Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Neberte tohle vážně, ale trocha pravdy tam je :).
Metodu lze aplikovat na programování problémů, jejichž řešení se provádí jen několikrát. Její použití uvedu na velice reálném příkladě ;):
Pracujete v letectvu armády Spojených států jako programátor(ka). Jednoho dne se přijde šokující zpráva, na Zemi se řítí planetka, a její dopad by vyhubil veškerý život. Jste pověřen(a) provést výpočet, který určí místo, na planetce, kam zasáhnout jadernou hlavicí, aby byla zničena (kolikrát jsme viděli řešit tento problém v katastrofických filmech ).
Na řešení problému máte přesně dvě hodiny. Hned po chvíli od zadání vás napadne algoritmus, který by byl naprogramovaný za pár minut, ale s brutální složitostí, program by počítal místo dopadu necelé dvě hodiny.
Začnete tedy provádět optimalizace, na konec se doba výpočtu zkrátí na pět minut, ale vy jste proplýtval(a) celé dvě hodiny na řešení problému.
Proto je optimální řešení naprogramovat to za těch pár minut, a pak se jít někam odfrknout, nebo opít pod obraz, co když je to naposledy ;).
Metoda se nejlépe uplatní pokud máte napsaný kód, který vykazuje chyby při provádění, a už vás nebaví debugovat.
Metoda vyžaduje velké odhodlání k radikálnímu kroku – smazat existující kód, a začít znovu.
Uvedu příklad správného použití:
Máte naprogramovaný kód, jehož debutování by zabralo hodinu. Přitom kompletní přepsání by trvalo tři čtvrtě hodiny. Jediný problém je, správně odhadnout onu potřebnou dobu.
Na závěr něco pro uživatele SUSE – papírový chameleon (omluvte kvalitu je to braný telefonem)
Tiskni
Sdílej: