Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Hrál jsem si Mandrakem, Debianem, Slackwarem a SuSE, tak kolem 2002-2003. Povětšinou to bylo těžké používat a rychle jsem se vrátil k Windows.
2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?
Ostatní bylo otravné používat, protože jsem strávil věčnost snahou o to, aby fungovaly pořádně. Vždycky jsem narazil na omezení, bugy, podivnosti. Byly pomalé. Rozhodl jsem se, že musím lépe porozumět tomu, co se děje "pod kapotou" - a proč si přitom rovnou nepostavit od nuly vlastní distro, které bude fungovat "pořádně" (aspoň pro mě)?
3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
V podstatě se těžko používaly, těžko konfigurovaly, byly pomalé, zachybované a s omezenou podporou hardwaru.
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
Nemám, co na to říct. Tvořivosti se daří v prostředí, které může občas vypadat chaoticky.
5. Je Puppy tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Vytvořil jsem Puppyho a nepoužívám nic jiného. I dnes, kdykoliv zkusím jiné distro, hodně rychle spěchám zpátky k Puppymu.
6. Co je na Puppym nejlepší?
Vlastně všechno. Je extrémně malý, tedy pod 100 MB, a může se kompletně nahrát do RAM, takže běží úžasně rychle. Spouštění z CD zachovává, na rozdíl od jiných dister, všechny možnosti - můžete tedy dělat vše, dokonce kompilovat jaderné moduly. Zbavte se pocitu, že musíte instalovat na harddisk! (Ale i to se dá - Puppy se nainstaluje na cokoliv.)
Pak naše "multisession" CD/DVD, u kterého se vše ukládá zpět na CD/DVD - harddisk vůbec není potřeba (viz http://puppylinux.com/multi-puppy.htm). Navzdory malé velikosti tam je všechno - a tím myslím všechno. V podstatě stačí nabootovat a jede se, většina věcí se automaticky rozpoznává při nastavení - Puppy je například jedna z mála distribucí, která pořád aktivně podporuje vytáčené připojení. Minulý týden jsem někomu ukazoval Puppyho na jeho notebooku a jeho interní modem byl automaticky rozpoznán, nastaven a dial-up rovnou fungoval. Žádné složitosti - i když se na tom pořád ještě pracuje.
Tak bych mohl pokračovat.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Puppyho?
Puppy nemá udev/hal/dbus. Teď právě pracuji na "pup_event", což je moje lehká náhrada. Postará se o nahrávání modulů, firmwaru, hot-plugging. Jako u mnoha jiných věcí v Puppym, znovu vynalézám kolo. Jako například u Puppyho správce balíčků PET a našeho SFS systému - SFS soubory jsou skvělý koncept a vím jen o jednom dalším distru, které má něco podobného (viz http://puppylinux.com/development/package-management.htm).
Pokud se chcete podívat, co se právě děje ve vývoji, tak mám blog: http://puppylinux.com/blog/.
8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?
Hardwarová kompatibilita. A také jsou ještě mezery v dostupných aplikacích.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: