Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 08:33
V druhé polovině září vydané distribuce: SparkyLinux 5.5, aktualizace pfSense a OPNsense, open-source CLIP OS, KDE neon nově založený na Ubuntu 18.04, Robolinux 10.1 a betaverze Ubuntu 18.10 včetně derivátů a Fedory 29.
Desktopová distribuce SparkyLinux založená na Debianu „testing“ s lehkotonážním prostředím LXDE, resp. nově LXQt (ale jde si zvolit i jiné), vyšla ve verzi 5.5 „Nibiru“. Posléze byly vydány také upravené verze tohoto systému: GameOver Edition s předinstalovanými hrami a nástroji, které by se hráčům mohly hodit, Multimedia Edition s předinstalovanými audio, video a grafickými editory a „živý“ systém Rescue Edition určený k záloze či opravě existujících instalací operačních systémů.
SparkyLinux k Debianu přidává vlastní repozitář balíčků, který obsahuje novější verzi jádra Linux (aktuálně z řady 4.18) a některých aplikací, např. webových prohlížečů od Firefoxu přes Otter po Operu, doplňky desktopových prostředí, kodeky či instalátor Calamares.
Distribuce FreeBSD určená pro síťové směrovače a firewally pfSense se dočkala vydání 2.4.4. O této distribuci bylo dříve slyšet v souvislosti sporu s více komunitně orientovaným forkem OPNsense – také tomu se v září dostalo pravidelných aktualizací.
Francouzský úřad pro kybernetickou bezpečnost ANSSI uvolnil jako open source distribuci CLIP OS, kterou vyvíjí pro nasazení ve státní správě. Založená je na Gentoo a přináší řadu modifikací za účelem izolování přístupu k důvěrným datům a dokumentům.
Projekt Fedora dříve zrušil alfaverze, a tak je betaverze stěžejním vydáním před tím finálním. Betaverze Fedory 29 byla vydána po týdenním odkladu 25. září a finální vydání můžeme očekávat 23. nebo 30. října.
Novinkou ve Fedoře 29 je rozšíření modulárních repozitářů na všechny varianty distribuce, nejen tu serverovou; skrytí nabídky zavaděče GRUB, když je Fedora jediný operační systém na počítači; nebo aktualizace softwaru včetně např. GNOME 3.30 v desktopové edici Fedory.
neon je projekt demonstrující software KDE jako prostředí Plasma Desktop. Jde v zásadě o obraz systému založený na vydání Ubuntu s dlouhodobou podporou, a to nově, jak oznámil Jonathan Riddell, na verzi 18.04.
Od Kubuntu se odlišuje právě balíčky prostředí, knihoven a aplikací KDE, jakožto i vyžadovaných knihovnami Qt, zabalenými přímo z upstreamu. Podle způsobu použití můžete sáhnout po různě „stabilních“ variantách: charakteristická je např. aktuální verze prostředí Plasma 5.12 s dlouhodobou podporou, nebo nejnovější stabilní verze 5.13, nebo také čerstvé sestavení z gitu.
Cílem Robolinuxu je nabídnout uživatelsky přívětivé prostředí integrující systémy Microsoft Windows – ve VirtualBoxu, prostřednictvím instalátoru Stealth VM, který automatizuje konfiguraci virtuálních stroje. Jinak jde o distribuci založenou na Ubuntu, a to s novým vydáním 10.1 konkrétně Ubuntu 18.04, s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE nebo Xfce.
Vyšla betaverze podzimního vydání 18.10 „Cosmic Cuttlefish“ distribuce Ubuntu (poznámky k vydání) a derivátů Kubuntu (poznámky k vydání), Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE (poznámky k vydání), Ubuntu Budgie (poznámky k vydání), Ubuntu Studio a Ubuntu Kylin (poznámky k vydání). Máte-li zájem ji otestovat, mezi známé problémy patří možná nefunkčnost instalace ve VirtualBoxu. Finální vydání Ubuntu 18.10 by mělo přijít 18. října.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.