abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:33 | Komunita

    Zig Software Foundation stojící za programovacím jazykem Zig publikovala finanční zprávu za rok 2024. Současně s prosbou o finanční příspěvek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za srpen (YouTube). Vypíchnuta je podpora Tabulek Google, implementace Gamepad API a Cookie Store API nebo také podpora WebGL na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | Komunita

    openSUSE Leap 16, včetně Leap Micra 6.2+, nově nabízí 24 měsíců podpory pro každé vydání. To je dva roky aktualizací a stability, což z něj činí nejdéle podporovanou komunitní distribuci vůbec. Leap se tak stává ideální platformou pro všechny, kdo hledají moderní, stabilní a dlouhodobě podporovanou komunitní Linux distribuci.

    lkocman | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Bezpečnostní upozornění

    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal dne 3. 9. 2025 VAROVÁNÍ před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v předávání systémových a uživatelských dat do Čínské lidové republiky a ve vzdálené správě technických aktiv vykonávané z území Čínské lidové republiky. Varováním se musí zabývat povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 11:55 | IT novinky

    Americká internetová společnost Google nemusí prodat svůj prohlížeč Chrome ani operační systém Android. Rozhodl o tom soud ve Washingtonu, který tak zamítl požadavek amerického ministerstva spravedlnosti. Soud ale firmě nařídil sdílet data s jinými podniky v zájmu posílení konkurence v oblasti internetového vyhledávání. Zároveň Googlu zakázal uzavírat dohody s výrobci mobilních a dalších zařízení, které by znemožňovaly

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 11:33 | Humor

    Prvního září ozbrojení policisté zatkli na na londýnském letišti Heathrow scénáristu a režiséra Grahama Linehana, známého především komediálními seriály Ajťáci, Otec Ted nebo Black Books. Během výslechu měl 57letý Graham nebezpečně zvýšený krevní tlak až na samou hranici mrtvice a proto byl z policejní stanice převezen do nemocnice. Důvodem zatčení bylo údajné podněcování násilí v jeho 'vtipných' příspěvcích na sociální síti

    … více »
    Gréta | Komentářů: 67
    včera 10:22 | Pozvánky

    Studentská dílna Macgyver zve na další Virtuální Bastlírnu - pravidelné online setkání všech, kdo mají blízko k bastlení, elektronice, IT, vědě a technice. Letní prázdniny jsou za námi a je čas probrat novinky, které se přes srpen nahromadily. Tentokrát jich je více než 50! Těšit se můžete mimo jiné na:

    Hardware – Bus Pirate na ESP32, reverse engineering Raspberry Pi, pseudo-ZX-80 na RISC-V, PicoCalc, organizéry na nářadí z pěny nebo … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    Google Chrome 140 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 140.0.7339.80 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 6 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:22 | Nová verze

    LeoCAD (Wikipedie) je svobodná multiplatformní aplikace umožňující také na Linuxu vytvářet virtuální 3D modely z kostek lega. Vydána byla verze 25.09. Zdrojové kódy a AppImage jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.9. 21:00 | IT novinky

    RubyMine, tj. IDE pro Ruby a Rails od společnosti JetBrains, je nově zdarma pro nekomerční použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (82%)
     (8%)
     (2%)
     (3%)
     (4%)
     (1%)
    Celkem 136 hlasů
     Komentářů: 9, poslední 28.8. 11:53
    Rozcestník

    Distribuční novinky 36-37/2018

    29. 9. 2018 | David Kolibáč | Novinky | 1735×

    V první polovině září vydané distribuce: 4MLinux 26.0, Linux From Scratch 8.3, NetBSD 7.2, Tails 3.9, Q4OS 2.6, Elive 3.0, Parrot 4.2.2 a OSGeoLive 12.0.

    4MLinux 26.0

    4MLinux je distribuce s minimalistickým desktopovým prostředím – se správcem oken JWM, správcem souborů PCManFM atd. – a softwarovým vybavením pro domácí server (LAMP, DNS, NFS,…). Obsahuje také proprietární kodeky.

