Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Portál AbcLinuxu.cz pořádá každý rok na jaře anketu, ve které zjišťuje, kterou distribuci uživatelé nejčastěji nebo nejraději používají*. Na této stránce najdete odkazy na proběhlé ročníky a u posledních let také články, ve kterých významné osobnosti české linuxové scény tipovaly výsledky ankety.
* Na rozdíl od dřívějších ročníků nezjišťuje anketa od roku 2007 distribuci nejpoužívanější, nýbrž nejoblíbenější.
V roce 2010 opět zvítěžilo Ubuntu, které současně zvýšilo svůj náskok oproti jiným distribucím. Naopak propadly jinak spíše silnější distribuce jako openSUSE nebo Mandriva.
Už třetí rok po sobě vyhrál o Ubuntu. Zdá se, že této distribuci se podařilo prosadit mezi začátečníky i zkušenými uživateli, a lze očekávat, že její dominance bude trvat i nadále. Ročník 2009 byl také ve znamení návratu Mandriva Linuxu, někdejšího vítěze, na přední příčky.
Ubuntu si na desktopech udrželo první místo, podobně jako Debian na serverech. Ročník 2008 byl zajímavé mimo jiné tím, že jsme poprvé pořádali slavnostní veřejné vyhlášení výsledků, během kterého zástupci vítězných distribucí převzali památeční plakety a vylosovaní výherci z řad čtenářů obdrželi věcné ceny.
Zatímco v kategorii desktopů se Ubuntu vyšvihlo na jednoznačnou první příčku, u serverů je situace velmi odlišná. Je sice pravda, že si Ubuntu výrazně polepšilo, ale jeho letošní vítězství je dané především dominancí na desktopech. Ostatní distra (kromě Debianu, který vyčnívá) si drží více méně stejné pozice.
Letošní ročník potvrdil trend, který byl patrný už minule: zatímco Debian se dere vzhůru, Mandrake/Mandriva ztrácí. Druhý dech chytilo SUSE - naposledy se takto vysoko umístilo v prvních ročnících ankety. Ubuntu je hvězdou roku, protože se může pochlubit největším procentuálním nárůstem hlasů, Gentoo si drží svou pozici ve středu pole. Posledním z velkých hráčů je Slackware; pak následuje strmý propad: mezi 3. a 7. místem je rozdíl pouhých 525 hlasů, mezi 7. a 8. místem také 531 hlasů.
V hlavní části - tedy hlasování o nejoblíbenější distribuci - vyznívají výsledky jako bitva mezi Mandrakem a Debianem. Mandrake nakonec zvítězil o třicet hlasů. Znamená to, že oproti loňskému roku si dost výrazně pohoršil. Totéž by se dalo říci o Red Hatu, ale tam je to do určité míry dáno tím, že mnozí přecházejí z Red Hatu na Fedoru. Kdybychom sečetli hlasy pro RH a Fedoru, vyšla by taková distribuce z hlasování jako vítěz.
Oproti minulým ročníkům se zásadně změnil způsob hlasování. Dříve měli uživatelé na výběr deset distribucí, kterým mohli přiřadit své hlasy. Letošní anketa byla jiná. Hlasující mohli vybírat jak ze seznamu známých distribucí, tak mohli zadat i vlastní distribuci. A hojně tak činili, i po odstranění duplikátů zbylo přes 80 různých linuxových distribucí!
10. 2. 2003: V březnu roku 2000, ještě za časů Linux Hardware, vznikla anketa o nejpopulárnější distribuci. Tehdy ji s přehledem vyhrál Red Hat (57 %). Z této jedné malé ankety se časem stala tradiční jarní anketa, kterou podporují i jiné servery (například Root). Jejím cílem je mapovat popularitu distribucí v průběhu času.
Tiskni
Sdílej: