Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
AbcLinuxu.cz a anketa o nej distribuci běží na Sun Fire X2100:
Hlasování o nejoblíbenější distribuci probíhalo od 6. 5. do 12. 6. 2008. Hlasující byli zařazeni do slosování o pěkné ceny, včetně linuxového mininotebooku Asus Eee PC 701 4G. Výsledky hlasování.
Všem "osobnostem", z nichž některé se pravidelně každý rok ohrazují proti tomu, že jsou označovány za "osobnosti", jsme položili následující dvě otázky:
Již druhým rokem pracuje jako brand manager jr. ve společnosti IBM, kde má na starosti marketing softwaru. Několik let se také zajimá o oblast Linuxu a v IBM rozjel projekt webového portálu www.ibm.com/cz/linux, kde si lidé mohou přečíst novinky nejen ze světa IBM a Linux.
Pro desktop zůstane na prvním místě Ubuntu. Zvlášť když se nyní koná v Praze Ubunutu Developer Summit a proto se bude o Ubuntu více mluvit. Druhé a třetí místo se bude dělit mezi OpenSUSE a Debian, Debian ale asi bude mít o pár hlasů více. Očekávám, že skokanem roku se stane Arch; čekal bych, že počet uživatelů se zdvojnásobí.
Dominance Debianu v hlasování o serverech byla vloni taková, že není pravděpodobné, že by byla letos překonána jinou distribucí. Takže Debian zvítězí. Gentoo na druhém místě zůstane. Na třetí se ale možná dostane Ubuntu. Ubuntu se snaží zbavit nálepky nestabilní distribuce s akcelerovaným desktopem a myslím, že se mu to s LTS verzemi daří. Tím se stává alternativou pro servery, kde vývojáři chtějí co nejnovější technologie a tlačí na správce systémů, že debianní balíky jsou příliš staré.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Dřív jsem musel některé věci ladit ručně, teď už ale nemusím...Toto je pravda a je to pro mnoho lidí, kteří chtějí Linux "pouze používat" důležité, protože čas je velmi důležitý.
Taky mě zajímá, proč Ubuntu má verzi 0.6.6 (podle mých testů neskonale stabilnější) a Fedora 0.7.0 - mám totiž takový pociť, že to Fedora s tím krájením másla přehání.To bude tím, že hlavní vývojář NetworkManageru je vývojářem Fedory a do Fedory 9 dal verzi NM, kterou považoval za nejvhodnější. Co nového přinesl NM 0.7 je popsáno například zde: http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureMoreNetworkManager http://fedoraproject.org/wiki/Features/NetworkManager-MobileBroadband Jestli 0.7 v některých konfiguracích funguje hůře než 0.6, je to bug, který je potřeba nahlásit.
BTW má někdo přehled, jestli je nahlášený bug, že se automaticky nedokáže připojit k síti se skrytým ESSIDem?Na tuto otázku bude znát odpověď Bugzilla (tlačítko Query, product Fedora, component NetworkManager, ...).
I pro mne nejpodstatnější je komentář Tomáše Matějíčka bod 2)
Je úplně šuma fuk, co člověk používá, třeba strč-prst-skrz-krk-LINUX. Kernel je stále stejný, aplikace taky.Naprostý souhlasI pro mne nejpodstatnější je komentář Tomáše Matějíčka bod 2)
Je úplně šuma fuk, co člověk používá, třeba strč-prst-skrz-krk-LINUX. Kernel je stále stejný, aplikace taky.
Je úplně šuma fuk, co člověk používá, třeba strč-prst-skrz-krk-LINUX. Kernel je stále stejný, aplikace taky.Jen konfigurační soubory má každý jinde, každý má jinou verzi libc, každý má svůj balíčkovací systém, každý si ty aplikace patchuje svými patchi,…