Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 13:44
Tiskni
Sdílej:
Tohle je rozumná připomínka. Jenže když vezmu v úvahu že si každý půlrok až rok instaluju novou verzi Fedory tak to vyjkde víceméně nastejno
Ale je fat že u Win asi není tak vymakané rozdělení systému a uživatelských dat. V Linuxu mám /homa na zvláštním disku, takže nemusím po instalaci víceméně nic nastavovat. Datum některých config souborů je hodně starý
Oboje, vetsinou upgraduju ale u nekterych verzi to selze a pak prijde na radu instalace. Instalace Fedory nebo treba Mandrivy ci Opensuse je mnohem privetivejsi nez win, to je pravda. Na druhou stranu driv kdyz jsem pouzival win tak jsme nereinstaloval casteji nez jednou rocne a to vetsinou kvuli tomu ze jsem si se systemem dost hral. Kdyz ted slusne funguje virtualizace neni problem si hrat na "vedlejsim systemu". Jenom pro upresneni, ja se nestazim pospinit nebo vychvalovat jeden nebo druhy system, jenom se snazim si utridit myslenky, protoze moje vira v linuxovy desktop je nalomena
všechno napovídá tomu, že je to stejný šmejd jako předchozí verze.
Když jsem si hrál s ReactOS, tak jsem došel ke stejnému závěru. Ten systém je napsaný úplně od základu znova a vykazuje podobné chování, jako ta referenční implementace. No, a když se dva různí Exploreři téměř stejně špatně překreslují — co to znamená? Že je to broken by design. Prostě ta architektura je špatně a z principu ty systémy nemůžou fungovat. Bohužel.
Občasná frustrace z tragické podpory Linuxu ze stranu výrobců hardwaru a softwaru přepadne příležitostně myslím téměř každého. Nic si z toho nedělej, zítra bude líp
Presne tak.
Kdyz jsem poprve v zivote instaloval Debian na svuj stroj a porad to kazil, mel jsem podobne pochybnosti. Pak se mi to povedlo a ja nelituju.
Windows XP jsou ted fakt stabilni, Win 7 uz predstavuje takovy SP2 pro Visty a tak z nich cini povedeny system, takze neni problem jit treba do dual bootu Linux a Windows.
Ja to tak taky mam. Kdyz chci neco delat, mam Linux, kdyz si chci hrat, mam Windows.
Ono u Windows jde dost veci snaz, ale kdyz jsem zjistil, ze spolubydlici Windowsaci se nemohou sesitovat a ja Linuxak s tim nemam problem, musel jsem se smat. A tak je to se vsim. Ano, ke vsemu hw dostanes ovladace, ale ta kvalita je obcas dost humorna. Videl jsem jak ovladac virtualni mechaniky totalne odrovnal Visty, jak ovladac Tv karty zmodral XP, jak se instaluji ovladace tiskaren malem na jedno CD, jak diky antivirum a podobnym sragoram z proklamovane sviznosti Windows XP zustane jenom malo a jak bez tech sragor zustane jeste mene (ten komp byl provirovany zkrz nazkrz, to jsem v zivote nevidel, nic nez reinstall nepomohlo). Tohle proste u Linuxu neni. Ano, clovek urcite znalosti mit musi, ale u Windows jsou IMHO potreba vetsi.
Je problem v Linuxu rozbehat nektere programy ci najit alternativy, ale jakmile vse bezi, potrebny skill na udrzbu systemu je nula. Mame jsem nainstaloval Ubuntu, rozbehal postu v Thunderptakovi, naucil ji pouzivat FF a IM a neni problem. Takhle bych ji jeste muzel vysvetlovat antiviry a podobne blbosti.
Asi tak. Manželka (účetní) si je taky pochvaluje. Ale na net chodí z Linuxu.
Systém není náboženství.
