Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:03
Tedy abych byl přesný, padlo rozhodnutí zajistit bezletovou zónu.Zajistit bezletovou zónu a "ochránit civilisty" - to ospravedlňuje (nebo "ospravedlňuje", doplňte podle politického přesvědčení) údery na pozemní cíle. Ona ta otázka zasahování do vnitřních záležitostí státu je taková ošemetná - viz česká historie: na jednu stranu, politika spojenců nevměšování se vedla k mnichovské dohodě, na druhou stranu takový zásah VS v srpnu 68 taky nebyl fajn. Nicméně, pokud je pravda co se objevovalo v médiích - tedy pokud Kaddáfí skutečně rozháněl demonstrace násilím a ostrou střelbou, pokud nechal žoldnéře střílet do každého kdo se objevil na ulici tak jsem toho názoru, že zásah proti němu je oprávněný.
Zkuste si projít vlákna Změny v arabském světě a Intervence v Libyi.
Hlavně náznaky tam byly, relativně vysoká životní úroveň, minimum zapojeného obyvatelstva do povstání.
Taky tohle ... V době, kdy přebíral vládu, patřila Libye k nejchudším zemím světa; dnes má nejnižší podíl obyvatel žijících v chudobě z celé Afriky. Během jeho vlády stoupla gramotnost z 10 % na 88 %. Vytvořil zdravotnickou síť na dobré úrovni (před jeho nástupem k moci bylo 10 % Libyjců slepých, v některých oblastech polovina lidí trpěla trachomem, více než třetina kojenců umírala do jednoho roku). Průměrný věk dožití je dnes nejvyšší na kontinentě (muži 75 let, ženy 80 let; tedy vyšší než v České republice). Veřejný dluh je druhý nejnižší na světě. mi zná jako argument.
Další citace ... To je opět pohled našima očima. kadáfího Džamáhíríje je hodně o samovládě, tedy policie není centrálně řízena tak jak jsme zvyklí u nás, ale jedná se vlastně o výhradně místní milicionářské jednotky, které nemají strukturu a velení nadiktované z centra jako např. v ČR. V podstatě každé město mělo svého policejního prezidenta a šlus, výše to nešlo (tajná je něco jiného, ale tajnou policií rebelly v ulicích nespacifikuješ). Navíc libyje je kmenová "konfederace", tj. vedle oficiální vládní struktury (opět lidové výbory = místní pohlaváři) existuje ještě neoficiální kmenová vládní struktura. Ta byla sice potlačena, ale ne zlikvidována a snadno se obrodila (stejný problém je Afgánistán, Kavkaz).
Navíc jak říkám, většina obyvatel byla netečná. Bylo jim to v podstatě jedno, protože z jejich pohledu se nic neměnilo. Jednotlivé obce byly na Tripolisu notně nezávislé a žily si svým životem. Takže pak na město velikosti Briga ti stačí pár stovek chlápků s kalachama, aby se neodvážil loajalista vytáhnou s portrétem plukovníka z domu paty.
My máme trochu problém chápat arabskou mentalitu, kdy je pro ně typické počkat, jak se co vyvrbí a pak se přidat na vítěznou stranu. Souvisí to s typickou hamitskou vyčuraností (aneb napadlo tě, proč každej arabsk s tebou chce nutně smlouvat v podstatě o čemkoliv?) a islámským "bůh to tak chtěl". To taky z Arabů dělá špatné bojovníky a proto taky je tak málo mrtvých.
Nejspíše na postupující vládní vojská střílí za efektivní dosah kalachů/RPGeček a jakmile se postup vládních vojsk nezastaví + někteří kamarádi dostanou kulku, tak naskáčou na "Toyotanky" a stáhnou se.
Proto taky kadáfí používá jako hlavní údernou sílu černochy z Subaharské afriky a bojovné berbery svého kmene. Ti jsou z jiného těsta, byť jejich výcvik taky stojí za bačkoru.
že zásah proti němu je oprávněný.Ještě před pár dny byla na ČT reportáž, podle které jsou povstalci proti jakémukoli zásahu zahraničních vojáků, bojí se, že jim „ukradnou revoluci“ a nechtějí, aby se Západ vměšoval do jejich záležitostí. Dneska už si v novinách můžeš přečíst, jak povstalci s nadějí vzhlížejí k nebi a čekají na zahraniční vojenskou „pomoc“. Média mají obrovskou moc, my tady nedokážeme absolutně posoudit, co se v Libyi děje, a noviny ti jednou můžou napsat to a podruhé ono – v tom má autor zápisku pravdu – a pokud náhodou na veřejnost unikne nějaká nepohodlná informace, za pár dní si ji stejně běžný občan nepamatuje a není problém ji nahradit nějakou aktuálnější verzí „pravdy“. Vměšování se do vnitřních záležitostí cizí země podle mého není oprávněné nikdy – což ovšem neznamená, že k němu nemůže docházet – může, ale nazývejme to pravými jmény. Je to normální útok, za kterým stojí nějaké zájmy agresora, neschovávejme to za nějakou humanitární pomoc nebo „konání dobra“. Lidstvo mezi sebou válčí už odjakživa, na tom se jen tak nic nezmění a asi je to normální (bohužel).
Ještě před pár dny byla na ČT reportáž, podle které jsou povstalci proti jakémukoli zásahu zahraničních vojáků, bojí se, že jim „ukradnou revoluci“ a nechtějí, aby se Západ vměšoval do jejich záležitostí. Dneska už si v novinách můžeš přečíst, jak povstalci s nadějí vzhlížejí k nebi a čekají na zahraniční vojenskou „pomoc“.
Tohle se nemusí vylučovat. Ještě nedávno to vypadalo, že Kaddáfí končí, takže povstalci zahraniční pomoc nepotřebovali. Potom se situace obrátila a nebýt intervence, povstání by asi už bylo potlačeno.
Vměšování se do vnitřních záležitostí cizí země podle mého není oprávněné nikdyDovolil bych si nesouhlasit. Pokud vím o tom, že někdo vraždí po stovkách/tisících/milionech a mám prostředky tomu zabránit, řekl bych, že mám morální povinnost tomu zabránit.
Pokud vím o tom, že někdo vraždí po stovkách/tisících/milionech a mám prostředky tomu zabránit, řekl bych, že mám morální povinnost tomu zabránit.Proc?
A paradoxne prave moralka nezavisla na miste a casu muze slouzit (a slouzi) jako nastroj k oduvodneni cehokoliv.S tim souhlasim, ale paradoxne souhlasim i s drcem. Subjektivni pohled na moralku umoznuje oduvodnit me samotnemu cokoliv. Objektivni pohled na moralku umoznuje oduvodnit cokoliv ostatnim (tedy alespon z meho pohledu). Vsimneme si, ze v historii se manipulatori prave ohaneli obecnou moralkou, prave proto, aby zduvodnili svou manipulaci. Podobne, znam spoustu lidi, kteri svou nemoralni cinnost pro sebe obhajuji jinou moralkou obeti - napriklad rikaji, ze lide chteji byt klamani. Zkratka, obhajit lze asi cokoli cimkoli.
A jsem dalek toho, abych nutil nekomu sve moralni zasadyA co se tam asi děje? Ti povstalci chtějí svobodu a vláda jim nutí totalitní stát :)
Ti povstalci chtějí svobodu a vláda jim nutí totalitní státSkutecne? Ja jenom aby to nedopadlo jako v Iraku, kdy se ubozi, po svobode touzici a utlacovani siite z bazin na jihu zeme pres noc zmenili na odporne islamisty Muktady Sadra... Kdyby svet byl tak jednoduchy, jak nam predkladaji media (a ty) bylo by to fajn, o tom zadna...
Média mají obrovskou moc, my tady nedokážeme absolutně posoudit, co se v Libyi děje, a noviny ti jednou můžou napsat to a podruhé ono – v tom má autor zápisku pravdu – a pokud náhodou na veřejnost unikne nějaká nepohodlná informace, za pár dní si ji stejně běžný občan nepamatuje a není problém ji nahradit nějakou aktuálnější verzí „pravdy“.Přesně to samé co média, ale dělá i autor zápisku. Vybere si "fakta", která se mu hodí, všechno ostatní ignoruje a z takto deformovaných informací potom vytváří co nejdivočejší závěry.
Před začátkem povstání to byla nejbohatší země AfrikyJak dokazuje přiložený graf (rok 2008). (Data jsou z Maddison (2010).) Pokud si ho budete prohlížet tak si ještě všimněte jak dobře je na tom jsou zvláště vzhledem k ostatním zemím, které mají ropu.
Na druhé straně svou hrůzovládou kromě všech ostatních drží pod okovanou botou i ty teroristické skupiny.Ktere? Pokud vim, tak utok na to letadlo v Anglii byl (dle tvrzeni lidi, co ho opustili), proveden na jeho pokyn/
Pokud bude svržen, v zemi nakrátko nastane svobodaOpravdu? Ja bych to spis videl na chaos, kdy se budou elity snazit nahrabat co nejvic.
a po krátké době se moci chopí ultraradikální muslimovéTo usuzujes z ceho? Ja jenom, ze v Egypte ani Iraku k necemu takovemu zatim nedoslo (je jeste celkem brzo), takze nemam z ceho vyvozovat.
A samozřejmě nebudou vyvážet ropu.A co s ni jako budou delat? Zalevat zahonky? Nebo z rezavejicich ropnych vezi udelaji skanzen?
Ať pomůžou Kaddáfímu nebo povstalcům, život prostých lidí to nevylepší ani o chlupLibyjci si budou muset pomoci predevsim sami. Ze Zapad zasahnul spis schvaluju. Blbe je to, ze kdyz uz bylo povstani v podstate rozdrceno a tak neni skoro koho chranit. Me hlavne prekvapil ten vyvoj udalosti. Moc jsem to teda nesledoval, ale bylo to porad: "Povstalci odrazili utok Kaddafiho jednotek", "Povstalci ovladaji celou Libyi krome Tripolisu".... a ted najednou, jsem zaslehl, ze povstani bylo skoro porazeno. Nejak tomu nechapu. Jak to, ze Kaddafi dostaval na prdel a najednou je povstani skoro porazeno? To mela jeho vojska dovolenou? Nebo cekal na nejake posily (i o tom jsem cetl, jak mu africke zeme posilaly deti do valky, ta vysoka uroven rozvinutosti Afriky za ta tisicileti od pocatku lidskeho pokoleni je holt znat).
Na druhé straně svou hrůzovládou kromě všech ostatních drží pod okovanou botou i ty teroristické skupiny. Ktere? Pokud vim, tak utok na to letadlo v Anglii byl (dle tvrzeni lidi, co ho opustili), proveden na jeho pokynTady je třeba rozlišit "protiimperialistický" terorismus klasického střihu 70. a 80. let (nejen Libyjci, ale i různé palestinské skupiny, japonská Rudá armáda, Baader-Meinhoff a podobní), který prakticky vymizel s koncem Studené války a nově populární muslimské radikály, kteří se vynořili v 90. letech. Ty první Kaddáfí podporoval téměř všude na světě, ty druhé až zas tak ne (Kaddáfího vztah k islámu je značně pragmatický a v Zelené knize, která je základním ideovým dokumentem libyjské politiky se o islámu vůbec nemluví. Libyjský "státní" islám má spoustu specifik jako například vlastní letopočet). Navíc k útoku v Lockerbiee existují pořád stopy, ukazující na iránské pozadí celé operace a že se k tomu Kaddáfí přiznal až zase tak roli nehraje.
Přitažlivost protipólů, nebo je tam nějaká společná nota?To je prece celkem bezne. Co je spojuje je touha po moci nad vetsinovou populaci. Kdyby lide prisli na chut demokracii (nebo jine forme mocenske rovnosti), nebylo by o jakou korist se pak delit. To same spojuje i radu jinych organizaci, napr. odlisne cirkve bojuji vice proti ateistum nez proti sobe navzajem, ruzne velke korporace se sdruzuji proti zajmum spotrebitelu, politici z opozicnich stran se navzajem kryji atd.
Proteroristickou a protiteroristickou daň jsme dokonce už měli, za komunismu. Přispívalo se tuším na Afghánistán a jiné socialisticko-pokrokové síly.Nejvtipnější na tom je, že jsme sice obrátili o 180°, ale po pořád tam "máme" stejného nepřítele. Napřed Taliban s US podporou bojuje proti Rusům, pak upadne nemilost a teď se s ním snaží vypořádat jeho bývalí mecenáši, kteří ho dostali k moci. No a my se vždycky svezem. ;)
Jenže aby to fungovalo, tak se musí vyhrátAby to fungovalo, nesmí to přestat.
Pripustme, ze media referuji +/- objektivne.To ze jsou media neobjektivni dokazal uz Noam Chomsky v 60. letech. Opravdu nevim, jak o tom jeste dnes muze nekdo pochybovat. A ten mechanismus neprobiha tak, ze by si konkretni korporace nebo kapitalista zaplatil konkretni reportaz (i kdyz i to se deje). Media jsou hierarchicka (jako kazda privatni instituce) a na vyssi mista jsou zkratka vybirani lide "ideologicky cisti".
Nejspravnejsi IMHO je, usporadat o tom referendum.
Ve Rwandě bylo zmasakrováno 800 000 lidí během tří měsíců. Za tu dobu by referendum ani neproběhlo, když uvážíme, že to musí schválit parlament, potom musí být nějaká kampaň atd.
Pokud politici chteji vojenske dobrodruzstvi, at se nejprve zeptaji tech, ktere tam poslou a kteri to plati.
Jsem velmi rád, že se prezident Roosevelt tímto neřídil a zatáhnul USA do WWII proti vůli většiny Američanů.
Nejspravnejsi IMHO je, usporadat o tom referendum.Jenže pak by politici museli přiznat barvu. Na jedné straně spousta peněz, spousta mrtvých, kde některý z nich může být i z mojí rodiny nebo dokonce já, riziko odvety a přenesení konfliktu do mé země… A na druhé straně: jaké jsou výhody? Proč bych jako občan měl hlasovat pro útok? Co mi za to vláda slíbí? Aha, naše firmy tam dostanou výhodné kontrakty, dovezeme odtamtud levné suroviny, vyděláme na tom… Vyplatí se to nakonec nebo ne? Zvažujeme výnosy a náklady obou variant… Jenže o takovouhle diskusi politici nestojí, oni o tom chtějí rozhodnout sami a tvářit se, jako že jde o nějakou humanitární akci a nezištnou pomoc.
Tak si říkám, kdyby dnes pár set lidí vtrhlo v kterékoli euroamerické "spravedlivě rozhořčené zemi" do kasáren, sebralo zbraně a začalo střílet, co na to asi místní režim? Automaticky by odstoupil? Jak se to dnes jeví, jde nejspíš ze strany státních představitelů o jediný správný postup.Přesně tak, navíc by bylo „naprosto legitimní“, kdyby nám pomohl někdo ze zahraničí, třeba z Afghánistánu, a vyhodil nějakou vládní budovu do povětří – případně, pokud by měl tu možnost, mohl by naši vládu (a armádu nebo policii) bombardovat z letadel.
Je to propagandistická omáčka, neužitečné nálepkování.
Ty lidi tam si neuměj vládnout, protože jim tam furt někdo cizí vládnul.Nesmysl. Meli vice nez dost casu na to, aby vyvinuli nejakou vyspelejsi kulturu a oni se nedostali malem ani z doby kamenne. Ten karikujici obrazek "Rim pred dvema tisici lety X Afrika dnes" mluvi za vse. Jak dlouho to tam meli pod palcem Evropane? Stoleti?
Podobně jako u nás. Taky si tu neumíme vládnout.Nesmysl. Neni to tu zadny zazrak, o tom zadna, ale pres to vsechno tu skoro nikdo nezna bidu. Podivej na Madary. Ti si v podstate vladli porad sami a jaky je tam bordel.
Svržená munice něco stojí, ale v celkovém rozpočtu to možná nebude tak velká částka.A kolik myslíte, že jsou (proporčně) celkové škrtání na vlastních občanech?
Už jenom palivo a munice něco stojí.
Ano, ale jak říkám, letadla stejně musí létat i v míru, jinak piloti ztrácí schopnosti.
Pokud dobře koukám, jedna (1) střela Tomahawk (něco pod 14MKč)
Ve srovnání s celkovým obranným rozpočtem to není tak moc. Např. dva nové nosiče třídy Queen Elizabeth budou stát téměř 4 miliardy liber.
Ve srovnání s celkovým obranným rozpočtem to není tak moc. Např. dva nové nosiče třídy Queen Elizabeth...To budou asi tyhle. :) Ale jinak hezky odbíháte od tématu. Jistě Vám neuniklo, že jsem pár desítek raket, bomb a tun paliva na bratrskou pomoc (?) někde v Tramtárii nezpochybňoval vůči ostatním pěnězům vyhozeným k rozebrání zbrojařům, nýbrž vůči úsporám, které jsou nezbytné na vlastních občanech.
OMG. Kdyby se neválčilo, tak nemusely být ty dluhy.* Např. ty peníze, které Američani prošustrovali od 2001 se musely někde projevit
Nesmysl. Evropa téměř neválčí a na dluh žije nejméně 30 let. Jen se to donedávna příliš neprojevovalo, protože nebyl problém splatit půjčku novou půjčkou a ještě si půjčit něco navíc.
Že se musí šetřit, je jasné – otázka ale je, jestli se má šetřit na užitečných službách** pro vlastní lidi, nebo na bombardování cizích lidí.
Jaký je podíl operace v Libyi na celkových nákladech na obranu, případně na celkových výdajích státního rozpočtu? Zanedbatelný.
Úspory "na vlastních občanech" jsou bohužel nezbytné, protože si Západ dlouho žil nad poměry a na dluh.Tak to už je indoktrinace hrubého zrna. Žili jsme si nad poměry. Děkuji za zvolení, zajistím Vám budoucnost národa omezením výdajů na školství, abych z těch peněz mohl pomoc (ve velmi přehledné situaci) nějakým povstalcům v nějaké zemi, kterou stejně Vaše (nevzdělané) děti neukáží na mapě. A teď si trochu poodstupte a řekněte. Tohle myslíte opravdu vážně, nebo už jenom držíte pózu?
Myslím to smrtelně vážně.Pak musím uznat, že politruci odvedli mimořádně dobrou práci. Raději to rozházet v bombách, než to investovat do budoucnosti své země. Bravo!
Raději to rozházet v bombách, než to investovat do budoucnosti své země. Bravo!
Tohle jsem někdy řekl? Kdybych chtěl být třeskutě ironický jako vy, pak bych dodal něco o tom, že konzumace drog zjevně snižuje schopnost porozumění psanému textu. Ale vážně - vojenská moc Evropy zjevně upadá a výdaje na obranu se snižují, i když si třeba myslíte opak. Vojenské srovnání Evropy s USA a nově i Čínou a Indií je tristní.
Tohle jsem někdy řekl?Ano. Na mou poznámku: Jak si má volič přebrat, když na něm a jeho zemi (výdaje na vzdělávání, zdravotnictví...) šetří, že prý nemá peníze (což je jistě pár miliónů úspor). A zároveň vyhazuje peníze za bombardování nějaké uplně cizí země, ku prospěchu (?) nějakých úplně cizích lidí (což je shodou okolností také pár miliónů). Pořád opakujete Kalouskovu mantru a říkáte, že je to tak správně. Chápu, že na základě svých preferencí a ideologických předpokladů já možná bagatelizuji cenu vzdělání a Vy zase bagatelizujete náklady na válčení). Nicméně podle mě je to irelevantní, protože i kdyby nakonec vzdělání bylo drahé a válka za babku, tak pár desítek Tomahawku mohlo úplně stejně být pár set absolventů VŠ. A to se klidně budu hádat, že pár domácích absolventů VŠ je pro mě jako občana přínosnějších, než nákup raket, navíc amerických, které doma nikomu nedaly ani práci ani nepřinesli prospěch místní ekonomice.
Ale vážně - vojenská moc Evropy zjevně upadá a výdaje na obranu se snižují, i když si třeba myslíte opak.To jsem zase neřekl já. Já jen říkám, že rezervy v tom prý rozfrcaném nad poměry ještě zřejmě jsou, když si mohu dovolit (a zde celkem nahodile) házet drahé bomby na úplně cizí lidi. Ale jo, vezmu Vám to ideologickou masáž, dobře, peníze nejsou, musí se šetřit. Ale proč se safra má začít šetřit na vlastních a ne Libijcích? To jste mi pořád ještě nevysvětlil.
Vojenské srovnání Evropy s USA a nově i Čínou a Indií je tristní.Jako Evropan (a na rozdíl od těch Američanů) bych to (i s ohledem na 20. st.) viděl tak, že válek už bylo dost. Krom tedy toho, že Vám tam úplně vypadlo Rusko, kterého (nemalý a populací podstatný) kus v Evropě je a docela ještě zbrojí. Ale jinak. No a co má být? Chcete snad válčit s USA, Čínou nebo Indii? Zbrojte jak chcete, stejně by to nemělo smysl, došlo by k naprostému rozkladu, spálené zemi.
Jak si má volič přebrat, když na něm a jeho zemi (výdaje na vzdělávání, zdravotnictví...) šetří, že prý nemá peníze (což je jistě pár miliónů úspor). A zároveň vyhazuje peníze za bombardování nějaké uplně cizí země, ku prospěchu (?) nějakých úplně cizích lidí (což je shodou okolností také pár miliónů)
Povšimněte si, že UK již loni provedla velmi výrazné škrty obranného rozpočtu. Pár Tomahawků je proti tomu hrst drobných.
tak pár desítek Tomahawku mohlo úplně stejně být pár set absolventů VŠ. A to se klidně budu hádat, že pár domácích absolventů VŠ je pro mě jako občana přínosnějších
Já bych to tak jasně neviděl. Zlepší se něco, když bude mít stále vyšší počet lidí VŠ titul? Těžko. Nemluvě o tom, že vyšší počet vysokoškoláků znamená snížení nároků. Tohle je jen další chiméra, která přinese jen problémy, ale to je na jinou debatu.
Krom tedy toho, že Vám tam úplně vypadlo Rusko, kterého (nemalý a populací podstatný) kus v Evropě je a docela ještě zbrojí.
Nic si nenalhávejme, Rusko není Evropa.
Ale jinak. No a co má být? Chcete snad válčit s USA, Čínou nebo Indii? Zbrojte jak chcete, stejně by to nemělo smysl, došlo by k naprostému rozkladu, spálené zemi.
Já s nikým válčit nechci, ale může se stát, že někdo bude chtít válčit s námi. Pak nás opět budou muset zachránit USA nebo to skončí špatně. Po WWI si lidé také mysleli, že žádná další válka nebude.
Povšimněte si, že UK již loni provedla velmi výrazné škrty obranného rozpočtu. Pár Tomahawků je proti tomu hrst drobných.Opravdu to nechápete nebo se tomu záměrně vyhýbáte? Pro zjednodušení 1 střela je školné pro 10 absolventů. Zlomek nebo ne, to neokecáte. A zjevně nelze mít oboje. U nás jde na invalidy (a dávky obecně) malý zlomek rozpočtu a jaká slává se nadělá z toho, že se na nich ušetří protiústavním hurá schvalováním po 6 měsících tlachání a legislativního lelkování. Problémem jsou priority a šetření/rozhazování na špatných místech. A mlha, která se tvoří, i když v reálu se vlatně vůbec nešetří. 100 invalidů nemá dávky, 100 studentů není ve škole, hasiči mají méně... ušetřil jsem 10 milionu peněz, hurá... Nekoukejte kam šlo těch deset miliard, po tom Vám nic není... já šetřil a to je podstatné. O dopadech toho "šetření" na ekonomiku a jeho výsledné ceně (nechci slevu zadarmo) ani nemluvě.
Já bych to tak jasně neviděl.Opět se musím zeptat. Opravdu to muslíte vážně, že jste ochoten byť jen uvažovat o tom, že v cizině koupená sřela odpálená na někoho jiného uplně jinde, je pro mě větším přínosem než zvyšování domácí kvalifikace? (Pominu variantu, že jsem dostatečně bohatý, že ten +-1MKč za symbolické školné mi nečiní nejmenší problém a mám tupého syna/dceru, pro kterého to znamená eliminace těch pár set konkurentů. Podobně jako variantu: obchoduji se zbraněmi. Popř. si nejsem jistý svými schopnostmi a chráním si hodnotu svého titulu zadupáním (mladší) konkurence dřív než dostane šanci vyvstat. Pak bych bych to ještě chápal.)
Nic si nenalhávejme, Rusko není Evropa.Možná jsem zrovna na tuhle hodinu zeměpisu chyběl, tak mně prosím poučtě, co to tedy je (a opravdu nemyslím ty převážně pusté oblasti širé Matky Rusi).
Já s nikým válčit nechci...Srovnával jste nás s US, Čínou a Indii. S těmi by jakákoliv válka znamenala konec civilizace tak jak ji známe tak jako tak (a věci jako nad poměry a pod poměry by se staly zcela passé). Máte někoho jiného v rukávu, kdo by na nás chtěl/mohl útočit a příslušné srovnání vojenských sil? Protože souvislost, nedokažeme si vojensky poradit s Čínou, převalcuje nás Somálsko, by mi přišla poněkud zavádějící.
Opět se musím zeptat. Opravdu to muslíte vážně, že jste ochoten byť jen uvažovat o tom, že v cizině koupená sřela odpálená na někoho jiného uplně jinde, je pro mě větším přínosem než zvyšování domácí kvalifikace?
Zvyšování kvalifikace je široký pojem. Až bude mít 100% populace VŠ titul, tak nastane ráj? Zvýšení kvalifikace má smysl, pokud tuto kvalifikaci lidé následně uplatní. Když vyprodukujeme hromadu absolventů jejichž kvalifikaci nikdo nepotřebuje, bude to k něčemu? V současnosti je navíc situace taková, že počet absolventů roste, ale jejich úroveň klesá, takže v konečném důsledku dnešní vysokoškolák je na úrovni dřívějšího maturanta. Má to nějaký přínos?
Možná jsem zrovna na tuhle hodinu zeměpisu chyběl, tak mně prosím poučtě, co to tedy je (a opravdu nemyslím ty převážně pusté oblasti širé Matky Rusi).
Geograficky je nemalá část Ruska v Evropě, ale hodnotově je Rusko spíš v Asii a to se jen tak nezmění.
Srovnával jste nás s US, Čínou a Indii. S těmi by jakákoliv válka znamenala konec civilizace tak jak ji známe tak jako tak (a věci jako nad poměry a pod poměry by se staly zcela passé)
Tak jednoduché to není. Po WWI si lidé mysleli to samé. Uznávám, že tenkrát neměli jaderné zbraně, ale to zase tolik nevadí. Když budou mít Čínani prostředky (rakety, anti-rakety, letadla), jak vyřadit náš skromný jaderný arzenál, tak potom nebudou mít problém převálcovat nás klasicky.
Když budou mít Čínani prostředky (rakety, anti-rakety, letadla), jak vyřadit náš skromný jaderný arzenál, tak potom nebudou mít problém převálcovat nás klasicky.A proč by to dělali? Vždyť:
Zvyšování kvalifikace je široký pojem. Až bude mít 100% populace VŠ titul, tak nastane ráj?Tak ještě jednou. Netančete pořád kolem toho. 100% VŠ nikdo nemá. Ale zcela reálně se na univerzitách šetří a zcela reálně padají bomby/rakety na Libyi. Vyjděme z premisy, že peníze nejsou a je třeba šetřit. Jste ochoten mi s vážnou tváří říci: "Pro Britského občana, daňového poplatníka a voliče je lépe (a jeho vláda jedná správně), když uspoří na terciárním vzdělávání (a NHS, ale zůstaňme u těch škol), aby místo toho koupila od Američanů rakety, které odpálí na Libyjce." Ano?
Geograficky je nemalá část Ruska v Evropě, ale hodnotově je Rusko spíš v Asii a to se jen tak nezmění.Mohl byste konkretizovat? Nebo je to jen takový ideologický bonmot, co se dnes nosí. Něco jako: "Se Sovětským Svazem na večné časy a nikdy jinak!".
Tak jednoduché to není. Po WWI si lidé mysleli to samé. Uznávám, že tenkrát neměli jaderné zbraně, ale to zase tolik nevadí. Když budou mít Čínani prostředky (rakety, anti-rakety, letadla), jak vyřadit náš skromný jaderný arzenál, tak potom nebudou mít problém převálcovat nás klasicky.Ale to Vám pořád melduji. Můžeme 120% HDP přesměrovat do zbrojení a Číňan, když by si zamanul, nás převálcuje (minimálně zničí civilizaci jak ji známe) a nebude u toho ani muset použít jaderné zbraně. Prostě účastnit se závodů ve zbrojení s Číňanem nebo Indem nemá cenu už jenom proto, že jich je obou zvlášť přes miliardu, což u nás ani zhruba (a to musíte počítat s tím, že Čech, Francouz, Švéd a pár dalších budou kolaborovat; Španěl s bojem počká na ma mañana; Fin dostane nakládačku z obou stran (a nakonec prohraje válku); Němec nebude vědět, jestli už je OK, aby se zapojil do Války nebo má ještě zpytovat svědomí; Švýcar bude Číňanům hlídat zlato; a Angličan bude z povzdálí koukat, co se z toho vyklube. Nakonec nám nezbude než doufat, že se k nim nepřidá Rus a zpomalí postup, než dorazí Američan (pokud mu ovšem číňan nepohrozí, že chce zpátky své pohledávky, nebo si to půjde vyřídit s ním, protože pak nikdo další nepřijde, leda krkavci). Číňan ma to zjevně má (u Inda si nejse až tak jistý, že jeho zbrojení snese srovnání s US a Čínou?), tak mu to přejme. Amerikán se na to (u Číňana) zadlužuje až po uši, tak se po něm neopičme. To já raději tedy to zdravotnictví, penze a vzdělání... když už se tady tedy má utrácet.
Tak ještě jednou. Netančete pořád kolem toho. 100% VŠ nikdo nemá. Ale zcela reálně se na univerzitách šetří a zcela reálně padají bomby/rakety na Libyi. Vyjděme z premisy, že peníze nejsou a je třeba šetřit. Jste ochoten mi s vážnou tváří říci: "Pro Britského občana, daňového poplatníka a voliče je lépe (a jeho vláda jedná správně), když uspoří na terciárním vzdělávání (a NHS, ale zůstaňme u těch škol), aby místo toho koupila od Američanů rakety, které odpálí na Libyjce." Ano?
Takto nemůžeme uvažovat. To bychom si potom mohli položit otázky typu - je přednější lékařská péče nebo nové stíhačky? Nejspíš nám vyjde péče. A dál - dávky pro invalidy nebo armáda? Dávky pro invalidy, armádu zrušíme. Potřebujeme např. ministerstvo kultury, když máme plno bezdomovců? Zrušíme ministerstvo, Národní divadlo, filharmonii, bez toho se obejdeme.
Mohl byste konkretizovat? Nebo je to jen takový ideologický bonmot, co se dnes nosí.
Prostě to tak je, lidský život v Rusku vždy znamenal méně než jinde v Evropě.
Prostě účastnit se závodů ve zbrojení s Číňanem nebo Indem nemá cenu už jenom proto, že jich je obou zvlášť přes miliardu, což u nás ani zhruba
Stejné řeči jako po WWI - další válka nebude, protože WWI byl takový masakr, že další válka by byla konec světa. Německa se není třeba bát, protože jsou totálně v pytli a téměř nemají armádu. Rakousko-Uhersko se rozpadlo, v SSSR je hladomor. V další fázi - není třeba se bát, máme Maginotovu linii. Případně - válka nebude, protože bombardéry vždy projdou a obrátí města v prach (očekávalo se, že jeden nálet na Londýn může zabít 100 000 lidí, ve skutečnosti v UK zahynulo 60 000 civilistů za celou válku). Realita může být zcela jiná než představy.
Takto nemůžeme uvažovat.Samozřejmě že můžu a Vy mi to nemůžete zakazpvat. ;)
To bychom si potom mohli položit otázky typu - je přednější lékařská péče nebo nové stíhačky? Nejspíš nám vyjde péče.Pokud je to v rozpočtu buď a nebo, tu otázku si dokonce musíme položit. Jsem mile překvapen, že i Vy byste tíhnul ke stejné odpovědi. U mě by to byla zcela samozřejmě lékařská péče.
A dál - dávky pro invalidy nebo armáda? Dávky pro invalidy, armádu zrušíme.Tady už to taháte trochu do extrémů. Nemusíte ji hned rušit. Ale peníze prý a tak je třeba prioritizovat výdaje. Neházet cizí (docela drahé) bomby na cizí lidi je jedna věc, zrušit armádu jako takovou je věc druhá. Snažíte se to dotáhnout ad absurdum a pak teprve to jakoby vyvracet. Pořád ještě jste mi neodpověděl. Pro Britského občana a poplatníka (teď a tady) lepší americké bomby na Libyi než v poměru jedena ku deseti absolventi VŠ. Ano? Ne?
Potřebujeme např. ministerstvo kultury, když máme plno bezdomovců? Zrušíme ministerstvo, Národní divadlo, filharmonii, bez toho se obejdeme.Opět jsem mile překvapen, že pamatujete na kulturu.
Prostě to tak je, lidský život v Rusku vždy znamenal méně než jinde v Evropě.Třeba v Německu mezi lety 1933-1945. Tak jsme si oba odbyli klišé a teď doopravdy, prosím.
Stejné řeči jako po WWI - další válka nebude, protože WWI byl takový masakr, že další válka by byla konec světa.Nečtete pozoroně. Já neříkám, že (určitě) nebude. Já říkám, že kdyby byla, tak i dobře při obrovském zbrojení to dopadne tak katastroficky, že výdaje na to zbrojení v požadovaném rozsahu (jako Američan nebo Číňan) nejsou ospravedlnitelné. Už jenom proto, že Američan je militaristický magor a Číňan je 2x větší, takže jeho možnosti jsou úplně jinde. Ten druhý se vyzborjí tak, že se u toho lehece zapotí. My bychom se na stejnou úroveň vyzbrojili jenom tak, že se zruinujeme. Prostě srudená válka a s ní spojené radosti jsou pryč. Mě se po tom nestýská a raději bych to nekřísil.
Realita může být zcela jiná než představy.SOuhlasím. Proto bych neutrácel za boj s chiméramy, kterí mohou a nemusí být, a řešil realitu (třeba vzdělání a zdravotnictví).
Jako Evropan (a na rozdíl od těch Američanů) bych to (i s ohledem na 20. st.) viděl tak, že válek už bylo dost.To je sice pekne, ale az se neco semele, pujdes s timhle zastavovat kolony tanku?
Ale jinak. No a co má být? Chcete snad válčit s USA, Čínou nebo Indii? Zbrojte jak chcete, stejně by to nemělo smysl, došlo by k naprostému rozkladu, spálené zemi.Moudry panovnik se behem miru pripravuje na valku. Takhle, je jasne, ze penize investovane do armady nelze investovat jinde. Jenomze, jak chces jinak garantovat svebytnost statu nez armadou?
To je sice pekne, ale az se neco semele, pujdes s timhle zastavovat kolony tanku?Zapomínáte s kým mluvíte. Já jsem Čech. Tzn. až to na nás zase přijde, tak si utrhnu šeřík (či jinou květinu podle roční doby) a tankům půjdu mávat. ;)
Moudry panovnik se behem miru pripravuje na valku.Prý jsme (obecně výspělé průmyslové země) švorc, takže: a) musíme šetřit a budování armády holt musí počkat. b) stejně nemá cenu na nás útočit, protože jsme plon a odnesou si jenom ty naše dluhy ne?
Takhle, je jasne, ze penize investovane do armady nelze investovat jinde. Jenomze, jak chces jinak garantovat svebytnost statu nez armadou?Dimplomacii? Nebo jste také jeden z těch co věří, že co nejde silou, půjde větší silou a nic jiného není?
Já jsem Čech. Tzn. až to na nás zase přijde, tak si utrhnu šeřík (či jinou květinu podle roční doby) a tankům půjdu mávat. ;)No nevim, ta implikace mi nesedi. Nejak neodpovida realite.
a) musíme šetřit a budování armády holt musí počkat.Coz je tvuj nazor zalozeny na necem, co bych nazval "naivitou nejhrubsiho zrna".
b) stejně nemá cenu na nás útočit, protože jsme plon a odnesou si jenom ty naše dluhy ne?Hodlas diskutovat vazne, nebo to rovnou zapichneme? Ja jenom, ze to zatim zacina vypadat spis na ztratu casu.
Dimplomacii?A tu postavis na cem? Na milem usmevu? Nebo budes doufat, ze se nas nekdo, kdo nebyl pri budovani vlastni bezpecnosti tak nezodpovedny jak navrhujes abychom byli mi, zastane?
No nevim, ta implikace mi nesedi. Nejak neodpovida realite.Evolučně vybroušená metoda přežití a národní tradice minimálně od roku 1620. Přesněji, napřed se serveme mezi sebou, pak stačí přijít a okupovat. Neříkám, že nebudeme Švejkovat, ale ty šeříky budou.
Coz je tvuj nazor zalozeny na necem, co bych nazval "naivitou nejhrubsiho zrna".To prosím ne. To já jen opakuji, co hlásila omladina. Já tak naivní, abych ty kecy o šetření žral nejsem. Ale pak mi nesahejte na sociální stát a já Vás nechám hrát si na vojáky.
Hodlas diskutovat vazne, nebo to rovnou zapichneme? Ja jenom, ze to zatim zacina vypadat spis na ztratu casu.Ony jsou "diskuze" zde něco jiného?
A tu postavis na cem?Třeba na kšeftu? Na rozumném přístupu? A samozřejmě jako Čech nesmím zapomenout: na ponížené služebnosti? Nehopsám, jak jsme na tom bídně a jak musíme okamžitě postřílet nemohoucí, abychom nezbankrotovali... ale na druhou stranu jsem dost realista na to, abych viděl, že při udržení alespoň trochu rozumného životního standardu nemůžeme nazbrojit tolik, abychom s Číňanem (ale ani Američanem nebo Rusem) mohli jednat z pozice vojenské převahy (nebo alespoň rovnosti). Já vím, že někteří lidé věří jenom na hrubou sílu. Ale podle mě se mýlíte.
Evolučně vybroušená metoda přežití a národní tradice minimálně od roku 1620.To zni, jako by ti to tak vyhovovalo.
Přesněji, napřed se serveme mezi sebou, pak stačí přijít a okupovat.Nesmysl.
Ale pak mi nesahejte na sociální stát a já Vás nechám hrát si na vojáky.Tuhle vetu jsem nepochopil. Nikdo si tu na vojaky hrat nechce (to tak mozna nekdy s kamosema airsoft, ale socialni stat k tomu potrebovat nebudu). Osobne bych se bez valek obesel. Jenom si ale nejsem jist, jestli se neobjevi nekdo, kdo se bez ni neobejde.
Ony jsou "diskuze" zde něco jiného?Zalezi na tom, s kym ta diskuze je. Ja jsem se na zdejsich diskuzich hodne dozvedel a naucil. Takze je za neco jineho nez za ztratu casu rozhodne povazuju.
Třeba na kšeftu?V cem by byl pro pripadneho agresora vyhodnejsi kseft nez si neco vzit silou?
Na rozumném přístupu?Pod tim si mam predstavit co?
A samozřejmě jako Čech nesmím zapomenout: na ponížené služebnosti?Samozrejme ze smis. Ale je-li to pro tebe prirozene chovani, nikdo ti v tom branit nebude.
ale na druhou stranu jsem dost realista na to, abych viděl, že při udržení alespoň trochu rozumného životního standardu nemůžeme nazbrojit tolik, abychom s Číňanem (ale ani Američanem nebo Rusem) mohli jednat z pozice vojenské převahy (nebo alespoň rovnosti).To je jasne. O to tu ale ani nejde. Proto tu mame NATO. Nicmene, prijde mi nemoudre spolehat jenom na ne a sam se na obranu vykaslat. nikdy nevime, kdy armadu budeme potrebovat. Je to takova trochu schizofrenni situace, kdy se chystame na neco, u ceho doufame, ze k tomu nikdy nedojde. Ale jistotu nemame nikdy. Staci mrknout jak to bylo po prvni svetove. Britove osekali armadu, protoze verili, ze uz nic jako 2. svetova nebude a ono jeb ho. Proto se na nas v Mnichove vysrali. Nemeli proste vojenskou silu za zady.
Já vím, že někteří lidé věří jenom na hrubou sílu. Ale podle mě se mýlíte.Tahle reakce se mi nelibi. Budto jsi naprosto nepochopil, o cem mluvim nebo se mi neco snazis podsunout. Nejsem ten, kdo by veril jenom na hrubou silu. Jsem ten, kdo rika, ze nekteri nerozumi nicemu nez hrube sile a i s temi je treba pocitat. On mel Goebbels taky plnou hubu miru a jak to dopadlo. Ty sis totiz neuvedomil, ze v Cine se rodi generace, jejiz nemala cast jsou muzi, kteri vi, ze se na ne partnerka nedostane, protoze je tam v porodnosti pomer tusim 1,13 chlapce na 1 devce. A co ti pujdou delat? Pujdou do chramu venovat se Buddhismu?
To zni, jako by ti to tak vyhovovalo.Nevím jestli vyhovovalo, ale něco na tom je. Pidistáteček uprostřed Evropy asi (po Husitech už nikdy) nebude vojenskou vlemocí. V každém případě je to dobrá strategie přežití. Jak víme, "Čech se přizpůsobil."
Nesmysl.Doporučuji doplnit dějepisné vzdělání. Pochopíte.
Tuhle vetu jsem nepochopil.Nejen tuhle větu. :) Přišel jste do půl debaty, že se prý musí šetřit, tak jestli je v pořádku škrtat výdaje na vlastních občanech (dostupnost vzdělání) a přitom utrácet za cizí bomby a házet je na úplně cizí lidi. Co jsem zde chtěl říci je: když titíž lidé přestanou tvrdit, jak je potřeba šetřit a nebudou se snažit dekonstruovat a rozkrást školstvíá, zdravotnictví, penze a já nevím kde co, tak já přimhouřím oko na tím, že si chtějí koupit stíhačky, OT a já nevím co. Ale kdo chce omezovat jedno (co shodou okolností považuji za důležité já), měl by bžýt připraven přinést oběti v oblasti, která je jeho hobby.
V cem by byl pro pripadneho agresora vyhodnejsi kseft nez si neco vzit silou?Treba proto, že je to dlouhodobě udržitelnější a nakonec na tom více vydělá? Ostatně nás může "zagresorovat" kde kdo, ale třeba nechce zavést takové vzorce chování, protože sám by mohl padnout za obět někomu jinému. Pomineme-li variantu, že lidé by mohli mít nějaké morální povědomí, i čistě praktické a sobecké důvody mohou mluvit proti vojenskému řešení. Podívejte se na US nebo Čínu. Jaký je jejich vliv? A přitom provedli (hlavně ti první) pár invazí, pak ještě možná podpora pár pučů a nějaký ten dosazený nebo podporovaný diktátor. Ale reálně tahají za nitky pomocí peněz.
Pod tim si mam predstavit co?No, když bych chtěl být zlý, tak řeknu, že Vy asi nic. My ostatní víme, že je obvykle lepší se dohodnout, než příjit a vyhrožovat nebo si něco jen tak vzít.
Samozrejme ze smisZase bych Vás odkázal na ten dějepis. :)
Proto tu mame NATO. Nicmene, prijde mi nemoudre spolehat jenom na ne a sam se na obranu vykaslat.Proto říkám těsná integrace. To NATO není. Volnější spojenecství... zase ten dějepis. Sami bychom se reálně mohli bránit tak Slovensku. Pak asi Belgii, Švýcarsku, Slovinsku... ale Ti všichni by už museli mít alespoň nějakou podporu, aby se k nám dostali, takže to je passé.
nikdy nevime, kdy armadu budeme potrebovat.Což o to, armáda se může hodit i na živelné pohromy. Ale já ji také nechci rušit (to říkal až Randy výše). Jenomže kdž prý nejsou peníze, tak se holt musí šetřit. Tečka. Tak si kluci rozmyslete, jak moc špatné to s tím rozpočtem vlastně je.
Proto se na nas v Mnichove vysrali.To Vám řekl soudobý Bristký představitel? Nebo jste si to vyšpekuloval sám?
Tahle reakce se mi nelibi. Budto jsi naprosto nepochopil, o cem mluvim nebo se mi neco snazis podsunout.Netvrdil jste, že dimplacii nelze provozovat, pokud nemohu jednat z pozice vojenské síly.
On mel Goebbels taky plnou hubu miru a jak to dopadlo.Všichni máte plná ústa druhé války a přitom přechází tu hlavní lekci pro stran Českého vojáčení. Když to přijde, tak nás to semel a zastaví se to až na Volze. Analogicky k tomu předpokládám, že když to přijde z druhé strany, zastaví se to u Atlantiku (ve velmi optimistickém případě na Rýně, ale to nám může být jedno). A jestli máme 0 nebo 12 stíhacích letounů na tom nic nezmění.
A co ti pujdou delat?To jsem zvědavý? Co tedy podle Vás půjdou dělat?
Pořád nechápu, na co chcete odpovědět.Co nechápete, čemu na té otázce nerozumíte?
Pořád ještě jste mi neodpověděl. Pro Britského občana a poplatníka (teď a tady) lepší americké bomby na Libyi než v poměru jedena ku deseti absolventi VŠ. Ano? Ne?Pro jistotu Vám ještě předvedu vzorovou odpověd tak, jak bych to sesumíroval sám: "Ne, lepší je mít ty absolventy." Tak a teď Vy.
Nevím jestli vyhovovalo, ale něco na tom je. Pidistáteček uprostřed Evropy asi (po Husitech už nikdy) nebude vojenskou vlemocí. V každém případě je to dobrá strategie přežití.To beru. Nicmene se mi ta predposranost nelibi.
Doporučuji doplnit dějepisné vzdělání. Pochopíte.Dekuji. Za radu. Ale jdete s ni nekam. Mam povedomi o tehdejsim deni dost dobre. Ze tu komancove vymazavali zapadni odboj lidem z hlavy a 2. svetova se na zakladkach probere letem svetem bleskem, neni omluva pro to, co tvrdite. Co kdybyste si to vzdelani radeji doplnil vy sam? Kdyz u tu toho mate plna usta.
Je mile, ze se snazite slusnou debatu takhle stocit do hnoje. Jestli vas obtezuje, tak staci rici a ukoncime ji.Tuhle vetu jsem nepochopil.Nejen tuhle větu. :)
Přišel jste do půl debaty, že se prý musí šetřit, tak jestli je v pořádku škrtat výdaje na vlastních občanech (dostupnost vzdělání) a přitom utrácet za cizí bomby a házet je na úplně cizí lidi.To je sice pekne, ale jaksi jsem se k tomuto vubec nevyjadroval.
Co jsem zde chtěl říci je: když titíž lidé přestanou tvrdit, jak je potřeba šetřit a nebudou se snažit dekonstruovat a rozkrást školstvíá, zdravotnictví, penze a já nevím kde co, tak já přimhouřím oko na tím, že si chtějí koupit stíhačky, OT a já nevím co. Ale kdo chce omezovat jedno (co shodou okolností považuji za důležité já), měl by bžýt připraven přinést oběti v oblasti, která je jeho hobby.Zapominate, ze socialni stat i tak sezere s prehledem nejvetsi cast rozpoctu. Cili, ze brat nejakou tu miliardu z armady tam bude vic bolet nez sebrat ji treba na MPSV (tim nechci tvrdit, ze bych to schvaloval). Navic, CR se zavazala k urcite vysi vydaju na armadu. Pokud vim, tak tyto zavazky zatim porad jeste nedodrzuje. Cili setri se tu.
Pomineme-li variantu, že lidé by mohli mít nějaké morální povědomí, i čistě praktické a sobecké důvody mohou mluvit proti vojenskému řešení.Ale lide jdou zblbnout. Staci mrknout jak blbli nemci za Hitlera.
A přitom provedli (hlavně ti první) pár invazí, pak ještě možná podpora pár pučů a nějaký ten dosazený nebo podporovaný diktátor. Ale reálně tahají za nitky pomocí peněz.A co jejich vojenska pritomnost v Perskem zalivu? Tam taky tahaji za nitky penezi, ktere tamni sejkove mohou prehazovat vidlemi.
No, když bych chtěl být zlý, tak řeknu, že Vy asi nic.Kdybyste zly byt nechtel, tak tohle ani nenaznacite. Jinak, prijde mi tohle saskovani od vas jako ponekud nepatricne a komicke. Nepochopeni predvadite taky vic nez dost.
Volnější spojenecství... zase ten dějepis.Proc tu pripominate vlstni slabiny mi neni uplne jasne.
Sami bychom se reálně mohli bránit tak Slovensku. Pak asi Belgii, Švýcarsku, Slovinsku.Takze nemate tuseni o vice vecech nez je jenom dejepis. Mate alespon tuseni jak to vypada se Svycarskou armadou?
Jenomže kdž prý nejsou peníze, tak se holt musí šetřit. Tečka. Tak si kluci rozmyslete, jak moc špatné to s tím rozpočtem vlastně je.Rozpocet MPSV (a to neni jedine majici socialni veci na starosti) je ~500 mld. Rozpocet MO je ~50 mld. Dalsi otazky?
