Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:43
líbí se jim představa, že lidé budou mít zaručený rozumný příjem bez nutnosti pracovat nebo chodit na úřad práce. Ale tohle základní příjem nezaručujeTo zarucuje prakticky z definice. Viz treba tahle definice:
An unconditional basic income is a proposed system of social security in which all citizens or residents of a country regularly receive an unconditional sum of money, either from a government or some other public institution, in addition to any income received from elsewhere.Dale:
Základní příjem povede přibližně k tomu, že část společnosti zchudne a zbytek stejnou měrou zbohatne (když se zanedbá úspora na byrokracii a vedlejší efekty viz dále).To je v podstate pravda, ale to je cela levicova ideologie -- nastavit parametry statu tak, aby bohatsi pocitili zanedbatelnou ztratu a chudi nezanedbatelne zlepseni situace.
Typicky priklad je snizovani pracovni doby kvuli mechanizaci vyroby. Misto aby lepsi vyrobni pasy a stroje umoznili vsem chodit do prace mene (a vydelat vice), tak vetsinou se jen snizi pocet zamestancu na polovinu, vyplaty se nechaji a stejne tak i pracovni doba.A myslím, že při stávajícím konceptu se rozpor bude dále zhoršovat. Pokroky v počítačové technologii (vidění a rozpoznávání obrazu, analýza hlasu a automatické diktovací systémy, atd) posledních 10 let vedou mne k názoru, že přichází doba, kdy výpočetní systémy budou schopny rozpoznat a "zorientovat" v reálném prostředí a více méně v jednoduchých případech adekvátně reagovat. viz googlí vozítka, japonští roboti a pod. To významným způsobem omezí pracovní místa s jednoduchým rozhodováním, jako řidiči a doručování zboží, jednoduchá obsluha ala MacDonald a pod. A přijde doba kdy průmysl a zemědělství bude schopno vyrobit vše potřebné pro celou populaci s významně menším počtem lidí. Můj odhad je potřeba cca 10% a přitom ani ve službách tech zbývajících 90% nebude třeba, spíše tak něco kolem 40%. Už teď se zaměstnanost ve už ted se snižuje zaměstanost v Evropě v podstatě ve všech třech základních sektorech primárním (průmysl a zemědělství), sekundár (služby) i státní správa.
Tenhle názor mi dost připomíná názory na strojovou výrobu v 19. století. Trh si s tím bez problémů poradil.Že jsem si nevšiml.
Reálně se zaměstnanost nesnižuje, třeba na začátku 20. století lidí, kteří nemohli najít práci, běžně bylo i kolem 20 až 30 % z těch, kteří chtěli pracovat.Neodporuje si to trochu s tím, co jsi napsal výše?
Že jsem si nevšiml.Jako že jste si nevšiml třeba nabídky služeb všude okolo vás...
takže trh si s tím evidentně poradil.
Ty regulace fungují zcela opačně. Než aby jste zaměstnal nějaké lidi navíc když je zrovna potřebujete, tak raději naložíte víc práceZalezi o kterych regulacich se bavime. Nektere z nich nepomahaji, ale ja mel na mysli spis casove omezeni pracovni doby.
Co se týká otroků, tak otrok byl majetek a ne úplně zanedbatelný.Ten otrok byl v uvozovkach. Myslel jsem tim zamestnance, ktery musi drit jak mezek. Zamestnavatele vetsinou nemusi trapit ze se udre k smrti, kdyz je hromada nezamestnanych, kteri to misto radi vezmou po nem. I kdyby si ho zamestnanec cenil na tolik, ze by ho nenechal chcipnout, porad by dotycny drel jako mezek, protoze bez regulaci je to tak pro zamestnavatele organizacne jednodussi a ne vsechny cinnosti lze efektivne paralelizovat.
Už teď se zaměstnanost ve už ted se snižuje zaměstanost v Evropě v podstatě ve všech třech základních sektorech primárním (průmysl a zemědělství), sekundár (služby) i státní správa.Zaměstnanost v USA teď klesla na 6-leté minimum.
Typicky priklad je snizovani pracovni doby kvuli mechanizaci vyroby. Misto aby lepsi vyrobni pasy a stroje umoznili vsem chodit do prace mene (a vydelat vice), tak vetsinou se jen snizi pocet zamestancu na polovinu, vyplaty se nechaji a stejne tak i pracovni doba.Automatizace ale zaměstnancům zvyšuje výdělek, i když mají stejné číslo na výplatě, protože automatizací klesají výrobní náklady a tedy i cena výrobků, a tak si těch výrobků za stejné peníze mohou koupit více nebo v lepší kvalitě. Navíc ne jen ti zaměstnanci (jako by mohli při zvýšení platu), ale kdokoliv.
Uch, to je zase flamebait.Neslo mi o flame :)
To zarucuje prakticky z definice. Viz treba tahle definice:Nezarucuje rozumny prijem. Kdyz se rekne zakladni prijem, tak se lidem hned vybavi "nebudu muset pracovat a budu dostavat 10k mesicne". O to jim jde, o vysi socialnich davek pro nezamestnane, ne o system prerozdelovani. Zakladni prijem se v tomhle ohledu tvari jako neco co neni.
Prijde mi, ze celkove mate ty argumenty pro a proti celkem slabe. Zakladni prijem je reakce na to, ze prechazime do post-scarcity spolecnosti, ale kapitalismus to neni schopny reflektovat rychle.No dobre, dejme tomu ze to je pravda a ze je potreba prerozdelovat vic – proc zavadet zakladni prijem misto zvyseni zivotniho minima a duchodu? To byla ta hlavni myslenka. Prijde mi to jako dost divny napad, protoze 1) neni vubec jasne jaky to bude mit dopad, jak to kdo pociti 2) duchodci zchudnou, protoze zakladni prijem ve vysi prumerneho duchodu je nerealny.
Typicky priklad je snizovani pracovni doby kvuli mechanizaci vyroby. Misto aby lepsi vyrobni pasy a stroje umoznili vsem chodit do prace mene (a vydelat vice), tak vetsinou se jen snizi pocet zamestancu na polovinu, vyplaty se nechaji a stejne tak i pracovni doba. On ten trh/ta spolecnost na to nejak zareaguje, a trochu to vyrovna (proto uz neotrocime jako na konci 19. stoleti), ale trva to dlouho.Souhlasim ze to vyrovnani muze trvat, coz je problem. Ale nejde obecne rict jestli technologie a zvysovani produktivity obecne vedou k vetsi nerovnosti nebo ne.
Proto progresivni levice je naklonena ruznym experimentum, ktere by meli lidem pomoci. Zakladni prijem je jeden z nich.Nemam nic proti eperimentum, ale mnohem vetsi smysl mi dava negativni dan z prijmu. Je to mnohem transparentnejsi a predvidatelnejsi model.
Nezarucuje rozumny prijem. Kdyz se rekne zakladni prijem, tak se lidem hned vybavi "nebudu muset pracovat a budu dostavat 10k mesicne". O to jim jde, o vysi socialnich davek pro nezamestnane, ne o system prerozdelovani. Zakladni prijem se v tomhle ohledu tvari jako neco co neni.Zásadní rozdíl je v tom, že jde o příjem, ne o podporu, tj. pobírají jej i ti, kteří mají další příjmy. Což je přesně to, co by těmto lidem často vyhovovalo: ke svým čtyřem tisícům základního příjmu (pokud by byl ve výši dnešních dávek) si mohou přivydělat libovolnou částku bez rizika, že o něj přijdou a budou muset znovu projít byrokratickým kolečkem a především přežít, než tím kolečkem projdou. Samozřejmě druhá strana mince je to, že tím, že to pobírají všichni, se buď musí výrazně zvýšit míra přerozdělování (což zvyšuje tlak na ekonomiku, možné problémy s korupcí ap.) nebo se výše toho příjmu výrazně sníží oproti současnému stavu (což bude spíš kontraproduktivní).
Nemam nic proti eperimentum, ale mnohem vetsi smysl mi dava negativni dan z prijmu. Je to mnohem transparentnejsi a predvidatelnejsi model.Ze všech nebo jen zdanitelných příjmů? Negativní daň ze všech příjmů je de facto totéž a u zdanitelných příjmů je otázka, jestli to vůbec někomu pomůže.
Zásadní rozdíl je v tom, že jde o příjem, ne o podporu, tj. pobírají jej i ti, kteří mají další příjmy. Což je přesně to, co by těmto lidem často vyhovovalo: ke svým čtyřem tisícům základního příjmu (pokud by byl ve výši dnešních dávek) si mohou přivydělat libovolnou částku bez rizika, že o něj přijdou a budou muset znovu projít byrokratickým kolečkem a především přežít, než tím kolečkem projdou. Samozřejmě druhá strana mince je to, že tím, že to pobírají všichni, se buď musí výrazně zvýšit míra přerozdělování (což zvyšuje tlak na ekonomiku, možné problémy s korupcí ap.) nebo se výše toho příjmu výrazně sníží oproti současnému stavu (což bude spíš kontraproduktivní).Já se na to dívám spíš tak, že po provedení účetních operací někteří dostávají dávky (mohou být i lidé s příjmem) a jiní platí daně. Takže řekněme že mám dávky 4k. Najdu si práci s platem 10k. Zůstanou mi dávky 4k? Asi ne, na to nejsou peníze, dávky mi klesnou tak na 1k (4k základní příjem - 3k daně = 1k dávky). Takže reálně to bude podobné jako dnes, akorát s více účetními operacemi. Základní příjem jenom vyvolává iluzi, že se najednou najdou peníze na to, aby lidé s nízkými příjmy nepřišli o dávky v nezaměstnanosti.
Ze všech nebo jen zdanitelných příjmů? Negativní daň ze všech příjmů je de facto totéž a u zdanitelných příjmů je otázka, jestli to vůbec někomu pomůže.Asi ze všech... hlavní výhoda je, že je transparentnější a "systémovější".
Asi ze všech... hlavní výhoda je, že je transparentnější a "systémovější".Negativni dan (model: prijem nad X je danen sazbou S1, prijem pod X je 'antidanen' negativni sazbou S2) je matematicky ekvivalentni zakladnimu prijmu v kombinaci s dvoupasmovym danenim (model: prijmu do X jsou daneny (pozitivni) sazbou -S2, prijmy nad X jsou daneny sazbou S1, navic dostane zakladni prijem e vysi S2*X). Takze zaroven tvrdit FUD o zakladnim prijmu a pritom oznacovat negativni dan za transparentnejsi a systemovejsi je IMHO nesmysl. Oba koncepty jsou mezi sebou v tomto pohledu trivialne prevoditelne. Negativni dan ma tu nevyhodu, ze je svazana s danovym systemem a pokud by se aplikovala na jinou (omezenejsi) skupinu lidi nez na danove rezidenty (napr. jen pro obcany a obyvatele s povolenim k trvalemu pobytu), tak by to mohlo narazet na ruzne legislativni obtize (napr. ustavni soud ci mezinarodni dohody). Z toho hlediska je IMHO daleko lepsi drzet zakladni prijem zcelna oddelene od dani.
Takže řekněme že mám dávky 4k. Najdu si práci s platem 10k. Zůstanou mi dávky 4k? Asi ne, na to nejsou peníze, dávky mi klesnou tak na 1k (4k základní příjem - 3k daně = 1k dávky).IMHO nejvice transparentni by bylo, kdyby vsechny prijmy (vcetne zakladniho) byly danene. Takze dostanes zakladni prijem 5 kKc, ten je ti zdanen (20 %) 1 kKc a zbyde ti 4 kKc. Najdes si praci s hrubou mzdou 10 kKc, ta je zdanena 2 kKc a zbyde ti z ni 8 kKc, celkem ti tedy zbyde 12 kKc.
IMHO nejvice transparentni by bylo, kdyby vsechny prijmy (vcetne zakladniho) byly danene. Takze dostanes zakladni prijem 5 kKc, ten je ti zdanen (20 %) 1 kKc a zbyde ti 4 kKc. Najdes si praci s hrubou mzdou 10 kKc, ta je zdanena 2 kKc a zbyde ti z ni 8 kKc, celkem ti tedy zbyde 12 kKc.To by bylo skutečně nejtransparentnější, i když ten základní příjem by ani daněn být nemusel, tím se změní jen jestli je to čistého nebo hrubého. Jenže náš daňový systém je založe na tom, že ho běžný smrtelník neupočítá. A to dokonce ani běžný programátor daňové kalkulačky. Na první pohled to vypadá, že absence transparence byla jedním z požadavků.
To by bylo skutečně nejtransparentnější, i když ten základní příjem by ani daněn být nemusel, tím se změní jen jestli je to čistého nebo hrubého.V trivialnim pripade ano. Existuje ale mnoho okrajovych situaci (cast prijmu v zahranici, danovi rezidenti nepobirajici zakladni prijem dane zeme, prijemce zakladniho prijmu ale danovy rezident jine zeme) kde to zvlast v kombinaci s progresivnim danenim muze hrat roli.
Negativni dan (model: prijem nad X je danen sazbou S1, prijem pod X je 'antidanen' negativni sazbou S2) je matematicky ekvivalentni zakladnimu prijmu v kombinaci s dvoupasmovym danenim (model: prijmu do X jsou daneny (pozitivni) sazbou -S2, prijmy nad X jsou daneny sazbou S1, navic dostane zakladni prijem e vysi S2*X).Ano, ale pouze pro zakladni prijem s nejak konkretne nastavenym danovym systemem. Stejne tak muzu tvrdit, ze soucasny system je ekvivalentni nebo podobny zakladnimu prijmu (i negativnimu zdaneni), pokud se nejak nastavi vyse slevy na dani, zivotniho minima a zavede se dvoupasmove zdaneni.
Takze zaroven tvrdit FUD o zakladnim prijmuJaky FUD? Negativni dan mi proste prijde transparentnejsi a srozumitelnejsi, je snazsi zkoumat, jaky to bude mit realny dopad na ekonomiku i konkretni lidi. Mozna prave proto, ze to je socialni i danovy system v jednom. Vlastne pokud se bavime o zakladnim prijmu, tak je potreba mit zaroven predstavu o danovem systemu.
Ano, ale pouze pro zakladni prijem s nejak konkretne nastavenym danovym systemem. Stejne tak muzu tvrdit, ze soucasny system je ekvivalentni nebo podobny zakladnimu prijmu (i negativnimu zdaneni), pokud se nejak nastavi vyse slevy na dani, zivotniho minima a zavede se dvoupasmove zdaneni.Pokud by tomu tak bylo nejen teoreticky, ale i prakticky, tak není důvod to nějak zakrývat.
Stejne tak muzu tvrdit, ze soucasny system je ekvivalentni nebo podobny zakladnimu prijmu (i negativnimu zdaneni), pokud se nejak nastavi vyse slevy na dani, zivotniho minima a zavede se dvoupasmove zdaneni.Pokud system splnuje nasledujici dve podminky, tak ho je mozne povazovat za ekvivalentni zakladnimu prijmu: 1) Obcane dostavaji zakladni davky pri nulovych prijmech bezpodminecne. 2) Dodatecne prijmy nekrati davky nad miru bezneho zdaneni. Tyhle body splnuje jak klasicky zakladni prijem, tak vicemene negativni dan. Soucasny system nesplnuje ani jeden z tech bodu bez zasadniho redesignu, rozhodne to neni jen vec parametrickych uprav.
Negativni dan mi proste prijde transparentnejsi a srozumitelnejsi, je snazsi zkoumat, jaky to bude mit realny dopad na ekonomiku i konkretni lidiVzhledem k tomu, ze zakladni prijem a negativni dan se chova stejne (pri jinak stejnem danovem systemu) a jsou na sebe prevoditelne jednoduchou linearni trasformaci, je nesmysl povazovat jeden nebo druhy za vice transparentni ci srozumitelny.
Vlastne pokud se bavime o zakladnim prijmu, tak je potreba mit zaroven predstavu o danovem systemuTo samozrejme, ale to je treba v obou pripadech a neni to tedy argument ani pro jedno, ani pro druhe.
Tyhle body splnuje jak klasicky zakladni prijem, tak vicemene negativni dan. Soucasny system nesplnuje ani jeden z tech bodu bez zasadniho redesignu, rozhodne to neni jen vec parametrickych uprav.Nejsem odbornik na socialni nebo danvy system, ale bod 1 by mel vicemene platit, bod 2 asi ne, ale diky slevam na dani je ten financni skok po ziskani zamestnani vyssi. U toho bodu 2 je ale potreba si uvedomit, ze ZP povede ke zmenam danoveho systemu a platu. Takze se muze klidne stat to, ze skok po ziskani zamestnani bude stejny jako dnes – clovek sice neprijde o davky, ale budou vyssi dane a/nebo nizsi platy. Jak jsem psal, dnes neni realne mit rozumne vysoky ZP a zaroven vysoky prijmovy skok po ziskani zamestnani.
Vzhledem k tomu, ze zakladni prijem a negativni dan se chova stejne (pri jinak stejnem danovem systemu) a jsou na sebe prevoditelne jednoduchou linearni trasformaci, je nesmysl povazovat jeden nebo druhy za vice transparentni ci srozumitelny.Zakladni prijem je socialni system. Negativni dan je socialni i danovy system v jednom. Takze nejsou ekvivalentni. ZP + konkretni danovy system je ekvivalentni negativni dani, to je pravda. Je ekvivalentni, ale slozitejsi, protoze 1) clovek plati dane a zaroven dostava davky, pritom staci jedno 2) ma 4 parametry, staci 3. Pokud nekdo podporuje zavedeni zakladniho prijmu s danovym modelem kterys popsal, nazyval bych to negativni dani. Je to strucnejsi a ten system je jednodussi (a osobne mi prijde transparentnejsi, penezni toky jsou vic na ocich).
Nejsem odbornik na socialni nebo danvy system, ale bod 1 by mel vicemene platitZdaleka ne. Davky pomoci v hmotne nouzi maji spoustu podminek a jejich vyhodnoceni z nemale casti zavisi na libovuli prislusneho urednika.
bod 2 asi ne, ale diky slevam na dani je ten financni skok po ziskani zamestnani vyssi.Nediskutuju snad ani situaci ziskani full-time zamestnani, tam je skok i dnes, ale spis pripad castecneho privydelku, tam jsou dnes davky podstatne kraceny, coz vytvari mezni efektivni zdaneni i 70 % (privydelas si tisicovku, davky ti zkrouhnou o 700 Kc).
Takto nizko nastaveny zakladni prijem dava prave jen sanci prezit i kdyz prace, kterou si najdu bude spatne placena, vyplata prijde az za mesic a treba jeste obcas neprijde. Nebo kdyz zacnu podnikat a zvolim spatne a nevydelam nic. Coz muze podporit snahu o vzestup vlastni silou a pusobit jako zachranna sit, kdyz vzestup nevyjde. A nemusi stat zase tak extra moc.To dava smysl, ale k tomu neni potreba zakladni prijem, staci zvysit zivotni minimum a podobne davky. Jenomze na rozdil od zakladniho prijmu je tady mnohem jasnejsi to, ze na to nejsou penize.
Je to treba ve vetsim, ale vratitelnem meritku vyzkouset; nejlepe na nejakem bohatsim, levicove smyslejicim evropskem statu.
Typicky priklad je snizovani pracovni doby kvuli mechanizaci vyroby. Misto aby lepsi vyrobni pasy a stroje umoznili vsem chodit do prace mene (a vydelat vice), tak vetsinou se jen snizi pocet zamestancu na polovinu, vyplaty se nechaji a stejne tak i pracovni doba.
To je ale důsledek toho, že někoho zaměstnat je ve skutečnosti strašně drahé. Zaměstnavatelé (někteří) by rádi nabrali další zaměstnance a zaměstnanci by rádi kratší pracovní dobu, ale stát to objema stranám znemožňuje tím, že na práci samotnou uvaluje šílené paušální náklady (ať již zřejmé přímé, nebo nepřímé v podobě toho, že se prakticky nelze zaměstnanců zbavit). Takže skupinka pracujících je (relativně *) přepracovaná a vedne toho skupinka lidí nemůže najít práci. Řešení je (ze strany státu) jednoduché, zlevnit náklady na pracovní místo a zjedodušit celé pracovní právo.
To je opravdu hodně relativní, protože v určitých oborech a určitých pozicích se pracuje tak 2h denně. Zaměstnavateli se to vyplatí, protože ti lidé jsou k disposici kdykoliv okamžitě, zaměstnanci se nepředřou. Že by ale někoho třeba napadlo zkrátit pracovní dobu na 4h a mít 2x tolik zaměstnanců na tuto pozici, tak to nejde, viz výše.
Že by ale někoho třeba napadlo zkrátit pracovní dobu na 4h a mít 2x tolik zaměstnanců na tuto pozici, tak to nejde, viz výše.To zákon zakazuje? Nechápu.
Přijmout dalšího člověka je pro zaměstnavatele z mnoha důvodů velmi drahé a takže zamestnavatel se docela přirozeně snaží vytěžit maximum ze zaměstnanců které má a brání se brát další.To je stejne chybna logika, jako ze snizeni dani nejak vic motivuje lidi je platit. Ve skutecnosti ten kdo chce nebo muze podvadet, podvadi, at uz je vyse dani jakakoli.
Zkrátka ty paušální náklady jsou tak vysoké, že se za 4h nezaplatí.Pokud ma nejaka prace takovou povahu, ze zamestnavatel neni ochoten nabidnout slusnou mzdu, pak ji zrejme spolecnost nepotrebuje natolik, aby vubec mela existovat. Kdy si pripustime, ze problem je na strane poptavky?
Ale dovedu si docela dobre predstavit malou firmu, treba 5 ITaku, co zamestna na hodinu prace denne mladou holku na materske, aby nakoupila chleba, maslo, syry, salamy, sunku, papriky, rajcata, chleba nakrajela namazala a nazdobila aby v 10 hodin byla pro firmu svacina.Se dívám, že někdo má hodně výživné mokré sny
Napriklad obcas auto protahnu myckou a zaplatim 200,- Kc.Myčka někde stojí 200Kč? U nás stojí 10 minut v samoobslužné vapce destikačku. Můj otec byl skrblík a za těch deset korun to byl schopný našampónovat, opláchnout a ještě mu zbyla nějaká ta minuta na vosk.
Reálně nastane opak, spousta lidí nebude chtít pracovat, tedy pokud bude výše základního přijmu zaručovat důstojný život – takže to povede ke zchudnutí celé společnosti.To samozřejmě záleží na nastavení výše toho příjmu, trh se tomu přizpůsobí a u pozic, které se moc nevyplatí dělat, to povede k výrazně větší automatizaci práce. Nakonec minimální mzda (a odvozené sociální podpory) se chová podobně. Podle mě to má dva zásadní problémy:
Pravice to nepřijme, protože jde o výrazný zásah do trhu práceTo záleží na výši základního příjmu, pokud by se nemusely zvyšovat daně, tak by s tím pravice neměla problém.
OMG co to je zas za socialistickej napad? To, ze kdo nemaka, nepapa, to je zakladni prirodni zakon. Protoze je prirozeny, ze je clovek liny tvor a pracovat nebude, kdyz to nebude nepodminecne nutne. Takze na nej pracuji ostatni. No co, dobre jim tak, jsou bohati, tak musi platit.
Tyhle napady jsou 100% komunisticke. Kdyz uz je zakazanej fasismus, nechapu, proc neni tohle. Dneska je zas socialismus in, nejen v CR ale po celem svete.
To, ze kdo nemaka, nepapa, to je zakladni prirodni zakon.Citation needed.
Tyhle napady jsou 100% komunistickeKomunismus hlásá společné vlastnictví a smazání rozdílů mezí třídami. Jak to s tím souvisí?
Kdyz uz je zakazanej fasismus, nechapu, proc neni tohle.Tohle co?
Dneska je zas socialismus in, nejen v CR ale po celem svete.Hlavním znakem socialismu je společné vlastnictví výrobních zdrojů, což je tedy dneska vážně in.
Kapitalismu už dochází čas...Zajímalo by mě, kde se podle vás ten kapitalismus vyskytuje? Doufám, že si nemyslíte, že tady někde okolo...
USA jsou takový zbytek čistého kapitalismu.Chi chi. To je asi zhruba jako výroky mnohých evropských komunistů té (v extrému možná i dnešní) doby na adresu stalinského Sovětského svazu. Ideově možná čisté, ale fakticky zcela mimo.
nicméně poslední volby vypadají pro kapitalismus opět nadějněVaše oddanost ideologii a straně je roztomilá, ale dost odtržená od reality. Praví někdo, kdo tam žil mj. v posledních letech předchozí vlády té nadějné strany a každý rok absolvoval školení na exportní regulace a jiné chuťovky. Možná že se zaměstnanci lze vymetat mnohem lépe, ale suma sumárum něco tak proregulovaného jako USA se jinde jenom těžko hledá. Tedy nic proti regulaci, ale pokud hledáte příklad laissez-faire kapitalismu, zkuste to znovu a jinde (ale v prvním světě těžko uspějete).
Co mají dělat lidé
S dovolením to useknu tady bez té další omezující podmínky. Proč by lidé měli dělat cokoliv? Ano, před 200 lety drtivá většina lidí pracovala v zemědělství / potravinářství. Dnes je to hluboko pod jedno procento. To znamená, že jeden člověk nasytí více než 100 lidí. Je to snad špatně?
V dalších 100 letech se totéž stalo s průmyslem. Dnes 10% lidí vyrábí 100% průmyslového zboží. Je to snad špatně?
Já jsem ve svém vlastním zaměstnání zvýšit svoji efektivity o 800% za pár let. U jisté činnosti. Z cca 16h na cca 2h levou zadní. S trochou snahy (vlastně s žádnou snahou) by nebyl problém to dostat na 15minut (jenže mě ta práce ve skutečnosti baví a kdybych to měl hotové za pár minut, tak bych si to jednak neužil ale hlavně bych se jinak asi ukousal nudou). Za 7 let o 6400% zvýšení efektivity. Je to snad špatně?
Problém nevidím v tom, že se zvyšuje efektivita. Problém vídím v jakémsi pomateném pocitu některých lidí, kteří si myslí, že člověk je určen k práci a ta práce musí trvat ideálně 100% času od narození do smrti. Dnes je to cca 30%. Co přesně by bylo špatně na stavu, kdyby to bylo 15%?
Je to snad špatně?Pokud ten jeden má monopol a ostatních sto je na něm závislých, tak docela jo.
Je to snad špatně?Stejnětak. Prostě stojíš před jednoduchou věcí která díky tomu má vysokou cenu a protože si ji neumíš vyrobit, tak se na ni tak maximálně můžeš dívat.
Problém vídím v jakémsi pomateném pocitu některých lidí, kteří si myslí, že člověk je určen k práci a ta práce musí trvat ideálně 100% času od narození do smrti. Dnes je to cca 30%. Co přesně by bylo špatně na stavu, kdyby to bylo 15%?Naprosto souhlasím. Na druhou stranu jsem také svědkem u nás vznikajících furītāřů (standard v jiných zemích) a že by to teda byla nějaká sláva, to se říct rozhodně nedá.
Jen bych přidal názor, že upínat se k jakémukoli modelu společnosti není východiskem. Stačí si uvědomit kdo sociálně-ekonomické modely vytváří, za jakým účelem a pro koho. I kdyby měly zcela altruistický původ a pohnutky, budou vždy nedokonalé kvůli omezením člověka a nikdy nevznikají na celospolečenském konsensu. Lidský druh je ve své podstatě kooperativní a kolektivní způsob soužití je mu přirozený. Obrovská mocenská nerovnováha mezi skupinami i jednotlivci, a teď mám na mysli i tu státní vs ostatní, brání v přirozené evoluci která má tendenci konvergovat k optimu (harmonii). Dokud se bude věřit na nevyhnutelnost zbavení své vůle a moci ve prospěch jiných, nic se nemůže zlepšit a všechny nové směry jsou jen různé varianty na prodloužení dosavadního stavu. Částečné delegování moci, které může k širšímu prospěchu fungovat v malých skupinách, bohužel nebo bohudík ve velkém měřítku nefunguje.
Ale asi se budou stále dokola řešit nepodstatné detaily jako základní mzda nebo státní příspěvek na bydlení, ale třeba kupování si vlastních přírodních zdrojů, prodej energie jako dodatečná forma plošného zdanění, odčerpávání finančních rezerv přes centrální banku a státní dluhopisy, míra zdanění vs efektivita, ale i třeba rozsahy práv a povinností vyplývajících ze zákonů a jejich přiměřenost, odůvodněnost a obecná prospěšnost. Pro strom nevidět les.Pokud se mluví o západních zemích a speciálně té naší jako ateistické a sekulární, musím se smát, protože modla spotřeby a trvalého ekonomického růstu, který je integrální podstatou kapitalismu, není nic jiného než víra která si nezadá s tou náboženskou. Místo katechismu Friedmanův neoklasicismus, místo kázání reklama, místo liturgie masmédia.
Cestu vidím ve zpětném získání a uhlídání svobodné vůle a postupném budování kolektivního způsobu soužití "od spodu". Cíl neexistuje a je to jen iluze. Lze jen zlepšit cestu, po které jdeme a půjdou naše děti. Změnit svůj způsob uvažování je podmínkou nutnou. Postačující bude, až si to uvědomí nadkritické množství lidí. Spoléhat se na moudrost přírody, ze které jsme se vymkli a jsme od malička systematicky vymykáni. Osudy civilizace jsou v rukách kolem 2% anomálních jedinců, místo aby byli přirozeným procesem vytlačeni na okraj.Nevim, zda se to dotklo vas nebo vasi rodiny, ale vite jak bylo tem, kteri neco vlastnili, kdyz museli sve majetky odevzdavat jakemusi kolektivu?Ale tím jenom potvrzujete, že negativní emoce vám brání v objektivním hodnocení a vedení nezaujatých debat. Není jednoduché přenést se přes vážné křivdy, ale to na tom nic nemění. Tedy za předpokladu, že říkáte pravdu a jenom si tu něco nezkoušíte.
či zda je vnitřně spornáPredne, vnitrne logicky sporne jsou i systemy ktere pouzivame dnes. Kazdy pro normalniho cloveka spravedlivy system bude vnitrne rozporny, protoze normalni clovek chape nutnost odpousteni, coz je z hlediska totalni racionality (take se tomu rika sociopatie) naprosta hloupost. Takze proti tvemu usili, ale je zcela zbytecne. Nejsem si jisty, jaka je Seraphova vize, ale ja vnimam zakladni prijem jako mozny kompromis mezi levici a pravici. Jak funguje neregulovany kapitalismus, a ze to neni uplne ono, vi asi kazdy, kdo ma oci trochu otevrene (extremni socialni rozdily, vznik monopolu atd.). Je opravdu obtizne videt jeho vyhody pres tyto strasne nevyhody, presto vsak nepochybne existuji, prave v te "individualni svobode". Na druhou stranu, teoreticky by asi byla mozna spolecnost, kde by se o vsech ekonomickych otazkach demokraticky hlasovalo. Ale to by patrne skutecne vedlo k demotivaci lidi k praci pres tragedy of the commons. Proto muzeme udelat jednoduchy kompromis. Rozdelit ekonomiku na dva dily. Jednu cast rovnym dilem rozdelit jako vseobecny zakladni prijem. Druhou cast nechat volne soutezi kohokoliv. Tim se ziskaji vyhody a naopak potlaci nevyhody obou systemu.
A jeli skutecnost, ze rikam svuj nazor, atributem nizkeho iqPresne tak :)
tak je to nizke iq a jsem na to hrdy!To jsem rad a doufam ze usporadate nejaky pochod hrdosti!
Nemohu si pomoci, ale pokud svalujete vinu za zvyšující se počet sterilních jedinců na kolektivismus, jste hlupák. ... Aktuální systém může za snižující se plodnost lidí (individualismus).Hmm, krome kovaneho ultrapravicaka s mytologickym nickem (odin) tu mame ted i kovaneho ultralevicaka takztez s mytologickym nickem (seraph). Ted uz staci jenom aby se navzajem anihilovali.
Jelikoz maji vsichni prijem, nikdo nepracuje (coz je trochu nadsazka).
Kontrolní otázka, kolik lidí pracuje teď? Myslím pracuje, nikoliv chodí do zaměstnání.
Pokud někdo nebude pracovat vůbec, jeho kupní síla bude pořád celkem nezanedbatelná a bude svými nákupy podporovat okolní obchodníky.
V současné době je zaměstnanecký poměr postaven tak, aby poskytoval stabilní živobytí (nebo se o to aspoň snažil). Pokud však toto zajistí základní příjem, není potřeba, aby zeměstnanecký poměr byl tak pevný.Kolik teda ocekavate, ze to bude napr. v Praze?
Mějme základní příjem, který odpovídá tak přibližně dvěma třetinám dnešního průměrného příjmu (vhodné nastavení bude potřeba zjistit simulacemi a důkladnou analýzou).Jak uz psali ostatni, takova vyse je naprosto nerealisticka, to je zhruba tretina ceskeho HDP. Bez vetsich potizi by snad sel zavest zakladni prijem zhruba ve vysi zivotniho minima (~4 kKc/mesic).
Jednak není jasné, proč by to mělo být výhodnější a transparentnějšíProtoze budou penezni toky v socialnim a danovem systemu jednodussi a vic na ocich.
jednak sám v druhé větě dodáváš, že je to implementace základního příjmu, čímž pádem se vlastě zabývají tím, čím se zabývat majíOni se ale 1) take zabyvaji nejakou konkretni implementaci (vsichni budou dostavat davky) - vzdyt soucasny system je taky implementace zakladniho prijmu, viz zivotni minimum 2) moc neresi danovy system. Bez konkretniho danoveho systemu si nejde udelat predstavu, jaky to bude mit dopad. Z duvodu uvedenych v blogu a v diskuzi mi prijde rozumnejsi zabyvat se socialnim a danovym modelem v jednom - negativni dani. Jinak zakladnim prijmem jsem v blogu myslel socialni system, kde vsichni dostavaji x Kc mesicne a jine davky neexistuji – coz je model, kterym se zabyvaji Pirati a zaroven to je neco jineho nez negativni dan.
Protoze budou penezni toky v socialnim a danovem systemu jednodussi a vic na ocich.To jenom opakuješ obsah otázky.
Oni se ale 1) take zabyvaji nejakou konkretni implementaci (vsichni budou dostavat davky) - vzdyt soucasny system je taky implementace zakladniho prijmu, viz zivotni minimum 2) moc neresi danovy system. Bez konkretniho danoveho systemu si nejde udelat predstavu, jaky to bude mit dopad.V tom případě mezi vámi ale nevidím rozpor.
Z duvodu uvedenych v blogu a v diskuzi mi prijde rozumnejsi zabyvat se socialnim a danovym modelem v jednomMůže být.
negativni dani.Non sequitur.
Jinak zakladnim prijmem jsem v blogu myslel socialni system, kde vsichni dostavaji x Kc mesicne a jine davky neexistujiTo nezní jako moc praktická definice, spíš jako matení nepřítele. Já osobně chápu základní příjem jako pravidelný finanční příspěvek, na který nemá vliv, jestli a jaký má člověk příjem.
neco jineho nez negativni dan.Když tady vidím to házení pojmy, tak bych se radši ujistil o tvé definici negativní daně.
To jenom opakuješ obsah otázky.U negativni dane podle vyse prijmu okamzite poznam, jestli ten clovek plati dan nebo dostava davky. U zakladniho prijmu musim nejdriv spocitat vysi dane (coz muze byt ruzne slozite v zavislosti na danovem systemu) a pak tu dan porovnat se zakladnim prijmem.
To nezní jako moc praktická definice, spíš jako matení nepřítele. Já osobně chápu základní příjem jako pravidelný finanční příspěvek, na který nemá vliv, jestli a jaký má člověk příjem.To je to co jsem mel na mysli. Podle teto definice negativni dan neni zakladni prijem.
Když tady vidím to házení pojmy, tak bych se radši ujistil o tvé definici negativní daně.Lide s nejakym prijmem x, rekneme 10 000 Kc neplati ani nedostavaji nic. Ti kdo maji prijem nad x, plati (x -prijem) * dan. Ti kdo maji prijem pod x, dostavaji (prijem - x) * negativni_dan.
Lze nicméně (morálně, informacemi) podporovat posílání VZP zpět státu („já jsem na tom tak dobře že ani VZP nepotřebuji“).Jasně, takže stát mi sebere řekněme 50% příjmu, určitě budu mít chuť posílat mu dalších 10% :)
Nebude systém s VZP demotivující že pracující (kteří ze své činnosti musí platit na nepracující a jejich VZP) odejdou jinam? Systém je financovaný z DPH. DPH platí všichni, nejen pracující. Dle německého dokumentu se předpokládá, že práce se nebude danit.Ne, nezaměstnaní žádné daně platit nebudou. To co zaplatí na DPH jsou peníze které dostali od pracujících lidí.
které dostali od pracujících lidíach jo, 2000 let oblbovali lidi s timhle 'v potu tvare...' katolici a ted prevzali stafetu neoliberalove.
takže to povede ke zchudnutí celé společnosti
Jakykoli socialismus vede k chudnuti spolecnosti.
Jak rika Davkol - v cem je problem, kdyz spolecnost jako celek produkuje min?Napriklad kdyz se vyprodukuje o 50% piva min, lide si nebudou moci doprat tolik piva jako driv. Kdyz bude nizsi produkce, bude nizsi spotreba, coz znamena ze lide si budou v prumeru moci dovolit spotrebovat min nez pred zakladnim prijmem - min jidla, mensi byty, mene leku.
Usetri se zivotni prostredi, coz je jiste plus.To je jiny problem, zivotni prostredi nici pouze urcite typy produkce a resi se to ruznou regulaci (ktera asi vede i k omezeni produkce).
Proste, lide tady chteji ekonomickou svobodu, ale jen pro sebe.Nevim co presne myslis tou ekonomickou svobodou.
Napriklad kdyz se vyprodukuje o 50% piva min, lide si nebudou moci doprat tolik piva jako driv.
Homebrew.
OpenBeerHa. A to jsem jen tak fláknul ze vzduchu a ani mě nenapadlo, že něco takového může ve skutečnosti opravu existovat.
Pivo se neprodukuje primárně z toho důvodu aby si někdo mohl něco dopřávat, ale aby se propagovala značka a generoval profit.Ano a ten profit se generuje proc? Protoze lide si to pivo chteji dopravat.
Částečně to souvisí taky s diskusí o kvalitě potravin. Kdyby šlo pivo dělat z recyklovaných chcánek a gumových medvídků, tak by se tak dělalo, protože nejde o obsah nýbrž o obal. Naprosto nejvíc mi v tomhle směru pije krev The Coca-Cola Company.To je ale problem toho, ze lide na trhu delaji suboptimalni rozhodnuti (nerikam, ze to je jejich vina), ne kapitalismu. Reseni je napriklad povinost vice a srozumitelneji informovat o potravinach, nejakou cestou zaridit, aby mel zakaznik jasnou predstavu, co si kupuje, z jak kvalitnich surovin to je a jaky dopad to bude mit na jeho zdravi.
Takže jedoznačně OpenBeer a DIY Homebrew. Kolíbáč na to jde správně a všichni ostatní blbě.To pivo byl priklad. Mel jsem pouzit spis notebooky nebo silnice.
Ano a ten profit se generuje proc?Protože se z peněz stal cíl a měřítko úspěchu jedince ve společnosti namísto efektivního směnného prostředku zboží. Proto.
ze lide na trhu delaji suboptimalni rozhodnutiO jaké suboptimální řešení jde? V konečném důsledku to stejně vždy skončí na tom, že si můžu vybrat z padesáti druhů stejných chcánek, které se liší pouze obalem (který bývá často dražší než obsah samotný) a agresivností reklamy. Oh, už to mám. Ještě si můžu vybrat, kterého z padesáti kapitalistu na trhu budu svým rozhodnutím sponzorovat.
co si kupuje, z jak kvalitnich surovin to je a jaky dopad to bude mit na jeho zdravi.Jakože když budeš mít na pultu deset piv s varováním že může obsahovat stopy po oříškách, mléku, sóji a arašídů, ale zato se nemusíš být pokud si celiakik, tak si ho víc vychutnáš?
To pivo byl priklad. Mel jsem pouzit spis notebooky nebo silnice.Ne, ne. Pivo byla geniální volba. Na tom se dá vypráskat tak sto příspěvků.
Vůbec Ti nerozumím.Yup, to je vidět.
Kdyz bude nizsi produkce, bude nizsi spotrebaNe, mas to obracene. Spotreba urcuje produkci a ne naopak. To co rikas je hloupost, ktera ma i jmeno - Sayuv zakon. Nicmene, v tvem pripade je to uz uplna blbost - na zacatku jsme predpokladali, ze lide si nastavi pomer nepracovani a spotreby piva presne tak, jak jim bude vyhovovat. Tudiz ta nizsi spotreba je pro ne v podstate v poradku. Tobe zrejme porad unika, ze tou volnou promennou, kterou se bude hybat, je pomer cen prirodnich zdroju a lidske prace. Pokud lide nebudou chtit pracovat (a bude je nutne motivovat je financne), vzroste cena prace v pomeru vuci cene prirodnich zdroju, a tim se vic prirodnich zdroju a produktu z nich vzniklych dostane k tem, co pracuji.
Ne, mas to obracene. To co rikas je hloupost, v tvem pripade je to uz uplna blbostProc tak konfrontacne
Spotreba urcuje produkci a ne naopak.Produkce i spotreba jsou namerene hodnoty ekonomiky. Jsou priblizne stejne. Takze pokud spolecnost vyprodukuje min, bude mit nizsi spotrebu. Pokud ZP povede k tomu, ze lide budou mene pracovat, tak proste klesne spotreba.
na zacatku jsme predpokladali, ze lide si nastavi pomer nepracovani a spotreby piva presne tak, jak jim bude vyhovovat.No samozrejme, to se deje uz ted. Ale pokud ZP bude znamenat, ze k pohodlnemu zivotu budou muset lide pracovat stejne jako ted, tak ten ZP bude na podobne urovni jako dnesni davky.
Tobe zrejme porad unika, ze tou volnou promennou, kterou se bude hybat, je pomer cen prirodnich zdroju a lidske prace.Tenhle pomer to ovlivni, ale neprijde mi jednoduchy odhadnout jak. Taky je dulezity si uvedomit, ze mnozstvi prirodnich zdroju zustane stejne, mnozstvi odpracovanych hodin klesne. Vyprodukuje se tedy min. Jinak mam pocit ze podil prirodnich zdroju na HDP je mnohem mensi nez podil prace a kapitalu.
vzroste cena prace v pomeru vuci cene prirodnich zdroju, a tim se vic prirodnich zdroju a produktu z nich vzniklych dostane k tem, co pracuji.A k tem, kteri ziji z prace tech co pracuji. Kdyz pracuji, tak cast odmeny za tu praci dostanou nepracujici. --- Jinak musim vyjimecne souhlasit z odinem, krome nizsi celkove produkce tu je dalsi problem. Trochu se mi hnusi predstava, ze budu chodit denne do prace a budu davat pulku vyplaty lidem co se v podstate flakaj. To je trochu zvracene. Se spoustou ocividne nezamestnanych lidi co vidim v Praze v MHD nebo na ulici necitim zadnou solidaritu a nechci se s nimi o nic delit.
To je trochu zvracene.
Nikoliv. To je pouze jiná forma varianty „chléb a hry“. Alternativy jsou následující:
Budeme nadále předstírat, že přerovnávání papírů z hromady A na hromadu B je smysluplná činnost.Kolik takových prací je? A je jich víc než v minulosti? Proč zaměstnavatelé takhle utrácejí peníze?
Proč zaměstnavatelé takhle utrácejí peníze?Protoze v nekterych pripadech to pomaha udrzovat status quo, v jinych pripadech s tim mohou neco udelat jen pomoci kolektivni akce a te nejsou schopni, a konecne nekdy zamestnavatele ani netusi, ze ty penize takto zbytecne utraceji. Musis si uvedomit, ze zamestnavatel neni pocitac, ktery dokaze okamzite najit globalni ekonomicke optimum, ale zase se jen sklada z lidi, kteri maji sve zajmy a casto si chteji svoji dosavadni praci ci mocenskou pozici udrzet.
Proc tak konfrontacneViz treba tady a tady. Proc si neprectes Debunking Economics? Je to poucne.?
No samozrejme, to se deje uz ted.Neni to totez. Tohle uz jsme tu rozebrali, a da se to najit temer v kazde literature o ZP.
Vyprodukuje se tedy min.Ne nutne. Dost mozna je velka cast prace, ktera se v soucasnosti dela, nepotrebna, a dela se jenom proto, ze lide jsou nuceni pracovat. Pokud by meli moznost jineho prijmu, mozna by delali neco jineho nebo si proste uzivali rodinny zivot.
Jinak mam pocit ze podil prirodnich zdroju na HDP je mnohem mensi nez podil prace a kapitalu.To je uplne jedno, protoze kapital je jen drive investovana lidska prace a prirodni zdroje.
A k tem, kteri ziji z prace tech co pracuji. Kdyz pracuji, tak cast odmeny za tu praci dostanou nepracujici.Ale to ma svuj dany strop, ktery odpovida vysi ZP. Neni velky duvod, proc se tim trapit. Pro ty pracujici, kteri dnes delaji neco uzitecneho, bude ZP cisty benefit.
Trochu se mi hnusi predstava, ze budu chodit denne do prace a budu davat pulku vyplaty lidem co se v podstate flakaj.Protoze si odmitas pripustit, ze drtiva vetsina toho, co v zivote mas neni diky tvoji praci, ale diky praci kapitalu, ktery uz (v te ci one podobe) vyrobili nasi predci. Kdybychom lidi platili za to, kolik prace skutecne udelaji, neprezili by ani mesic (paradoxne prave nejhur placena zamestnani se takove "spravedlnosti" nejvic blizi). Skutecne, zijeme ve svete, kde vic nez 90% procent za nas delaji stroje a know-how, a nad tim jsme si vybudovali socialni strukturu, ktera se to prerozdelovani tech 90% produktu snazi racionalizovat ruznymi "zasluhami" (napr. ukoncenim VS, manazerskou pozici, atd.).
Protoze si odmitas pripustit, ze drtiva vetsina toho, co v zivote mas neni diky tvoji praci, ale diky praci kapitalu, ktery uz (v te ci one podobe) vyrobili nasi predci. Kdybychom lidi platili za to, kolik prace skutecne udelaji, neprezili by ani mesic.To je IMHO trochu zavadejici. V tomto smyslu nejde moc dobre rozlisovat, jaky podil na produkci ma prace a jaky ma kapital. Potreba je oboje neoddelitelne. Samotna lidska prace bez stavajicicho kapitalu by mela produktivitu na urovni zaostalych rozvojovych zemi (tedy mene nez nekolik procent soucasne produktivity), ale samotny stavajici kapital bez prace by mel produktivitu nulovou (nebot plne robotizovane podniky vcetne AI v managementu a marketingu zatim nemame).
Jenze kdyz si tohle prizname, musime si i priznat, ze ani ruzne druhy prace nejsou (z velke casti) vlastne takto odlisitelne. Tudiz cela idea ruznych mezd (napric obory) je v podstate zase jen nejaka socialni konstrukce.Jsou, ruzne prace maji ruznou hodnotu. Smenil bys hodinu tve prace programatora za hodinu prace spatneho malire?
Mne vadi predevsim to, kdyz se nekdo ohani uslovim "ten a ten si na sebe musi vydelat". Vetsinou to rikaji lide, kteri sami sebe ustanovili do role arbitru toho, kolik si kdo zaslouzi, ale bohuzel tomu casto veri i lide, kteri zadna takova rozhodnuti nedelaji. Ale tohle tvrzeni vetsinou zastira fakt, ze rozdelovani produktu je spise socialni hra (podobna treba sexualnim soubojum samecku ruznych druhu) nez neco, co odpovida realne produkci nebo usili jednotlivcu.Jak definujes realnou produkci? Predstav si lidi jako stromy, ktere produkuji ruzne druhy a ruzne mnozstvi ovoce. Strom, ktery produkuje male mnozstvi ovoce, po kterem neni velka poptavka (napriklad jenom 1 jablko mesicne) bude mit nizke prijmy. Strom, ktery vyprodukuje 10 ananasu mesicne, bude mit mnohem vyssi prijmy. (A mimochodem, pokud se najednou pulka vsech stromu rozhodne flakat, tak se celkova produkce snizi.)
Jsou, ruzne prace maji ruznou hodnotu. Smenil bys hodinu tve prace programatora za hodinu prace spatneho malire?Pointa je, ze pokud je to tak, pak ma jinou hodnotu i lidska prace a prace stroju. Jenze proc plody prace stroju vzdy sklizeji lide? Podle jakeho schematu?
Predstav si lidi jako stromy, ktere produkuji ruzne druhy a ruzne mnozstvi ovoce.To je nesmyslna analogie, protoze lide nejsou stromy. Stromum je jedno, jake maji prijmy, zatimco prijmy lidi je duvod, proc vubec mit nejakou ekonomiku. Nebo jinak (potreti totez): Lidi si muzou privlastnit plody stromu, tam nemame zadny moralni problem. Ale je moralni si privlastnit vysledky cizi lidske prace? A za jakych podminek?
Pointa je, ze pokud je to tak, pak ma jinou hodnotu i lidska prace a prace stroju. Jenze proc plody prace stroju vzdy sklizeji lide? Podle jakeho schematu?Ano, kapital a lidska prace maji ruznou hodnotu. Podle jakeho schematu – podle toho kdo ten kapital vlastni, kdo si ho koupi. Kdyz si koupim naradi a stroje na opravu kol, muzu provozovat servis kol,
To je nesmyslna analogie, protoze lide nejsou stromy. Stromum je jedno, jake maji prijmy, zatimco prijmy lidi je duvod, proc vubec mit nejakou ekonomiku.Nemyslim ze uplne nesmyslna. Dejme tomu ze stromy potrebuji jist. Muzou jist jenom vlastni ovoce (konzumovat to co sam vyprodukuju), ale potrebuji vyvazeny jidelnicek, takze musi menit vlastni ovoce za cizi.
Ale je moralni si privlastnit vysledky cizi lidske prace? A za jakych podminek?Pokud se sve strany dohodnou na vymenit praci za neco jineho, nevidim tady nic nemoralniho.
Viz treba tady a tady.Netvrdim ze produkce zpusobuje spotrebu nebo naopak. Ale ze tyto veliciny spolu velmi silne koreluji. Takze pokud dojdeme k zaveru, ze klesne produkce, implikuje to ze klesne i spotreba. Celkem primocary a pochopitelny zaver.
Proc si neprectes Debunking Economics? Je to poucne.Ok, zacal jsem to cist.
Neni to totez. Tohle uz jsme tu rozebrali, a da se to najit temer v kazde literature o ZP.V tomhle jsem se trochu ztratil, nevim co chces presne rict, ale zkusim odpovedet obecne. ZP chapu pouze jako jinou strukturu prerozdeleni – ZP tedy nerika nic o tom, jestli chudi dostanou vic nebo min. Pokud se bavime o vyssi mire prerozdelovani od bohatych k nezamestnanym a lidem s nizsimi prijmy, tedy o konkretni vysi davek / zakladniho prijmu / dani, tak zalezi na konkretnich cislech. Ja tvrdim, ze pokud zavedeme ZP ve vysi kolem 10k, tak cela spolecnost zchudne. Protoze to nejenom zvysi davky pro nezamestnane, ale i pocet nezamestnanych. Pokud chces prudce zvysit zivotni uroven nezamestnanym, tak musis snizit zivotni uroven zamestnanym. A kdyz se snizi rozdil mezi zivotni urovni zamestnanych a nezamestnanych, spousta lidi bude pracovat min nebo vubec. Coz povede k nizsi produkci a nizsi spotrebe.
Ale to ma svuj dany strop, ktery odpovida vysi ZP. Neni velky duvod, proc se tim trapit. Pro ty pracujici, kteri dnes delaji neco uzitecneho, bude ZP cisty benefit.Pokud bude ZP ve vysi 10k, tak ne, benefit to nebude, protoze se prerozdeli od pracujicich k nepreacujicim vic.
Protoze si odmitas pripustit, ze drtiva vetsina toho, co v zivote mas neni diky tvoji praci, ale diky praci kapitalu, ktery uz (v te ci one podobe) vyrobili nasi predci.Obecne plati, ze plat co dostavam zhruba odpovida hodnote kterou vyprodukuji. S tim ze kapital a vubec cely system kolem me mi umoznuje byt takto produktivni.
Kdybychom lidi platili za to, kolik prace skutecne udelajiNevim co znamena skutecne udelat, ale kdyz ode me nekdo koupi hodinu prace za x Kc, chapu to tak, ze takouvou cenu ma hodina me prace.
zijeme ve svete, kde vic nez 90% procent za nas delaji stroje a know-howCo znamena ze 90% delaji stroje? Dokazou stroje samy udelat 90% z auta, treba auto bez kol?
Netvrdim ze produkce zpusobuje spotrebu nebo naopak. Ale ze tyto veliciny spolu velmi silne koreluji. Takze pokud dojdeme k zaveru, ze klesne produkce, implikuje to ze klesne i spotreba. Celkem primocary a pochopitelny zaver.Ano, to je ta trivialni cast. Ta problematicka cast Sayova zakona je opacna implikace. Myslim, ze uz vim, kde si nerozumime. Psal jsi:
Kdyz bude nizsi produkce, bude nizsi spotreba, coz znamena ze lide si budou v prumeru moci dovolit spotrebovat minV druhe vete zamenujes realnou spotrebu (ktera je vyjadrena tim, kolik zbozi si lide koupi v obchode) s poptavkou po spotrebe (ktera je vyjadrena penezi). Pokles nabidky (produkce) neimplikuje pokles poptavky. Tudiz lide nebudou mozna mit na to, aby si to okamzite koupili, ale budou moci investovat do vyssich produkcnich kapacit. (Ono by to fakt asi bylo lepe videt na realnem modelu.)
Ok, zacal jsem to cist.Super!
Pokud chces prudce zvysit zivotni uroven nezamestnanym, tak musis snizit zivotni uroven zamestnanym.Ekonomika neni hra s nulovym souctem. V realnem svete existuji mocenske situace, ktere zpusobuji nizsi nez teoretickou produkci a ktere se prave treba zakladni prijem snazi eliminovat (mimo jine).
Obecne plati, ze plat co dostavam zhruba odpovida hodnote kterou vyprodukuji. S tim ze kapital a vubec cely system kolem me mi umoznuje byt takto produktivni.Druha veta podle me popira tu prvni, ale uz jsem to myslim napsal, a nevim, jestli ma smysl to opakovat. Bud beres "hodnotu kterou vyprodukuji" jako "pridanou hodnotu", a pak je prvni veta nepravdiva, protoze lvi podil ma kapital, a ten sis v tomhle systemu nejak privlastnil (pripadne ho sdilime). Pokud to souslovi beres jako "celkovou hodnotu", pak uz to nejsi ty sam, kdo to vyprodukoval (jelikoz spolehas na praci jinych), a naprosto se ztraci kriterium, podle ktereho to rozdelit.
Nevim co znamena skutecne udelat, ale kdyz ode me nekdo koupi hodinu prace za x Kc, chapu to tak, ze takouvou cenu ma hodina me prace.Nema - zalezi na tom, cim ten clovek bude platit. Kdyby kazdy platil svym casem, mozna bychom se tomu idealu priblizili. Jenze platit se prave da i jinymi vecmi (treba prirodnimi zdroji nebo kapitalem), a to je problem.
Co znamena ze 90% delaji stroje? Dokazou stroje samy udelat 90% z auta, treba auto bez kol?Ne, stejne jako programator se sam od sebe neuzivi, ale spoleha na jine profese. Pointa je, ze pokud chceme pripsat lidem "pridanou hodnotu" jejich prace (a to chceme udelat, pokud chceme financne hodnotit jejich zasluhy), pak abychom mohli byt logicky konzistentni, musime totez pripsat i strojum. Az se dostanes ke Keenove kritice Marxovy pracovni teorie hodnoty, pochopis, o cem mluvim.
Takze, nyni je vse pripraveno pro odhaleni pointy. Lide na zakladnim prijmu, o ktere mas starost, ze nebudou pracovat, budou delat prave jen tu posledni aktivitu - spotrebovavat.A spotrebovavat budou co? To co vyrobi popijenim piva? Nejak mi ta prijmova cast spolecnosti v tech teoriich prijde ponekud bagatelizovana. Tedy, ja bych pro zacatek rad slysel, co vsechno bude z.p. pokryvat. Jidlo, osaceni, bydleni... Na jake urovni, atd. To da alespon nejakou predstavu o tom, kolik prace je treba vykonat, na udrzeni takto definovaneho standardu. Nejde o hodnotu v penezich, ale o hodnotu spise v clovekohodinach. Nejde nutne o nekvalifikovanou cinnost, lze pouzit stroje, pak je ale zase treba neignorovat nutnost jejich udrzby. Pak se ma vubec cenu bavit dal. Tedy o tom, na jake urovni je navrzeny system uzivitelny, nebo jestli dokonce zbyva i na dalsi "luxusni" produkci.
Cela pointa zakladniho prijmu spociva v tom, ze se zvysi cena lidske prace oproti ostatnim komoditam, tedy strojove praci (zisku z kapitalu) a prirodnim zdrojumPromin, ale to jsou s odpustenim totalni nesmysly. Existuje neco jako ekonomicky zakon substituce a pokud se zdrazi cena prace napr. v dusledku zakladniho prijmu, trh na to bude samozrejme reagovat a napriklad takova poptavka na trhu prace je daleko pruznejsi nez po prirodnich zdrojich. Zamestanavatele z duvodu zachovani rentability a konkurenceschopnosti omezi nakupovani prace (technologicky, pravne, relokaci). To ma za nasledek zvyseni nezamestnanosti a snizeni ceny prace z duvodu vetsiho previsu jeji nabidky.
Predrecnik mel pravdu, ze zakladni chybou ve vasich uvahach je ignorovani reality, ze zmenou nekolika parametru neziskate stejny system jen s temito zmenami.
Nove zakazniky ziska jen v pripade, ze jim vyplati Z.P. ze sveho zisku.Ano, kazda firma se bude na ZP podilet svymi zisky. Jestli bude vysledek, pro konkretni firmu, negativni nebo pozitivni, zavisi od toho, zda dela skutecne uzitecnou praci, nebo je jenom ekonomickym rentierem, ktery zije ze sveho oligopolniho postaveni (existenci oligopolu prave ta redistribuce prostrednictvim ZP neustale narusuje - to je asi duvod, proc ZP prosazuji i libertariani). Ja bych se nebranil tomu financovat ZP z progresivnich dani. Zapad mel po valce vysoke progresivni dane, i vysoky rust a vysokou zivotni uroven, takze to neni nic nerealneho.
Vy si ale pod tim automaticky predstavujete, ze mezi tema dalsima firmama se nachazi takove, ktere pujdou "podojit".Zajimalo by me, co si predstavujes pod tim "podojit". Kdyz nekomu vezmes penize ze zisku, a utratis je jinde, nemuzes tim ekonomiku prilis poskodit - ty penize je zase potreba utratit vymenou za produkci nejakeho zbozi. Ale to uz jsem psal asi o 20 prispevku vys. Neco jineho by bylo, kdyby se firmam zabavovalo konkretni zbozi. Pak by to mohl byt problem.
Co stat s temi prebytky dela?To je samozrejme dobra otazka. V praxi to ovsem spise probiha tak, ze misto toho, aby stat mel prebytky, tak snizi dane a zacne setrit. Penize usetrene na danich pak firmy strci pod polstar - vetsinou do financnich a nemovitostnich spekulaci - viz.
Kdyz jsme u tech dluhu, zajimavy clanek od Pavla Kohouta.Nejsem si jisty, co konkretne ti pripada zajimave, ale treba Steve Keen tohle tvrdi uz leta. Nez prisla krize 2008, vsichni v mainstreamu si mysleli (vcetne Pavla Kohouta, rekl bych
ZP se preci jen tvaril, ze prinasi neco noveho.prinasi, ale ne to co si vetsina lidi predstavuje. To radikalni a prevratne je ta bezpodminecnost Jakym stylem - tedy jak se to technicky provede, na to existuje tedy nekolik v soucasnosti diskutovanych modelu, ale to zakladni je, zda se spolecnosti podari prekousnout tu bezpodminecnost. I tato diskuze ukazuje, jak problematicke to je.
Tak i bezpodminecnost uz tady temer byla.Neni to pravda, o tomhle pise David Graeber:
I have a lot of friends who grew up in the USSR, or Yugoslavia, who describe what it was like. You get up. You buy the paper. You go to work. You read the paper. Then maybe a little work, and a long lunch, including a visit to the public bath… If you think about it in that light, it makes the achievements of the socialist bloc seem pretty impressive: a country like Russia managed to go from a backwater to a major world power with everyone working maybe on average four or five hours a day. But the problem is they couldn’t take credit for it. They had to pretend it was a problem, “the problem of absenteeism,” or whatever, because of course work was considered the ultimate moral virtue. They couldn’t take credit for the great social benefit they actually provided. Which is, incidentally, the reason that workers in socialist countries had no idea what they were getting into when they accepted the idea of introducing capitalist-style work discipline. “What, we have to ask permission to go to the bathroom?” It seemed just as totalitarian to them as accepting a Soviet-style police state would have been to us.Graeberuv koncept "bullshit jobs" take myslim trochu odpovida na tvoji narazku niz, kterou jsem ovsem nepochopil.
Tohle ale není o ceně práce.Zalezi jak se to pojme. Casto se o ZP hovori jako o reseni toho paradoxu, ze stale vice prace delaji stroje, a presto nutime lidi vic pracovat. Pripadne se o tom hovori s tim, ze se aspon nekteri zamestnanci osvobodi od nutnosti pracovat, a budou si tak moci vynutit lepsi, "trzni" mzdy (ve smyslu skutecne urcene poptavkou a nabidkou). V obou pripadech je skutecne pozadovanym dusledkem lidskou praci "zdrazit" (relativne vuci cene kapitalu a prirodnich zdroju).
Ale jak už jsem psal, přesné nastavení a jeho důsledky je záležitost pořádné studie a simulace, to si tady z prstu nevycucáme.S tim souhlasim. Bohuzel zatim ale neumime simulovat ani existujici ekonomiku, natoz nejak odlisnou. Ale to co dela Steve Keen je IMHO velmi dobry start (i kdyz ja stale doufam, ze nekdo postavi alternativni model zalozeny na agentnich systemech).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.