Ať to trošku rozvedu. Byl jsem též nucen kvůli jednomu programu nainstalovat Windows, ale dal jsem si takové předsevzetí, že krom toho jednoho programu se budu snažit instalovat jen programy s otevřeným zdrojovým kódem(a nebo alespoň ty které mi fungují i na GNU/Linuxu - toť omluva Google Earthu,Skypu,…). Dnes můžu říct, že systém je opravdu jen systém a žádné náboženství, jehož zrady by si se musel bát. Windows jsou systém jako každý jiný. Má své výhody i své nevýhody. Antivirák/Antispam/Firewall/Anticokoliv nemám žádný a systém pořád šlape a pořád stejně. Čím dál tím víc začínám mít dojem, že samotné okna moc problémů nedělají, ale že to opravdu mají na svědomí ty programy, které se tam instalují. Aneb cena za freeware programy a různé hacky(kupř. Blind). Jen tak pro zajímavost si zkus nainstalovat třeba nějaký DivX.
Čím dál tím víc začínám mít dojem, že samotné okna moc problémů nedělají, ale že to opravdu mají na svědomí ty programy, které se tam instalují.V mém případě se "dojem" časem proměnil v jistotu
Take jsem si prosel ve svete MS cestu naplno DOS6, win311, win95; kolem roku 97 jsem zacal prechazet na Linux, tehdy RH52, pak 6.2, 7.2. WinNT jsem videl jenom obcas, s Win2000 jsem se setkal parkrat; ale poprvy, kdyz jsem k nim sednul, tak mi hned vytuhly; pak winxp na manzelky notasu; a ted ma na notebooku visty. Z RH72 jsem pak presel na Gentoo (Rh8 a 9 jsem nemel) a na notebooku mam debian.
Prakticky je jedno, jaky mam distro, stejne tam dam vzdycky stejny programy, ale proste linux mi nabizi komfort, kterej mi windows dat neumi ani po instalaci ruznych podpurnych programu od tretich stran. Jako admin vyuzivam v linuxu hodne sitovych a sledovacich nastroju, ktery bych na win vubec pouzivat nemohl, nebo jen s velkymi obtizemi.
Programy nemusim hledat nekde na webu nebo pres google, ale obvykle staci mrknout do nejakyho vychozi repository. Z meho nastaveni, co na linuxu pouzivam, by Windows zvladly mozna 5% a to jeste s pouzitim cygwinu. A zrejme bych stejne pouzival vetsinu FOSS programu, ktery mam na linuxu.
Ano, taky jsem koukal, ze ty Visty maji takovej hezkej vzhled, ale kdyz jsem se po 5 minutach vynadival a chtel jsem neco delat, chybel mi ten komfort z linuxu. Rozhodne si asi jen tak nereknu, ze ty Windows nejsou tak spatny. Je pravda, ze WinXP jsou lepsi nez Win95, ale za tech celych 12 let, co pouzivam linux, Windows porad jeste nemaji ty funkce, ktery uz tech 12 let na linuxu pouzivam.
Každému, co jeho jest. Svět woken mi přijde plný buzerace, co všechno musím. Čim dál víc mam radši Gentoo, repozitáře, virtuální plochy, příkazový řádek, jednoúčelové příkazy/programy.
Proč nepřejít zpátky na Win (XP vs. 2000 je velký rozdíl) a Linux nemít ve Virtualboxu? Dřív pro mě byl pádný důvod cena, ale teď jsem v situaci kdy nemám problém, zaplatit za OS, nemám problém zaplatit za SW
Nerozumím. Za OS a SW běžící na virtuálním stroji se platit nemusí?
OEM?
Nerozím, za os a sw ve virtuálním stroji se snat musí platitNerozumím. Za OS a SW běžící na virtuálním stroji se platit nemusí?
Driv pro mne byla rozhodujuci cena, chtel jsem mit legalni system a kupovat si win pro mne bylo drahe.
Ted uz to par let problem neni a licenci na win mam.
ja to chapem... archa som nenabootoval ani nepamatam, lebo mam vistu a na linuxe nerobim nic co by mi pod widlami neslo... tesim sa na win 7.
Každý jsme jiný. Někomu je bližší styl windows, někomu styl linuxu.
Já mám na pracovním NB Win XP a Gentoo a 99% času jsem v linuxu. Do win bootuji jen vyjímečně, naposledy to bylo abych nainstaloval všechny updaty a aktualizoval licenci k antiviru. Jinak mi tam chybí plno věcí: ALT+F2, repozitáře, více ploch (žádná utilitka mi nevyhovovala), bash, amarok, always on top (se divím, že takovou trivialitu ve win ještě neimplementovali), symbolické linky, průběžné aktualizace v Gentoo.
Symlinky v NTFS jsou.
Spíš sem nalinkuj postup, jak tyto věci použít ve standardním Exploreru. Nebo nalinkuj nějaký oficiální plugin či nástroj přímo od Microsoftu.
Větší prdel je však v registru aktivovat rozlišování velkých a malých písmen u názvů souborů.
A ty víš jak na to? By se mi to docela hodilo.
HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\kernel\obcaseinsensitive:DWORD:0Nebo nainstaluj Microsoft's Services For Unix (SFU), to se tě dotáže, jestli to chceš aktivovat. BTW cygwin aplikace na to jsou připravené a case-sensitive FS budou umět využít.
Díky ti Jardíku, ale stejně to vypadá, že ani jedno není řešení pro mě.
Spíš jde o to, že (pokud jsem to dobře pochopil) case-sensitive FS(dosažený jakýmkoliv způsobem) funguje pouze pod non-Win32, tedy na 64-bitových platformách.
s tím, že použijete ten flag jak jsem psal, a nastavíte tu hodnotu v registu
Jaký flag? Myslíš FILE_FLAG_POSIX_SEMANTICS
?
pak tvá aplikace umět pracovat s hodně dlouhými cestami (>256 znaků), což je taky problém u exploreru.
Ha, s tím jsem se setkal, když jsem instaloval GlassFish na Windows XP do svého domovského adresáře. Instalátor vygeneroval gigantickou adresářovou strukturu, ve které se nešlo pohybovat. Myslím, že se server ani nerozjel, protože ten startovací baťák vygeneroval moc dlouhou CLASSPATH
. Instalace do rootu pomohla.
Koukám, že situace je docela podobná OS X. Tam je by default case insensitive ale case preserving HFS+. Při instalaci lze sice zvolit case sensitive HFS+, ale není to doporučované. Apple sice garantuje, že jeho veškerý software s tím bude v pohodě, ale software třetích stran již být nemusí.
Abych pravdu řekl, to, že vedle sebe nemůžu mít dva soubory README
a readme
, mě vůbec netrápí. Spíš mě trápí to věčný CRLF a kódování. To chápu jako největší blocker.
No, špatně napsaný rozhodně není. Akorát se hoši v Adobe neobtěžovali implementovat něco, co se stejně v devadesátidevíti procentech případů nepoužívá. Problém je v tom, že jejich code base je starý jak Metuzalém a původně byl vyvíjen pro MacOS, který byl celý case insensitive (stejně jako je OS X ve výchozí instalaci).
ALT+F2
WINDOWS+Run (ještě existuje WINDOWS+Desktop,WINDOWS+Logout,WINODWS+Explorer)
Znám, ale vzhledem k neexistenci bin/ se musí zadat celá dlouhatánská cesta. Sice jen jednou, ale i tak. Kdysi jsem našel nějaký freeware, který alespoň nabízel položky ve start menu. Něco mezi katapultem a krunnerem, ale připadal mi lepší. Bohužel si už nepamatuji, jak se jmenoval.
Znám, ale vzhledem k neexistenci bin/ se musí zadat celá dlouhatánská cesta.
Eh? Vždyť Widle jsou také majitelem systémové proměnné PATH.
Jsou, ale věci z "Program files" tam nejsou. A přidávat tam každý program ručně? To je rychlejší to pohledat ve start menu.
Úplně to samé platí o programech instalovaných do /opt/jmeno_programu. BTW: Tak jak platí symlinky v GNU OS, tak je dost možné že na něj bude platit .lnk a to už přeci takový problém není, ne?
V /opt toho bývá minimum, v "Program files" většina.
Ale alespoň vidíte, co patří jednomu programu, co druhému a třetímu a není to všechno spatlaný do sebe
Také to má svůj důvod. Jinak z toho důvodu aby šlo rozpoznat co k čemu patří vznikli balíčkovací systémy. Znáš příkazy dpkg-query -L,dpkg-query -S,equery belongs, equery files,pacman -Ql, pacman -Qo,rpm -qf,rpm -ql,opkg search,opkg files…
?
a nestanese, že když má např. jeden program knihovnu "libdataaccess.dll" a druhý taky, ale nejsou stejné, mají jiné funkce, jenom se náhodně stejně jmenují, tak se nic nestane.
Právě z toho důvodu mají na starosti knihovny balíčkovací systémy, aby se něco podobného nemohlo stát.
To v Linuxu by jste napsal "make install" a ono vám ji to bez dotazu přepíše.
Není pravda. Defaultní --path
je do /usr/local, takže s největší pravděpodobností ne. A i tak je víc než vhodné --path
nastavovat. Navíc do kompilace by se neměla pouštět každá lamka pokud to opravdu není nezbytně nutné. Nevím kdo kdy řekl ./configure;make;make install
, ale zasloužil by za to zlynčovat.
Ve Windows si můžete přizpůsobit cestu, kam instalovat, v Linuxu pouze při růčo kompilaci,
Což znovu není pravda. Balíčky si můžeš rozbalovat kam je jen libo, i když nechápu nač je rozbalovat někam jinam než jsou určeny.
najde se sice pár výjimek (firefox, songbird, thunderbird, možná další), které přesun přežijí, protože jsou správně naprogramovány a nepředpokládají pevný adresář, ale většina to nepřežije, protože hledají svá data v určitých adresářích
Proto je vhodné programy kompilovat s nastavenou cestou. FHS má zase svoje jiné výhody.
a to nemluvě o knihovnách, které musí být v LD_LIBRARY_PATH (či jak se ta proměnná jmenuje) či v config souboru ld.
Nechápu co je na tom divného? Že se nehledají v adresáři s binárkou? To je hnus největší, pokud mohu dodat. Má to důvody jak bezpečnostní, tak administrativní. Jinak si při kompilaci můžeš na tvrdo určit kde hledat knihovny a jejich cesta se zakompiluje do binárky. Viz. rpath. A prosím všimni si, že ani jednou jsem nehodil žádnou špínu na většinový operační systém, i když bych mohl, protože už jsem si s ním prožil své.
Znám, ale vzhledem k neexistenci bin/ se musí zadat celá dlouhatánská cesta. Sice jen jednou, ale i tak. Kdysi jsem našel nějaký freeware, který alespoň nabízel položky ve start menu. Něco mezi katapultem a krunnerem, ale připadal mi lepší. Bohužel si už nepamatuji, jak se jmenoval.
Tak jsem to zdá se našel - launchy, alespoň mám tenhle program v "/mnt/winc/Program files" Je i pro linux, nicméně není v portage, takže se v linuxu asi moc neuchytil
Jinak mi tam chybí plno věcí: ALT+F2, repozitáře, více ploch (žádná utilitka mi nevyhovovala), bash, amarok, always on top (se divím, že takovou trivialitu ve win ještě neimplementovali)Pod toto se podepisuji +SSH X forwarding, opravdový multiuser (to už teď prý nějak implementovali) a taková nepopsatelná větší volnost něco si v systému upravit a ohnout pro specifickou potřebu (třeba přepsat init skripty).
Jen si dej velký pozor, abys neskončil u Apple. To by se Ti prodražilo.
To dost těžko, protože by nenabootoval. Systémový disk se vám nezmění, protože písmenka pevných disků windows nemění (NT varianta). A co se týče disku C:. ten je až do Win XP (dál nevím) vždycky první partišna a obdahuje bootloader, i když máte instalaci windows jinde. Takže nějaký důkaz vašeho odvážného tvrzení s tou čtečkou?
Taky jsem si tím prošel. Nejdříve nadšení z linuxu, z objevování nových věcí, pak to nadšení opadlo, vrátil jsem se k Windows, ale po roce mi to nedalo, zkusil zase Linux a pak už to šlo relativně rychle. Poslední kapka byl upgrade disku na větší. V linuxu v pohodě, za dvě hodiny jsem měl systém komplet na novém disku. Reinstalaci windows (už to potřebovaly) jsem si nechal na později. Už na ně nedošlo.
Poslední kapka byl upgrade disku na větší. V linuxu v pohodě, za dvě hodiny jsem měl systém komplet na novém disku.<rejp>To je to cp tak pomalé?</rejp>
Poslední kapka byl upgrade disku na větší. V linuxu v pohodě, za dvě hodiny jsem měl systém komplet na novém disku.<rejp>To je to cp tak pomalé?</rejp>
Jak kdy. Já si dal mezitím oběd
Mozna je to muj pocit, ale prijde mne ze v minulych letech se linux rychle rozvijel a predehnal win, ale ze momentalne jakoby stagnuje a nedokaze svuj naskok udrzet.
Osobně si myslím, že problém je v tom, že Linux dospěl. Je použitelný na desktopech. Akorát mu chybí ty komerční aplikace. Nic víc, nic míň.
Ale to neni chyba Linuxu.
- sw pro fotografy. Na win je Lightroom, Bibble, Nikon Capture. Na linuxu mam Bibbli a Digikam. Digikam je spickovy sw, ale pokud chcete mit jeden program pro temer cele workflow, nema ligtroom na linuxu konkurenci
Mrkni na Rawtherapee. Umí toho celkem dost a má i win verzi
Nebo UFRaw, je to opensource, používá vnitřnosti z dcraw a umí všechno, co je pro základní editaci RAWů potřeba. Pro amatérské využití je kombinace UFRaw+GIMP (případně GIMP s UFRaw pluginem) naprosto dostačující.
UFRaw mi nějak nesedl, nedokázal jsem v něm ten raw upravit k obrazu svému. Později jsem zkusil Rawtherapee a šlo mi to mnohem lépe. Asi jsem mezitím zmoudřel
skeptik
Přezdívka: skeptik
Datum registrace: včera
Můj blog: skeptik
* Co nejhoršího se může stát linuxákovi? (61)
Ostatní
* Moje záložky
* Seznam příspěvků na abclinuxu.cz
(články, komentáře, dotazy, zprávičky, softwarové a hardwarové záznamy, pojmy ve slovníku a texty v učebnici)
Moje:
* zprávičky (0)
* wiki záznamy (0)
* dotazy v poradně (0)
* komentované diskuse (1)
* zápisky v blogu (1)
Ale no tak, hoši z Microsoftu, copak to tu předvádíte? Nový druh "nenápadné" reklamy?
A co tím chceš dokázat?
Dokázat? Dokázat nic. Jen mi přijde podivné, že si někdo anonymní založí blog na serveru o Linuxu, a hned v prvním zápisku všem sděluje, že ten Linux vlastně k ničemu nepotřebuje. Windows podle něj vlastně vůbec nic nechybí, je to úžasný systém, no a pokud už někdo po těch "Linuxech" tak touží, tak ve virtuálu jich může mít, co hrdlo ráčí.
Ne, tys udělal něco horšího. Taháš do toho z nepochopitelného důvodu etické normy. "Nenápadně" tak vytváříš dojem, že za a) používání Linuxu je hlavně otázkou morálního postoje nebo volby a za b) není nic špatného na tom "zradit" svůj postoj, když vám vedle nabízejí víc.
Výroky typu "oblíbené programy běží ve Win verzi stejně dobře" nebo "vám Win prostě přináší víc" či "dokud jsem nevyfasoval firemní notebook s Win XP a objevil nový svět" případně "Najednou jsem zjistil že kromě Bibble existují i další pěkné programy." Sorry, ale celé je to jak vytažené z propagačních materiálů MS. Podobné obraty v běžné mluvě člověk těžko zaslechne či použije.
Otázkou zůstává, proč vůbec někdo něco takového napsal. Je snad tak naivní a domnívá se, že uživatelé Linuxu neviděli MS Windows v posledních deseti letech? Že je nepoužívají a připravují se tím o dobro a nejrůznější benefity, které by jim z toho mohly plynout? Že netuší, jaké mají linuxové distribuce problémy a mají ve zvyku drbat se levou rukou za pravým uchem? Je to skupinka masochistů, která raději než by přijala to všechno nabízené komerční dobro, se doma mrská biči vyrobenými pod open source licencemi?
ad ad) moc ti nerozumím, co je špatnýho na tom používat linux z morálních důvodů? Například u mně to byl zásadní důvod, nechtěl jsem krást software. ad b) když teda není morální důvod používání nějakého systému důležitý, proč je nemorální zvažovat používat něco jiného když tvými slovy "nabízí víc"? Nevím jak ty, ale já chápu blog jako místo kde můžu psát subjektivní názory, proto je to blog, a přijde mně normální že píšu jinak než bych mluvil. Lidi co píšou svoje texty spisovnou češtinou taky většinou v běžné mluvě používá češtinu hovorovou. Proč jsem to napsal? Znova, kdybys to četl pořádně včetně mých reakcí tak bys věděl že proto že si potřebuju utřídit myšlenky a zajímá mně jak jsou na tom ostatní. Podle tebe to znamená že člověk co používá Linux, win nebo mac musí svůj systém velebit a vychvalovat a nesmí mluvit o problémech? To jako proč?Ne, tys udělal něco horšího. Taháš do toho z nepochopitelného důvodu etické normy. "Nenápadně" tak vytváříš dojem, že za a) používání Linuxu je hlavně otázkou morálního postoje nebo volby a za b) není nic špatného na tom "zradit" svůj postoj, když vám vedle nabízejí víc.
Až toho napíšeš víc, bude se možné o něčem bavit. Zatím trvám na svém, že je tohle jedna z forem skryté reklamy.
Já z toho žádnou otázku morální volby - narozdíl od tebe - skutečně nedělám. Pro mě je v tom skryto věcí mnohonásobně víc. Například způsob, jak se v obou systémech standardně pracuje a co mi vlastně nabízejí, jak mě omezují atd. Otázka peněz nebo pocit, že někam "patřím", v tom roli nijak zvlášť nehrají.
Pokud ty osobně v vidíš ve volbě operačního systému pouze otázku morální volby, nechápu, proč ji tu vlastně řešíš. Sám sis ji totiž už dávno vyřešil svým praktickým chováním - máš Windows, v něm pár OS programů a ve virtuálu nějaký Linux. Pokud neporušuješ některou z licencí, pak není nikde žádný problém. Dodatečné moralizování nebo vytváření falešných dilemat je tak leda pro kočku.
Lidi jako ty - fanatičtí zastánci co za vším vidí spiknutí microsoftu možná od Linuxu odrazují víc lidí [...]
Úžasný závěr. A ten morální apel... Ty, ty, ty, fanatický linuxáku, všichni slušní lidé mezi vámi to vidí! No přece byste nechtěli zůstávat v téhle bandě zamindrákovaných pubescentů, že? Raději hned pojďte mezi nás, dospělé. Mezi lidi, kteří vědí, co chtít od života, vyrostli dětským hrátkám a nedospělému odporování establishmentu. A kteří na to především mají.
Jak jsem už řekl, mně konkrétně o nic. Leda o upozornění na to, že by tenhle zápis mohl být jinou formou téhož, co má na starosti reklamní oddělení MS.
Paranoia je trochu poněkud jiného, tj. utkvělá a neopodstatněná chorobná představa. Já minimální důkaz pro své podezření předložil a taky netvrdím, že tomu tak bezpodmínečně je. Nevyvíjím žádné konspirační teorie, ale už mi podobné zápisky docela lezou krkem. Taky na rozdíl od autora nikoho neobviňuji z fanatismu ani z toho, že trpí psychózou.
Achjo. Tyhle diskuse občas připomínajó Slashdot.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.