Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tento blog tak trošičku souvisí se současnou anketou. Do čajovny chodím už pár let a po pár experimentech jsem došel prozření a k určitému okruhu čajů které jsou pro mě těmi nejchutnějšími.
Ovšem začnu prochu více ze široka. Jihlavská čajovna (najdete ji dole na náměstí, je spojena s knihkupectvím) je poměrně "starou" čajovnou, a v posledním roce se stalo velikou tradicí vybrané skupiny lidí (většinou pacifistů intelektuálů a filozofů, ne to nám trošku fandím) scházet se každý pátek večer právě zde, máme rezervovanou dobrou čtvrtinu čajovny jen pro sebe, na několik let dopředu, kolují klepy že je to do té doby než vyhyne lidstvo, stejně tak kolují zvěsti že děláme vůbec největší útratu ze všech (dalo by se to chápat tak, že bez nás by si na sebe čajovna nevydělala). Mezi bohulibou zábavu na těchto sešlostech patří hraní šachu, diskutování nad problémy lidstva, také se řeší problémy okolo těžkého soužití s uživateli komerčních operačních systému, či ještě oblíbenější pře o to kdo má lépe vypilovaného tučňáka, nebo co světoborného se odehrálo za poslední týden v oblasti OpenSurce. Občas se probírá taktika v UnrealTournamentu či v Quake3: Arena (to mi připomíná že někdy v bližší době bude opět turnaj).
Podle spousty osazenstva má naše (jihlavská) čajovna neopakovatelné kouzlo, a je jednou z vůbec nejlepších čajoven v republice, a to nejen atmosférou, ochotou a znalostmi obsluhy, ale i výběrem čajů. Čajovna je pojata jako arabská (ve své přední části, kde je pravidelně naše sešlost), sedí se na zemi na polštářích, objednané čaje však bývají z celého světa... přes stylovou Růžovou mešitu a Tuareg až k exotickému Paraguayské maté, které je nezaměnitelné svým kouřovým aroma.
Ale abych se vrátil, čajů jsem ochutnal za tu dobu hodně, přes poměrně náročné až k jednoduchým a nezáludným. Mezi pro mě nejzajímavější určitě zařazuji Časujmu - černý čaj ve kterém je rozpuštěné jačí máslo (podle originálního receptu má být žluklé ;) ) a dle chuti dosolen; Dračí oči - nemohu si pomoci ale mě chutnají po pomerančích; Kukichu - čaj ze sušených řas, pravidelně zapomínám na krátkou dobu po kterou se má nechat nálev v konvičce.
Neměl bych opomenout velmi zajímavé mléčné čaje, ať už klasický indický Čaj -opravdu je to čaj který se jmenuje Čaj, je vynikající; Salep - to je něco úžasného; Jogi - jedna osoba z našeho spolku je proslulá konzumací tohoto čaje, vidět ho při přípravě je nádhera je to jako tanec; Masala - jeden z nejoblíbenějších čajů v jihlavské čajovně, mě nijak nezaujal, je kořeněný, ale méně ostrý než Jogi a na rozdíl od Jogiho se nemíchá až před konzumací, jinak jediný čaj na kterém se mi utvořil škraloup, není mým velkým favoritem.
Zelené čaje jsou vynikající, ať už jmenované Dračí oči, nebo Železná bohyně, či spařený čaj Senča - o ní by mohl vyprávět další z členů naší bandy, stačí když nám dá předem vědět "Jsem tam za chvíli, objednejte mi :)", a už víme co ;) ; zelených čajů by bylo dost a přejdeme přes bílé jako třeba Bíla opička, která je vynikající; a Stříbrné jehly které si s opičkou nezadají k mým oblíbeným červeným čajům.
Mezi nejlepší sortu patří Velká brána, Zlaté jehly, nebo objev roku 2002 Královský vlas (je fermentovaný) každý chutná trochu jinak, ale všechny mají společnou vlastnost, kterou velmi rád popisuji jako dozvuk chuti, na první položení na jazyk jsou sladké, a když polknete jsou jakoby hořké (ale jen trošičku) je to úžasné, tak moc že se musíte napít znovu...
Černé čaje nejsou mojí silnou stránkou, ale jmenoval bych jemný Cejlonský, či hodně silné a dobré čínské. Bohužel nemohu se o černých čajích rozepsat, nejsou mými oblíbenci.
Další samostatnou kapitolou by byly nečaje vynikající Lapacho má zvláštní nepopsatelnou "dvojí" chuť, nebo vůní nepřehlédnutelná Citrónová tráva, dále mé oblíbené Červené křoví (Redbush), či Medovník (Honeybush), a nakonec jsem si nechal nečaje které jsou ekvivalentem kávy díky svému obsahu teinu , ano jsou to Maté, všechny druhy si nepamatuji, ale namátkou už zmiňované Paraguayské (po vypití si připadáte jak zevnitř vyuzení), nebo maté orange (není asi potřeba objasňovat), a tak dále. A zlatým hřebem je Puer po kterém zaručeně neusnete, a pokud ano zkuste 40ti letý, je to dubová kůra jejíž vůně podle nabídníku připomíná vůni starých buddhistických klášterů, a není to daleko od pravdy, je to velmi těžký nečaj, a já ho nemohu na lačno, mám na něj moc lehký žaludek.
Bylinky ;) proč ne, taková máta je jediná věc co mě dostane alespon trošku do použitelného stavu při mojí pylové alergii, meduňka zase zaručeně uspí, no a šalvěj má na jednoho našeho soukmenovce velmi velmi zajímavé účinky...
Když už jsem se zmínil o nabídníku je rozdělen podle tradičních zemí odkud ten který čaj pochází. Najdete tu třeba anglickou čajovnu, či ruskou, tu jsem tu jsem úplně vynechal, ale samovar je také celkem oblíben obzvlášť když se nás sejde hodně.
A co k čaji??? Je libo sušené ovoce v jogurtu? Nebo BIO jablka (křížaly), či vynikající kuskus s javorovým sirupem? Pro mlsné jazýčky je i moc dobré čajové pečivo... Pokud chcete arabskou čajovnu kompletní můžete vyzkoušet vodní dýmku...
Tiskni
Sdílej: