Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:50
Rok s rokem se sešel a opět je tu anketa o nejoblíbenější Linuxovou distribuci. V této anketě má Arch Linux pořád stoupavou tendenci. Nejsem asi sám kdo si všiml neustálého nárůstu uživatelů, kteří uvažují o instalaci. Ovšem Arch jako takový není v některých směrech to co si myslíte.
Arch Linux je kompilován pro dvě architektury, pro i686 a x86_64, takže ano pro 32bit systém bude zřejmě o chlup a půl rychlejší, než nějaké to *ubuntu, ale pro 64-bit (rozumějte ne-šmejd) se rozdíly stírají. V dnešní době již zřejmě drtivá většina uživatelů, kteří koketují s Archem tuší, jakou architekturu si mohou dovolit nainstalovat na svůj stroj, a pokud nemají počítač starší dvou let, je více než pravděpodobné, že mají procesor třídy x86_64.
Ano i ne. Je pravda, že lze nainstalovat GNOME bez jediného balíku závisejícího na QT, a KDE bez jediného balíku závisejícího na GTK, ale také je pravda, že některé balíčky mají až prapodivné závislosti, které jsou celkem obludné. Nemůže za to nic jiného, než software zabalený v balíčku, zkrátka je napsán tak, že vyžaduje knihovnu tu a tu, a ta zase jinou. Je jen na tom, kdo vytváří balíček a na jeho prioritách, jaké přepínače použije pro kompilaci a co výsledný kus software bude nebo nebude umět. Už kolikrát se mi stalo, že jsem si musel balík překompilovat, protože něco zkrátka chybělo (naposledy třeba mplayer). Takže zase taková výhra to není.
Pacman patří k lepším balíčkovacím systémům. Záměrně nepíšu k těm nejlepším, protože nemá ještě stále (i když právě probíhá bouřlivý vývoj v této oblasti) podepsané balíky. V některých situacích se zadýchá, například první spuštění, nebo použití po delší době, kdy není struktura "databáze" balíků v paměti, trvá celkem dlouho hledání, hlavně, když máte větší počet repositářů. Tento neduh by řešil přechod na opravdovou databázi, ale tomu se vývojáři brání. Problémem jsou stále některé křížové závislosti, vizte mailinglist a problém se závislostmi phonon/qt.
Celkem slušný způsob jak si udržet systém aktuální, ale má to své mouchy, i když se rozhodnete být více konzervativní, může se stát, že správci balíčků se nechají unést a postrčí z testingu do core/extra něco, co se zrovna za stabilní a použitelné považovat nedá. V blahé paměti třeba přechod z KDE3 na KDE4 hóóódně zaskřípal, dokonce jsem dlouhou dobu používal KDE3 z kdemod repositáře. Nebo třeba celkem neuvážený přechod na nové xorg, kdy všichni s Radeony, kteří používali proprietární ovladač museli zaignorovat nové xorg.
Ano všechno možné i nemožné se v AURu dá najít, má to ovšem své ale. Mnoho balíků je out of date, a neustále opravování PKGBUILDů člověka po chvíli přestane bavit, obzvláště když jich upravíte 5 kvůli závislostem, a pak zjistíte, že ten poslední nejde zkompilovat, protože máte jakousi knihovnu novější než je zdrávo.
Ano, funguje, jen do té doby, než se něco po update škaredě pokazí a pak je začínající Archař celkem v kelu, ovšem když se z toho vyhrabe, tak se aspoň něco naučí.
Po chvíli se naučíte, co kde se dá nastavit, bez zdlouhavého klikání, jenže stejně tak se můžete dopustit fatální chyby, která skončí systémem jenž už nedokáže nabootovat. Je to daň za volnost ruky při konfiguraci. Pak platí předchozí bod, když si to dokážete spravit, tak se aspoň naučíte co se nemá dělat.
Zápisek má na svědomí dlouholetý a spokojený Archař, používající tuto distribuci od roku 2006, který zná pacmana jako svoje boty a zůstane u něj zřejmě až do smrti smrťoucí.
Jakákoli podobnost s blogem Proč neinstalovat gentoo je čistě náhodná.
Tiskni
Sdílej:
Jasně, takovou aplikaci pustit z konzole s debug módem, pokud ho podporuje, stejně je to vždycky jen nějaká verze knihovny a zabere rebuild postižené aplikace. Pak zapsat bug a počkat, až to bude spraveno i v repositáři :).
Ano nas malej Arch se dostava silne do podvedomi GNU Linux mainstreamu a to nese klady ale i zapory. Uz nelze si hrat jako v roce 2007 na to ze kdyz neco projde z testingu do core (extra) a ono to nebude az tak otestovane, nic se nedeje. Mozna tehdy kdy nas jako uzivatelu bylo pomalu, ted uz tu musi byt ruku v ruce s rostouci popularitou i spolehlivost a toto funguje i naopak.