    1. září byla verze 26.0 označena za stabilní. Mezi novinky patří nové verze softwaru, zahrnutí Tcl/Tk nebo podpora video kodeků VP8, VP9, AVC a HEVC a bitmapových formátů WebP, HEIF a BPG.

    Linux From Scratch 8.3

    Bruce Dubbs 1. září oznámil vydání verze 8.3 knih Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch, které představují návod, jak si sestavit linuxový operační systém na zelené louce. Významnou změnou je aktualizace glibc (2.28), binutils (2.31.1), gcc (8.2.0) a jádra Linux (4.18.5); došlo také k úpravám textu.

    NetBSD 7.2

    3. září došlo k  oznámení aktualizace 7.2 starší větve NetBSD 7.x (nejnovější je 8.x) přinesla bezpečnostní záplaty, podporu USB 3.0, vylepšení emulace Linuxu, podporu Raspberry Pi 3 nebo nové ovladače Intel Wireless 726x, 316x, 826x a 416x.

    Tails 3.9

    Distribuce zaměřená na ochranu soukromí uživatele Tails (The Amnesic Incognito Live System) založená na Debianu „stable“ vyšla ve verzi 3.9.

    Vedle aktualizací aplikací jako Tor, Tor Browser, Thunderbird či Electron je novinkou lepší integrace šifrovacího nástroje VeraCrypt a možnost automatické instalace softwaru po spuštění systému.

    Příští vydání 3.10 je plánováno na 23. října.

    Q4OS 2.6

    Konzervativní distribuce Q4OS rovněž založená na Debianu „stable“ je charakteristická výchozím desktopovým prostředím Trinity, forkem KDE verze 3. Vydání 2.6 povyšuje verzi Trinity na nejnovější R14.0.5 – vedle toho obsahuje prostředí KDE Plasma 5.8 (LTS).

    Elive 3.0

    Došlo k významnému vydání distribuce Elive 3.0 – více než osm let po verzi 2.0. Jde o „živou“ distribuci na CD (nebo dnes spíše flashdisk), založenou na Debianu s prostředím Enlightenment E17.

    Sám vývojář Samuel F. Baggen ale v oznámení vydání upozorňuje: „Bohužel není všechno ideální. Kvůli nedostatku prostředků se vydání až moc zdrželo, a tak jsou balíčky a ovladače docela staré… Vskutku, distribuce je založená na Debianu Wheezy, kterému podpora skončila už 31. května [2018]. Pokud byste si Elive přesto chtěli vyzkoušet, stáhnout si jej můžete pouze s finančním příspěvkem autorovi – nebo když zadáte svůj e-mail a na odkaz ke stažení si počkáte 24 hodin.

    Parrot 4.2.2

    Distribuce Parrot, založená na Debianu „testing“, se zaměřuje na bezpečnost a zvláště penetrační testování, forenzní analýzu, reverzní inženýrství apod. 10. září byla verze 4.2 označena za stabilní a vydána jako 4.2.2.

    Novinky zahrnují aktuální jádro Linux 4.18, novější firmware, upravené profily AppArmor a Firejail nebo aktualizace aplikací jako Firefox 62, Metasploit 4.17.11, Wireshark 2.6, hashcat 4.2 či edb-debugger 1.0. Kromě toho přibyl nový tmavý vzhled prostředí.

    OSGeoLive 12.0

    Nové verze se dočkal také projekt OSGeoLive: jde o „živý“ systém nabízející širokou škálu geoinformatických nástrojů k otestování bez nutnosti instalace.

    Vydání 12.0 z 11. září je založeno na Lubuntu 18.04 (LTS), aktualizuje obsažený software a přechází na Transifex pro správu překladů. Distribuce byla s úspěchem rozdávána na konferenci FOSS4G 2018 v tanzánském Dar es Salaam.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.