Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 14:53
Hlasování o nejoblíbenější distribuci je v plném proudu. Jako obvykle nabízíme názory osobností, které se nějak zasloužily o rozvoj Linuxu a/nebo open source v našich krajích. Kterou distribuci tipují na vítěze a které distribuce sami používají.
AbcLinuxu.cz a anketa o nej distribuci běží na Sun Fire X2100:
Hlasování o nejoblíbenější distribuci probíhalo od 6. 5. do 12. 6. 2008. Hlasující byli zařazeni do slosování o pěkné ceny, včetně linuxového mininotebooku Asus Eee PC 701 4G. Výsledky hlasování.
Všem "osobnostem", z nichž některé se pravidelně každý rok ohrazují proti tomu, že jsou označovány za "osobnosti", jsme položili následující dvě otázky:
Již druhým rokem pracuje jako brand manager jr. ve společnosti IBM, kde má na starosti marketing softwaru. Několik let se také zajimá o oblast Linuxu a v IBM rozjel projekt webového portálu www.ibm.com/cz/linux, kde si lidé mohou přečíst novinky nejen ze světa IBM a Linux.
Pro desktop zůstane na prvním místě Ubuntu. Zvlášť když se nyní koná v Praze Ubunutu Developer Summit a proto se bude o Ubuntu více mluvit. Druhé a třetí místo se bude dělit mezi OpenSUSE a Debian, Debian ale asi bude mít o pár hlasů více. Očekávám, že skokanem roku se stane Arch; čekal bych, že počet uživatelů se zdvojnásobí.
Dominance Debianu v hlasování o serverech byla vloni taková, že není pravděpodobné, že by byla letos překonána jinou distribucí. Takže Debian zvítězí. Gentoo na druhém místě zůstane. Na třetí se ale možná dostane Ubuntu. Ubuntu se snaží zbavit nálepky nestabilní distribuce s akcelerovaným desktopem a myslím, že se mu to s LTS verzemi daří. Tím se stává alternativou pro servery, kde vývojáři chtějí co nejnovější technologie a tlačí na správce systémů, že debianní balíky jsou příliš staré.
Dřív jsem musel některé věci ladit ručně, teď už ale nemusím...Toto je pravda a je to pro mnoho lidí, kteří chtějí Linux "pouze používat" důležité, protože čas je velmi důležitý.
Taky mě zajímá, proč Ubuntu má verzi 0.6.6 (podle mých testů neskonale stabilnější) a Fedora 0.7.0 - mám totiž takový pociť, že to Fedora s tím krájením másla přehání.To bude tím, že hlavní vývojář NetworkManageru je vývojářem Fedory a do Fedory 9 dal verzi NM, kterou považoval za nejvhodnější. Co nového přinesl NM 0.7 je popsáno například zde: http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureMoreNetworkManager http://fedoraproject.org/wiki/Features/NetworkManager-MobileBroadband Jestli 0.7 v některých konfiguracích funguje hůře než 0.6, je to bug, který je potřeba nahlásit.
BTW má někdo přehled, jestli je nahlášený bug, že se automaticky nedokáže připojit k síti se skrytým ESSIDem?Na tuto otázku bude znát odpověď Bugzilla (tlačítko Query, product Fedora, component NetworkManager, ...).
I pro mne nejpodstatnější je komentář Tomáše Matějíčka bod 2)
Je úplně šuma fuk, co člověk používá, třeba strč-prst-skrz-krk-LINUX. Kernel je stále stejný, aplikace taky.Naprostý souhlasI pro mne nejpodstatnější je komentář Tomáše Matějíčka bod 2)
Je úplně šuma fuk, co člověk používá, třeba strč-prst-skrz-krk-LINUX. Kernel je stále stejný, aplikace taky.
Je úplně šuma fuk, co člověk používá, třeba strč-prst-skrz-krk-LINUX. Kernel je stále stejný, aplikace taky.Jen konfigurační soubory má každý jinde, každý má jinou verzi libc, každý má svůj balíčkovací systém, každý si ty aplikace patchuje svými patchi,…
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.