Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 11:02
Maličký zápisok o tom, ako som zistil, že sekera je blbosť.
Dlhodobo som používal na pílenie dreva motorovú pílu. Drsňáci strašne vyzdvihujú sekeru. NECHÁPEM prečo! Sám som sekeru vyskúšal a príde mi absolútne nepoužiteľná. Nedá sa s ňou píliť! Skúšal som s ňou píliť a výsledok bol takmer nebadateľný. Dokonca som vyskúšal vyštrbenú sekeru, áno, to je taká, akú pravoverní sekerníci hania a mal som s ňou lepšie výsledky v pílení, ako so sekerou bez vady. S týmto poznatkom som sa podelil so sekerovými fanatikmi. Ich reakcia? Vysmiali sa mi a pourážali ma. Vraj sekera je na sekanie. Sekanie so sekerou Zatiaľ čo motorovú pílu stačí priložiť na presné miesto budúceho rezu, sekerou musíte máchať z veľkej vzdialenosti. Toto vám samozrejme nezabezpečí úspech. Tento úkon musíte prevádzať opakovane a znovu a znovu. Je takmer nemožné trafiť miesto, na ktoré ste už raz udreli. Týmto vzniká strašné množstvo odpadu. Motorová píla vám znehodnotí drevo len v úzkej oblasti okolo pílového listu, ale so sekerou sa nezriedka dostanem k oblasti širšej ako pol metra! O únave ani nehovoriac. Pýtam sa. V čom je sekera efektívnejšia? Vývoj Sekera sa za celé veky zmenila iba v nepatrných parametroch. Jej vývoj môžeme smelo označiť za stagnujúci, až uzavretý. Keď to porovnám napríklad s taku motorovou pílou, kde sa v priebehu pár desiatok rokov dostávame k čoraz výkonnejším zariadeniam, častokrát aj s kybernetickým ovládaním, musím sa pýtať. Nezaspala sekera vo vývoji? Zhodnotenie Sekeru po dôkladnom testovaní pokladám za zastaralý neefektívny nástroj, ktorý je vhodný hlavne pre duševne zaostalých jedincov. Iba títo jedinci totiž dokážu vykonávaním monotónnych pohybov dopadajúcich na rovnaké miesto aspon z časti zvýšiť zúfalú výkonnosť tejto relikvie. Nabudúce vám napíšem ako sekera zlyhala pri naberaní slížikovej polievky.
Tiskni
Sdílej:
No. Sekeru místo pily nebo ještě větší mechanizace si na vykácení lesa vezme skutečně jen blb
A měl sis na to založit jinej nick.
Zkuste dát pionýrům/skautům/turisťákům místo sekyrky motorovku a ještě nutit aby tahali kanystr benzínu k té 55+ krosně
Ony by ty lesy podle toho taky vypadaly
Hubte skauty! Sekerou v lese!
Inu, dřevo hřeje dvakrát, to je už stará lidová moudrost, ke které sekyrka neodmyslitelně patří ;)
pokus o napodobenie mylego.cz?
Ale kdež, podívejte se na číslo v jménu blogpostu, poté se podívejte na jednoho z lidí kteří zde přispívali a na jeho zápisky a pochopíte. Btw, docela vtipný zápisek .. a i reakce těch jež má trošku parodovat jsou pěkné :).
A btw, to chci vidět jak někomu budete vyhrožovat motorovou pilou :P. Kdepak sekera je na tohle lepší. O to více v případě kdy dojde proud :D.
ja mam motorovku na benzin :P (ja viem, ropna kriza pride :))
Za cca dvanáct let používání sekyry jsem se s žádným neřešitelným problémem nesetkal, a už vůbec ne s nemožností pokácet les...
pravděpodobně jsi počítal s tím, že budeš žít věčně, jinak bys to asi nestihnul
Takhle jsem o tom ani neuvažoval. Zato vím bezpečně, že konkrétně tebe ta sekyra bezpečně přežije
To ano. A třeba tvůj pravnuk ten les konečně dokácí.
Kdybyl ale vzal motorovou pilu...
Na jednu ránu pravda ne, ale i tak to může být dost impresivní podívaná.
Strasne nechutny post, a nie je to podla mna ani vtipne ani nic :/
slížiková = nudlováNo nevim, zena je slovenka z Tater, a podobne hnusne slovo teda jeste nevyslovila, myslim, ze nudlim rika rezanky.
Rezance? Tak to znám zase já...
Co to je za blbost? Šlížky jsou něco jiného než nudle a navíc se to používá i u nás. Slováci mají kapustu a rezance.
Slíže/slížiky: hovor. rezance: makové slíže, slíže do polievky;
Čiže rezance a slíže by mali byť to isté. Ale myslím, že zaužívané skôr je, že slíže sú tenké cestoviny, zatiaľ čo rezance sú hrubšie pásiky cesta.
Rezance: tenké pásiky z cesta používané ako závarka do polievky alebo ako samostatný pokrm: polievka s rezancami, rezance s makom;
Toť lexikon slovenského pravopisu.
A navíc se piliny z motorové pily dají balit do úhledný balíčků, z čehož vyplývá, že motorová pila je mnohem efektivnější balíčkovací systém než sekera!
Jistě, ale jen do doby, než se jí zadře motor, přetrhne řetěz, případně jí dojde šťáva. Navíc u levných asijských hrozí i zlomení řezací lišty. Proti tomu jsou zlomené topůrko nebo otupené ostří sekery - což jsou závady, které zvládně opravit jen trochu zručnější jedinec - celkem procházka růžovou zahradou. Navíc je motorová pila kvalifikována hned za kotoučovou jako nejnebezpečnější pracovní nástroj, s nímž může laik přijít do kontaktu při běžné práci. Už jen ty ochranné pomůcky pro práci jsou celkem opruz. Tož tak vám ani nevím...
Jenom si pořád říkám, jestli není ekvivalentem motorové pily pila ruční, což ale šedesátému čtvrtému drátu (v libovolné z jeho nekonečného sledu inkarnací) nejspíš hned tak nedojde.
Mňo. Ona je i ta sekera dnes v některých případech efektivní. Na menší větvičky se při odvětvování pokáceného kmene dá použít i tzv. švihová metoda, používaná hlavně v severských zemích. Na naštípání třísek do kamen se také hodí více sekera, než motorová pila. Motorovou pilu je potřeba udržovat, čistit a doplňovat jí pohonnými hmotami a mazivy. K nabroušení sekery stačí pomalu šutr, a když se smrskne topůrko, tak ho stačí namočit do kýble s vodou. Motorová pila může poznamenat i profesionální dřevorubce různými nemocemi z povolání, jako je znecitlivění konečků prstů a jiné.
Motorová pila se výborně hodí i na různé texaské masakry. A teď tase narážíme na nevýhody motorové pily. Je ji třeba čistit od zbytků kostí a masa, a při práci používat různé ochranné pomůcky. Pro méně náročnějšího diváka bude stačit případ Studna se sekerou ze 30 případů majora Zemana.
Kdo chce přeříznout manželku nebo přítelkyni, tak se většinou obejde i bez těchto nástrojů. Koho už nebaví ani manželka či přítelkyně, ten si zajde na pivo :).
Koho už nebaví ani manželka či přítelkyně, ten si zajde na pivo :)
Pokud ovšem není zrovna Hans Reiser...
Tipoval bych to tak na nůž. Z toho jednoznačně plyne, že nejnebezpečnější druhy šílenců používají Portage, Pacman či rovnou tgz a píšou vlastní file systemy...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.