To Vám řekl soudobý Bristký představitel? Nebo jste si to vyšpekuloval sám?Znalosti. Nekdo je ma a nekdo se musi skemrat, kde se daji nabrat. Co kdybyste si o tomto tematu neco nastudoval.
Netvrdil jste, že dimplacii nelze provozovat, pokud nemohu jednat z pozice vojenské síly.A vam nedocvaklo, jak jsem to myslel, presto, ze mi to prislo dost jednoznacne. Psal jsem, ze ne se vsemi je mozno se domluvit po dobrem a je tedy potreba pocitat i s temi, se kterymi to nejde. Priste, nez se ze me budete snazit udelat nechapaveho vola, ktery nema povedomi o historii (ostatne, clovek by cekal, ze vas treba ma prezdivka trkne, a ono nic), zkuste si zodpovedet na otazku, zda sam na tom nejste jeste hure.
Všichni máte plná ústa druhé války a přitom přechází tu hlavní lekci pro stran Českého vojáčení.Na me tahle priposranost nikdy dojem nedelala. Z jednoho pripadu bych si az tak tezkou hlavu nedelal.
Když to přijde, tak nás to semel a zastaví se to až na Volze. Analogicky k tomu předpokládám, že když to přijde z druhé strany, zastaví se to u Atlantiku (ve velmi optimistickém případě na Rýně, ale to nám může být jedno). A jestli máme 0 nebo 12 stíhacích letounů na tom nic nezmění.Tak spachejte sebevrazdu. Stejne jednou umrete. Logika jako prase. Prijde mi to stejne hloupe jako diskuze s jednim clovickem, ktery mi tvrdil, ze stavba hradu ve stredoveku byl nesmysl, protoze ten hrad nepritel stejne vzdycky dobyje.
Mam povedomi o tehdejsim deni dost dobre. Ze tu komancove vymazavali zapadni odboj lidem z hlavy a 2. svetova...Tohle je v dějinách mnohem zažranější a mnohem více přítomné, než jenom 2. světová. Ale i tak si vemte poměr kolaborantů a odbojářů za více méně libovolného režimu. Nezpochybňuji hrdinství jednotlivců, ale jsou to spíše výjimky, kterým buď čest.
Zapominate, ze socialni stat i tak sezere s prehledem nejvetsi cast rozpoctu.Lež jako věž.
Navic, CR se zavazala k urcite vysi vydaju na armadu.To je pravda. A také tyto závazky dlouhodobě neplníme (a myslím nikdy, ani v dobach většího rozletu a bez ohledu na aktuální složení vlády nikdy neplnili). Na druhou stranu, stejně jako občan pochopí, může pochoput i vojenský partner: víte krize, dluhy, blá. blá, blá... Nicméně pravda je, že se to trochu stočilo. Začali jsme u Britského šetření doma a nešetření venku.
Ale lide jdou zblbnout.Není třeba chodit daleko. Stačí se podívat na úspěšné tvaření nové tváře Mirka, z předchozích vlád známého jako náměstka či ministra Kalouska. ;) O Johnovi ani nemluvě. Naštěstí se jedná o zblbnutí malého nárůdku, navíc spíše masochistické než agresivní.
A co jejich vojenska pritomnost v Perskem zalivu?To je jedna z těch pár invazí. Ale třeba celá Latinská Amerika byla desetiletí pod takřka dokonalou kontrolou a obešlo se to bez otevřené vojenské akce (záměrně píši takto, protože nějaké ty podporované vojenské převraty tam byly).
Proc tu pripominate vlstni slabiny mi neni uplne jasne.Huh? Prostě říkám, že být součástí vělkého státního celku a mít s někým dohodu je setsakra rozdíl, jak moc se spolu s námi v případě nouze bude bít.
Mate alespon tuseni jak to vypada se Svycarskou armadou?Ano. V pravém slova smyslu ji nemá, ale jinak jsou v ní všichni. :) Nicméně kromě toho, že Švýcarský žoldák po staletí patřil k vyhledávaným bojovníkům (a tedy by nám to zřejmě natřel a je lépe si dojít pro ten šeřík), mě šlo o to, že je to přiměřeně malá země, a tedy potenciálně odpovídající váhová kategorie, na kterou bychom se i mohli vyzbrojit. Konflikt s Německem nebo Polskem je nepředstavitelný, leda bychom získali dokázali nějak mimořádně (a to stejně jenom asi u toho Polska) získat převahu překvapením. Ale celou dobu tuším mluvíme o své obraně, takže to padá.
Rozpocet MPSV.Jen se podívejte do jeho rozpočtu blíže. Zjistíte, že sociální výdaje jsou relativně malé. Leda byste počítal pénize vyplacené za odvody na důchody za sociální věc. Ale třeba je zrušte a (ṕokud to bude správně nastavené) o X miliard, o které Vám klesnou výdaje MPSV, o stejný X miliard Vám klesnou přijmy rozpočtu. Nula od nuly pojde.
Znalosti. Nekdo je ma a nekdo se musi skemrat, kde se daji nabrat.Nemachrujte a doložte zdroje.
Z jednoho pripadu bych si az tak tezkou hlavu nedelal.OK, najděte protipříklad za posledních 400 let. ;)
Prijde mi to stejne hloupe jako diskuze s jednim clovickem, ktery mi tvrdil, ze stavba hradu ve stredoveku byl nesmysl, protoze ten hrad nepritel stejne vzdycky dobyje.Děláte to co Randy. VLožíte mi do úst to, co jstem neřekl a pak dokážete nesmyslnost svého vlastního tvrzení. V prvé řadě to opravdu začalo u škrtu ve školství a bopmbardování Libye, což je trochu něco jiného než příprava na svou obranu. V druhé řadě říkám, že mi to přijde vychýlené z rovnováhy (špatné priority), abych utrácel za bomby pro Libyjce a šetřil na svých lidech, ale tím jsem neřekl, že máme rovnou zrušit celou armádu. I když připouštím, že se kloním k tomu, že nelze smysluplně očekávat, že ČR může vybudovat armádu rozumně použitelnou pro obranu vlastního území. Ale protože je mi jasné, že svět není rajská zahrada, navrhuji tu integraci do větších celků. 12 stíhaček v Čáslavi je k ničemu. 12 stíhaček v Čáslavi a pak desítky na širším území většího celku, proč ne, jako příspěvek společné věci.
Ale i tak si vemte poměr kolaborantů a odbojářů za více méně libovolného režimu. Nezpochybňuji hrdinství jednotlivců, ale jsou to spíše výjimky, kterým buď čest.Jak se to vezme. Fakt, ze nas Nemci obsadili bez boje znamena, ze prevzali kompletni vyzbroj. A bez zbrani se toho moc udelat neda.
Leda byste počítal pénize vyplacené za odvody na důchody za sociální věc.A neni tomu tak snad? Za socialni zalezitost povazuju i zdravotnictvi ci skolstvi. Protoze proste slouzi k udrzeni ci rozvoji spolecnosti. Je to spatna myslenka?
Nemachrujte a doložte zdroje.Muhehe. Ze ja se jich od vas dostal kvanta. Ale jinak bych doporucil porad "Historie cs". Tam se probiralo, ze Churchill zpucoval Chamberlaina za to, ze nas podrazil, ale pritom to byl on, prvni lord admirality, kdo se podilel na osekavani vydaju na zbrojeni, takze Chamberlain uz takovou vyjednavaci pozici nemel, protoze za nim proste nestala solidni armada.
OK, najděte protipříklad za posledních 400 let. ;)Legie, obrana republiky po jejim zalozeni, druhy odboj (ona to neni sranda unikat pres zeme v podstate nepratelske do zemi, ktere nas podrazily a doufat, ze bude nejaka valka, fura cechu slouzila v cizinecke legii a doufala, ze neco propukne...)
Děláte to co Randy. VLožíte mi do úst to, co jstem neřekl a pak dokážete nesmyslnost svého vlastního tvrzení.A to vlozeni do ust jsem provedl, prosim pekne, kde?
abych utrácel za bomby pro Libyjce a šetřil na svých lidechJak se to vezme. Ty bomby jsou uz zaplacene.
I když připouštím, že se kloním k tomu, že nelze smysluplně očekávat, že ČR může vybudovat armádu rozumně použitelnou pro obranu vlastního území. Ale protože je mi jasné, že svět není rajská zahrada, navrhuji tu integraci do větších celků.Na tomhle se shodneme.
Na tomhle se shodneme.U toho bych přestal, jako výsledku oboustranné trpělivé diplomacie bez hrozby silou. ;) Takže pro kontext ČR rozumné výdaje na zbrojení (tj. zřejmě do výše našeho závazku vůči NATO: tuším 2% HDP?) a orientace na mezinárodní spolupráci. To by šlo ne?
U toho bych přestal, jako výsledku oboustranné trpělivé diplomacie bez hrozby silou. ;)Jak se to vezme. Ja nehodlam ustoupit ze sveho nazoru, ze zdaleka na se vsemi se, bohuzel, da vyjednavat slusne. Mnozi slusnost povazuji za slabost. Takze schopnost uderit tvrde a nekompromisne (treba ve spolupraci) by nam chybet taky nemela.
Takže pro kontext ČR rozumné výdaje na zbrojení (tj. zřejmě do výše našeho závazku vůči NATO: tuším 2% HDP?) a orientace na mezinárodní spolupráci. To by šlo ne?Jo. Dodrzet zavazky na zbrojeni a byt kompetentnim clenem aliance. Ne jenom pritezi. Jenomze tim defakto popiras sam sve tvrzeni. Protoze tim schvalujes zvydeni vydaju na armadu. Coz nemusi byt nutne spatne. Takhle, muj osobni nazor je, ze debata, zda sebrat lekarum/skolstvi/socialky/... X miliard a dat je armade nebo obracene je jaksi mimo realitu uplne komplet. Zameril bych se spis na to, ze se tu proste krade. Paklize se nakupuji predrazene veci (nejen pro armadu) a naopak se rozprodava za par drobnych, je podstatne vetsi unik financi, ktery by se hodil vsude. Na druhou stranu, bavil jsem se s kolegou o korupci a on mel velice zajimavou myslenku. A to tu, ze ne vsechny penize, ztracene korupci lze povazovat za promarnene. On je tohle dalsi motivacni prvek, ktery politiky vede k tomu, neco zajistit. Bez toho, ze nekomu odtecou nejake penize bokem by se toho mohlo zaridit o dost mene. Docela zajimava myslenka. Trochu depresivni, uznavam.
Jak se to vezme. Ja nehodlam ustoupit ze sveho nazoru...Já také nejsem ochoten ustoupit z celé řady svých názorů. Ale v tom spočívá podstatná část umění diplomacie. Zaměřit se na nesporná témata, elegantně se vyhnout rozepřím a dopracovat se ke společnému prohlášení, které nám umožní mírovou spolupráci. Po přečtení Vašho dalšího příspěvku si myslím, že by to šlo ještě snáze. Protože konsenzus by zřejmě šlo budovat i na tom, kde že vlastně ty chybějící peníze jsou. Totiž že úspory na invalidech jsou k smíchu (vlastně k pláči) v porovnání se ztráty v důsledku špatných a neprůhledných zakázek a techtle mechtlů. Takže bychom při zacelení těchto děr bychom nakonec dokázali možná najít peníze na resort obrany i MPSV, které oba chceme a přitom skončit s lepší bilancí, než nám naši vládcové předvádějí.
Jenomze tim defakto popiras sam sve tvrzeni. Protoze tim schvalujes zvydeni vydaju na armadu.Jenom pro upřesnění. Tohle jsem v podstatě opravdu neřekl. Začalo kontrastem bomby na Libyji a omezení školství. Když už se prý šetří, tak bych ty bomby někam jinam považoval za zbytný výdaj. Resp. zbytnější než terciární vzdělávání. Ale asi i zbytnější než jiné (a kontroverzní) "úspory" provedené na britské armádě.
Tzn. až to na nás zase přijde, tak si utrhnu šeřík (či jinou květinu podle roční doby) a tankům půjdu mávat. ;)Ona zase obranná válka je v pořádku a správná, nic se nesmí přehánět a nechat si srát na hlavu. Od toho se ale odvíjí i způsob zbrojení – jinak se nakupuje a cvičí na útok a jinak na obranu. Neříkám, že máme obnovit opevnění z první republiky, ale přehodnotit směr (nejen) našeho zbrojení by to chtělo – armáda a ministerstvo obrany má sloužit k obraně.
Ona zase obranná válka je v pořádku a správná, nic se nesmí přehánět a nechat si srát na hlavu.Ale jo. Jenže známe své Pappenheimské. ;) Jinak pokud to někdo s obranou myslíte vážně a opravdu se cítíte ohroženi, pak bych jako rozumnou a dostupnou cestu viděl těsnou integraci do většího (obranyschopného) celku - federalizace Evropy nebo tak něco. Se svou hrstkou lidí a zanedbatelnou ekonomikou stejně nemáme jinou šanci. Ale pokud správně reaguji přezdívky, tak zdejší militaristé se nám namnoze shodují se zdejšími izolacionisty, takže to vidím jako (drahou) marnost nad marnost. Lichtenštejnsko může zbrojit na válku s Němci jak chce a dát na to celé HDP a ještě si půjčit, ale je to marné.
Lichtenštejnsko může zbrojit na válku s Němci jak chce a dát na to celé HDP a ještě si půjčit, ale je to marné.Ona ta válka se obvykle vede kvůli něčemu, nějaké hodnotě. Není tedy cílem být absolutně nejsilnější (nejobranyschopnější) na světě (nebo ve srovnání s Německem), ale být tak obranyschopný, aby náklady na naši porážku byly vyšší než to, co se na našem území dá ukrást. Z toho plyne, že i malé/chudé země můžou být obranyschopné – sice nejsou nejsilnější, ale bojovat s nimi by bylo kontraproduktivní (agresor by více ztratil než získal). Je to jako když si dáš zámek na kolo – on sice může přijít někdo s autogenem a kolo ukrást, ale stálo by ho to víc úsilí než by tím získal. Tím pádem stačí i celkem levný zámek – člověk si nemusí pořizovat trezor a ostrahu se psem, aby uchránil kolo.
Myslím to smrtelně vážně. Západ dlouho utrácel více peněz než kolik vydělal, to je holý a nezvratný fakt. Já tomu říkám žití nad poměry. Já tomu říkám žití nad poměry, vy si klidně vymyslete nějaký politicky korektní termínCo treba (u verejnych financi) daneni pod pomery? Vzhledem k tomu, ze prevazna cast tech dluhu jsou vnitrostatni dluhy, tak v podstate jde o to, ze lide radsi ty penize statu pujci, nez aby mu je odevzdali na danich. To je totiz zpusob, jak muzou lide kolac zaroven jist i mit - vyuzivaji vyhod spojenych z vyssi urovni statnich sluzeb a pritom je to nic nestoji. Jinak, vyraz 'ziti nad pomery' pro zemi jako celek je dost nesmyslny [*] - protoze implikuje nejakou celkove vetsi hladinu spotreby. Jenze vetsi hladinu spotreby by bylo mozne dosahnout bud vetsi domaci produkci nebo vetsim dovozem. Vetsi dovoz v Evrope nehraje roli (bilance zahranicnich obchodu jsou vicemene vyrovnane, pujcky jsou prevazne domaci nebo vzajemne). Takze zbyva vetsi produkce, ta je primarne dana moznostmi realne ekonomiky. Samozrejme zmena v urovni zadluzeni ovlivni globalni poptavku a ta vytvori tlak na vyssi realnou produkci, jenze to je primarne pozitivni proces (znamena to vyssi investice a lepsi vyuziti zdroju spolecnosti) a nijak nedava duvod k tomu, aby realna produkce nasledne pozdeji musela propadnout. Proto se na rostouci zadluzeni (a to zejmena rostouci zadluzeni soukrome, hlavne zadluzeni domacnosti) je mozne spis koukat jako na moznost, kterym ekonomika odlozila tlak na upravy cenovych a mzdovych hladin, aby dosahla stejne produkce bez narustu zadluzeni. [*] Resp. neni nesmyslny, ale mel by se vztahovat jen na pripady, kdy narust spotreby vychazi z prilivu zahranicnich pujcek na spotrebu.
(za predpokladu, ze plati to, co rikas, by toto melo vzdy v reakci na krizi fungovat - to je ekonomie strany nabidky - jenze ono to tak neni, protoze krize je casto zpusobena neochotou investovat - v dusledku nerovnosti, nikoliv nedostatkem investicnich prostredku)Tomu nerozumim - kde v tom vidis Sayuv zakon, ci ekonomii strany nabidky? Ze to v krizi nefunguje je vicemene dusledek toho, ze politici obecne nejsou ochotni v krizi zvysit vydaje a tak kompenzovat vypadek v investicich. To bylo videt treba v USA, kde po pul roku dohadovani se v kongresu schvalili fiskalni stimul, ktery byl mensi, nez uspory verejneho sektoru na statnich a lokalnich urovnich. Narust zadluzeni statu pri krizi je primarne dusledkem vypadku prijmu a pripadnymi nespotrebnimi naklady (jako sanace bankovniho sektoru).
Úspory na vlastních občanech jsou bohužel nezbytné, protože na Západě si politici a manažeři firem napojených na stát příliš dlouho žili nad poměry a na dluh.
Nad poměry jsme si žili my všichni. Někteří samozřejmě vydělali více, ale na štědrém sociálním státu profitovali i chudší lidé. Celé to platila a ještě zaplatí střední třída, tak to vždy bylo a bude.
Nu, a protože zbrojařské firmy bývají zhusta napojeny na stát a zbraně, i když mají celkem dlouhou záruční dobu, nelze držet na skladě věčně...
Opravdu myslíte, že těch pár raket a bomb shozených na Libyi pokryje zbrojařům ztráty z těchto britských škrtů ?
Není - hodně zemí více vyváží než dováží (objemově a/nebo finančně).Nicmene Evropa, o ktere se tu bavime, ma dlouhodobe vyrovnanou obchodni bilanci. Neco jineho je USA, ktera ma (nejspis i diky pozici dolaru jako rezervni meny) trvale obrovske deficity obchodni bilance.
Proc tedy nakupovali nase dluhopisy, kdyz jsme za ne jen rozsirovali socialni system (podle vas, ja si to tedy rozhodne nemyslim)? Ten kdo neco takoveho dela bud sam nekoho podvadi, nebo ma, alespon castecne, mocenske ambice.
Investoři kupují státní dluhopisy čistě z obchodních důvodů. Dlouhou dobu byly považovány za bezpečnou investici, protože státy zase tak často nekrachují. Teď se pohled mění, investoři už nejsou tak ochotní a některé státy propadají hysterii, že jim nikdo nechce půjčit.
V obou pripadech nepovazuji za nemoralni mu proste takovou pujcku nesplatit.
Morálka je relativní a vy ji máte nějak posunutou. Já považuji za správné půjčku splatit. Ale nechme morálku stranou a podívejme se na to pragmaticky - myslíte, že státní bankrot bude nějaká idylka? Kdyby to tak bylo, tak proč Řecko, Irsko nebo Portugalsko už bankrot nevyhlásilo? Proč se místo toho vytváří evropský fond se 700 mld. EUR, proč politici křičí, že budou euro bránit za každou cenu? To říkal Hitler o Stalingradu a jak dopadl.
Vemte si, že nějaká banda povstalců udělá svoji republiku a celý svět jim půjde na pomoc ... není to postavené na hlavu, aby tyto vlády podporovaly vládu nějakých samozvaných lidí?Kdyby soucasna tamni vlada mela demokratickou legitimitu, tak by to postavene na hlavu bylo, ale takhle to jsou nejaci samozvani opozicni bojovnici proti nejakemu samozvanemu diktatorovi.
Nekrmte nás zde nějakou demokracií, jeho vláda byla uznána světovým společenstvím....A ještě před velmi krátkou dobou si s ním skoro všichni ti, kdo ho bombardují, podávali ruce a vyměňovali srdečné úsměvy.
