Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 14:16
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Já dělám vycentrovaný sloupec o šířce necelých 800 pixelů a to z následujících důvodů:Znamená to to, že když mám fajnovější DPI (což mám a hodně), tak uvidím na svém zobrazovacím zařízení nějaký úzký proužek?
title
a brát se z něj.
mi-width
a max-width
zatím nejsou plně podporovány.
max-width
.
min-width
a max-width
dnes nepodporuje snad jen IE 6 a starší, na které ty čirou náhodou kašleš expression
hacku.
expression hacku.Nač to? Internet Explorer má conditional comments, k čemu nějaké pochybné techniky?
Znamená to to, že když mám fajnovější DPIZáleží taky, jestli myslíš tečky typografický nebo obrazovkový :D. Já třeba do webovek zadávám velikost prakticky vždy v obrazovkových (výjimečně nezadávám vůbec, pokud se jedá o jednoduchý dokument).
dlouhé řádky se blbě (fakt, že jo --- teď tu mám Ábíčko na mamčině širokoúhlé R61 a trpím jak pes) čtou (a na velkých monitorech si lze ve slušných prohlížečích nazvětšovat písmo navzdory tomu, že z pohodlnosti používám velikosti písma v pixelech)Neexistuje nějaké šikovné rozšíření do Firefoxu, které by umělo změnit šířku stránky aniž by se měnila velikost okna?
Neexistuje nějaké šikovné rozšíření do Firefoxu, které by umělo změnit šířku stránky aniž by se měnila velikost okna?Mozno zapnuty sidebar s niecim uzitocnym? :)
Nesnáším weby s omezenou šířkouProc? Nerikej mi, ze se ti dobre cte text, co ma napr. vice jak 100 znaku na radek... (tu namitku s
em
beru)
Maximální počet znaků na řádek se dá snadno omezit, a není nutné kvůli tomu určovat pevnou šířku celé webové stránky. Stačí třeba kontejneru s obsahem nastavitNesnáším weby s omezenou šířkouProc? Nerikej mi, ze se ti dobre cte text, co ma napr. vice jak 100 znaku na radek... (tu namitku sem
beru)
max-width: 100ex
a je to. Web má plovoucí šířku, ale řádky nebudou delší než zhruba 100 znaků.
ex
nebo em
, půjde text dobře přečíst i na širokém monitoru (nebude tam řádek dlouhý 200 znaků), a zároveň se přizpůsobí i úzkému zobrazovacímu zařízení (třeba displeji obilního telefonu) – a uživatel pak nemusí s každým řádkem jezdit doleva a doprava. Nevidím žádný důvod mít pevnou šířku – na širokém monitoru máte někde úzkou nudli, na PDA nebo mobilu zase musíte neustále rolovat sem tam. K čemu to je?
dlouhé řádky se blbě (fakt, že jo --- teď tu mám Ábíčko na mamčině širokoúhlé R61 a trpím jak pes) čtouPrakticky každej grafickej prohlížeč umožňuje nastavit šířku stránky, pokud není tím webem vynucená. Abclinuxu šířku stránky nevynucuje, takže je to udělaný nejlíp, jak to u webu s článkama jde. Stačí chytnout myší například pravý okraj okna a nastavit šířku :). Zkus to ;).
Pokud chce klient neco, co je preplacane (z principu neroztahovatelnou) grafikou, ono to bouhuzel jinak skoro nejde.Jako největší problém vidím to, že je stále hodně lidí, kteří mají prohlížeč bez podpory SVG. Se SVG by nebyl problém udělat mnoho grafických prvků roztahovatelných - ale kvůli MSIE 6 to nejde.
Bohuzel ani to nepomuze v okamziku, kdy je layout udelany z bitmapovych obrazku, typicky z fotek, ktere jsou prakticky nevektorizovatlne - to uz by se rovnou mohly roztahovat bitmapy pres Javascript (jednou jsem to videl v akci a des bes!).Těch metod je víc. Lze to řešit například tak, že se ty bitmapy škálují z velkého rozlišení na menší už na serveru (podle informací detekovaných JavaScriptem) přes GD nebo ImageMagick. Pak to vypadá na pohled docela rozumně, ale je to čuňárna.
U stranek, kde je to opravdu potreba, se to ted resi Flashem, ktery osobne povazuju za o rad vetsi zlo nez bitmapove obrazky v pevnem layoutuJá též.
je nutne uznat, ze stejne jako s videem, je to dnes (bohuzel) jediny zpusob, jak delat na webu vektorovou grafiku tak, aby to fungovalo skoro vsudeJe to bohužel tak. Bojuji proti Flashi, jak mohu (na všech frontách), ale když ho vyhodím oknem, vrátí se dveřmi.
Všechny ty ilustrační obrázky, štastné a veselé mladé obličeje a náladově osvětlené zubní pasty mi přijdou trapné.Jenže na většinu lidí to bohužel funguje. Strohý, ryze technicky působící web hned zavrhnou jako nudný, přestože je jeho obsah třeba i řádově kvalitnější než u webu plného pestrých barev a rozjuchaných obličejů.
Strohý, ryze technicky působící web hned zavrhnou jako nudný, přestože je jeho obsah třeba i řádově kvalitnější než u webu plného pestrých barev a rozjuchaných obličejů.Jo, to znam, kdysi po mne jeden zakaznik chtel, at mu to navrhnu sam i grafiku (ja delal vse ostatni, mimo psani textu, ty uz mel) - mel puvodne vlasniho grafika, ale ten se mu nelibil (nechal si od nej jen logo). Kdyz potom stranky videl, tak prohlasil presne o same - ze je to sice po funkcni strance perfektni, ale ze tam chybi zive barvy(*), hezke obrazky a ze je to pry cele takove mrtve ... *Premyslim, kde se tento termin vyskytuje - odhadl bych to na instalator WinXP. Stejne nevim, co si pod tim predstavuji, jedine zive barvy jsou prece Huluvu, superinteligenti odstin modre z Adamsova Stoparova pruvodce a pak ta blize nepojmenovana mimozemska obludnost z Lovecraftovy Barvy z vesmiru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.