Kdy jsou ty doby kdy jsme tyden si hrali v konzoli a snazili se po instalaci base baliku "pacnout" a konfigurovat Xka, DE, atd.. Hodne casto to koncilo kernel panic, nebo neresitelnymi problemy s Xkama -- prechod Xfree na Xorg atd...
Kdyz jsem jen ze zvedavosti delal vcera cistou instalaci Archu 2010.05 Core, az jsem se zalekl ze proste to bylo na me az moc out of the box. Ztraci se tak trosku to napeti, ten pocit vyjimecnosti, ale nestezujme si zustal nam tu stale nas Arch, at uz ho spravuje Judd ci Aaron. Je to distro, ktere milujeme, prokliname, ala slackware konfiguraky, pacman nas chytily u srdce a ikdyz to predevsim v testingu ale i obcas pri zmene major verze Xorg atd. v core / extra je jak na divoke vlne uz nas to nepusti.
Takze mozna duvod proc neinstalovat Arch je to ze je to jako zavislost na cokolade, a ze neni vsechno tak ruzove jak by se dle hlasek newbies mohlo zdat.
Trosku jsem se rozepsal, ale ten blog si o to rekl. Hodne spokojenosti FidelTo že všechno funguje víceméně out of box je jen k dobru věci, ale on ten pocit je hlavně tím, že už tu distribuci znáš, experimentálně jsem zjistil, že nováček se zadrhne pořád na stejných věcech. Ale musím uznat, že se počet příliš brzo přesunutých balíků z testingu výrazně snížil, a možná je to i změnou leadera - to ale nemůžu soudit, sleduji jen mailing list pacmana ;).
Na svoje působení na archlinux.cz vzpomínám rád, ale bohužel se moje pracovní a životní priority změnili a můj ústup ze scény do podsvétí je toho logickým důsledkem.
Ale musím uznat, že se počet příliš brzo přesunutých balíků z testingu výrazně snížil, a možná je to i změnou leadera - to ale nemůžu soudit, sleduji jen mailing list pacmana ;).Bohužel. Místo toho aby přesunuli nová X-ka do [extra] a uživatele pravěkých nvidií odkázali na nouveau nebo nv jako se to udělalo kdysi s fglrx tak to pořád trčí v [testing] přestože jsou stabilní a hlavně neobsahují HAL (já to říkal, že jednou umře, mrcha jedna bídná)
DIY princip Archlinuxu co se tyce konfigurace atd. me ze zacatku pred lety dosti stval, nez jsem pochopil jaky prinos a prenesene jakou sluzbu nam Judd Vinet delal tim, ze clovek musel nastudovat hafo man pages, LDP atd. nez se mu neco povedlo zprovoznit.
Toto bohuzel v dnesnich mainstream distrech uz cloveka tolik nepotka, vsude jsou graficka klikatka a clovek ikdyz bude mit ty nejlepsi pohnutky, tak ho to nedonuti nahlednout pod poklicku tohohle systemu.
Dekuji ..ARCH je jedno z lepsich distier ktore poznam a to pouzivam linux uz dost dlho. Teraz ho uz nepouzivam koli roling-updates... nie som ten typ ktory by kazdy den ked chce si nainstalovat nejaky balik updatoval cely nainstalovany system. najviac sa mi pacili casy ked arch linux bol aj v pdoobe na 1cd kde bolo aj Xorg a fluxbox.. to bolo bozie,..
Na Phoronixu jsem viděl taky test Reiser4 za použití patche, který byl neoficiální a o kterém se už měsíc vědělo, že nemůže fungovat, protože ho vytvořili dřevorubci od Zen patchsetu bez znalosti potřebných detailů.
V testech, které čirou náhodou fungovaly, stejně natrhl Reiser4 těm ostatním prdel, ale poznámky o jeho údajné nefunkčnosti jsou to nejhorší, co může souborový systém potkat. O týden později vydal Edward Shishkin svůj oficiální patch, který samozřejmě funguje bez problémů.
A po těchto úletech někdo věří Phoronixu?
Binární balíčky v Archu jsou kompilované pro 14 let staré (32-bit), případně 8 let staré (64-bit) procesory. Čemu se tedy divíte?
Systém zkompilovaný z ABS, který prošel prelink
em, je pochopitelně něco zcela jiného.
To nejpodstatnější, co se mi na Archu líbí, je ABS.
Zkuste se podívat pohledem začátečníka na ebuildy v Gentoo nebo na Source Juicer v OpenSolarisu. To asi nerozdýcháte zrovna rychle. Seznámení s ABS je otázkou čtvrthodiny.
A jakmile si můžete celý systém (včetně kernelu) překompilovat s -march=native
a navíc nezapomenete na prelink
, poznáte i na těch 64 bitech pořádný rozdíl v rychlosti.
Vytvořit vlastní balíček je relativně snadné. Zkopírujete nějakých dvacet řádků skriptu, nastavíte několik proměnných a hotovo. Pokud nejde o něco speciálního, tento postup zpravidla stačí. Dostat balíčky do AUR je rovněž jednoduché. Když už ten balíček vytvářím, bylo by hloupé ho nesdílet.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.