozvržením klávesnice pro xorg7. Do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
přidáme řádek vok vogo's keyboard
.
Rozvržení pro xorg7 je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 s xorg 7.0 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Tiskni
Sdílej:
$ setxkbmap vok Error loading new keyboard descriptionNema nekdo podobnou zkusenost?
Krom popisu nahoře - tedy úprava /usr/share/X11/xkb/symbols/
/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lstjsem upravil ještě
/usr/share/X11/xkb/rules/evdev.xml
/usr/share/X11/xkb/rules/base.xmla to tímto Nevím, jestli bylo nutné upravit oba (evdev.xml i base.xml), ale bez nich jsem nebyl schopen načíst rozložení v nastavení klávesnice.