Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Toto ponaučení dostal Eurotel od ČTÚ za to, co spáchal loni v létě. Podle ČTÚ došlo k závažnému porušení telekomunikačního zákona praktikami, které Eurotel provozoval u svého připojení k Internetu.
V minulých dnech jsem se dočetl, že ČTÚ po stížnosti jednoho ze zákazníků/uživatelů datových služeb (resp. po jednom zamítavém rozhodnutí ČTÚ a následném odvolání) rozhodl, že Eurotel porušil § 82 odst. 10 telekomunikačního zákona. Toto rozhodnutí je precedentní z hlediska zásahů do datové komunikace.
O co tehdy šlo? Před 2 lety Eurotel zavedl (prakticky jako první na světě) internetové připojení přes technologii GPRS za paušální cenu. Ta byla o půl roku později snížena a byly dočasně přidáno 100 volných minut. Zájemci se jen hrnuli, proto Eurotelu začaly (zcela logicky) nejprve docházet IP adresy, a vzápětí začal mít problémy i s kapacitou připojení do Internetu.
První problém byl řešen už na jaře. Byl zaveden NAT/PAT, adresy se přidělovaly z v síti 10.0.0.0 a veřejné adresy byly jen za poplatek. Byla to nepříjemná změna, ale ještě relativně únosná. Mnohem horší bylo řešení druhého problému.
Řešení, zavedené (pokud si pamatuji) v červenci, spočívalo v instalaci transparentního proxy serveru pro protokol HTTP. Ten nepracoval tak, jak tyto servery obvykle pracují, nýbrž zasahoval do HTML kódu stránek a měnil odkazy na obrázky. Z původních absolutních či relativních adres dělal absolutní adresy směřující na několik různých serverů v síti 10.0.0.0 (kde se cachovaly obrázky).
Toho řešení, hrubě porušující mj. RFC 2616 (a také zákon o telekomunikacích a obchodní podmínky Eurotelu), způsobovalo nemalé problémy mnoha uživatelů. Zažil jsem to "na vlastním preparátu", protože jsem tyto služby také používal (ale narozdíl od mnohých jiných lidí jsem nepodal reklamaci ani stížnost - což se dnes ukazuje jako chyba, protože bych měl pravděpodobně nárok na vrácení části peněz). Jaké tedy byly následky použitého "zlepšováku":
Doufejme, že rozhodnutí bude varování všem, kdo by chtěl prasit přenášená data nebo jinak nechutně zasahovat do datové komunikace.
Tiskni
Sdílej: