Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Portál AbcLinuxu.cz pořádá každý rok na jaře anketu, ve které zjišťuje, kterou distribuci uživatelé nejčastěji nebo nejraději používají*. Na této stránce najdete odkazy na proběhlé ročníky a u posledních let také články, ve kterých významné osobnosti české linuxové scény tipovaly výsledky ankety.
* Na rozdíl od dřívějších ročníků nezjišťuje anketa od roku 2007 distribuci nejpoužívanější, nýbrž nejoblíbenější.
V roce 2010 opět zvítěžilo Ubuntu, které současně zvýšilo svůj náskok oproti jiným distribucím. Naopak propadly jinak spíše silnější distribuce jako openSUSE nebo Mandriva.
Už třetí rok po sobě vyhrál o Ubuntu. Zdá se, že této distribuci se podařilo prosadit mezi začátečníky i zkušenými uživateli, a lze očekávat, že její dominance bude trvat i nadále. Ročník 2009 byl také ve znamení návratu Mandriva Linuxu, někdejšího vítěze, na přední příčky.
Ubuntu si na desktopech udrželo první místo, podobně jako Debian na serverech. Ročník 2008 byl zajímavé mimo jiné tím, že jsme poprvé pořádali slavnostní veřejné vyhlášení výsledků, během kterého zástupci vítězných distribucí převzali památeční plakety a vylosovaní výherci z řad čtenářů obdrželi věcné ceny.
Zatímco v kategorii desktopů se Ubuntu vyšvihlo na jednoznačnou první příčku, u serverů je situace velmi odlišná. Je sice pravda, že si Ubuntu výrazně polepšilo, ale jeho letošní vítězství je dané především dominancí na desktopech. Ostatní distra (kromě Debianu, který vyčnívá) si drží více méně stejné pozice.
Letošní ročník potvrdil trend, který byl patrný už minule: zatímco Debian se dere vzhůru, Mandrake/Mandriva ztrácí. Druhý dech chytilo SUSE - naposledy se takto vysoko umístilo v prvních ročnících ankety. Ubuntu je hvězdou roku, protože se může pochlubit největším procentuálním nárůstem hlasů, Gentoo si drží svou pozici ve středu pole. Posledním z velkých hráčů je Slackware; pak následuje strmý propad: mezi 3. a 7. místem je rozdíl pouhých 525 hlasů, mezi 7. a 8. místem také 531 hlasů.
V hlavní části - tedy hlasování o nejoblíbenější distribuci - vyznívají výsledky jako bitva mezi Mandrakem a Debianem. Mandrake nakonec zvítězil o třicet hlasů. Znamená to, že oproti loňskému roku si dost výrazně pohoršil. Totéž by se dalo říci o Red Hatu, ale tam je to do určité míry dáno tím, že mnozí přecházejí z Red Hatu na Fedoru. Kdybychom sečetli hlasy pro RH a Fedoru, vyšla by taková distribuce z hlasování jako vítěz.
Oproti minulým ročníkům se zásadně změnil způsob hlasování. Dříve měli uživatelé na výběr deset distribucí, kterým mohli přiřadit své hlasy. Letošní anketa byla jiná. Hlasující mohli vybírat jak ze seznamu známých distribucí, tak mohli zadat i vlastní distribuci. A hojně tak činili, i po odstranění duplikátů zbylo přes 80 různých linuxových distribucí!
10. 2. 2003: V březnu roku 2000, ještě za časů Linux Hardware, vznikla anketa o nejpopulárnější distribuci. Tehdy ji s přehledem vyhrál Red Hat (57 %). Z této jedné malé ankety se časem stala tradiční jarní anketa, kterou podporují i jiné servery (například Root). Jejím cílem je mapovat popularitu distribucí v průběhu času.
Tiskni
Sdílej: