Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 15:41
Nějak si nedovedu představit, jak někdo (třeba v práci) dostane ban, přičemž ve vnitřní síti jede dalších sto počítačů přes jednu veřejnou IP .. To zarazí všechny ostatní stroje? S tím by mohl být právní problém ..
Ještě bych dodal, že ten špionážní software bude jen pro jistý operační systém, takže uživatelé otevřených variant mají smůlu ale u případného soudního sporu se nebudou moci vlastně ani ničím bránit. Takže teprve teď se z GNU/Linuxu ve Francii stává opravdový underground.
Jestlipak k tomu backdooru budou zdrojákySamozřejmě, že ne.
kdo ani po druhém varování nepřestane s činností, která sice může být porušováním autorských práv, ale obecně nemusí - nebude na tom záležet, o vině se nebude rozhodovat u soudu.
Kdo o tom tedy bude rozhodovat?
HADOPI - Haute Autorité pour la diffusion et la protection des œuvres sur Internet tedy jestli mi to translate dobře přeložil, tak jakýsi Vysoký úřad pro šíření děl a ochranu na internetu
Viz. citace z výše zmíněného článku:
Převážná část návrhu zákona je vytvořit nový správní orgán - tedy Hadopi 2 -, který se bude snažit provést hromadné zákrokem na základě počítačových záznamů.
Jen tak pro zajímavost, když jsem tady na ABC hledal nějaké starší zprávičky toho tématu týkající se, tak jsem narazil na jednu u jejíhož nadpisu jsem se jemně pousmál:
Tady o tom orgánu(nebo co to vlastně je) více a částečně přeloženo do anglického jazyka.
the collecting societies
Nebude to toto?
A co je tedy to první?
Těžko říct. V listu nikde nevidím staré známe(OSA,RIAA,…), takže buď existuje více typů těchto sdružení či co to je a nebo(a to spíš) jsou tím myšleny právě ty správní orgány jako výše zmiňované HADOPI.
Abych pravdu řekl, tak se v tom pěkně začínám ztrácet, jelikož francouzsky neumím ani pípnout, ale ty pojmy vypadají tak nějak podobně:
les organismes de défense professionnelle régulièrement constitués
Haute Autorité pour la diffusion et la protection des œuvres sur Internet
Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění mezi francouzskými surfaři je 60 procent uživatelů spíše proti zákonu, 42 procent se pak staví ostře proti.
Takže dohromady je proti 102 procent… :-)
Mimochodem, jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, než se objeví nějaký červík, který (kromě množení) bude na napadených počítačích stahovat stránky ze zakázaných adres.
Ale jak tak čtu, tak jinde to také není o moc slavnější.
Nekde jsem slysel/cetl zajimavy nazor.
A to ten, ze Frantici jsou taci bordelari, ze dosazeni implementace takovehoto zakona v praxi ma beztak malou sanci.
Jak tak čtu dál(a ještě teda i v případě, že to dobře chápu), tak to asi opravdu nebude mít moc daleko od popravy nepohodlných:
Troisième point de crispation, la future loi va donner à la Hadopi, autorité purement administrative, des pouvoirs judiciaires. Pourtant, constitutionnellement, l'autorité judiciaire est la seule apte à instruire et juger en matière pénale. Actuellement, les pirates qui téléchargent illégalement risquent jusqu'à 300 000 euros d'amende et trois ans de prison.
Třetí místo napětí, navrhovaný zákon umožní Hadopi úřad čistě správní, soudní pravomoci. Nicméně, v souladu s ústavou, soudní orgán je pouze v moci zkoumat a rozhodování trestních věcech. V současné době, piráti, kteří ilegálně stahovat jsou až 300 000 eur pokuty a tři roky ve vězení.
BTW, neumí někdo dobře francouzsky? Fakt by mě docela zajímalo co to tam je přesně napsané.
Frantici? To jo. Ti stavkuji jenom pokud jde o jejich pohodli a socialni davky.
Uz Vychodorimsti generalove o Francich psali jako o pohodlnych (tusim i ve Strategikonu). Ze kdyz Frankove pritahli s vojskem, stacilo je vylakat do horskeho terenu. Tam jim chybelo dobre jidlo, vino a pohodli a po par dnech se rozesli domu.
Tak na Slashdotu pisou: 'French Assembly Rejects Three Strikes Bill.' Tusite nekdo, jak to je?
Jo, tak uz to opravili i na idnes. A zrejme to senat opravdu zamitl.
Přijetí shromážděním měla být prý jen formalita, ale jak to vypadá, tak alespoň někdo. Jinak:
Odmítnutím návrhu zákona ale kauza nekončí, navrhovatelé pracují na jeho úpravě.
> pohoda, to je v socialismu normalni,
No, to je snad normalni v kazde demokracii, ze kdyz parlament (ci senat) neco neschvali, tak to navrhovatel muze podat (po pripadnem prepracovani) znova.
