abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:11 | Nová verze

    OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 02:22 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 17:11 | Zajímavý projekt

    Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    8.5. 03:33 | Zajímavý článek

    Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 22:55 | Bezpečnostní upozornění

    Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.5. 14:00 | Humor

    Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    7.5. 05:11 | Nová verze

    Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:00 | Nová verze

    Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1567 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Hlasujte pro svou oblíbenou distribuci

    6. 3. 2005 | Redakce | Novinky | 11090×

    Anketa o nejpopulárnější distribuci začala. Rozhodnout může i váš hlas. Zapojte se tedy a hlasujte pro svou distribuci v tomto článku.

    13. 3. 2005, 16.00: Anketa ukončena. Výsledky.

    Děkujeme vám, že jste se rozhodli zapojit již do šestého ročníku naší ankety o nejpopulárnější linuxovou distribuci mezi česky a slovensky mluvícími čtenáři. Hlavní náplní ankety je zjistit, kolik má která distribuce uživatelů. Mimo to můžete vyplnit i doplňkovou anketu o hardwaru či dalších operačních systémech, svých zkušenostech s Linuxem a statistické informace typu věk a vzdělání. Hlasovat můžete od pondělí 7. března do neděle 13. března.

    Jak již bylo řečeno, anketa sčítá jednotlivé uživatele distribucí, nikoliv počet instalací dané distribuce. Vysvětleme si to na příkladu. Jana má na notebooku Mandrake a doma Gentoo, ve škole se občas přes ssh připojuje na univerzitní server, který běží pod Debianem. Je tedy uživatelkou tří distribucí a všechny je zaškrtne v anketě. Pepa je administrátor velké sítě, kde spravuje padesát desktopů se SUSE. Nezávisle na počtu instalací je Pepa jen jeden, proto jednou hlasuje pro SUSE. Ondra pracuje v bance, kde zabezpečuje provoz stovky serverů Red Hat. Dá tedy svůj jediný hlas Red Hatu, protože sčítáme lidi, nikoliv počítače. Pokud vám v seznamu distribucí nebo živých CD chybí ta vaše, vyplňte její jméno do připravených políček.

    Dalším důležitým pravidlem je, že každý hlasuje sám za sebe, a to jen jednou jedinkrát. Pokud by se snažil hlasovat podruhé, bude to chápáno jako podvod a jeho hlas může být vyřazen. Pokud například spravujete síť, kde padesát uživatelů používá Linux, nesmíte hlasovat 51x i za vaše uživatele. To by byl podvod. Každý nechť hlasuje sám za sebe. Veronika je fanynkou Slackwaru, nainstalovala jej na rodinný počítač, nicméně hlasovala jen jednou - sama za sebe. Místo toho odmítla uvařit večeři, dokud ostatní členové rodiny nešli hlasovat.

    Systém se snaží bránit proti vícenásobnému hlasování. Ochrana je vícestupňová a zahrnuje i blokování IP adresy na určitou dobu. Spoléháme na vaši čestnost, že se nebudete snažit podvádět. Pokud hlasujete poprvé, a přesto vám systém odmítne uznat váš hlas z důvodu blokace IP adresy, opakujte hlasování později, možná vám váš server přiřadil dynamickou IP adresu, ze které někdo před vámi hlasoval.

    Partneři ankety

    Avnet, s.r.o.
    Avnet Partner Solutions Avnet Partner Solutions, technický distributor skupiny AVNET CM se odlišuje od klasického (Broadline) distributora tím, že se zaměřuje na distribuci pouze několika málo vybraných řad výrobků, intenzívní dodavatelské vztahy a vybudování a udržování těsné spolupráce s obchodními partnery. Tyto služby s přidanou hodnotou (Value Added Services) jsou tězistem v distribuci a instalaci komerčních server-systémů a pracovních stanic.

    Servodata, a.s.
    Distributor Red Hat Distributor Red Hat a profesionální distributor komponent a infrastruktury podnikových řešení - působí na počítačovém trhu od roku 1991. Od založení vykazuje kontinuální nárůst obratu i zisku a udržuje si pozici mezi 50 největšími ITC společnostmi na českém a slovenském trhu. V centrále v Praze a v pobočkách v Olomouci, Bratislavě a Varšavě zaměstnává více než 80 pracovníků. Dnes představuje činnost společnosti Servodata průřez téměř všeho, co je možné v oblasti infrastruktury podnikových řešení informačních systémů nabídnout.

    Talents Czech, s.r.o.
    Talents Technology Rychle rostoucí telekomunikační a IT společnosti si musí být jisty, že jim jejich technologické vybavení pomůže předstihnout konkurenci. Úspěšné společnosti rozumí tomu, že jejich technici jsou páteří provozovaných systémů. Talents napomáhá při vyhledávání specialistů vybavených požadovanými znalostmi, zkušenostmi a nadšením pro vytváření špičkových technologií. Talents Technology působí na trhu od roku 1998 jako specialista v oblasti lidských zdrojů, se zaměřením na problematiku IT a telekomunikací.

    Mediální partneři


    LinuxWorld root.cz linux.cz
    LinuxWorld root.cz linux.cz

    Distribuce

    Jméno distribuce Verze
    Aurox
    Debian
    Fedora
    Gentoo
    Linspire
    Mandrake
    Red Hat
    Slackware
    Sourcemage
    Sun Java Desktop
    SUSE
    Ubuntu
    Živá distribuce

    ABC Linux
    Danix
    Knoppix
    MandrakeMove
    Slax
    SuSE Eval

    Platforma

    x86
    PowerPC
    Sparc
    Alpha
    Motorola
    MIPS

    Architektura

    32bit
    64bit

    Operační systém

    32bit
    64bit

    Jak dlouho používám Linux
    Jak často používám Linux
    Kde používám Linux na desktopu
    na serveru
    Jaké další operační systémy používám Žádný
    AIX
    BSD systémy
    HP-UX
    IRIX
    OS X
    Solaris
    Windows


    Statistické informace

    Pohlaví
    Věk
    Vzdělání  (nejvyšší dosažené)
    Zaměstnání

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.