Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 15:12
Zdravím všechny! Jsem ve čtvrtém ročníku gymnázia a to pro mě na naší škole (vzhledem k výběru předmětů, samozřejmě) mimo jiné znamená, že musím vypracovat seminární práci z fyziky. Jako téma jsem si vybral mlžnou komoru, zejména pak její stavbu v domácích podmínkách.
Mimo jiné bych také rád v části práce zmínit, jaké je povědomí o mlžné komoře, zda ji lidi znají, zda se s ní setkávají, chápou její princip apod. Z toho důvodu jsem vytvořil jednoduchý dotazník. Pokud sesbírám dostatek dat, jeho výsledky poté budu ve své práci interpretovat.
Pokud máte chvíli čas, byl bych moc rád, kdybyste mi s prací pomohli vyplněním tohoto dotazníku.
Moc děkuji všem, kteří se zapojí, případně pošlou odkaz někomu dalšímu, kdo se zapojí.
Tiskni
Sdílej:
Nom, ja nie som experimentátor (IANAE? ), ale ak si vezmeme všetky druhy relevantných interakcií, tak jediná rozumne pozorovateľná (makroskopicky pozorovatľná, tj., aby to vytvorilo viditeľnú dráhu v tej komore) na bežných časticiach je elektromagnetická, ergo človek potrebuje nabité častice (dipólové a vyššie momenty budú zrejme nedostatočné, aby sa vytvorilo kondenzačné jadro). Čo sa silnej interakcie týka, tak tá určite nebude tvoriť dráhy (pravdepodobnosť interagovať silne s viacerými jadrami na dlhšej dráhe je veľmi malá). No a slabá interakcia je rádioaktivita, neutrína, proste slabota -- tá s tým celkom zjavne nesúvisí.
Čo sa týka kondenzačných jadier, tak to sú AFAIK práve ionizované molekuly toho plynu.
Takže jako na první stránce vyplním, že sem o tom nikdy neslyšel a na dalších stránkách se mě ptáš, jakej na to mám názor a kdo to vynalezl?
Fakt je to mlžná komora? Google našel na mlžnou komoru 1070 odkazů a na bublinovou komoru 165.000 odkazů ... a na ionizační komora jen 2680 (?)
Abych o tom něco aspoň netušil, když jsem o CERNu napsal takovej malej štěk.
Já to napsal s cílem udělat souhrn a osvětu.
Za kritiku dík, vim aspoň, na čem zapracovat.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.