Zbývá jen doufat, že taková aktivita nepřeroste do celoevropských měřítek.Cha, cha, chaaaa, cha. Se mi zda, Luku, ze podcenujes bruselske komisare, vzdyt oni jasne rekli, ze v "modernim a kreativnim" pristupu k lidskym pravum cinske komisare dozenou nebo predezenou jiz pristi europetiletku...a necekejte, ze se bude nekdo bourit, protestovat, stavkovat nebo tak, proc, oni si pujci v Asii dalsi penize, krom srotovneho zavedou jeste odstrelne na domy, mobilne na telefony a pivne (kdyz predvedes, ze jsi vychlastal predchozi pivo, dostanes slevu 25% na dalsi) a vsichni budou drzet huby....Evropani nechteji svobodu, jen pohodli. Fungovalo to za Hitlera, bude to fungovat v kazdem socialismu. A doufam, ze az to bude jako evropska norma, bude to odpojovani nepohodlnych uzivatelu (tech, co koukaji i na ideodiverzni stranky mimo whitelist) zavazne i pro vsechny clenske staty, nechceme preci aby o tom zbytecne a zdlouhave rozhodovali nejaci primitivni poslanci a senatori ve svazovych republikach, kdyz uz o tom rozhodlo nacalstvo v Bruseli, ne?
Cha, cha JiKu. Na tebe jsem se už připravoval:
Le Parlement Européen a, de son côté, voté le 10 avril dernier une résolution qui "invite la Commission et les États membres à éviter de prendre des mesures qui entrent en contradiction avec les libertés civiques et les droits de l'Homme et avec les principes de proportionnalité, d'efficacité et de dissuasion, telles que l'interruption de l'accès à l'Internet."
V Evropském parlamentu se rovněž hlasovat 10. dubna rezoluci, jež "vyzývá Komisi a členské státy, aby nedocházelo k přijímání opatření, která jsou v rozporu s občanskými svobodami a lidskými právy a zásadami proporcionality, účinnosti a zastrašování, jako je například přerušení přístupu na internet.
Selon l'un des conseillers de Christine Albanel, "la future loi s'appuie sur les réussites qui ont déjà été constatées aux Etats-Unis et en Grande-Bretagne (...) Dans ces pays, une grande majorité des pirates arrêtent les téléchargements illégaux après deux ou trois avertissements
Podle poradce Christine Albanel, že budoucí zákon je založen na úspěších, které již byly zaznamenány ve Spojených státech av Británii (...) V těchto zemích, že velká většina zastavit piráty nelegálním stahováním po dvou nebo třech varování.
Viz. zdroj obou citací.
Ono to takto vytržené z kontextu a okryplené o GT moc nejde vidět. Když tak klikni na zdroj:
Kdo je proti?
Odpůrci mnoho sdružení uživatelů, pro občany, a francouzské poslanci, advokáti ...V SVM Magazine rovněž zahájila online petici proti němu.
V Evropském parlamentu se rovněž hlasovat 10. dubna rezoluci, jež "vyzývá Komisi a členské státy, aby nedocházelo k přijímání opatření, která jsou v rozporu s občanskými svobodami a lidskými právy a zásadami proporcionality, účinnosti a zastrašování, jako je například přerušení přístupu na internet.
A kdo uspesne protestoval proti softwarovym patentum, hm? Americane?
A kdo uspesne protestoval proti softwarovym patentum, hm?nevim, o softwarove patenty se moc nezajimam, nijak mne neomezuji, predpokladam vsak, ze proti nim protestovali hlavne ti, kteri chteji bez placeni pouzivat cizi objevy, bez toho aby zaplatili tem, kdo je patentovali?
Softwarové patenty nejsou vůbec o nějakých objevech a placení za jejich používání, ale o tom, kdo patentuje víc hovadin,Kdyz jsou to jen hovadiny, proc sis to tedy nepatentoval prvni?
