Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 09:08
Přechodem na Mac OS X jsem musel trochu upravit své zvyklosti ohledně používaných programů. Zkusil jsem tedy sepsat co používám, třeba mě někdo nakopnete k dalším a lepším nástrojům.
Fotografie
Jeden z důvodů přechodu na Mac OS X byla práce s fotografiemi. Používám Aperture a v případě potřeby dalšího doladění Adobe Photoshop. I když mám licenci na Bibble5, tak jsem ten program na Macu zatím pořádně nepoužil. Z hlediska uživatelské přívětivosti se mi víc líbí Aperture, výstup konverzí z RAW mají oba programy dostatečně použitelný. Jediné co mi u Aperture trochu schází je rychlost - Bibble se mi zdá o poznání rychlejší.
V Linuxu jsem na rychlé prohlížení fotek používal GQview, na Macu jsem zkusil GQview z portů, jenže je to lenochod - brzdí ho vykreslování grafiky v X serveru. Nainstaloval jsem tedy XnViewMP, který je nativní.
Zálohování
Na zálohování všeho používám Time Machine. Linuxový notebook stále zálohuji rdiff-backupem. Time Machine nad rdiff-backupem vítězí minimálně o třídu.
Kancelář
OpenOffice.org 3 používám jak v Linuxu tak v Mac OS X. gVim a docbook funguje bez komplikací. Pro kreslení obrázků do prezentací a dokumentace používám buď Draw z OOo nebo Inkscape. Na kalendář mi stačí iCal, v Linuxu používám korganizer. Pro plánování používám v obou OS OpenProj, na mmapy Xmind (má export do formátu freemindu). Na hodně věcí používám wiki přes web, takže tam je to jedno. Prohlížení PDF zajišťuje nativní program Preview. Výstup do PDF z kteréhokoliv programu v Mac OS X řeší OS nativně, v Linuxu to asi znáte - někdy je to snadné, někdy komplikovanější...
Terminál
V Linuxu používám uxterm, na Macu si vystačím s Terminal.app.
Vzdálený přístup
Pro připojování přes SSH jsem na Macu začal používat program JellyfiSSH, který spouští Terminal a ssh (OpenSSH). V Linuxu bych to měl dořešit - na Asusu EEE (Debian stable) mám ikonky na ploše, na pracovním notebooku nepoužívám nic - prostě si spustím uxterm a v něm píšu ssh...
Sem tam používám VNC klienta - hlavně pro vzdálené instalace CentOSu v grafickém režimu. V Linuxu používám něco z KDE, na Macu jsem nainstaloval Chicken of VNC.
Hesla
Pro "pamatování si" jesel používám KeePassX.
Web
Primární browser v Linuxu i na Macu je Firefox, v případě potřeby dalšího prohližeče nahodím Safari (na Linuxu Seamonkey). Pro screenshot celé webové stránky používám Paparazzi!.
RSS
Na notebooku jsem rss čtečku (akregator) zrušil a vše přestěhoval na Mac - použivám program Vienna.
Mail.app na Macu je prima, hodilo by se nějaké rozšíření pro snadnější přecházení mezi složkama IMAPu, ale přecházet kvůli tomu na Thunderbird nebudu.
Jabber
Pro jabber používám nativního klienta na Macu - iChat, vyhovuje mi a dokonce se mi líbí víc než psi (používám na notebooku) nebo gajim (používal jsem dřív).
Multimedia
V Mac OS X bylo s rozdejcháním přehrávání multimedií míň práce než v případě OpenSUSE. Na Macu používám VLC na video (v záloze je Mplayer OSX Extended), na hudbu Cog případně iTunes. Když se válím v posteli, tak počítač přehrává hudbu nebo video pomocí programu XBMC - ve spojení s dálkovým ovládáním je to super. V Linuxu jsem používal Amarok na hudbu, ale nová verze se mi už nelíbí, takže používám mplayer.
Aktualizace aplikací a OS
OS se zvládá aktualizovat dodávaným nástrojem od výrobce, další aplikace hlídám programem AppFresh.
Tiskni
Sdílej:
Ako terminál odporúčam iTerm. By default maximalizuje okná iba na výšku, vie posielať input do viacerých tabov naraz a podobne features. Pripada mi omnoho lepší.Tohle nikdy nepochopím, proč tolik lidí dává přednost terminálu na výšku. Vždyť jakmile mi něco vypíše dlouhou nudli, tak je lepší to mít na jednom řádku než 10x zalomené.
Ide o to, ze vacsina terminalovych aplikacii tak nejak rata so sirkou 80 znakov, cize zvycajne sirka vyhovuje a nie je nutne ju menit. Navyse pri dnesnych rozmeroch obrazoviek je maximalizovany terminal na celu obrazovku nepouzitelny. V specialnych pripadoch ked dlhsi riadok fakt potrebujes mozes samozrejme natiahnut okno na lubovolny rozmer. Toto vyuzivam skutocne malokedy, naopak niekolko terminalov vedla seba mam takmer vzdy.Ako terminál odporúčam iTerm. By default maximalizuje okná iba na výšku, vie posielať input do viacerých tabov naraz a podobne features. Pripada mi omnoho lepší.Tohle nikdy nepochopím, proč tolik lidí dává přednost terminálu na výšku. Vždyť jakmile mi něco vypíše dlouhou nudli, tak je lepší to mít na jednom řádku než 10x zalomené.
Na zálohování všeho používám Time Machine. Linuxový notebook stále zálohuji rdiff-backupem. Time Machine nad rdiff-backupem vítězí minimálně o tříduNo, a ja zase muzu rici, ze nad nim prohrava o tridu... zalezi na tom, jestli si zuzite pohled vy nebo ja. :o) Co jsem o TM cetl, tak je hodne svazany s dalsim Apple hardwarem, obzvlast co se tyce sitoveho zalohovani. Ale abych si necucal z prstu (WP):
According to Apple, it can only be backed up to network drives if they are being hosted by another computer running Leopard (including Leopard Server).
Pro chrome/chromium existuje taky a funguje celkem spolehlivě.
Díky za článek, asi OS X vyzkouším. Sice na obyčejném počítači s CRT monitorem to nebude tak cool jako třeba na hliníkovém macbooku, ale láká mě to. Naposled jsem používal MacOS 8 nebo 9 na ZŠ (iMac G3 koupený v rámci INDOŠe) a bylo to… zajímavé.
Aperture vypadá hodně dobře, teď (gentoo) používám také Bibble. Stojí oba ~200 dolarů a licenci na Bibble jsem zatím nekoupil, tak možná ještě zvítězí Apple. Používal jsem ty preview verze zdarma, pak mi uběhl skoro celý trial finální pětky během pobytu na horách a preview verze už po downgradu nefungovaly (segfault), tak si trial prodlužuji jednou týdně cronem… No, legální to asi moc nebude, ale ještě počkám na vyzkoušení toho Aperture.
vim ~/.emacs
A nakonec malý dotaz: proč používáte prohlížeč obrázků? Já od doby co existuje QuickLook používám akorát mezerník, případně Cmd-4 na grafický náhled alá iTunes. Nezdržuje Vás to otevírání aplikace? Když už opravdu nutně potřebuji něco prohlédnout, tak si i včetně drobných úprav vystačím s Preview.Ja osobne preto, lebo medzerník, ani Preview nevedia slideshow. Používam JustLooking. Samozrejme, QuickLook používam tiež často - skvelá vec.
QuickLook slideshow umí. Označte všechny soubory pomocí Cmd-A, poté zmáčkněte mezerník. Po kliknutí na ikonu Full Screen se vám rozjede prezentace na plnou obrazovku a bude i sama krokovat.To som veru neskusal. Problem je, ze ak mam v tom istom adresari aj nieco ine nez fotky, tak JustLooking tieto subory ignoruje, QuickLook nie. A tiez sa mi zda jednoduchsie otvorit prvu fotku a kliknut na play, nez najskor oznacit vsetky fotky, potom medzernik do QuicLook a potom prepnut do fullscreen.. Nehovoriac o tom, ake je to neintuitivne. Ale vsak kazdemu vyhovuje nieco ine.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.