OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Macpup Opera je minimalistická distribuce na bázi Puppy Linuxu s prostředím Enlightenment 17. ALT Linux 5.0 Beta nabízí KDE 4 a GNOME a je použitelný na desktopu i serveru. Pardus Linux 2009 Beta aktualizuje softare a přidává System Manager, se kterým lze naklikat spoustu systémových voleb. GeeXboX 1.2.2 backportuje vylepšení z vývojové řady 2.0 – ta přinášejí lepší využití vícejaderných procesorů. Ultimate Edition 2.2 je Ubuntu 9.04 s extra programy, ovladači a kodeky. FreeNAS 0.7 RC1 přechází na FreeBSD 7.2, podporuje ZFS a vylepšuje spoustu věcí. SystemRescueCd 1.2.1 běží na Linuxu 2.6.29.4, aktualizuje různé komponenty a přidává Cowloop 3.1 (blokové zařízení s copy-on-write).
Wikimedia Foundation se připravuje na spuštění podpory videí ve Wikipedii. Tato věc by asi hned vyvolala obavy o dodržování autorských práv, protože to je něco, s čím se potýkají i služby jako YouTube. V případě Wikipedie bude problém prozatím vyřešen tak, že bude možné přidávat jen videa z tří bezpečných repozitářů. Těmi jsou Internet Archive s téměř 200 000 videi, Wikimedia Commons a Metavid. Přímo v prohlížeči pak bude možné vybrat části videa, která chcete ke článku připojit. Později bude možné připojitelná videa hledat na celém webu – cílem je motivovat majitele práv k videím, aby svá díla uvolňovali jako public domain a umožnili tak, aby jejich videa získala publicitu na Wikipedii.
Electronic Frontier Foundation a Public Knowledge byly okolnostmi donuceny k tomu, aby vzdaly svou žalobu proti chystanému Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), které – navzdory svému názvu – zasahuje i do oblasti informačních technologií a může vést k povinné cenzuře webu a závažným zásahům do soukromí uživatelů. Jde o dohodu velkého rozsahu mezi Spojenými státy, Evropskou unii a řadou dalších zemí. Proti ACTA se v minulosti vyslovila i Free Software Foundation. Největším problémem ACTA je to, že dohoda není veřejná – přístup k ní mají lobbisté a různé zájmové skupiny, ale ne veřejnost. Zveřejnit podrobnosti odmítla dokonce i Rada EU, která pak byla rovněž zažalována. Obamova vláda se rozhodla pokračovat v Bushových taktikách kolem utajování a ACTA je tedy předmětem „národní bezpečnosti“. V takové situaci nemají americké federální soudy moc jakkoliv zasahovat a soudní spor je tedy zbytečný.
Už delší dobu je jasné, že se Red Hat bude chtít odklonit od virtualizační technologie Xen k hypervizoru KVM (Kernel-based Virtual Machine). Nyní tedy bylo zahájeno betatestování nového portfolia, přičemž firma bude nadále poskytovat podporu existujícím instalacím Xenu. Jednoznačným záměrem však bude přemigrovat zákazníky právě na KVM. Produkty Red Hatu budou zahrnovat samotný hypervizor a virtualizační správce pro servery a desktopy. Ví se, že Red Hat Enterprise Virtualization Manager for Servers by měl nabídnout migraci za běhu (live migration), snapshoty, systémový plánovač, správce výkonu a obrazů a nástroje pro kompletní monitorování a poskytování hlášení o stavu. Pokud vše půjde podle plánů, k zákazníkům by se vše mělo dostat ještě letos.
Conexus Mobile Alliance, do kterého patří i největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo, plánuje spustit kampaň, která podpoří vývoj aplikací pro otevřenou platformu Google Android. V plánu je spustit soutěže a nabízet odměny a další motivaci k takové aktivitě, přičemž nejlepší výsledky budou prezentovány ještě letos na kongresu GSMA Mobile Asia. Vybraným vývojářům se navíc může poštěstit natolik, že se jejich aplikace dostanou do telefonů s Androidem prodávaných členy Conexus Mobile Alliance. Navíc jim bude nabídnuta další spolupráce s touto skupinou. Tchaj-wanský Far EasTone Telecommunications tak například ohlásil soutěž Mobile Heroes, ve které jsou odměny za první tři místa ve výši půl milionu, 300 tisíc a 100 tisíc tchaiwanských dolarů (1 dolar = 0,57 Kč).
openSUSE Factory je nyní otevřenější, než kdy byla. Mění se způsob vývoje tak, aby přispěvatelé mohli sami převzít zodpovědnost a přímo přispívat k vylepšování openSUSE, aniž by vše muselo jít přes zaměstnance Novellu. Vývoj ve Factory je aktuálně rozdělován do vývojářských projektů podle oblastí – např. KDE, GNOME, Vzdělávání, Java apod., přičemž tyto mají samy zodpovědnost za své balíčky. V současnosti se určují role jednotlivých lidí a později už nebude nic stát v cestě tomu, aby se na pozici správce balíčku dostal někdo nezávisle na tom, zda jej Novell v současnosti zaměstnává.
Světlo světa spatřila nová řada CrossOver (pro Linux a Mac OS X), což je komerční verze Wine s garantovanou podporou pro vybraný software pro Windows. V novém vydání přibyla podpora pro Quicken 2009 a Windows Internet Explorer 7. Zároveň jsou zahrnuty výkonnostní vylepšení a opravy pro MS Office 2003 a 2007. Plnou verzi CrossOver si lze zakoupit za necelých 40 dolarů, před koupí si můžete software na 30 dnů vyzkoušet.
Vyšla první alfaverze Mandriva Linuxu 2010, která obsahuje prostředí Moblin pro případy, kdy je nainstalována na hardwarově omezený systém. Přechází na bezpečnostní framework Tomoyo, účet hosta je vytvářen podle potřeby, automaticky jsou detekovány místní urpmi repozitáře a spousta dalších věcí. Co se prostředí týče, testovat můžete KDE 4.3 Beta 2, GNOME 2.27.3 nebo Xfce 4.6.1.
Kromě obvyklé dávky oprav nyní Parted Magic 4.2 obsahuje program Clonezilla, který lze spustit přímo z desktopu. Integrace programu proběhla ve spolupráci s jeho autorem, takže by se uživatelé neměli setkávat se závažnými problémy. Majitelům SMP strojů se může zalíbit to, že namísto
bzip2
a gzip
se používají pbzip2
a pigz
, které se snaží využít procesor(y) naplno. Na závěr poznamenejme, že ukládání relace na živém USB disku opět funguje.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ACTA - Svělý ... Za chvíli budme mít Ameriku i v Evropě