Co se softwaru týče, patentováno je v podstatě všechno, každý má svůj podíl, takže velcí se nechávají na pokojiPokud se nechavaji napokoji, proc te to znepokojuje? Patent je pouze poukaz na sanci soudit se u soudu dane zeme, mas-li pocit, ze tve pravo nekdo porusuje, nic vic a nic min. Je na tobe abys to dokazal, je na tobe abys vycislil skody a abys presvedcil soud ci porotu. Zalovana strana muze snadno dokazat, ze ta ktera vec je obecna nebo znama jiz predtim, zejmena je-li to pravda. Patentove pravo je mekke a velmi tezko vymahatelne, i proto je smerovano vic penez do vyzkumu a vyvoje v USA a Japonsku, kde mas aspon trochu lepsi sanci ochranit si vysledek svych investic (sve Intelectual Property). Vzhledem k tomu, ze jsem vedec, produktem me prace jsou obcas i patenty (zadari-li se) vim jak tezke je ziskat je, pouzit je, obhajit je, licencovat je a predevsim vymahat je. Vis ty, a ostatni hlasiti kritici jak vubec patenty funguji? Nebo je to jak Zeleni ekologisti, ze zapalene zvanite o necem, o cem vite prd? Kdyz dodelam novy nanokompozit na kterem ted pracuji, material, kde bude jako matrix slitina na bazi leteckeho duralu a jako vlakno mnou produkovane uhlikove nanotrubice a kdyz ten material bude mit lepsi vlastnosti nez jeho konkurenti, muzu si to se sefem zkusit patentovat. Po docasnem patentu mi mozna udeli normalni, stoji to pres $10.000 a ja mam jen a pouze pravo ZKUSIT se soudit s nekym, kdo by podle meho nazoru muj patentovany material komercne vyrabel. Dokonce i to nalezeni pachatele, zdokumentovani a vynucovani si musim zaridit a financovat sam. I kdyz to bude celosvetovy patent, nebude mi to pranic platne, kdyz se v Shangai nebo Guangzhou nejaky vykuk rozhodne vyrabet muj nanokompozit a chrlit ho na trh. Bude levnejsi, protoze nemusel platit mesice ci roky vyvoje, vyzkumu a testu, jen postupoval podle predpisu, ktery jsem musel nutne a detailne vlozit do sveho patentu. Jinak by nebyl ten postup chranen. A ja se muzu jit tak akorat vysrat, protoze cinsky soud se celosvetovemu patentu vysmeje...a ja prijdu o penize nejen za prime skody, ale i za patent, pravniky, soud, expertni posudky,...
Kdyz dodelam novy nanokompozit na kterem ted pracuji, material, kde bude jako matrix slitina na bazi leteckeho duralu a jako vlakno mnou produkovane uhlikove nanotrubice a kdyz ten material bude mit lepsi vlastnosti nez jeho konkurenti, muzu si to se sefem zkusit patentovat. Po docasnem patentu mi mozna udeli normalni, stoji to pres $10.000 a ja mam jen a pouze pravo ZKUSIT se soudit s nekym, kdo by podle meho nazoru muj patentovany material komercne vyrabel. Dokonce i to nalezeni pachatele, zdokumentovani a vynucovani si musim zaridit a financovat sam.Ano, je rozdíl mezi normálními patenty, kde za tím patentem stojí spousta práce a peněz, a softwarovým patentem, kde je patentována naprosto běžná věc, za kterou žádný výzkum ani vložené investované finance nestojí.
Pokud se nechavaji napokoji, proc te to znepokojuje?Protože malí nemají šanci. Protože spousta věci v Linuxu není, protože v USA je to softwarový patent.
Ano, je rozdíl mezi normálními patenty, kde za tím patentem stojí spousta práce a peněz, a softwarovým patentem, kde je patentována naprosto běžná věc, za kterou žádný výzkum ani vložené investované finance nestojí.A to si myslis proc? Neznam zadnou katerogii "softwarovy patent" je jen US Patent a US Provisional Patent. Pokud si myslis, ze je patentovana naprosto bezna vec, (ja si nemyslim, ze to jde, ale to je vec nazoru, stesti a zkusenosti s lidma z US Patent Office) jiste je AZ SMESNE jednoduchoucke dokazat to v pripadnem procesu, ktery by proti tobe nekdo za sve penize vyvolal, nemyslis? Staci jeden datovany screenshot s tlacitkem "koupit", starsi nez datum na patentove prihlasce a nebude te to stat ani korunu na pravnika.
Patent je pouze poukaz na sanci soudit se u soudu dane zeme, mas-li pocit, ze tve pravo nekdo porusuje, nic vic a nic min. Je na tobe abys to dokazal, je na tobe abys vycislil skody a abys presvedcil soud ci porotu. Zalovana strana muze snadno dokazat, ze ta ktera vec je obecna nebo znama jiz predtim, zejmena je-li to pravda. Patentove pravo je mekke a velmi tezko vymahatelne, i proto je smerovano vic penez do vyzkumu a vyvoje v USA a Japonsku, kde mas aspon trochu lepsi sanci ochranit si vysledek svych investic (sve Intelectual Property). Vzhledem k tomu, ze jsem vedec, produktem me prace jsou obcas i patenty (zadari-li se) vim jak tezke je ziskat je, pouzit je, obhajit je, licencovat je a predevsim vymahat je.
Co dodat? Není se čemu divit, že GNU vzniklo tam kde vzniklo.
Holt se ti to nebude líbit, ale zrovna tohle je oblast, kde v Evropě mají rozum a v Emerice ne.
Znovu dodávám zatím.
Klidne dodejte. Ja jen reagoval na prispevky, ktere tu tvrdi, ze Evropane jsou pohodlni a nebojuji za svobodu, kdezto Americane ano. Protiprikladem z nedavna, bojem proti softwarovym patentum.
Jenom me jeste zarazi, kdyz je to stavkovani takova pohodlna vec, proc ho Cesi nedelaji casteji? Nebo jim jde opravdu vic o svobodu?
Ještě by mě zajímalo jak to jako chtěli udělat s těmi e-maily.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.