To jim nejde bez bílých ,v těch zemíchStačí se podívat kdo těm všem lidem jako v Africe,Asii apod. dodává/dodával zbraně. Je to business největšího zrna a nikdo si nenechá tu příležitost tam něco prodat/dodat. Je to mimo tuto diskusi, ale stačí se mrknout do Indie. To je také podobná země a zbraně tam dodává každý kdo může
Slova o demokratické diskusi vedle slov o demokratické intervenci neznějí zrovna dobře.
Přesto asi mají něco spokečné
V nahoře zmiňované diskusi byl link na Poslední spravedlivý aneb na činnost OSN ve Rwandě. Ještě jsem neviděl, věřim, že seženu. V jistém ohledu k mé smůle.
Sudán apod. Odpovím za Vás ... tam nic není žádná nafta prostě nic jen poušť.To mysíte vážně, nebo o tom opravdu nic nevíte? Zrovna Sudán má zásoby ropy poměrně slušné. Zrovna proti té Libyi je to sice výrazně nižší, ale to je dané třeba i tou dlouhodobější nestabilitou. Ale rozhodně se o tom nedá říct to, co tvrdíte vy.
Snad ale Sarkozy neni takový magor, aby si udělal vlastní "Afghánistán" na druhé straně Středozemního moře.Je to jen dohad, ale ted jsem ve Francii byl a zarazila mne frekvence letu armadnich stroju, to jsem v tom miste jeste nezazil, jednou vrtulnik preletel snad dvacet metru nad nama (uzasny pohled). Ze by chlapci uz cvicili?
Má-li mít nějaké sdělení a činnost smysl, je nutné, aby obsah sdělení a činnosti byl zdrojem i příjemcem aktivity stejně pochopen.
Ať už se jedná o nějaké něčí ohodnocení nebo aktivitu.
... můžu s nimi jako s póvlem jednat ...
Napadlo Tě, že bys mohl zkoušet udělat si z nich přátele nebo aspoň najít společný zájem? Pokud budeš dopředu toto odmítat, tak se toho nikdy nedočkáš, nedáš jim šanci zachovat se pozitivně.
... příslušná skupina lidí ničemu jinému nerozumí a rozumět nechce, respektive není schopna. ...
Snad v každé skupině se najdou "zrádci", kteří na něco slyší. Oni mají vazbu na svou skupinu, Ty máš vazbu na ty "zrádce". Pokud je vůle k jednání, pořád se dá něco najít, kam se lze posunout v dohodě?
Aháá, já měl pocit, že se bavíme o "póvlu", ne o "nekřesťanech".
Vidim to tak, že stejně jako ve výchově jednotlivce musí být k nějakému etniku či náboženské skupině jednotný postoj, stálý, vytrvalý a jednoznačný, opodstatněný.
Jinak mam, abych dal příklad, slabost pro Izraelce, že jednají. Kéž jim to vydrží. Nppř. v akci Kulový hrom.
Původně jsi reagoval na ... Například pro mnoho lidí, a v některých zemích s jinou tradicí to platí pravděpodovně víc, že "dobrota je přiznaná slabost".
Tedy na lidi jiných zvyklostí, vychování, tradic, vyznání?
Dokážeš nějakou vlastnost nebo prvek chování nevnímat? Ve smyslu "musim s tim člověkem jednat a chci se dohodnout"?
Pokud ne, nemusíš s ním vůbec jednat.
Ti lidi jsou jiní a oni mohou zůstat jiní. Stejně jako Ty jsi jiný pro ně a můžeš pro ně zůstat jiný. V tom vidím podstatu a svobodu dnešního světa. Zřejmě se ale budete někdy potkávat a střetávat. Předpokládám, že je obecným cílem přežít. A předpokládám, že zdrženlivost by mohla k přežití vést.
Arabské státy pod tlakem zbraní spolupracují a vcelku ochotně dodávají životně důležitou surovinu za rozumné ceny v žádaném množství.
Nesmyslím, že Arabové nám dodávají ropu pod tlakem zbraní. Hlavní je tlak peněz, ropa je v podstatě jediný průmysl, který tam funguje. Kdyby zavřeli kohoutky, byla by to katastrofa i pro ně.
Můžeme je nechat ať se perou, ať ropa chvíli teče a chvíli neTo je jako na plachetnici – chvíli fouká, chvíli ne. A když nefouká, tak se nejede.
surovinu za rozumné ceny v žádaném množstvíCo je to rozumná cena? Jediná cena, která je podle mého rozumná je ta tržní – nijak jinak „správnou“ cenu určit nejde. Ta cena a dodávaný objem se zformují na základě nabídky a poptávky. Tu cenu je pak potřeba brát jako fakt – asi jako že slunce svítí jen přes den a ne v noci – s tím taky nic nenaděláme (např. solární panely v noci pracovat nebudou, ani kdybychom se rozkrájeli). Snažit se tu cenu vychýlit od tržní hodnoty násilím je sice možné, ale podle mého nespravedlivé. Je to jako kdyby někdo nahoře určil, kolik má unixový admin za svoji práci maximálně dostat – vyšší ceny prohlásíme za nerozumné a kdo je bude požadovat, toho zavřeme. To by taky dlouhodobě nefungovalo. A pokud by to náhodou fungovalo (ta jedna strana by byla dostatečně silná), tak je to podle mého normální krádež. Takže ta otázka je: chceme být zloději nebo ne? A co se týče mojí osobní ochoty omezit spotřebu ropy (resp. přijmout vyšší cenu). Dost by mi pomohlo, kdyby když beru pohonné hmoty za tisícovku z toho nespadla pětistovka* do chřtánu státu. *) ono je to ve výsledku ještě víc, protože i ty peníze, za které nakupuji, jsou už jednou zdaněné, a také ty peníze, které dostane benzínka (a všichni za ní) se musí opět zdanit.
Mimochodem, podle zkušeností, nástup automobilů, přinesl do měst výrazné zlepšení životního prostředí. Hromady hnoje a potoky koňské moče, které díky automobilismu odpadly, velmi sužovaly obyvatelstvo městTo snad nemůžete myslet vážně! A ten koňský trus a moč mimochodem bohatě nahradily výkaly a moč psí. Přičemž ty psí výměšky sužují lidi ještě více, vzhledem k tomu, že zápach z masožravců je "vydatnější"
To snad nemůžete myslet vážně!
Fyrer rozhodl, ze automobily prinaseji vyrazne zlepseni zivotniho prostredi, to snad nemuzete myslet vazne, o tom se nediskutuje, soudruzko.
Navic musite vzit v potaz, ze nackovsky dedek ma bohate zkusenosti s automobilismem. Mozna ridil auticko na autodraze ci ovladal open source simulator torcs.
Takze automobily jsou vyraznym prinosem pro zivotni prostredi a ovzdusi, basta fidli, ende schluss.
Mluvim o soucasnosti, ne stredoveku.No a? Tehdy to jako nebyli muslimove?
Nebo podle tebe je krestansky stredovek omluvou pro dnesni muslimske chovani?Ne. Pisu to nekde?
diskutujme bez osobnich injektiv.Ja jsem zatim zadnou nenapsal.
Btw, nejsi nahodou muslim? Pak bych chapal, ze jiny nazor nebudes moci/schopen prijmout.A co ty? Ty nejsi muslim? Ze nejsi schopen prijmout jiny nazor. Nebo je muslim jenom ten, kdo nesouhlasi s tebou?
Na to, že máte nick po Belisariovi, dosť prekvapujúce postojeProc vam prijdou prekvapive?
http://www.scritube.com/limba/ceha-slovaca/MANIPULACE-VEEJNM-MNNM94117127.phpSbirka citatu slavnych, bez odkazu na zdroje a bez podpisu. Teda pokud není autorem Johan Wolfgang von Goethe o čemž dost pochybuji. (Nebo jsem neco prehlednul?)
http://www.reformy.cz/zpravy/manipulace-cia-s-verejnym-mineni-v-eu-kvuli-afganistanu-uz-zacala/Doporucuji se podivat na jejich kalendar doporucenych akci na http://www.reformy.cz/about/kalendar/ Jejich poslání deklarované jako "Naší misí je přinášet Vám informace ze světových svobodných médií." (http://www.reformy.cz/about/) se potom jeví trochu komicky. premyslel jsem jestli tam nemelo byt "Svobodných médií".
http://www.youtube.com/watch?v=pHqc-YgbsVgTo jsi tam pridal z recese ne?
Pridavam se k otazce -- proc prave tyhle zdroje povazujes za duveryhodne?
Napad pro CR, kdyz uz se zase zacaly takove to valky.
Mame tady ekonomiku orientovanou na montovny. A to neni moc dobre. Navrh na zmenu: preorientujeme se na valecny narod (takovi Klingoni ci Borgove):
1. Moderni zbrane, moderni vybava vojaku. Vybavime se tim, co svet nabizi nejlepsiho.
2. Zdokonaleni zdravotnictvi a moderni technologie nahrady casti tel. Zraneni vojaci se budou moct vracet na fronty i pro tezkych zranenich.
3. Zdokonalit obranu statu na takovou uroven, abychom odolali pripadnym odvetnym (jak je dnes moderni rikat humanitarnim) najezdum cizich "osvoboditelskych" statu.
4. Kazdy stat, ktery si najme armadu CR plati vse + dohodnuta vyse odmeny (penize ci technologie a vybaveni - pokud bude pro nas prinosem).
To jsou řeči ajtíka, kterej zvedl právě hlavu od klávesnice. Obchod mezi Evropou a Kaddafím před nepokoji kvetl jako nikdy před tím. Do USA šlo kolem 2% Libyjský ropy. Je fakt, že Evropa se kdysi chovala jako předurčená pro vládu nad severní Afrikou, ale teď je úplně jiná situace. Evropa je zadlužená, potřebujke řešit jiný věci než lítat nad Libyí. Bez bezletový zóny by Kaddáfí dobyl Benghází, což by byl na pár let konec jakékoliv opozice. A pokud opozice díky protestujícím před tím obsadila na 95% měst, a teď díky letadlům a další techniky se situace obrátila, pak je tady asi něco špatně, a ne na straně povstalců.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.